Szef Rady Europy w Polsce. Po spotkaniu Ziobro chwali Jaglanda i apeluje do Schetyny

Aktualizacja:
[object Object]
Szef Rady Europy w Polscetvn24
wideo 2/25

Rozmowa z sekretarzem generalnym Rady Europy Thorbioernem Jaglandem przebiegała w sympatycznej atmosferze; były różnice w spojrzeniu na pewne zagadnienia, ale sprawę trzeba rozwiązać w duchu dialogu i kompromisu; namawiam do tego opozycję - oświadczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Na konferencji prasowej po spotkaniu Ziobro relacjonował, że klimat rozmowy był bardzo dobry i rzeczowy, a Jagland wykazał się dużą znajomością polskich uwarunkowań, a także kryzysów konstytucyjnych w innych krajach. Według ministra Jagland zdaje sobie sprawę z zawiłości konfliktu, a strony zgodziły się, że sytuację w Polsce wokół Trybunału Konstytucyjnego należy rozwiązać w duchu dialogu i kompromisu.

- Popieram apel marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, by rozpocząć dialog bez warunków wstępnych. Aby rozmowa była możliwa - jak powiedziałem panu Jaglandowi, który przyjął to z uśmiechem, widać znał te uwarunkowania - do tanga trzeba dwojga i obie strony muszą mieć do tego gotowość i być skłonnym do budowania kompromisu, a nie stawiać twarde progi i nieprzekraczalne granice - podkreślił minister.

- Chciałbym więc zaapelować, w szczególności do szefa PO Grzegorza Schetyny, który wydaje się w swoich wypowiedziach mniej skłonny do zawierania kompromisu, aby wziął sobie do serca te wypowiedzi pana Jaglanda, doświadczonego polityka norweskiego i też europejskiego, który wskazuje, że polityczny kompromis i dialog jest najlepszą drogą do rozwiązania konfliktu wokół TK - zaznaczył Ziobro.

Ziobro: spór wokół TK to nie precedens

Jak dodał, sytuacja w Polsce "nie jest wcale precedensem". - Takie konflikty były, są, dzieją się i będą się dziać w wielu państwach demokratycznych, ponieważ istotą demokracji jest spór, a czasami spór dotyczy też funkcjonowania tak kluczowej instytucji jak Sąd Najwyższy czy Trybunał Konstytucyjny - zauważył.

Ziobro przywołał też obecne dyskusje wokół nominacji sędziego Sądu Najwyższego USA. Jak zaznaczył republikanie wskazywali na "brak wystarczającej legitymacji demokratycznej prezydenta (Baracka Obamy) pod koniec kadencji, który nie ma już takiego mandatu jak prezydent obejmujący funkcje" i dlatego według republikanów to nowy prezydent powinien podjąć decyzję co do nowego sędziego Sądu Najwyższego. Ziobro poinformował, że poddał też Jaglandowi pod rozwagę "kwestię Komisji Weneckiej, że ona nie będzie też musiała doradzać jak rozwiązać spór konstytucyjny wokół Sądu Najwyższego USA". - Pan sekretarz zauważył, że USA też partycypują w tym gremium, więc kto wie, może zechcą też skorzystać - idąc śladem naszych doświadczeń - powiedział.

- Pan sekretarz Jagland zgodził się, że tego rodzaju spory mają miejsce nie tylko w krajach, które miały zawiłą historię i demokracja nie była w ostatnich dziesięcioleciach regułą, ale też w takich krajach, gdzie systemy demokratyczne trwały już setki lat, np. 200, jak w USA. Mówiliśmy też o kryzysie konstytucyjnym we Włoszech, gdzie też w oparciu o spór co do wyboru sędziów przez pewien czas był paraliż tamtejszego Trybunału. Pan sekretarz - co przyjmuję z dużym uznaniem - zdaje sobie sprawę z zawiłości tego konfliktu w sferze politycznej" - podkreślił Ziobro.

"Najważniejsze porozumienie"

Ziobro zaznaczył, że "niezależnie od tego jak te spory będą się kończyć, najważniejsze jest, żeby znaleźć porozumienie".

- Ufam, że właśnie takie spojrzenie na tę sprawę będzie też sprzyjać opozycji, która powinna się zastanowić, czy pod pretekstem sporu o TK chce go zaostrzać, stawiając warunki wyjściowe, które uniemożliwiają dalszą dyskusję i toczyć spór, mobilizując wokół niego część opinii publicznej, destabilizując państwo, czy jednak w imię interesu i autorytetu państwa i odpowiedzialności za wizerunek Polski za granicą opozycja zechce przystąpić do trwałej rozmowy w duchu poszukiwania dialogu i dobrego kompromisu - mówił minister sprawiedliwości.

- Kompromis to słowo niezwykle modne w krajach Wspólnoty Europejskiej. Służy rozwiązaniu nawarstwiających się konfliktów. Jako strona rządowa jesteśmy gotowi wokół tego słowa klucza znajdować rozwiązania by zażegnać kryzys wokół TK - oświadczył Ziobro.

Szef Rady Europy w Polsce

Jagland rozmawia z przedstawicielami polskich władz oraz organizacji pozarządowych m.in. o sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz na temat zmian w mediach publicznych.

Sekretarz generalny Rady Europy najpierw udał się do budynku Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie spotkał się z ministrem Witoldem Waszczykowskim. Następną w kolejności była wizyta w Sejmie.

- Poruszone były tematy dotyczące sytuacji wewnętrznej w Polsce. Sekretarz generalny podkreślił, że bardzo ważne jest porozumienie między wszystkimi siłami politycznymi. Podkreślał, że będzie namawiał wszystkich, żeby to porozumienie i rozmowy zacząć. Wskazywał, że potrzebna jest rozwaga, nie jest wskazany pośpiech w dokonywaniu jakichkolwiek zmian - powiedział po spotkaniu w MSZ Aleksander Stępkowski, podsekretarz stanu w MSZ.

Jagland miał też okazać duże zainteresowanie relacjom Polski z jej wschodnimi sąsiadami. - Był zainteresowany całą wiedzą, którą mógł służyć minister Waszczykowski - powiedział Stępkowski. - Widać było, że wychodził z tego spotkania bardzo zadowolony. Został zaopatrzony w dużą ilość informacji i wydawał się nimi usatysfakcjonowany - dodał.

Zdaniem Stępkowskiego sekretarz generalny Rady Europy docenił też to, w jaki sposób potraktowano opinię Komisji Weneckiej w Polsce, czyli skierowanie jej do Sejmu. - Doceniał, że w ten proces będą zaangażowani politycy i eksperci, podkreślał konieczność udziału wszystkich w tym procesie i to by przebiegało w sposób spokojny i bez pośpiechu - wyjaśnił Stępkowski. W rozmowie miał nie pojawić się wątek publikacji wyroku.

Jagland spotkał się z Waszczykowskim
Jagland spotkał się z Waszczykowskim TVN 24

Spotkanie w Sejmie

Z Jaglandem spotkał się także marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Zapewnił on, że powołany przez niego zespół ds. Trybunału Konstytucyjnego nie chce oceniać, lecz wykorzystać opinię Komisji Weneckiej. "Zespół ekspertów ds. Trybunału Konstytucyjnego nie chce oceniać, lecz wykorzystać opinię Komisji Weneckiej. Swoje sugestie oprze o zasadę sprawiedliwości społecznej" - napisał Kuchciński na Twitterze po spotkaniu.

Sekretarz generalny Rady Europy ma zaplanowane spotkanie także z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło oraz ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim. Jagland rozmawiać będzie również z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem. Ma się ponadto spotkać z przedstawicielami polskich organizacji pozarządowych.

Wizyta na Lubelszczyźnie

Drugą część wizyty sekretarz generalny Rady Europy ma spędzić na Lubelszczyźnie; jak poinformowało Biuro Rady Europy w Warszawie ma to związek z konwencją ramową Rady z Faro, dotyczącą wartości dziedzictwa kulturowego dla społeczeństwa.

We wtorek po południu Jagland odwiedzi Frampol, gdzie przyjmie go burmistrz gminy Tadeusz Niedźwiecki. Zaplanowano również spotkanie sekretarza Rady Europy z młodzieżą szkolną oraz wizytę na cmentarzu żydowskim, który zrewitalizowany został z udziałem społeczności lokalnej. Jagland opuści Polskę w środę rano.

We wtorek do Warszawy przylatuje też wiceszef Komisji Europejskiej - Frans Timmermans. Wizyta następuje tuż przed powrotem członków Komisji do dyskusji o Polsce.

Opinia Komisji Weneckiej

Wizyta Jaglanda jest spowodowana między innymi opinią Komisji Weneckiej, która jest organem doradczym Rady Europy. W pierwszej połowie marca przyjęła ona opinię na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Komisja oceniła, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii jest też mowa o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

List do Dudy o zmianach w mediach

Sekretarz generalny Rady Europy interesuje się też zmianami w polskim prawie medialnym. Na początku stycznia napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wyraził zaniepokojenie przyjęciem tzw. małej ustawy medialnej i zaproponował dialog z ekspertami Rady Europy ds. wolności mediów, zanim prezydent podpisze tę ustawę. Nowela ta, na mocy której wygasły mandaty poprzednich członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia, weszła w życie.

[object Object]
Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej rolitvn24
wideo 2/24

Autor: mart,kło\mtom,rzw / Źródło: PAP, TVN 24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Ukrainy nie będzie w Unii Europejskiej i nie będzie w NATO, to wtedy pan Karol Nawrocki powinien już zacząć ćwiczyć, bo może się okazać, że będzie musiał wziąć broń do ręki - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski, pytany o słowa kandydata PiS na prezydenta, który "nie widzi" Ukrainy w zachodnich strukturach. Nawrocki wyjaśnił w środę, że wiąże to z kwestią "rozwiązania sprawy ekshumacji ofiar ludobójstwa wołyńskiego".

Zełenski reaguje na słowa Nawrockiego. "Może się okazać, że będzie musiał wziąć broń do ręki"

Zełenski reaguje na słowa Nawrockiego. "Może się okazać, że będzie musiał wziąć broń do ręki"

Źródło:
tvn24.pl

- Ukraina nie prowadzi obecnie żadnych negocjacji z Rosją, również tych niejawnych - powiedział w rozmowie z polskimi mediami prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że "nie można skończyć wojny bez dyplomacji", ale "jakiekolwiek ustalenia z Rosjanami nie mogą się odbywać bez Ukrainy".

"Ukraina nie prowadzi obecnie żadnych negocjacji z Rosją. Również niejawnych"

"Ukraina nie prowadzi obecnie żadnych negocjacji z Rosją. Również niejawnych"

Źródło:
TVN24

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu czterem polskich redakcjom: TVN24, Onetowi, "Rzeczpospolitej" i "Krytyce Politycznej". Ukraiński przywódca mówił o obecnej sytuacji na froncie i odpowiadał między innymi na pytanie o to, czy wojna może skończyć się w tym roku.

Sytuacja na polu walki "jak sinusoida". Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla polskich mediów

Sytuacja na polu walki "jak sinusoida". Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla polskich mediów

Źródło:
TVN24

Gospodarka Niemiec skurczyła się w 2024 roku o 0,2 procent  - przekazał w środę Federalny Urząd Statystyczny. To już drugi rok z rzędu, w którym spada PKB naszego zachodniego sąsiada.

Czarne chmury nad największą gospodarką Europy

Czarne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

"Rozpoczęliśmy procedurę zwolnień grupowych, która obejmie 220 pracowników zatrudnionych w zakładzie w Przeworsku" - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Anna Kula z Black Red White. Firma poinformowała, że proces "wygaszania produkcji" potrwa do końca pierwszego kwartału 2025 roku.

Znana polska firma zamyka fabrykę. "Zwolnienia grupowe"

Znana polska firma zamyka fabrykę. "Zwolnienia grupowe"

Źródło:
tvn24.pl

- Wspólnie jesteśmy wiele silniejsi, mamy zamożne kraje. To może być najmocniejszy sojusz, sojusz w technologiach, na przykład w dronach, ale też w zakresie bezpieczeństwa żywności - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z czterema polskimi redakcjami. 

Zełenski: Rosja może działać nie tylko przy użyciu broni

Zełenski: Rosja może działać nie tylko przy użyciu broni

Źródło:
tvn24.pl

- Mieliśmy różne okresy w naszej wspólnej historii. Ale dziś jesteśmy tam, gdzie jesteśmy i mamy teraz najmocniejsze relacje w historii - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z czterema polskimi redakcjami. Był też pytany o to, czy może osobiście zagwarantować, że ruszą ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej.

Zełenski o ekshumacjach: ministerstwo otrzymało ode mnie upoważnienie

Zełenski o ekshumacjach: ministerstwo otrzymało ode mnie upoważnienie

Źródło:
TVN24

Decyzją radnych, po burzliwych obradach, metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski nie będzie już zasiadać w kapitule medalu Cracoviae Merenti, przyznawanego za szczególne zasługi dla Krakowa. Jego miejsce zajmie dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Metropolita krakowski odwołany z kapituły Cracoviae Merenti

Metropolita krakowski odwołany z kapituły Cracoviae Merenti

Źródło:
PAP

Do trzech lat więzienia grozi 49-latkowi, który wsiadł za kierownicę, mając w organizmie ponad dwa promile. Mężczyzna nigdy nie miał prawa jazdy, a samochodem jechał po alkohol.

Chwiał się i zataczał, ale jechał po alkohol

Chwiał się i zataczał, ale jechał po alkohol

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- To pierwszy przypadek posła, chyba od XVIII wieku, od Targowicy, który ucieka pod opiekę obcego rządu, bo mu się własny rząd nie podoba - zauważył w "Kropce nad i" w TVN24 marszałek Sejmu Szymon Hołownia, komentując działania Marcina Romanowskiego. Poseł PiS ma prokuratorskie zarzuty i ścigany jest nakazem aresztowania, ale ukrywa się na Węgrzech. Hołownia zapewniał, że odkąd Romanowski "zrzekł się swojego wynagrodzenia, nie dostaje pieniędzy". - A diety nie będzie dostawał, bo nie pełni swoich obowiązków na terytorium Rzeczypospolitej - dodał.

Hołownia: Romanowski już nie dostaje pieniędzy

Hołownia: Romanowski już nie dostaje pieniędzy

Źródło:
TVN24

W Sądzie Rejonowym w Świdnicy (Dolnośląskie) doszło do nietypowego incydentu. Mieszkaniec jednej z miejscowości w okolicach Wałbrzycha wyniósł akta z gabinetu prezesa sądu. Został ukarany grzywną.

Po spotkaniu z prezeską sądu zabrał swoje akta

Po spotkaniu z prezeską sądu zabrał swoje akta

Źródło:
Gazeta Wyborcza Wrocław/tvn24.pl

Liczba ludności Polski do 2029 roku spadnie do 36,6 miliona - wynika z najnowszych szacunków Ministerstwa Finansów, przygotowanych na potrzeby prognozy dochodów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

900 tysięcy osób mniej w pięć lat

900 tysięcy osób mniej w pięć lat

Źródło:
PAP

W czwartek dojdzie do opozycji Marsa. Takie zjawisko zdarza się co 26 miesięcy, dlatego warto spojrzeć w niebo i wypatrywać na nim jasnego, pomarańczowego punktu.

"Dobra okazja do obserwacji planety". Warto spojrzeć w niebo

"Dobra okazja do obserwacji planety". Warto spojrzeć w niebo

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Na ulicy Wrocławskiej w Opolu zginął kierowca samochodu osobowego, który w środę po godzinie 17 zderzył się z samochodem ciężarowym. - Wiele wskazuje na to, że próbował włączyć się do ruchu po wyjechaniu ze znajdującej się w pobliżu stacji benzynowej - przekazał tvn24.pl młodszy brygadier Tomasz Pierzchała z opolskiej straży pożarnej.

Próbował wyjechać ze stacji benzynowej, wpadł pod ciężarówkę. Zginął na miejscu

Próbował wyjechać ze stacji benzynowej, wpadł pod ciężarówkę. Zginął na miejscu

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Osiągnięto porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy - przekazał premier Kataru. Kraj ten był głównym negocjatorem umowy. Jak napisała agencja Reutera, porozumienie mogłoby zakończyć trwający od 15 miesięcy konflikt na Bliskim Wschodzie.

Porozumienie między Izraelem a Hamasem. Główny negocjator potwierdza

Porozumienie między Izraelem a Hamasem. Główny negocjator potwierdza

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, CNN, BBC, PAP

Nie cichnie zamieszanie, jakie swoim zachowaniem wywołał Simon Omanik, uczeń jednej ze szkół średnich w Bratysławie. 19-latek odmówił podania ręki prezydentowi Słowacji Peterowi Pellegriniemu. Słowackie media zalewają zarówno pochlebne, jak i krytyczne komentarze na temat politycznej manifestacji chłopaka. Głos w sprawie zabrał prezydent, premier i wielu innych polityków.

Burza po geście ucznia wobec prezydenta. "Niedojrzały nastolatek" czy "król" 

Burza po geście ucznia wobec prezydenta. "Niedojrzały nastolatek" czy "król" 

Źródło:
 Dennik N, topky.sk, tvnoviny.sk, tvn24.pl

Poszukiwany czerwoną notą Interpolu obywatel polski Samer A., były członek zarządu spółki OTS Switzerland Gmbh (Grupa Orlen), został zatrzymany na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich - przekazał w środę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar.

Samer A. zatrzymany. "Kolejna z wielkich afer zmierza do rozliczenia"

Samer A. zatrzymany. "Kolejna z wielkich afer zmierza do rozliczenia"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Konflikt zbrojny na tle państwowym" jest najistotniejszym zagrożeniem dla świata w 2025 roku - wskazuje najnowszy raport Światowego Forum Ekonomicznego. Opracowanie powstało na bazie opinii kilkuset liderów biznesu, polityki i nauki. Eksperci zwrócili też uwagę na inne ryzyka.

Wskazali największe zagrożenie dla świata w 2025 roku

Wskazali największe zagrożenie dla świata w 2025 roku

Źródło:
The Guardian, tvn24.pl

Wraca sprawa tragicznego wypadku autobusu miejskiego na trasie S8, w którym zginęła pasażerka, a 22 osoby zostały ranne. Pod koniec stycznia ma się odbyć pierwsza rozprawa apelacyjna Tomasz U. Kierowca autobusu został skazany nieprawomocnym wyrokiem na siedem lat pozbawienia wolności. Do więzienia nie trafił. W październiku zeszłego roku U. usłyszał także zarzuty po potrąceniu mężczyzny na rondzie Tybetu. Obecnie przebywa w areszcie.

Autobus runął z mostu, zginęła pasażerka. Kierowca ponownie stanie przed sądem

Autobus runął z mostu, zginęła pasażerka. Kierowca ponownie stanie przed sądem

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Pacjenci coraz częściej trafiają karetkami do szpitali oddalonych nawet o 100 kilometrów od stolicy. Służby wojewody tłumaczą konieczność dalekich wyjazdów "znaczącym wzrostem liczby chorych, szczególnie w obszarze internistycznym".

Nawet 100 kilometrów od stolicy, karetki ponownie krążą po szpitalach. "Znaczący wzrost liczby chorych"

Nawet 100 kilometrów od stolicy, karetki ponownie krążą po szpitalach. "Znaczący wzrost liczby chorych"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Andrzej Klesyk może wrócić do PZU. Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny zgłosił kandydaturę byłego prezesa ubezpieczeniowego giganta na członka rady nadzorczej - poinformowało PZU w komunikacie.

Szykuje się wielki powrót do polskiego giganta

Szykuje się wielki powrót do polskiego giganta

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Najwyższy uchylił prawomocnie orzeczoną karę dożywocia dla 46-letniego dziś Mamuki K., Gruzina skazanego za zabicie 28-letniej łodzianki. - Nie został cały wyrok uchylony, tylko kara - zaznaczyła w środę w uzasadnieniu wyroku SN sędzia Małgorzata Wąsek-Wiaderek. Tym, na ile skazany zostanie zabójca, ma ponownie zająć się łódzki sąd apelacyjny.

Zabił, ciało przewiózł taksówką. Kara dożywocia uchylona

Zabił, ciało przewiózł taksówką. Kara dożywocia uchylona

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Nie było kontaktu z najemcą, więc drzwi gminnego lokalu w Przytoku koło Zielonej Góry otworzono komisyjnie. Okazało się, że wewnątrz znajdują się zmumifikowane zwłoki. Sekcja nie pozwoliła wskazać, kiedy i jak doszło do zgonu. Sprawę wyjaśnia prokuratura z Zielonej Góry.

Otworzyli mieszkanie, w środku znaleźli zmumifikowane zwłoki

Otworzyli mieszkanie, w środku znaleźli zmumifikowane zwłoki

Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Wyborcza

Premier Słowacji Robert Fico skrytykował 19-latka, który odmówił podania ręki prezydentowi Słowacji Peterowi Pellegriniemu, stwierdzając między innymi, że odebrałby przyznane mu odznaczenie. W opublikowanym w mediach społecznościowych wpisie premier skrytykował również samego prezydenta.

Nastolatek odmówił podania ręki prezydentowi. Zdecydowana reakcja szefa rządu

Nastolatek odmówił podania ręki prezydentowi. Zdecydowana reakcja szefa rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Dennik N

Przywódców innych państw nie zapraszano nigdy dotychczas na inaugurację prezydentury w Stanach Zjednoczonych, ale Donald Trump zmienia ten obyczaj. Na zaprzysiężenie zaprosił wybranych, wśród których nie ma polskiego prezydenta i premiera. Ekspert tłumaczy, dlaczego "nie jest to aż takie ważne".

Trump zmienia historię. Duda i Tusk nie dostali zaproszenia. Kto dostał

Trump zmienia historię. Duda i Tusk nie dostali zaproszenia. Kto dostał

Źródło:
Konkret24

Simon Omanik, 19-letni uczeń jednej ze szkół średnich w Bratysławie, odmówił podania ręki prezydentowi Słowacji Peterowi Pellegriniemu. Swój gest wytłumaczył później brakiem zgody na poglądy, jakie polityk promował w czasie kampanii. Głowa państwa nie zareagowała na gest ucznia.  

Nastoletni laureat olimpiady matematycznej odmówił podania ręki prezydentowi. "Mam osobisty, polityczny problem" 

Nastoletni laureat olimpiady matematycznej odmówił podania ręki prezydentowi. "Mam osobisty, polityczny problem" 

Źródło:
PAP, Dennik N

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w niedzielę, pierwsze miejsce zajęłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33,2 procent poparcia - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Partia Jarosława Kaczyńskiego nie mogłaby jednak samodzielnie rządzić. Konfederacja z kolei zaliczyła duży wzrost względem zeszłego miesiąca.

Nowy sondaż: PiS prowadzi, duży wzrost jednej partii

Nowy sondaż: PiS prowadzi, duży wzrost jednej partii

Źródło:
PAP
Chorzy na polaryzację. Czy politycy wkrótce całkiem zastąpią nam lekarzy?

Chorzy na polaryzację. Czy politycy wkrótce całkiem zastąpią nam lekarzy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Najlepszym liceum w Polsce, według Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2025, jest ponownie warszawskie XIV LO im. Stanisława Staszica. Najlepszym technikum kolejny raz zostało Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie.

Oto najlepsze licea i technika w Polsce. Jest nowy ranking "Perspektyw"

Oto najlepsze licea i technika w Polsce. Jest nowy ranking "Perspektyw"

Źródło:
perspektywy.pl, tvn24.pl

Paszporty "Polityki" 2024 rozdane. W 32. edycji nagród kulturalnych tygodnika "Polityka" doceniono: Kamilę Taraburę, Wojciecha Grudzińskiego, Jula Łyskawę, Monikę Drożyńską, ruch społeczny NAFO (North Atlantic Fella Organization), Gabrielę Legun oraz Kubę Więcka. Laureatem nagrody specjalnej Kreator Kultury został wybitny filmowiec Marek Koterski.

Paszporty "Polityki" wręczone. Marek Koterski laureatem nagrody Kreator Kultury

Paszporty "Polityki" wręczone. Marek Koterski laureatem nagrody Kreator Kultury

Źródło:
tvn24.pl

"Konklawe", "Emilia Pérez" i "The Brutalist" zdominowały tegoroczną listę nominowanych do nagród BAFTA. Poza wyścigiem znalazł się film szwedzko-polskiego reżysera Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą", który był na długiej liście w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

BAFTA 2025. Filmowi faworyci zdominowali listę nominacji

BAFTA 2025. Filmowi faworyci zdominowali listę nominacji

Źródło:
tvn24.pl

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, pamiątki z amerykańskiej kampanii prezydenckiej czy piłka podpisana przez Shaquille'a O'Neala - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Zebrane w ten sposób pieniądze trafią w całości na konto WOŚP.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Całym sercem jesteśmy za WOŚP, która od ponad trzech dekad potrafiła uruchomić to, co najlepsze w Polakach, otworzyć nasze serca, byśmy byli razem i razem pomagali. Jest najlepszym dowodem na ludzką dobroć, z której korzysta praktycznie każdy z nas. 

"My niezmiennie gramy". TVN24 sercem za WOŚP 

"My niezmiennie gramy". TVN24 sercem za WOŚP 

Największym udziałem w oglądalności wśród dystrybutorów treści wideo w Polsce może pochwalić się grupa Warner Bros. Discovery - wynika z badań przeprowadzonych przez platformę badawczą Nielsen. WBD pozostawiło w tyle konkurencję - Telewizją Polską i Grupę Polsat. Kanały i treści Warner Bros. Discovery wyprzedziły także zarówno Netflix, jak i Telewizję Republika. 

Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Źródło:
tvn24.pl