Opinia Komisji Weneckiej

11 marca 2016
Najważniejsze punkty opinii Komisji Weneckiej
Najważniejsze punkty opinii Komisji Weneckiej
tvn24
tvn24Rada Europy z pewnością zwróci uwagę na opinię Komisji Weneckiej

Osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce - oceniła Komisja Wenecka. Opinia KW jest kontrowersyjna - uważa wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła 12 marca opinię w sprawie polskiego TK. Wystąpił o nią w grudniu szef MSZ Witold Waszczykowski. W lutym w Polsce przebywała delegacja KW, aby sprawozdawcy mogli przygotować opinię.

PRZECZYTAJ CAŁĄ OPINIĘ KOMISJI WENECKIEJ (JĘZYK ANGIELSKI)

29 byłych ambasadorów powołało Konferencję Ambasadorów RP, której celem ma być analiza polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji. W poniedziałkowym oświadczeniu dyplomaci krytykują politykę zagraniczną rządu Prawa i Sprawiedliwości, podkreślając, że zmierza ona do marginalizacji pozycji Polski w Unii Europejskiej.

- Myślę, że przedstawiciele Komisji Weneckiej z niesmakiem odbierają tego rodzaju sygnały, gdy parlamentarzyści szkalują własny kraj - mówił Stanisław Piotrowicz (PiS) po spotkaniu z przedstawicielami Komisji Weneckiej. Dominik Tarczyński (PiS) dodawał, że "Komisja Wenecka przyznała rację Prawu i Sprawiedliwości w wielu aspektach". Delegaci przyjechali do Polski, by zebrać informacje do przygotowania opinii w sprawie forsowanych przez rząd PiS zmian w prokuraturze. Spotkali się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Amnesty International, Krajową Radą Sądownictwa oraz politykami.

Opinia Komisji Weneckiej w sprawie uchwalonej w lipcu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jest nierzetelna i jednostronna, zawiera też błędy rzeczowe - ocenia strona polska w stanowisku przesłanym Komisji Weneckiej w odpowiedzi na projekt opinii. Do dokumentu dotarła PAP. - Komisja Wenecka nigdy nie trzyma strony żadnego rządu - oświadczyła Hanna Suchocka, honorowa przewodnicząca KW.

Komisja Wenecka w piątek około południa przyjęła opinię ws. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Część jej przepisów - zdaniem Komisji - "spowoduje znaczące opóźnienie i blokadę pracy Trybunału, czyniąc jego pracę nieefektywnym, oraz podważając jego niezależność". W posiedzeniu Komisji nie wziął udziału przedstawiciel polskiego rządu.

Na początku przyszłego tygodnia Komisja Wenecka ma wydać opinię na temat ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, przyjętej w zeszłym tygodniu przez Sejm - dowiedział się w poniedziałek reporter TVN24 Michał Tracz, który śledzi tę sprawę od miesięcy. Naszą informację potwierdził później rzecznik Rady Europy.

Mam nadzieję, że polski rząd powróci do wartości leżących u podstaw naszego sojuszu. Kary przeciwko Polsce nie są ani w interesie jej, ani Europy, ani Stanów Zjednoczonych - napisał John McCain w liście do redakcji TVN24 BiS. Senator USA odniósł się do kryzysu wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego oraz ewentualnych sankcji grożących z tego powodu ze strony Unii Europejskiej.

Pod koniec czerwca, albo na początku lipca zostanie upubliczniony raport zespołu ekspertów ds. TK - poinformował Polską Agencję Prasową marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Chciałbym, aby zespół skonsultował raport z ekspertami międzynarodowymi - dodał.

Podczas czerwcowej sesji plenarnej Komisja Wenecka powróci do sprawy Trybunału Konstytucyjnego w Polsce - wynika z ogłoszonego wstępnego planu obrad. Pierwszego dnia, 10 czerwca, Komisja zostanie poinformowana o dalszym rozwoju wydarzeń wokół Trybunału.

- Rząd powinien być gotowy na publikację orzeczenia w ramach całościowego kompromisu. Opozycja powinna się zgodzić, aby naprawić konstytucję w zakresie dotyczącym TK - powiedział w "Kawie na ławę" Stanisław Tyszka z Kukiz'15. Politycy przedstawiali swoje propozycje na rozwiązanie kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Przedstawiciel Węgier w Komisji Weneckiej Andras Zs. Varga był jedynym członkiem tego gremium, który był przeciwko opinii, jaką w piątek przyjęto w sprawie nowelizacji ustawy o polskim Trybunale Konstytucyjnym - podała w sobotę agencja prasowa MTI.

Polska jest suwerennym państwem. Polska nie musi przestrzegać zaleceń Komisji Weneckiej, nie musi nawet słuchać Komisji Europejskiej. Co więcej Polska nawet nie musi być w Unii Europejskiej, nikt nas do tego nie zmusza. Ale jak już jesteśmy, to musimy przestrzegać pewnych zasad. Tak jak nikt nie zmusza piłkarza by wbiegał na boisko, ale gdy już podpisuje zawodowy kontrakt, to lepiej by uważał na sędziego i nie prowokował go do sięgania po kartki. 

Stanowisko rządu jest kuriozalne - oceniła posłanka Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), dodając, że "pani premier nie miała odwagi, żeby sama zaprezentować to stanowisko". Beata Mazurek z PiS zaznaczyła, że należy poczekać do poniedziałku, gdyż to od decyzji marszałka Sejmu będzie zależeć, "w jaki sposób będziemy się odnosić do opinii Komisji Weneckiej". Sławomir Neuman stwierdził, że "pani premier pokazała, że nie daje rady". Politycy komentowali stanowisko rządu ws. opinii Komisji Weneckiej.

Po godzinie 14 manifestacja, która ma związek nie tylko z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, ale też z opinią Komisji Weneckiej nt. zmian w TK, zakończyła się przed Pałacem Prezydenckim. Zapowiedziano kolejne demonstracje.