Opinia Komisji Weneckiej

11 marca 2016
Najważniejsze punkty opinii Komisji Weneckiej
Najważniejsze punkty opinii Komisji Weneckiej
tvn24
tvn24Rada Europy z pewnością zwróci uwagę na opinię Komisji Weneckiej

Osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce - oceniła Komisja Wenecka. Opinia KW jest kontrowersyjna - uważa wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła 12 marca opinię w sprawie polskiego TK. Wystąpił o nią w grudniu szef MSZ Witold Waszczykowski. W lutym w Polsce przebywała delegacja KW, aby sprawozdawcy mogli przygotować opinię.

PRZECZYTAJ CAŁĄ OPINIĘ KOMISJI WENECKIEJ (JĘZYK ANGIELSKI)

Byli ambasadorowie: Polska postrzegana jest jako "chory człowiek" Unii

29 byłych ambasadorów powołało Konferencję Ambasadorów RP, której celem ma być analiza polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji. W poniedziałkowym oświadczeniu dyplomaci krytykują politykę zagraniczną rządu Prawa i Sprawiedliwości, podkreślając, że zmierza ona do marginalizacji pozycji Polski w Unii Europejskiej.

"Komisja Wenecka przyznała rację PiS". Posłowie po rozmowach z delegacją

- Myślę, że przedstawiciele Komisji Weneckiej z niesmakiem odbierają tego rodzaju sygnały, gdy parlamentarzyści szkalują własny kraj - mówił Stanisław Piotrowicz (PiS) po spotkaniu z przedstawicielami Komisji Weneckiej. Dominik Tarczyński (PiS) dodawał, że "Komisja Wenecka przyznała rację Prawu i Sprawiedliwości w wielu aspektach". Delegaci przyjechali do Polski, by zebrać informacje do przygotowania opinii w sprawie forsowanych przez rząd PiS zmian w prokuraturze. Spotkali się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Amnesty International, Krajową Radą Sądownictwa oraz politykami.

Rząd do Komisji Weneckiej: opinia nierzetelna, jednostronna, niepogłębiona

Opinia Komisji Weneckiej w sprawie uchwalonej w lipcu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jest nierzetelna i jednostronna, zawiera też błędy rzeczowe - ocenia strona polska w stanowisku przesłanym Komisji Weneckiej w odpowiedzi na projekt opinii. Do dokumentu dotarła PAP. - Komisja Wenecka nigdy nie trzyma strony żadnego rządu - oświadczyła Hanna Suchocka, honorowa przewodnicząca KW.

25 stron, 130 punktów. Jest opinia Komisji Weneckiej ws. ustawy o TK

Komisja Wenecka w piątek około południa przyjęła opinię ws. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Część jej przepisów - zdaniem Komisji - "spowoduje znaczące opóźnienie i blokadę pracy Trybunału, czyniąc jego pracę nieefektywnym, oraz podważając jego niezależność". W posiedzeniu Komisji nie wziął udziału przedstawiciel polskiego rządu.

TVN24: opinia Komisji Weneckiej ws. ustawy o TK w ciągu tygodnia

Na początku przyszłego tygodnia Komisja Wenecka ma wydać opinię na temat ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, przyjętej w zeszłym tygodniu przez Sejm - dowiedział się w poniedziałek reporter TVN24 Michał Tracz, który śledzi tę sprawę od miesięcy. Naszą informację potwierdził później rzecznik Rady Europy.

"Jest głęboko niepokojące". McCain dla TVN24 BiS o sytuacji w Polsce

Mam nadzieję, że polski rząd powróci do wartości leżących u podstaw naszego sojuszu. Kary przeciwko Polsce nie są ani w interesie jej, ani Europy, ani Stanów Zjednoczonych - napisał John McCain w liście do redakcji TVN24 BiS. Senator USA odniósł się do kryzysu wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego oraz ewentualnych sankcji grożących z tego powodu ze strony Unii Europejskiej.

Kiedy raport zespołu ekspertów ds. TK? Marszałek podaje termin

Pod koniec czerwca, albo na początku lipca zostanie upubliczniony raport zespołu ekspertów ds. TK - poinformował Polską Agencję Prasową marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Chciałbym, aby zespół skonsultował raport z ekspertami międzynarodowymi - dodał.

Komisja Wenecka znów zajmie się Polską

Podczas czerwcowej sesji plenarnej Komisja Wenecka powróci do sprawy Trybunału Konstytucyjnego w Polsce - wynika z ogłoszonego wstępnego planu obrad. Pierwszego dnia, 10 czerwca, Komisja zostanie poinformowana o dalszym rozwoju wydarzeń wokół Trybunału.