Fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka otrzyma ponad 26 mln złotych odszkodowania wraz z odsetkami za cofnięcie dofinansowania dla projektu geotermii toruńskiej. Tak w poniedziałek zdecydował warszawski Sąd Okręgowy, który zaakceptował ugodę pomiędzy fundacją a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Sędzia Mariusz Solka ocenił w poniedziałek, że fundusz nie miał merytorycznych powodów do wypowiedzenia umowy dotacji. - Wypowiedzenie miało charakter stricte pozamerytoryczny - podkreślił.
Jak mówił, wypowiedzenie miało na celu obejście prawa i było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Sędzia zaznaczył, że fundacja składała wyjaśnienia i odpowiednie dokumenty na żądanie funduszu. - Jesteśmy zadowoleni, że po tylu latach sprawa się zakończyła, mamy ogromną satysfakcję z orzeczenia sądu, który potwierdził w pełnej rozciągłości, że fundacja była pokrzywdzona, a działania NFOŚiGW były polityczne, a nie merytoryczne - komentowała w rozmowie z dziennikarzami Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis.
Przedstawiciele NFOŚiGW, obecni w poniedziałek w sądzie, nie chcieli komentować sprawy. Fundusz ma wydać komunikat.
Odebrana po kilku miesiącach
Pierwotnie decyzja o przyznaniu dotacji w wysokości 27 mln złotych na rzecz fundacji Lux Veritatis zapadła w 2007 r., na dzień przed zaprzysiężeniem pierwszego rządu Donalda Tuska. Nowe kierownictwo Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej cofnęło później tę dotację.
Powodem były wątpliwości dotyczące praw własności nieruchomości, stanowiących zabezpieczenie dla wypłaty dotacji.
W związku z cofnięciem decyzji fundacja pozwała fundusz - proces w tej sprawie ruszył w listopadzie 2009 r.
Po zmianie władz funduszu w grudniu ub. roku obie strony rozpoczęły rozmowy w sprawie ugody, celem której miało być przyznanie odszkodowania. Nowym prezesem funduszu jest Kazimierz Kujda, który kierował tą instytucją w czasach, kiedy dotację przyznano fundacji o. Rydzyka.
W związku z zawarciem ugody, sąd umorzył w poniedziałek postępowanie w tej sprawie.
Geotermia w Toruniu
Odwierty wykonano na terenie o powierzchni 22 hektarów, który znajduje się niedaleko Wisły. Obecnie znajduje się tam Wyższa Szkoła Kultury Medialnej i Społecznej, należący do niej akademik, w którym mieszka prawie pół tysiąca studentów, oraz kościół. W przyszłości ma tam powstać także hotel, aquapark i centrum SPA - wszystko zasilane przez ciepłą wodę pochodzącą ze źródeł geotermalnych.
Energia pozyskiwana ze źródeł ma także służyć od ogrzewania mieszkań - z szacunków fundacji wynika, że miałoby jej wystarczyć nawet dla 40 tys. mieszkań.
Zobacz materiał "Czarno na białym" TVN24 o geotermalnej inwestycji o. Rydzyka:
Autor: ts/ja / Źródło: TVN24, PAP