Poznańscy urzędnicy nie zgodzili się, by na placu Mickiewicza stanęła pięciometrowa figura Chrystusa. Jak tłumaczą, organizator wystawy, której częścią jest pomnik, nie przedstawił odpowiedniej dokumentacji i nie uzyskał pozytywnych opinii. Tymczasem w niedzielę po mszach świętych, w poznańskich kościołach czytany był list arcybiskupa-metropolity poznańskiego, który zachęcał do udziału w spotkaniu.
Mierzący 5,3 metra Chrystus był częścią pomnika Wdzięczności, który stał przed II wojną światową na pl. Mickiewicza. O jego odbudowę od lat walczą środowiska prawicowe i kościelne. W związku z tym, że obok miejsca gdzie stał w latach 30. pomnik dziś stoją dwa inne - Mickiewicza i Ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 r., komitet odbudowy Pomnika Wdzięczności chce by stanął on na Malcie. Ta lokalizacja jest jednak niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Mimo to, komitet nie ustaje w walce o odbudowę pomnika w tym miejscu.
Teraz, by przekonać mieszkańców do pomnika, chciał zorganizować wystawę, pokazującą losy zburzonego przez niemieckich okupantów monumentu. W ramach zaplanowanej na cały czerwiec wystawy, na plac Mickiewicza miała wrócić figura Chrystusa.
Radni się zgodzili, organizator nie dopełnił formalności
Na początku maja zgodę na wystawę wydali poznańscy radni. Uchwała przeszła jednak w kuriozalnych okolicznościach, pod nieobecność radnych SLD i części radnych PO. Ci pierwsi nie zdążyli po przerwie wrócić na salę. Kilka dni później wystosowali oni apel do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, by ten nie zgodził się na ustawienie na pl. Mickiewicza 5-metrowej figury Chrystusa. Ich zdaniem "zachodzi więcej niż bardzo duże prawdopodobieństwo, iż pięciometrowa figura Chrystusa, gdy raz już stanie na Placu Mickiewicza, nie zostanie stamtąd usunięta po deklarowanym terminie zakończenia wystawy i będzie stanowiła element presji, czy wręcz szantażu na władzach miasta celem wymuszenia zgody na lokalizację Pomnika Wdzięczności nad Jeziorem Maltańskim".
W środę o braku zgody na organizację wystawy poinformował rzecznik urzędu miasta. Taką decyzję wydał Zarząd Dróg Miejskich - zarządca placu Adama Mickiewicza.
- Wnioskodawca nie uzyskał wymaganych prawem pozytywnych opinii i nie dostarczył odpowiedniej dokumentacji, w tym tej technicznej do Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania, by Wydział mógł odnieść się do kwestii bezpieczeństwa ogromnej konstrukcji pomnika. Kwestie przestrzegania prawa i bezpieczeństwa mieszkańców są kluczowe dla prezydenta Miasta i podległych mu jednostek - wyjaśnia Paweł Marciniak.
Negatywne opinie co do ustawienia figury Chrystusa wydali także Miejski Konserwator Zabytków oraz plastyk miejski.
Figura "będzie powodować kompozycyjny chaos"
„Z konserwatorskiego punktu widzenia nie można traktować kopii figury Chrystusa z Pomnika Wdzięczności o wysokości 5,3 m i wadze ok. 2 ton jako standardowego elementu wystawy plenerowej. W obecnym kontekście przestrzennym placu zorganizowanym przez pomniki Adama Mickiewicza i Poznańskich Krzyży umieszczenie w ich sąsiedztwie kolejnego wielkogabarytowego monumentu budzi zastrzeżenia konserwatorskie” - napisała w uzasadnieniu Joanna Pałczyńska-Bielawska, Miejska Konserwator Zabytków.
Plastyk miejski z kolei poinformował wnioskodawcę, że zgłoszenie wymaga doprecyzowania i korekty zaproponowanej formy i układu wystawy. Dopiero wówczas można wyrazić ostateczną opinię. Odniósł się też do samego pomnika: "W przestrzeni pl. Mickiewicza, w bliskim sąsiedztwie pomników Poznańskiego Czerwca i Adama Mickiewicza, będzie powodować kompozycyjny chaos. I choć miałaby być ona czasowym elementem w tej przestrzeni to dbałość o ład przestrzenny powinna dotyczyć także czasowych elementów, o co wnioskują także mieszkańcy i liczne organizacje społeczne. Właściwym rozwiązaniem byłoby umieszczenie mniejszej wielkości makiety statuy lub makiety pomnika jako elementu proporcjonalnego do plansz z ekspozycją i dopasowanego do charakteru przestrzeni” - czytamy w uzasadnieniu opinii Piotra Libickiego.
Miasto o decyzji ZDM poinformowało policję oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Chrystus miał wjechać na tirze
Figura Chrystusa miała przyjechać do Poznania w niedzielę. Jak informowali organizatorzy, do miasta miała wjechać na platformie od strony Katowic. O godz. 15:30 wierni mieli ją powitać przy kościele Pierwszych Polskich Męczenników na os. Tysiąclecia. Stamtąd ulicami Chartowo, Arcybiskupa Baraniaka, Jana Pawła II, Kardynała Wyszyńskiego, Solną i aleją Niepodległości miała dotrzeć na plac Adama Mickiewicza.
Tam na godz. 17 zaplanowano uroczyści związane z postawieniem statuy Chrystusa na cokole: jej poświęcenie, okolicznościowe przemówienia, nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz koncert słowno-muzyczny o charakterze religijno-patriotycznym.
Na uroczystość mieszkańców zapraszał arcybiskup-metropolita poznański Stanisław Gądecki. Jego list-zaproszenie na uroczystości na pl. Mickiewicza w niedzielę czytano we wszystkich poznańskich kościołach po mszach świętych:
Jeśli Bóg pozwoli, bliski już jest czas, gdy dzięki wytrwałym staraniom Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika, zostanie wreszcie przywrócony Miastu ten szczególny monument. Historycznym wydarzeniem na drodze do jego odbudowy będzie przybycie do Poznania figury Pana Jezusa, wiernej kopii tej, która została sprofanowana i zniszczona przez najeźdźców. W ten sposób spełni się prorocza zapowiedź błogosławionej Natalii Tułasiewicz zawarta w jej wierszu „Pielgrzym": Chrystus wraca do swojego miasta.(...)Dzieląc się tą wiadomością serdecznie zapraszam wszystkich Drogich Diecezjan, a szczególnie Mieszkańców Poznania i najbliższej okolicy do udziału w tym historycznym wydarzeniu. Rodziców proszę, by przybyli na to modlitewne spotkanie razem ze swoimi dziećmi. Nabożeństwo na Placu Mickiewicza rozpocznie się o godz. 17, a po nim odbędzie się okolicznościowy koncert
Komitet odbudowy Pomnika Wdzięczności zapowiedział na godz. 12 konferencję prasową w sprawie wystawy.
W podziękowaniu za wolność
Kwestia odbudowy Pomnika Wdzięczności od lat dzieli poznaniaków. Kontrowersje budzi przede wszystkim proponowana przez komitet jego odbudowy niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lokalizacja na Malcie.
Pomnik Wdzięczności powstał w 1932 r. jako wyraz wdzięczności Jezusowi Chrystusowi za odzyskanie niepodległości przez Polskę. Powstał ze środków zebranych przez mieszkańców miasta. Monument stanął na placu Mickiewicza, miał formę gigantycznego łuku triumfalnego z 5-metrową figurą Chrystusa.
Autor: Filip Czekała / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: pomnikwdziecznosci.pl