Zaprzysiężenie Nawrockiego. Jest podpis Hołowni

Marszałek Sejmu podpisał postanowienie w sprawie zwołania Zgromadzenia Narodowego w celu złożenia przysięgi przez prezydenta elekta Karola Nawrockiego - przekazała Kancelaria Sejmu. Zgromadzenie Narodowe odbędzie się 6 sierpnia o godzinie 10.

Przypadki zamiany głosów w poprzednich wyborach. Co mówią o tym dane z Sądu Najwyższego

W tegorocznych wyborach prezydenckich w co najmniej kilku obwodowych komisjach wyborczych doszło do nieprawidłowości polegających na zamianie głosów kandydatów. Zgłoszenia o tego typu sytuacjach znalazły się w protestach wyborczych kierowanych do Sądu Najwyższego. A jak to wyglądało w poprzednich latach? Pełną odpowiedź dałoby jedynie ponowne przeliczenie głosów oddanych w przeszłości. Analizujemy więc przypadki, które zostały odnotowane przez Sąd Najwyższy przy okazji ostatnich trzech wyborów prezydenckich.

Bodnar apeluje do pierwszej prezes Sądu Najwyższego

Zwróciłem się dziś do pierwszej prezes Sądu Najwyższego o jak najszybsze przekazanie do zaopiniowania wszystkich protestów wyborczych - oznajmił prokurator generalny Adam Bodnar. Zaznaczył, że do tej pory otrzymał jedynie 321 protestów wyborczych, a Małgorzata Manowska deklarowała, że jest ich ponad 55 tysięcy. Z własnym wnioskiem - ale do prezesa nieuznawanej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN - wystąpił rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek.

Protest Romana Giertycha. Prokurator generalny chce weryfikacji trzech zarzutów

Prokurator generalny Adam Bodnar zajął stanowisko wobec ponad 200 protestów wyborczych, które otrzymał z Sądu Najwyższego - podała jego rzeczniczka Anna Adamiak. Wśród nich był wniosek posła Romana Giertycha. Prokurator generalny uznał, że trzy wnoszone przez niego zarzuty "wymagają weryfikacji poprzez przeprowadzenie przez Sąd Najwyższy czynności o charakterze dowodowym".

Zbadał anomalie w komisjach. Teraz składa wniosek o jawność posiedzenia w Sądzie Najwyższym

- Dzisiaj powołałem pełnomocnika, kancelarię mecenasa Jacka Dubois. Jutro w moim imieniu złoży do Sądu Najwyższego wniosek, żeby posiedzenie, gdzie będzie rozpatrywany mój protest wyborczy, było jawne - zapowiedział w "Faktach po Faktach" dr Krzysztof Kontek. Jest on autorem badania na temat skali anomalii, do których miało dojść w komisjach wyborczych, i którym poparł swój wniosek.

Posłanka PiS o "zmanipulowanych" wyborach. Czy zgłosiła protest?

- Wszystko wskazuje na to, że te wybory będą zmanipulowane - mówiła w czasie wieczoru wyborczego posłanka PiS Agnieszka Wojciechowska van Heukelom. Twierdziła, że "są liczne dowody manipulacji". Reporter TVN24 Radomir Wit wrócił do niej z pytaniem, czy te przypadki zostały zgłoszone.

PKW przyjęła sprawozdanie z wyborów prezydenckich

Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła w poniedziałek po południu sprawozdanie z wyborów prezydenckich. Teraz trafi ono do Sądu Najwyższego, który rozstrzyga o ważności wyboru Prezydenta RP. W sprawozdaniu zawarto poprawkę zgłoszoną przez jednego z członków PKW. Mówi między innymi o "występowaniu powtarzalnych błędów w protokołach niektórych obwodowych komisji".

Nieprawidłowości w komisjach. Tusk: zwrócę się do prokuratora generalnego

Wszystko musi być sprawdzone i żaden głos nie może być zlekceważony - mówił premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat nieprawidłowości w komisjach wyborczych. Ocenił, że "przeliczenie głosów tam, gdzie doszło do wyraźnych nadużyć albo wyraźnych błędów i tego przecież nikt nie kwestionuje, jest jedyną sensowną decyzją".

Pomyłki w komisjach? "Spotkanie robocze" w PKW i komunikat

Zdaniem przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka, ewentualne nieprawidłowości przy wpisywaniu liczby głosów przez członków obwodowych komisji wyborczych "nie powinny mieć wpływu na wynik wyborów". Przekazał, że możliwe błędy dotyczą maksymalnie dziesięciu komisji.