TVN24 | Wybory prezydenckie w USA 2020

"Poparcie Joe Bidena dla bezpieczeństwa Polski trwa". Zobowiązania kandydata na prezydenta USA

TVN24 | Wybory prezydenckie w USA 2020

Autor:
asty,
akr
//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Joe Biden uważa, że zobowiązanie z artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego - że atak na jakiegokolwiek członka NATO jest atakiem na wszystkim członków NATO - stanowi niezachwianą więź między Stanami Zjednoczonymi a Polską" - przekazał w oficjalnym stanowisku sztab kandydata demokratów na prezydenta USA. Dodał, że Biden utrzyma amerykańskie zobowiązania wobec NATO, będzie sprzeciwiał się Nord Stream 2 oraz "dążył do wzmocnienia niezależności energetycznej Europy".

W środę sztab kandydata demokratów na prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena wydał oficjalny komunikat ze stanowiskiem w sprawie stosunków USA-Polska. Opisał w nim między innymi zobowiązania Bidena w tym zakresie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Jak czytamy w oświadczeniu, "złe traktowanie naszych europejskich sojuszników przez [obecnego prezydenta USA, Donalda - przyp. red.] Trumpa, jego transakcyjne podejście do stosunków międzynarodowych oraz częste lekceważenie znaczenia NATO podważyły wiarygodność amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa". "Joe ją przywróci" - dodano.

"Joe Biden uważa, że zobowiązanie z artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego - że atak na jakiegokolwiek członka NATO jest atakiem na wszystkim członków NATO - stanowi niezachwianą więź między Stanami Zjednoczonymi a Polską" - czytamy dalej. Zapewniono, że w przypadku wyborczego zwycięstwa Biden "utrzyma zobowiązania Ameryki wobec NATO i zakończy schlebianie administracji Trumpa wobec [prezydenta Rosji - red.] Władimira Putina".

Całe stanowisko Joe Bidena w sprawie stosunków USA-Polska w języku angielskim >>>

Joe Biden Shutterstock

Biden "będzie dążył do wzmocnienia niezależności energetycznej Europy"

W dokumencie pada również deklaracja, że demokrata "będzie dążył do wzmocnienia niezależności energetycznej Europy". "Nadal będzie przeciwstawiał się Nord Stream 2 jako 'zasadniczo złej umowie', jak nazwał go w 2016 roku" - wskazano.

"Joe Biden będzie opowiadał się za praworządnością oraz ożywi nasze [amerykańskie - przyp. red.] narodowe zobowiązania w promowaniu praw człowieka i demokracji w kraju i na świecie" - podkreśla w dokumencie sztab Bidena.

Relacje USA- Polska "dotyczą wspólnej historii naszych dwóch krajów i wartości"

W komunikacie wymieniono także dotychczasowe działania demokraty w kontekście amerykańskich relacji z Polską. "Joe Biden odegrał kluczową rolę w przyjęciu Polski do NATO oraz w udzieleniu amerykańskiej pomocy krajom Europy Środkowej, takim jak Polska, po upadku Muru Berlińskiego w 1989 roku" - napisano.

Sztab zauważył, że kandydat "jest współautorem ustawy o wsparciu dla demokracji wschodnioeuropejskiej (SEED), która powstała, by pomóc krajom takim jak Polska w przejściu do państwa demokratycznego i gospodarki wolnorynkowej po dziesięcioleciach dominacji sowieckiej".

"Od tamtej pory poparcie Joe Bidena dla bezpieczeństwa Polski trwa" - czytamy dalej. "Jako wiceprezydent, po aneksji Krymu przez Rosję, Joe Biden był gorącym zwolennikiem wysyłania rotacji sił zbrojnych USA do Polski w celu zwiększenia jej bezpieczeństwa i odstraszenia rosyjskiej agresji" - dodano.

Sztab Bidena stwierdził, że "jako katolik, który pamięta wpływ papieża Jana Pawła II i ruchu Solidarności na historię świata, Joe Biden uważa, że stosunki USA z Polską nie dotyczą interesów transakcyjnych". "Zasadniczo dotyczą one wspólnej historii naszych dwóch krajów i wartości" - podkreślono.

Amerykańskie wybory prezydenckie odbędą się 3 listopada. Joe Biden zmierzy się w nich z ubiegającym się o reelekcję republikaninem Donaldem Trumpem.

Autor:asty, akr //now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości