Wybory 2023. Kto w okręgu lubuskim powalczy o mandat posła

Źródło:
tvn24.pl
"Cicho już byłyśmy". Spot Inicjatywy "Wschód"
"Cicho już byłyśmy". Spot Inicjatywy "Wschód"Inicjatywa "Wschód"
wideo 2/20
Wybory parlamentarne 2023. Kampania

Rzucali już w siebie oskarżeniami przy katastrofie ekologicznej na Odrze i po pożarze składowiska w Przylepie. W Lubuskiem czeka nas kolejny odcinek rywalizacji marszałek województwa Elżbiety Polak z KO z wojewodą Władysławem Dajczakiem z PiS.

Okręg nr 8 obejmuje całe województwo lubuskie. Do zdobycia jest tu 12 mandatów poselskich. W 2019 roku po cztery mandaty zdobyło PiS i KO, dwa mandaty - SLD, po jednym mandacie – PSL i Konfederacja .

ZOBACZ SPECJALNY SERWIS WYBORCZY TVN24.PL

Wybory 2023. Kandydaci Bezpartyjnych Samorządowców do Sejmu - okręg nr 8

Listę otwiera Jakub Szczepański, lekarz stażysta, absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego, prezes stowarzyszenia Teraz Lubuskie i Polskiego Towarzystwa Medycyny Kosmicznej. Naukowo zainteresowany tematyką onkologiczną i urologiczną. Pomysłodawca oraz szef zespołu organizacyjnego konferencji Space Medicine EXPO w 2018 i 2019 roku, współorganizator I Wielkiego Biegu "Pokonać Raka" w 2019 roku oraz pomysłodawca i organizator cyklicznego wydarzenia pod nazwą "Lubuski Dzień Onkologii". To także były asystent społeczny posła PiS Jerzego Materny.

Numerem dwa jest Justyna Lewicka, przedsiębiorczyni, żona byłego starosty sulęcińskiego.

Za nią znalazła się Barbara Toroń-Fórmanek, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego. Z uczelnią związana jest od 1999 roku, pracuje na Wydziale Nauk Społecznych w Instytucie Pedagogiki. Jest członkinią Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym przy Ministrze Sprawiedliwości Zbigniewie Ziobrze. Startowała wcześniej z listy PiS w wyborach do sejmiku województwa. W sierpniu było o niej głośno, kiedy wójt gminy Dąbie odwołał ją z funkcji dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dąbiu po tym, jak w placówce nie udało się rozwiązać trwającego wiele miesięcy konfliktu.

Wybory 2023. Kandydaci Trzeciej Drogi do Sejmu - okręg nr 8

Liderką listy jest Maja Nowak, sekretarz Polski 2050 w województwie lubuskim. Jest samodzielną mamą 6-latka z niepełnosprawnością, społeczniczką i wolontariuszką wielu organizacji pozarządowych. Od 2015 roku prowadzi fundację Rozwoju Aktywności Lokalnych FALA. Jest tłumaczką–przewodniczką osób głuchoniewidomych, szkoleniowcem, a także trenerką wsparcia psychologicznego dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. "Najbliższe są mi sprawy osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, tematyka pomocy społecznej, seniorów, mikroprzedsiębiorców oraz problemy wykluczenia komunikacyjnego i inne występujące szczególnie w małych, często zapomnianych przez wielką politykę miejscowościach i wsiach" - pisze o sobie.

"Dwójką" jest wicemarszałek województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn z PSL. Z zawodu nauczyciel historii. W latach 1994–1998 zasiadał w radzie gminy Brzeźnica oraz był wiceprzewodniczącym Sejmiku Samorządowego Województwa Zielonogórskiego. Od 2007 roku był członkiem zarządu województwa lubuskiego, a od 2014 roku jest wicemarszałkiem województwa odpowiedzialnym za nadzór nad Departamentem Rolnictwa, Zasobów Naturalnych, Rybactwa i Rozwoju Wsi, Departamentem Środowiska oraz Departamentem Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich. Czterokrotnie bezskutecznie kandydował do Sejmu.

Z trzeciego miejsca startuje Dariusz Popławski, żołnierz zawodowy. Jest pułkownikiem rezerwy, weteranem misji poza granicami kraju. Był m.in. w Iraku, Syrii-Izraelu, Afganistanie, Bałkanach i Republice Środkowej Afryki. Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Wybory 2023. Kandydaci Nowej Lewicy do Sejmu - okręg nr 8

Wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy, poseł Anita Kucharska-Dziedzic otwiera listę kandydatów tego ugrupowania do Sejmu w okręgu nr 8 obejmującym woj. lubuskie. To doktor literaturoznawstwa i działaczka na rzecz praw kobiet, przeciwdziałania przemocy i równego traktowania. Jest założycielką Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet Baba.

"Dwójką" jest były poseł i były prezydent Gorzowa Wielkopolskiego w latach 1998-2014 Tadeusz Jędrzejczak, obecnie członek zarządu województwa lubuskiego. O Jędrzejczaku było głośno za sprawą tzw. afery budowlanej. W pierwszej instancji został skazany, jednak po apelacji uniewinniony z części zarzutów, a sama sprawa trafiła z powrotem do prokuratury. W trakcie śledztwa Jędrzejczak był tymczasowo aresztowany, odbyło się także nieskuteczne referendum w sprawie jego odwołania z funkcji prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego. 

Na trzecim jest liderka lubuskich struktur Lewicy Razem Magdalena Milenkovska. Jak sama podkreśla, jest pół-Macedonką i migrantką. Po studiach z etnologii trafiła do mediów - najpierw do "Faktu", potem do Polsatu. W 2008 roku wyprowadziła się do Indii, gdzie pracowała na Bollywood - zatrudniała statystów do nagrań wideo i reklam. Obecnie pracuje w European Stability Initiative. Od 2018 roku należy do partii Razem.

Listę na 24 miejscu zamyka zielonogórski radny Tomasz Nesterowicz, który jest współprzewodniczącym (wraz z Anitą Kucharską-Dziedzic) lubuskiej Nowej Lewicy.

Na listach zabrakło posła Bogusława Wontora, byłego szefa lubuskich struktur, skonfliktowanego z liderami Nowej Lewicy Włodzimierzem Czarastym i Robertem Biedroniem.

Wybory 2023. Kandydaci PiS do Sejmu - okręg nr 8

Poseł, szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz prezes okręgu zielonogórskiego PiS Marek Ast otwiera listę do Sejmu KW Prawo i Sprawiedliwość w okręgu nr 8. W Sejmie zasiada od 2006 roku. Wcześniej był krótko wojewodą lubuskim. W latach 1991-2006 był burmistrzem Szlichtyngowej, a miedzy 1998 a 2002 rokiem także radnym Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Zapamiętany został m.in. z tego, że gdy reprezentował przed Trybunałem Konstytucyjnym polski parlament i odpowiadał na pytania sędziów dotyczące nowelizacji ustawy o TK, na kilka z nich nie był w stanie znaleźć odpowiedzi. Sędzia Piotr Tuleja poprosił go o pokazanie przepisu, na podstawie którego twierdzi, że prezes Trybunału ma dziewięcioletnią kadencję. Ten szukał takiego zapisu, po czym po chwili zwrócił się do sędziego: "Jeśli wysoki Trybunał raczy mi ten przepis przypomnieć, to…". Jak się okazało, takiego przepisu nie było w ustawie.

"Dwójką" jest wojewoda lubuski Władysław Dajczak, będący także szefem PiS w okręgu gorzowskim. W latach 2007-2011 był senatorem, a w 2019 roku został posłem. Urząd wojewody lubuskiego piastował w latach 2015–2019 i od 2020 do teraz. W latach 1998–2002 oraz 2006-2010 zasiadał w sejmiku lubuskim, w drugiej kadencji był wiceprzewodniczącym sejmiku. Od lat toczy głośne spory z marszałek województwa lubuskiego Elżbietą Polak.

Miejsce trzecie i czwarte zajmują na liście posłowie PiS Jerzy Materna z Zielonej Góry i Elżbieta Płonka z Gorzowa Wlkp. Za nimi jest radna wojewódzka Małgorzata Gośniowska-Kola, która jest zastępcą dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. "Szóstką" jest lubuski poseł PiS Jacek Kurzępa.

Na liście znaleźli się też dwaj byli posłowie - z "ósemką" Jarosław Porwich i z "dziesiątką" - Marek Surmacz. Za tym ostatnim znalazł się Łukasz Mejza.

CZYTAJ TEŻ: Łukasz Mejza na listach PiS. "Prawdziwy symbol upadku moralnego w polskim parlamencie"

Ostatnie – 24. miejsce na liście ma Tomasz Rafalski – gorzowski radny, doradca woj. lubuskiego ds. sportu i kontaktów z NGO, prywatnie syn Elżbiety Rafalskiej – europoseł PiS, byłej ministry rodziny i polityki społecznej.

Wybory 2023. Kandydaci Konfederacji do Sejmu - okręg nr 8

Z pierwszego miejsca o mandat posła ponownie ubiega się Krystian Kamiński. To jeden z posłów, którego w listopadzie 2021 roku chciała wykluczyć z obrad Sejmu marszałek Elżbietę Witek za niezałożenie maseczek na sali plenarnej. Okazało się, że Kamiński posiada zwolnienie lekarskie, w związku z czym mógł pozostać na sali. Kamiński ukończył kulturoznawstwo. Był członkiem Młodzieży Wszechpolskiej, potem został członkiem Ruchu Narodowego i pełnomocnikiem partii w województwie lubuskim.

Za nim znalazł się Krzysztof Łopatowski, gorzowski adwokat i karnista. Był m.in. pełnomocnikiem właściciela firmy przewozowej w głośnej sprawie katastrofy polskiego autokaru pod Grenoble. W wypadku autokaru zginęło 26 osób, a 24 zostały ranne. Ostatnio bronił Krystiana K. z Gorzowa Wielkopolskiego, skazanego na dziewięć lat więzienia za śmiertelne potrącenie czteroletniego chłopca i ucieczkę z miejsca zdarzenia.

Trzecie miejsce przypadło Robertowi Świdkiewiczowi, aktywiście i społecznikowi. Doradca techniczny z Zielonej Góry reprezentuje Konfederację Korony Polskiej Grzegorza Brauna.

Wybory 2023. Kandydaci KO do Sejmu - okręg nr 8

Wszystko wskazuje na to, że Elżbieta Polak zamieni fotel marszałka województwa lubuskiego na jeden z 460 foteli poselskich w Sejmie. Została bowiem liderką KO w okręgu. W politykę zaangażowana jest od 1990 roku, gdy została radną gminy Małomice. Rok później została sekretarz miasta, a w latach 1998-2002 była burmistrzem. W 2008 roku została jednym z dwóch wicemarszałków województwa lubuskiego. W 2010 roku ubiegała się o fotel prezydenta Zielonej Góry. Marszałkiem województwa jest od 2010 roku.

Od lat toczy polityczne boje z wojewodą Dajczakiem (nr 2 na liście PiS) oraz prezydentem Zielonej Góry Januszem Kubickim. Ten ostatni potrafił przerywać jej konferencję dotycząca pożaru składowiska odpadów w Przylepie. Polak, wraz z lekarzami z Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze, stanęła w obronie pani Joanny, do której po zażyciu tabletki poronnej do szpitala przyjechali policjanci i zabrali jej laptop oraz telefon. Głośno krytykowała też działania rządu, gdy na Odrze doszło do katastrofy ekologicznej.

Podczas ostatniej wizyty w Gorzowie Wielkopolskim Jarosław Kaczyński nazwał ją "panią marszałek o błędnym nazwisku". W odpowiedzi od Polak usłyszał: - To nie moje nazwisko jest błędne, lecz nazwa partii Kaczyńskiego. Powinna się ona nazywać Propaganda i Socjalizm.

Za Polak na liście znaleźli się doświadczeni parlamentarzyści. Z drugiego miejsca podobnie jak przed czterema laty startuje poseł Waldemar Sługocki, przewodniczący lubuskich struktur Platformy Obywatelskiej. To były wiceminister rozwoju regionalnego w latach 2010–2011 i wiceminister infrastruktury i rozwoju w 2015 r. W 2011 roku pierwszy raz dostał się do Sejmu. Cztery lata później zamienił Sejm na Senat, by w 2019 roku ponownie zostać posłem. Podczas minionej kadencji odpowiadał za kontrolę opozycji w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W zeszłym roku po wypadku samochodowym musiał przejść operację w związku z urazem brzucha.

Trzecie miejsce przypadło posłance z Gorzowa Krystynie Sibińskiej, zasiadającej w Sejmie od 12 lat, przewodniczącej Rady Miasta Gorzów Wielkopolski w latach 2008–2011. Za nią znalazł się Robert Dowhan, który ostatnie trzy kadencje spędził w Senacie. Z piątego miejsca startuje posłanka Katarzyna Osos, dla której miniona kadencja jest drugą z rzędu w Sejmie. Wcześniej przez dziesięć miesięcy była wojewodą lubuskim.

Z ósmej lokaty swoich sił próbuje burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula. O samorządowcu głośno było, gdy krytykował działania rządu podczas katastrofy ekologicznej na Odrze. Mówił wówczas, że "my dzisiaj patrzymy, jak w milczeniu Odra umiera". - Tutaj nie śpiewa żaden ptak. Małe ptaki przylatują, prawdopodobnie to one wydziobują oczy rybom. Jeśli chodzi o duże ptaki - kormorany, czaple, żurawie, bociany - one się stąd wyniosły. Nie ma w Odrze żadnej wydry, bobra. Nic nie pływa, poza martwymi rybami - relacjonował i pokazywał w "Faktach po Faktach" pozostałości ryb, które Odra wyrzuciła na brzeg. W 2017 roku mierzył się z poważnymi problemami ze wzrokiem po tym, jak na festynie w Radnicy strażacy chcieli "schłodzić burmistrza", jak ujął to jego zastępca. Cebula został przytrzymany i wtedy jeden ze strażaków wystrzelił w jego twarz strumień wody pod ogromnym ciśnieniem z armatki. Burmistrz zalał się krwią i trafił do szpitala. "Krwotok wewnętrzny, zwichnięta soczewka, jaskra wtórna i związane z tym niedowidzenie, szyta powieka i bóle głowy" - opisywał swój stan na Facebooku. Po wypadku Marek Cebula ma 30-procentową utratę wzroku w lewym oku. Lekkomyślni strażacy zostali skazani na kary od czterech do sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Na liście KO brakuje lidera sprzed czterech lat, Tomasza Aniśki. Zielonych tym razem reprezentuje Joanna Liddane (numer 11).

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ KANDYDATÓW NA STRONIE PKW

Autorka/Autor:FC

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. W różnych częściach kraju prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Rosjanie wystrzelili międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) w Ukrainę - przekazali wojskowi z Kijowa. To - jak pisze Reuters - byłby pierwszy raz, kiedy Rosja wykorzystała taką broń w tej wojnie. Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał, że prędkość i wysokość, na jakiej poruszał się pocisk, wskazują, że rzeczywiście był to ICBM. Putin "boi się tak bardzo, że już używa nowych rakiet" - dodał. Według informacji portalu Ukraińska Prawda to RS-26 Rubież, który został wymierzony w miasto Dniepr. Kilka godzin po ataku pojawiły się jednak anonimowe głosy zachodnich urzędników, którzy stwierdzili, że uderzenie nie musiało się odbyć z użyciem ICBM.

Ukraińskie wojsko: Rosjanie wystrzelili międzykontynentalny pocisk balistyczny

Ukraińskie wojsko: Rosjanie wystrzelili międzykontynentalny pocisk balistyczny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Na wysokości Olszynki Grochowskiej pociąg potrącił człowieka na torach. PKP Polskie Linie Kolejowe informują o utrudnieniach w ruchu. Na miejscu pracują służby.

Wypadek na torach, ruch pociągów utrudniony

Wypadek na torach, ruch pociągów utrudniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podkarpaccy policjanci strzelali do samochodu, który pomylili z pojazdem przestępców. Do zdarzenia doszło na autostradzie A4. Ostrzelanym autem jechało dwóch mężczyzn, którym nic poważnego się nie stało. - Działania były prowadzone w porze nocnej, mieliśmy niekorzystne warunki atmosferyczne - wyjaśnia komisarz Piotr Szpiech z krakowskiej policji, która koordynowała akcję.

Policjanci na autostradzie ostrzelali i zatrzymali niewłaściwy samochód

Policjanci na autostradzie ostrzelali i zatrzymali niewłaściwy samochód

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm debatuje nad wnioskiem PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Część lewicy zapowiada głosowanie przeciwko Izabeli Leszczynie. Trwa debata

Część lewicy zapowiada głosowanie przeciwko Izabeli Leszczynie. Trwa debata

Źródło:
PAP, TVN24

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusje wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Mężczyzna miał skrępowane ręce i nogi oraz założony knebel z krawata. Sekcja wykazała, że zginął od ciosu w potylicę twardym i tępym narzędziem. Do zbrodni doszło w czerwcu 1995 roku w Lublinie. Po 29 latach przed sądem stanie 62-letni Bogdan S. Grozi mu 25 lat więzienia.

Skrępowane ręce i nogi, knebel z krawata. Oskarżony 29 lat po zbrodni

Skrępowane ręce i nogi, knebel z krawata. Oskarżony 29 lat po zbrodni

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

- Jeśli potwierdzą się informacje o użyciu nowego rodzaju broni przez Rosję, to pokazuje, że następuje eskalacja z ich strony - tak Władysław Kosiniak-Kamysz komentował doniesienia z Ukrainy. Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że "nie bez przyczyny myśliwce nad Polską po nocy patrolują niebo w stanie najwyższej gotowości". Podzielił zdanie ministra obrony o eskalacji konfliktu.

"Duża eskalacja konfliktu". Sikorski i Kosiniak-Kamysz zabrali głos

"Duża eskalacja konfliktu". Sikorski i Kosiniak-Kamysz zabrali głos

Źródło:
TVN24

Arkadiusz Mularczyk opublikował treść listu, który wysłał do prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Oprócz gratulacji dla republikanów europoseł PiS skierował się z prośbą o wsparcie Polski w uzyskaniu reparacji wojennych od Niemiec. 

Europoseł PiS napisał list do Donalda Trumpa. Prosi o pomoc w uzyskaniu reparacji od Niemiec  

Europoseł PiS napisał list do Donalda Trumpa. Prosi o pomoc w uzyskaniu reparacji od Niemiec  

Źródło:
PAP

Opolscy policjanci poszukują zaginionej 14-letniej Sabiny Kudrzyckiej. Dziewczyna wyszła z mieszkania w środę, 20 listopada, i nie ma z nią kontaktu. Policja opublikowała zdjęcie zaginionej i prosi o kontakt każdego, kto mógł ją widzieć.

Zaginęła 14-letnia Sabina, trwają poszukiwania

Zaginęła 14-letnia Sabina, trwają poszukiwania

Źródło:
tvn24.pl

29-latek przyjechał wraz ze swoją narzeczoną na szpitalną porodówkę. Lekarze zauważyli, że kobieta ma obrażenia mogące świadczyć o przemocy. Jak się okazało, narzeczony kilka godzin wcześniej bił ją pięściami, kopał po całym ciele i groził nożem.

Pobił narzeczoną w ciąży, przyprowadził ją do szpitala i uciekł

Pobił narzeczoną w ciąży, przyprowadził ją do szpitala i uciekł

Źródło:
tvn24.pl

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowało rekrutację na uczelnie wyższe na rok 2024/25. 462 tysiące studentów rozpoczęło studia - to o 5 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Najbardziej popularne kierunki w tym roku to psychologia, informatyka i kierunek lekarski. W stosunku do poprzedniego roku pozycję lidera straciła informatyka.

Informatyka już nie na pierwszym miejscu. Te kierunki były najbardziej popularne

Informatyka już nie na pierwszym miejscu. Te kierunki były najbardziej popularne

Źródło:
MNiSW, PAP

43-letni mieszkaniec Las Vegas zmarł w ubiegły wtorek sześciokrotnie postrzelony przez policjanta wezwanego do jego domu w związku z włamaniem - informują media. Rodzina zmarłego domaga się natychmiastowego zwolnienia i aresztowania funkcjonariusza. Jego prawnik odpowiada, że policjant nie popełnił przestępstwa.

Gdy włamano się do jego mieszkania, wezwał policję. Został zastrzelony przez funkcjonariusza  

Gdy włamano się do jego mieszkania, wezwał policję. Został zastrzelony przez funkcjonariusza  

Źródło:
BBC, CNN

Zamiast dożywocia - 25 lat. Krakowski sąd złagodził wyrok wobec Wojciecha R., skazanego za zabójstwo trzech osób w podkrakowskich Jurczycach w 2000 roku. Chodzi o zbrodnię, którą sąd pierwszej instancji określił mianem "egzekucji". Wyrok jest prawomocny.

Odsiadywał dożywocie za "egzekucję" sprzed 24 lat. Sąd zmienił wyrok

Odsiadywał dożywocie za "egzekucję" sprzed 24 lat. Sąd zmienił wyrok

Źródło:
PAP

Prokuratura pracuje w miejscu tragedii w Mławie (Mazowieckie), gdzie runęła część hali dawnej zajezdni PKS. W czwartek odbywają się oględziny budynku z użyciem drona. Jak ujawniła policja, dwaj mężczyźni, którzy zginęli pod gruzami, byli braćmi.

Zginęli pod gruzami zawalonej hali. Policja: mężczyźni byli braćmi

Zginęli pod gruzami zawalonej hali. Policja: mężczyźni byli braćmi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kierowca taksówki na aplikację jest podejrzany o zgwałcenie kobiety. Według śledczych, wykorzystał fakt, że 30-latka była pod wpływem leków oraz alkoholu. Został aresztowany.

Gwałt w taksówce. Sąd aresztował kierowcę. "Wykorzystał bezradność kobiety"

Gwałt w taksówce. Sąd aresztował kierowcę. "Wykorzystał bezradność kobiety"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Przyjaciele i artyści pożegnali w środę Jadwigę Barańską podczas mszy w warszawskim Kościele Środowisk Twórczych. Pogrzeb aktorki odbył się w Los Angeles, gdzie od wielu lat mieszkała.

"Jak ona grała!". Pożegnanie na dwóch kontynentach

"Jak ona grała!". Pożegnanie na dwóch kontynentach

Źródło:
tvn24.pl

Władze Kalifornii zatwierdziły zmianę ponad trzydziestu nazw geograficznych. Do początku przyszłego roku przemianowane mają zostać wszystkie miejsca na terenie stanu z określeniem "squaw" w nazwie. Rdzenni Amerykanie odbierają to słowo jako obelgę - podkreślają władze Kalifornii.

Zmieniają nazwy, znika obraźliwe określenie

Zmieniają nazwy, znika obraźliwe określenie

Źródło:
CNN, NPR

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Klaudia Zioberczyk wygrała 13. sezon programu "Top Model". 23-latka otrzymała nagrodę w wysokości 200 tysięcy złotych i podpisała kontrakt z agencją modelingową. Jej zdjęcie pojawi się na kolejnej okładce magazynu "Glamour".  

Klaudia Zioberczyk wygrała "Top Model" 

Klaudia Zioberczyk wygrała "Top Model" 

Źródło:
tvn24.pl

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl