W okręgu 37 obejmującym m.in. Konin i Gniezno dojdzie do starcia trzech silnych polityków: Michała Kołodziejczaka z Agrounii, który kandyduje z listy Koalicji Obywatelskiej, Pauliny Hennig-Kloski, jednej z liderek Polski 2050 reprezentującej Trzecią Drogę i Zbigniewa Hoffmanna, ministra w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, który w 2019 roku "wykręcił" tu najlepszy wynik. Pięć na dziewięć mandatów poselskich zdobyło cztery lata temu Prawo i Sprawiedliwość, a tylko dwa KO. Czy Michał Kołodziejczak poprawi wynik Tuska i spółki?
Okręg nr 37 obejmuje powiaty gnieźnieński, kolski, koniński, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński oraz miasto Konin. Do zdobycia jest tu 9 mandatów poselskich.
Wybory 2023. Kandydaci Bezpartyjnych Samorządowców do Sejmu - okręg nr 37
"Jedynką" na liście jest Mateusz Wojciechowski, wieloletni pracownik samorządowy, wójt gminy Ostrowite.
Wybory 2023. Kandydaci Trzeciej Drogi do Sejmu - okręg nr 37
Paulina Hennig-Kloska w 2019 roku została wybrana do Sejmu z tego okręgu z list koalicji Obywatelskiej. Po zmianie politycznych barw i przejściu z Nowoczesnej do Polski 2050 Szymona Hołowni posłanka została liderką listy.
Numerem dwa jest Michał Pyrzyk, burmistrz Słupcy. Z trzeciego miejsca kandyduje inny były polityk Nowoczesnej, współpracujący wcześniej z byłym prezydentem Poznania Ryszardem Grobelnym, a aktualnie zastępca prezydenta Konina – Paweł Adamów. Prywatnie związany jest z Agnieszką Lewandowską, wiceprzewodniczącą Rady Miasta Poznania z ramienia Koalicji Obywatelskiej, z którą w tym roku wziął ślub.
Wybory 2023. Kandydaci Nowej Lewicy do Sejmu - okręg nr 37
Liderem listy jest aktualny poseł Tadeusz Tomaszewski, który w sejmowych ławach zasiada od 1993 roku. Wyjątkiem były lata 2015-2019, gdy Zjednoczona Lewica nie przekroczyła progu wyborczego dla koalicji.
"Dwójką" jest Kamila Kasprzak-Bartkowiak. To była dziennikarka, a obecnie aktywistka społeczna i animatorka kultury.
Z numerem 7 startuje kandydat z identycznym nazwiskiem jak "dwójka" KO - Tomasz Nowak.
Wybory 2023. Kandydaci PiS do Sejmu - okręg nr 37
Cztery lata temu Prawo i Sprawiedliwość sięgnęło tu po pięć mandatów. Dotychczasowi posłowie otwierają teraz listę partii rządzącej. Wyjątkiem jest Leszek Galemba, który tym razem próbuje dostać się do Senatu. Jego miejsce zajęła wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska.
Liderem listy PiS do Sejmu w Koninie jest minister Zbigniew Hoffmann, były wojewoda wielkopolski. Numerem 2. na konińskiej liście jest poseł Witold Czarnecki, a z trzeciego miejsca startuje Niestrawska. Na czwartym miejscu znalazł się poseł Zbigniew Dolata, zaś na piątym – poseł, sekretarz stanu w resorcie rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik.
Z ostatniego miejsca startuje Robert Gaweł, kurator oświaty, który w poprzednich wyborach próbował dostać się do Senatu i przegrał o włos z Pawłem Arndtem (KO). Głośno było wtedy o jego słowach, które padły podczas jednego ze spotkań wyborczych. - Mianem europejskości ma być to, czy będą w Polsce związki partnerskie, a może kiedyś adopcje dzieci. Niech nas pocałują w tyłek! W Polsce żadna mniejszość nie może mieć specjalnych przywilejów - mówił.
Wybory 2023. Kandydaci Konfederacji do Sejmu - okręg nr 37
Anna Bryłka, liderka listy Konfederacji, to jedyna kobieta na "jedynce" tego ugrupowania w całej Polsce. Jest wiceprezesem Ruchu Narodowego i autorką programu tej partii w zakresie rolnictwa. 33-latka to absolwentka prawa i historii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, ukończyła też studia podyplomowe na kierunku handel zagraniczny w Szkole Głównej Handlowej. Jest też rzeczniczką prasową Konfederacji. Ostatnio zasłynęła słowami: - Czasami lekki klaps jest troską o dziecko. Dzieci są niesforne. Zdarzało mi się widzieć rodzica w sklepie, w miejscu publicznym, gdzie taki klaps dla dziecka był jedyną możliwością na uspokojenie go - mówiła rzeczniczka. Sama nie ma dzieci.
Numerem dwa na liście jest Maciej Jóźwiak, właściciel sklepu, wiceprezes Narodowej Środy Wielkopolskiej oraz prezes Koła Ruchu Narodowego.
Wybory 2023. Kandydaci KO do Sejmu - okręg nr 37
W 2019 roku KO zdobyła tu tylko dwa mandaty. Otrzymali je lider listy Tomasz Nowak, który tym razem startuje z drugiego miejsca, i Paulina Hennig-Kloska (nr 3), która teraz startuje z listy Trzeciej Drogi.
Nowak musiał ustąpić miejsca Michałowi Kołodziejczakowi, liderowi Agrounii. To barwna postać polskiej wsi. Kontrowersyjny działacz i lider rolników, nazywany jest przez niektórych "młodym Lepperem”.
- Łączymy się ze środowiskami, z którymi nie zawsze było po drodze, z ludźmi, którzy mają na różne sprawy inne poglądy niż ja. Ale mają to samo przekonanie co większość Polek i Polaków. Wiedzą, że żeby przywrócić wartości, w Polsce potrzebna jest realizacja celu - a tym celem, tą drogą do odnowienia Rzeczpospolitej jest odsunięcie PiS-u i Kaczyńskiego od władzy - mówił lider PO Donald Tusk, kiedy ujawnił porozumienie z Agrounią.
Kołodziejczak po ogłoszeniu startu z list KO przyznał, że decyzja o wspólnym starcie nie była łatwa.
- Było wiele "za" i "przeciw". Ale żaden głos - po pierwsze - nie może się zmarnować, a po drugie - musimy pokazać wszystkim w Polsce, że mimo różnych spojrzeń patrzymy w jedną stronę – w stronę przyszłości Polski, która będzie silna, bogata i tutaj ludzie będą budowali ją razem. Jestem tutaj właśnie po to. Wierzę w to i zrobię wszystko: wygramy z PiS-em, odbijemy wieś PiS-owi - zapowiedział Kołodziejczak.
Z trzeciego miejsca startuje natomiast Inez Niszczak-Sieradzka, prawniczka i trenerka fitness, prowadząca fanpage "Ona robi szpagat".
"Czwórka" przypadła byłemu senatorowi w latach 2007-2015 – Piotrowi Gruszczyńskiemu.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24