Wybory 2023. Kto w okręgu lubuskim powalczy o mandat posła

Autor:
FC
Źródło:
tvn24.pl
"Cicho już byłyśmy". Spot Inicjatywy "Wschód"
"Cicho już byłyśmy". Spot Inicjatywy "Wschód"Inicjatywa "Wschód"
wideo 2/20
Wybory parlamentarne 2023. Kampania

Rzucali już w siebie oskarżeniami przy katastrofie ekologicznej na Odrze i po pożarze składowiska w Przylepie. W Lubuskiem czeka nas kolejny odcinek rywalizacji marszałek województwa Elżbiety Polak z KO z wojewodą Władysławem Dajczakiem z PiS.

Okręg nr 8 obejmuje całe województwo lubuskie. Do zdobycia jest tu 12 mandatów poselskich. W 2019 roku po cztery mandaty zdobyło PiS i KO, dwa mandaty - SLD, po jednym mandacie – PSL i Konfederacja .

ZOBACZ SPECJALNY SERWIS WYBORCZY TVN24.PL

Wybory 2023. Kandydaci Bezpartyjnych Samorządowców do Sejmu - okręg nr 8

Listę otwiera Jakub Szczepański, lekarz stażysta, absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego, prezes stowarzyszenia Teraz Lubuskie i Polskiego Towarzystwa Medycyny Kosmicznej. Naukowo zainteresowany tematyką onkologiczną i urologiczną. Pomysłodawca oraz szef zespołu organizacyjnego konferencji Space Medicine EXPO w 2018 i 2019 roku, współorganizator I Wielkiego Biegu "Pokonać Raka" w 2019 roku oraz pomysłodawca i organizator cyklicznego wydarzenia pod nazwą "Lubuski Dzień Onkologii". To także były asystent społeczny posła PiS Jerzego Materny.

Numerem dwa jest Justyna Lewicka, przedsiębiorczyni, żona byłego starosty sulęcińskiego.

Za nią znalazła się Barbara Toroń-Fórmanek, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego. Z uczelnią związana jest od 1999 roku, pracuje na Wydziale Nauk Społecznych w Instytucie Pedagogiki. Jest członkinią Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym przy Ministrze Sprawiedliwości Zbigniewie Ziobrze. Startowała wcześniej z listy PiS w wyborach do sejmiku województwa. W sierpniu było o niej głośno, kiedy wójt gminy Dąbie odwołał ją z funkcji dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dąbiu po tym, jak w placówce nie udało się rozwiązać trwającego wiele miesięcy konfliktu.

Wybory 2023. Kandydaci Trzeciej Drogi do Sejmu - okręg nr 8

Liderką listy jest Maja Nowak, sekretarz Polski 2050 w województwie lubuskim. Jest samodzielną mamą 6-latka z niepełnosprawnością, społeczniczką i wolontariuszką wielu organizacji pozarządowych. Od 2015 roku prowadzi fundację Rozwoju Aktywności Lokalnych FALA. Jest tłumaczką–przewodniczką osób głuchoniewidomych, szkoleniowcem, a także trenerką wsparcia psychologicznego dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. "Najbliższe są mi sprawy osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, tematyka pomocy społecznej, seniorów, mikroprzedsiębiorców oraz problemy wykluczenia komunikacyjnego i inne występujące szczególnie w małych, często zapomnianych przez wielką politykę miejscowościach i wsiach" - pisze o sobie.

"Dwójką" jest wicemarszałek województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn z PSL. Z zawodu nauczyciel historii. W latach 1994–1998 zasiadał w radzie gminy Brzeźnica oraz był wiceprzewodniczącym Sejmiku Samorządowego Województwa Zielonogórskiego. Od 2007 roku był członkiem zarządu województwa lubuskiego, a od 2014 roku jest wicemarszałkiem województwa odpowiedzialnym za nadzór nad Departamentem Rolnictwa, Zasobów Naturalnych, Rybactwa i Rozwoju Wsi, Departamentem Środowiska oraz Departamentem Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich. Czterokrotnie bezskutecznie kandydował do Sejmu.

Z trzeciego miejsca startuje Dariusz Popławski, żołnierz zawodowy. Jest pułkownikiem rezerwy, weteranem misji poza granicami kraju. Był m.in. w Iraku, Syrii-Izraelu, Afganistanie, Bałkanach i Republice Środkowej Afryki. Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Wybory 2023. Kandydaci Nowej Lewicy do Sejmu - okręg nr 8

Wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy, poseł Anita Kucharska-Dziedzic otwiera listę kandydatów tego ugrupowania do Sejmu w okręgu nr 8 obejmującym woj. lubuskie. To doktor literaturoznawstwa i działaczka na rzecz praw kobiet, przeciwdziałania przemocy i równego traktowania. Jest założycielką Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet Baba.

"Dwójką" jest były poseł i były prezydent Gorzowa Wielkopolskiego w latach 1998-2014 Tadeusz Jędrzejczak, obecnie członek zarządu województwa lubuskiego. O Jędrzejczaku było głośno za sprawą tzw. afery budowlanej. W pierwszej instancji został skazany, jednak po apelacji uniewinniony z części zarzutów, a sama sprawa trafiła z powrotem do prokuratury. W trakcie śledztwa Jędrzejczak był tymczasowo aresztowany, odbyło się także nieskuteczne referendum w sprawie jego odwołania z funkcji prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego. 

Na trzecim jest liderka lubuskich struktur Lewicy Razem Magdalena Milenkovska. Jak sama podkreśla, jest pół-Macedonką i migrantką. Po studiach z etnologii trafiła do mediów - najpierw do "Faktu", potem do Polsatu. W 2008 roku wyprowadziła się do Indii, gdzie pracowała na Bollywood - zatrudniała statystów do nagrań wideo i reklam. Obecnie pracuje w European Stability Initiative. Od 2018 roku należy do partii Razem.

Listę na 24 miejscu zamyka zielonogórski radny Tomasz Nesterowicz, który jest współprzewodniczącym (wraz z Anitą Kucharską-Dziedzic) lubuskiej Nowej Lewicy.

Na listach zabrakło posła Bogusława Wontora, byłego szefa lubuskich struktur, skonfliktowanego z liderami Nowej Lewicy Włodzimierzem Czarastym i Robertem Biedroniem.

Wybory 2023. Kandydaci PiS do Sejmu - okręg nr 8

Poseł, szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz prezes okręgu zielonogórskiego PiS Marek Ast otwiera listę do Sejmu KW Prawo i Sprawiedliwość w okręgu nr 8. W Sejmie zasiada od 2006 roku. Wcześniej był krótko wojewodą lubuskim. W latach 1991-2006 był burmistrzem Szlichtyngowej, a miedzy 1998 a 2002 rokiem także radnym Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Zapamiętany został m.in. z tego, że gdy reprezentował przed Trybunałem Konstytucyjnym polski parlament i odpowiadał na pytania sędziów dotyczące nowelizacji ustawy o TK, na kilka z nich nie był w stanie znaleźć odpowiedzi. Sędzia Piotr Tuleja poprosił go o pokazanie przepisu, na podstawie którego twierdzi, że prezes Trybunału ma dziewięcioletnią kadencję. Ten szukał takiego zapisu, po czym po chwili zwrócił się do sędziego: "Jeśli wysoki Trybunał raczy mi ten przepis przypomnieć, to…". Jak się okazało, takiego przepisu nie było w ustawie.

"Dwójką" jest wojewoda lubuski Władysław Dajczak, będący także szefem PiS w okręgu gorzowskim. W latach 2007-2011 był senatorem, a w 2019 roku został posłem. Urząd wojewody lubuskiego piastował w latach 2015–2019 i od 2020 do teraz. W latach 1998–2002 oraz 2006-2010 zasiadał w sejmiku lubuskim, w drugiej kadencji był wiceprzewodniczącym sejmiku. Od lat toczy głośne spory z marszałek województwa lubuskiego Elżbietą Polak.

Miejsce trzecie i czwarte zajmują na liście posłowie PiS Jerzy Materna z Zielonej Góry i Elżbieta Płonka z Gorzowa Wlkp. Za nimi jest radna wojewódzka Małgorzata Gośniowska-Kola, która jest zastępcą dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. "Szóstką" jest lubuski poseł PiS Jacek Kurzępa.

Na liście znaleźli się też dwaj byli posłowie - z "ósemką" Jarosław Porwich i z "dziesiątką" - Marek Surmacz. Za tym ostatnim znalazł się Łukasz Mejza.

CZYTAJ TEŻ: Łukasz Mejza na listach PiS. "Prawdziwy symbol upadku moralnego w polskim parlamencie"

Ostatnie – 24. miejsce na liście ma Tomasz Rafalski – gorzowski radny, doradca woj. lubuskiego ds. sportu i kontaktów z NGO, prywatnie syn Elżbiety Rafalskiej – europoseł PiS, byłej ministry rodziny i polityki społecznej.

Wybory 2023. Kandydaci Konfederacji do Sejmu - okręg nr 8

Z pierwszego miejsca o mandat posła ponownie ubiega się Krystian Kamiński. To jeden z posłów, którego w listopadzie 2021 roku chciała wykluczyć z obrad Sejmu marszałek Elżbietę Witek za niezałożenie maseczek na sali plenarnej. Okazało się, że Kamiński posiada zwolnienie lekarskie, w związku z czym mógł pozostać na sali. Kamiński ukończył kulturoznawstwo. Był członkiem Młodzieży Wszechpolskiej, potem został członkiem Ruchu Narodowego i pełnomocnikiem partii w województwie lubuskim.

Za nim znalazł się Krzysztof Łopatowski, gorzowski adwokat i karnista. Był m.in. pełnomocnikiem właściciela firmy przewozowej w głośnej sprawie katastrofy polskiego autokaru pod Grenoble. W wypadku autokaru zginęło 26 osób, a 24 zostały ranne. Ostatnio bronił Krystiana K. z Gorzowa Wielkopolskiego, skazanego na dziewięć lat więzienia za śmiertelne potrącenie czteroletniego chłopca i ucieczkę z miejsca zdarzenia.

Trzecie miejsce przypadło Robertowi Świdkiewiczowi, aktywiście i społecznikowi. Doradca techniczny z Zielonej Góry reprezentuje Konfederację Korony Polskiej Grzegorza Brauna.

Wybory 2023. Kandydaci KO do Sejmu - okręg nr 8

Wszystko wskazuje na to, że Elżbieta Polak zamieni fotel marszałka województwa lubuskiego na jeden z 460 foteli poselskich w Sejmie. Została bowiem liderką KO w okręgu. W politykę zaangażowana jest od 1990 roku, gdy została radną gminy Małomice. Rok później została sekretarz miasta, a w latach 1998-2002 była burmistrzem. W 2008 roku została jednym z dwóch wicemarszałków województwa lubuskiego. W 2010 roku ubiegała się o fotel prezydenta Zielonej Góry. Marszałkiem województwa jest od 2010 roku.

Od lat toczy polityczne boje z wojewodą Dajczakiem (nr 2 na liście PiS) oraz prezydentem Zielonej Góry Januszem Kubickim. Ten ostatni potrafił przerywać jej konferencję dotycząca pożaru składowiska odpadów w Przylepie. Polak, wraz z lekarzami z Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze, stanęła w obronie pani Joanny, do której po zażyciu tabletki poronnej do szpitala przyjechali policjanci i zabrali jej laptop oraz telefon. Głośno krytykowała też działania rządu, gdy na Odrze doszło do katastrofy ekologicznej.

Podczas ostatniej wizyty w Gorzowie Wielkopolskim Jarosław Kaczyński nazwał ją "panią marszałek o błędnym nazwisku". W odpowiedzi od Polak usłyszał: - To nie moje nazwisko jest błędne, lecz nazwa partii Kaczyńskiego. Powinna się ona nazywać Propaganda i Socjalizm.

Za Polak na liście znaleźli się doświadczeni parlamentarzyści. Z drugiego miejsca podobnie jak przed czterema laty startuje poseł Waldemar Sługocki, przewodniczący lubuskich struktur Platformy Obywatelskiej. To były wiceminister rozwoju regionalnego w latach 2010–2011 i wiceminister infrastruktury i rozwoju w 2015 r. W 2011 roku pierwszy raz dostał się do Sejmu. Cztery lata później zamienił Sejm na Senat, by w 2019 roku ponownie zostać posłem. Podczas minionej kadencji odpowiadał za kontrolę opozycji w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W zeszłym roku po wypadku samochodowym musiał przejść operację w związku z urazem brzucha.

Trzecie miejsce przypadło posłance z Gorzowa Krystynie Sibińskiej, zasiadającej w Sejmie od 12 lat, przewodniczącej Rady Miasta Gorzów Wielkopolski w latach 2008–2011. Za nią znalazł się Robert Dowhan, który ostatnie trzy kadencje spędził w Senacie. Z piątego miejsca startuje posłanka Katarzyna Osos, dla której miniona kadencja jest drugą z rzędu w Sejmie. Wcześniej przez dziesięć miesięcy była wojewodą lubuskim.

Z ósmej lokaty swoich sił próbuje burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula. O samorządowcu głośno było, gdy krytykował działania rządu podczas katastrofy ekologicznej na Odrze. Mówił wówczas, że "my dzisiaj patrzymy, jak w milczeniu Odra umiera". - Tutaj nie śpiewa żaden ptak. Małe ptaki przylatują, prawdopodobnie to one wydziobują oczy rybom. Jeśli chodzi o duże ptaki - kormorany, czaple, żurawie, bociany - one się stąd wyniosły. Nie ma w Odrze żadnej wydry, bobra. Nic nie pływa, poza martwymi rybami - relacjonował i pokazywał w "Faktach po Faktach" pozostałości ryb, które Odra wyrzuciła na brzeg. W 2017 roku mierzył się z poważnymi problemami ze wzrokiem po tym, jak na festynie w Radnicy strażacy chcieli "schłodzić burmistrza", jak ujął to jego zastępca. Cebula został przytrzymany i wtedy jeden ze strażaków wystrzelił w jego twarz strumień wody pod ogromnym ciśnieniem z armatki. Burmistrz zalał się krwią i trafił do szpitala. "Krwotok wewnętrzny, zwichnięta soczewka, jaskra wtórna i związane z tym niedowidzenie, szyta powieka i bóle głowy" - opisywał swój stan na Facebooku. Po wypadku Marek Cebula ma 30-procentową utratę wzroku w lewym oku. Lekkomyślni strażacy zostali skazani na kary od czterech do sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Odra umarła. Przyczyna leży po stronie człowieka". Wydanie specjalne "Rozmów o końcu świata"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Na liście KO brakuje lidera sprzed czterech lat, Tomasza Aniśki. Zielonych tym razem reprezentuje Joanna Liddane (numer 11).

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ KANDYDATÓW NA STRONIE PKW

Autor:FC

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Dziś Sejm będzie kontynuował obrady - już o 9 tej zajmie się uchwaleniem nowych przepisów dotyczących handlu w niedziele. Później zajmie się obywatelskim projektem przewidującym podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Posłowie będą też głosować nad odwołaniem członków komisji "lex Tusk". Polityczną środę relacjonujemy w tvn24.pl.

Sejm rozpoczął posiedzenie od minuty ciszy. W planie nowe przepisy o handlu w niedziele, podwyżki dla pielęgniarek i komisja "lex Tusk"

Sejm rozpoczął posiedzenie od minuty ciszy. W planie nowe przepisy o handlu w niedziele, podwyżki dla pielęgniarek i komisja "lex Tusk"

Autor:
asty,
akw//mrz
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Gabriel Seweryn, znany z programu "Królowe życia" stacji TTV, nie żyje. Śmierć projektanta potwierdziła rzeczniczka głogowskiego szpitala. Miał 56 lat.

Gabriel Seweryn nie żyje. Miał 56 lat

Gabriel Seweryn nie żyje. Miał 56 lat

Autor:
pb//mm
Źródło:
glogow.naszemiasto.pl, tvn24.pl

Sąd wydał wyrok w sprawie wypadku drogowego, w którym uczestniczył znany warszawski ratownik wolontariusz Marcin "Borkoś" Borkowski. W orzeczeniu stwierdzono, że poruszał się on pojazdem uprzywilejowanym, a winę za spowodowanie wypadku ponosi kierująca samochodem osobowym.

Śpiączka, długa rehabilitacja i powrót do pracy. Jest wyrok w sprawie wypadku ratownika "Borkosia"

Śpiączka, długa rehabilitacja i powrót do pracy. Jest wyrok w sprawie wypadku ratownika "Borkosia"

Autor:
Artur
Węgrzynowicz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tomasz Siemoniak, który według doniesień medialnych ma zostać szefem służb specjalnych w rządzie Donalda Tuska, ocenił, że "to nie jest czas na jakieś wielkie reorganizacje w służbach". - Znacznie ważniejsza jest jakość działania niż ciągłe zmiany - podkreślił. Stwierdził jednak, że Centralne Biuro Antykorupcyjne jest "nie do uzdrowienia".

Siemoniak: jestem "przymierzany", a "przymierzani" nie powinni żadnych rzeczy opowiadać

Siemoniak: jestem "przymierzany", a "przymierzani" nie powinni żadnych rzeczy opowiadać

Autor:
ads//mrz
Źródło:
TVN24

Na Mariannę Budanową, żonę szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanowa, która została w ostatnich dniach otruta metalami ciężkimi, już wcześniej dokonywano zamachów - dwukrotnie omal nie zginęła, gdy Rosjanie ostrzeliwali budynek wywiadu, w którym mieszka wraz z mężem od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformował portal 24tv.ua.

Żona szefa wywiadu Ukrainy już dwukrotnie niemal zginęła w rosyjskich atakach

Żona szefa wywiadu Ukrainy już dwukrotnie niemal zginęła w rosyjskich atakach

Autor:
asty//mrz
Źródło:
PAP

Amerykański samolot wojskowy V-22 Osprey rozbił się w pobliżu wyspy Yakushima - poinformowała japońska straż przybrzeżna. Na pokładzie było osiem osób.

Amerykański samolot wojskowy runął do Oceanu Spokojnego. Nieznany los ośmiu pasażerów

Amerykański samolot wojskowy runął do Oceanu Spokojnego. Nieznany los ośmiu pasażerów

Autor:
akw//mrz
Źródło:
Reuters, Kyodo, tvn24.pl

Dwa niże - Quintus oraz Oliver - kształtują pogodę w Polsce. Miejscami przelotnie pada śnieg. Z północy napływa arktyczne powietrze - poinformowała w środę synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Dwa niże kształtują aurę w Polsce. Miejscami ciągnie się "welon" słabych opadów śniegu

Dwa niże kształtują aurę w Polsce. Miejscami ciągnie się "welon" słabych opadów śniegu

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk został zwycięzcą corocznego rankingu portalu Politico na Najbardziej wpływową osobę w Europie. W kategorii Działacze pierwsze miejsce zajęła premier Włoch Giorgia Meloni, Marzycieli – prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, a Zakłócaczy - szefowa banku centralnego Rosji Elwira Nabiulina.

Ranking Politico: Tusk "najbardziej wpływową osobą Europy"

Ranking Politico: Tusk "najbardziej wpływową osobą Europy"

Autor:
asty//mrz
Źródło:
Politico

Charlie Munger, który przez wiele lat był wiceprezesem i zastępcą Warrena Buffetta w Berkshire Hathaway, zmarł we wtorek. Munger miał 99 lat, a 1 stycznia skończyłby 100. Jak podał Berkshire, zmarł spokojnie w szpitalu w Kalifornii. Nie podano przyczyny - poinformowała Agencja Reutera.

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters

IMGW wydał prognozę zagrożeń. Wynika z niej, że w najbliższych dniach mogą pojawić się ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, zawiejami/zamieciami śnieżnymi oraz intensywnymi opadami śniegu. Sprawdź, gdzie aura może być groźna.

Prognoza zagrożeń IMGW. Silnie powieje, możliwe zawieje śnieżne

Prognoza zagrożeń IMGW. Silnie powieje, możliwe zawieje śnieżne

Autor:
anw
Źródło:
IMGW

Prawie połowa posłów Prawa i Sprawiedliwości głosowała we wtorek za odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. Byli to m.in. Marlena Maląg, Elżbieta Witek, Przemysław Czarnek czy Ryszard Terlecki. 56 posłów tego klubu opowiedziało się za dalszymi pracami nad tym projektem. Wśród nich Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin i Mateusz Morawiecki.

Kaczyński, Błaszczak, Morawiecki jedno, Czarnek i Terlecki drugie. PiS podzielony w Sejmie 

Kaczyński, Błaszczak, Morawiecki jedno, Czarnek i Terlecki drugie. PiS podzielony w Sejmie 

Autor:
tas//mrz
Źródło:
PAP

Wyniki badań medycznych kilkudziesięciu tysięcy Polaków trafiły do internetu. To skutek ataku hakerów na serwery spółki ALAB zajmującej się badaniami laboratoryjnymi. Spółka oficjalnie zgłosiła służbom przestępstwo, ale nie wiemy, czy kolejne dane nie trafią do sieci.

Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

Źródło:
Fakty TVN

Chciał w sieci sprzedać ekspres do kawy. "Kupiec" znalazł się szybko, sprzedający miał tylko kliknąć w link i podać dane. Tak też zrobił, a potem jeszcze autoryzował otrzymywane wiadomości. Po każdej z jego konta znikały pieniądze. Stracił w sumie 19 tysięcy złotych. Pieniądze stracili ostatnio także: młody mężczyzna, który uwierzył "pracownikowi banku" i 26-latka, którą skusiła atrakcyjna cena w ogłoszeniu.

Sprzedawał ekspres do kawy, kliknął w otrzymany link, a potem wykonał wszystkie instrukcje

Sprzedawał ekspres do kawy, kliknął w otrzymany link, a potem wykonał wszystkie instrukcje

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do ostatnich chwil toczyła się rozgrywka o fotel szefa MSWiA w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego, a jeszcze niewiele ponad godzinę przed uroczystością w Pałacu Prezydenckim miał nim zostać były komendant główny policji Zbigniew Maj - wynika z informacji tvn24.pl. - Jego kandydaturę miał zablokować minister Mariusz Kamiński - mówi nasz rozmówca. Sam Maj nie zaprzecza.

Mogła być sensacja. "W ostatniej chwili kandydaturę zdołał zablokować minister Kamiński"

Mogła być sensacja. "W ostatniej chwili kandydaturę zdołał zablokować minister Kamiński"

Autor:
Robert
Zieliński
Źródło:
tvn24.pl

Francuska policja przeprowadziła aresztowanie grupy oskarżanej o liczne nadużycia pod pozorem nauczania jogi. Dziennik "Liberation" poinformował, że wśród aresztowanych jest 71-letni Gregorian Bivolaru, założyciel kontrowersyjnego międzynarodowego Ruchu Duchowej Integracji ku Absolutowi (MISA).

Policja aresztowała guru i 40 członków Ruchu Duchowej Integracji ku Absolutowi. Są podejrzani o wykorzystywanie seksualne kobiet

Policja aresztowała guru i 40 członków Ruchu Duchowej Integracji ku Absolutowi. Są podejrzani o wykorzystywanie seksualne kobiet

Autor:
asty//mrz
Źródło:
PAP

Volkswagen przygotowuje swoich pracowników na redukcję zatrudnienia - pisze portal tygodnika "Zeit". - Za mało zamówień i zbyt wysokie koszty: VW nie jest już konkurencyjny - twierdzi szef marki Thomas Schaefer. - Sytuacja jest bardzo krytyczna - powiedział na spotkaniu z przedstawicielami związku IG Metall.

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Rosjanie w nocy z wtorku na środę zaatakowali Ukrainę między innymi za pomocą 21 dronów Shahed 136/131 oraz trzech pocisków rakietowych Ch-59 - przekazały siły powietrzne ukraińskiej armii, które podkreślają, że obrońcy zestrzelili wszystkie atakujące drony. Wcześniej rosyjska armia ostrzelała obwód sumski. Zginęły trzy osoby, w tym dziecko.

Rosyjskie drony, rakiety i moździerze. Siedmioletnia dziewczynka jedną z ofiar ataku

Rosyjskie drony, rakiety i moździerze. Siedmioletnia dziewczynka jedną z ofiar ataku

Autor:
bż//mrz
Źródło:
PAP

Antoni Macierewicz chciałby postawić marszałka Sejmu Szymona Hołownię przed Trybunałem Stanu za to, że nie dopuścił do debaty na uchwałą autorstwa PiS. Wyjaśniamy, dlaczego poseł PiS nie ma racji.

Macierewicz: za brak uchwały marszałek Hołownia pod Trybunał Stanu. To niemożliwe 

Macierewicz: za brak uchwały marszałek Hołownia pod Trybunał Stanu. To niemożliwe 

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował we wtorek, tuż po rozpoczęciu obrad Sejmu, by ten zajął się złożonymi przez jego rząd ustawami. Odpowiedział mu marszałek Szymon Hołownia, który wskazywał, że "nie ma w tym Sejmie żadnej zamrażarki", prace nad rządowymi projektami już trwają, choć nad jednym nie mogą, bo ma błędy formalne i wnioskodawca musi go poprawić.

Mateusz Morawiecki o "zamrażarce". Szymon Hołownia w odpowiedzi "uzupełniał stan wiedzy premiera"

Mateusz Morawiecki o "zamrażarce". Szymon Hołownia w odpowiedzi "uzupełniał stan wiedzy premiera"

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24

Pięcioletni Kelan Logan-Derench zmarł podczas swoich pierwszych zagranicznych wakacji. Jak przekazali jego bliscy, podczas pobytu w egipskim kurorcie chłopiec "uległ tragicznemu wypadkowi i wpadł do basenu". Rodzina uruchomiła internetową zbiórkę, apelując o wsparcie finansowe.

Tragiczny wypadek w Egipcie. Pięciolatek zmarł na swoich pierwszych zagranicznych wakacjach

Tragiczny wypadek w Egipcie. Pięciolatek zmarł na swoich pierwszych zagranicznych wakacjach

Autor:
wac//mm
Źródło:
BBC, GoFundMe

W nocy z wtorku na środę pojawiło się na niebie księżycowe halo. Zdjęcia i nagranie tego efektownego zjawiska widocznego nad Dolnym Śląskiem otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Księżycowe halo na Dolnym Śląsku. "To niezwykle piękne i rzadkie zjawisko"

Księżycowe halo na Dolnym Śląsku. "To niezwykle piękne i rzadkie zjawisko"

Autor:
anw
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych w mediach społecznościowych stwierdził, że Hamas "niczego nie boi się bardziej, niż Izraelczyków i Palestyńczyków żyjących obok siebie w pokoju". Joe Biden napisał, że Hamas chce pójść "drogą terroru, przemocy, zabijania i wojny". "Nie możemy tego zrobić" - zakończył swój wpis prezydent Biden.

Prezydent USA Joe Biden o tym, czego "najbardziej boi się" Hamas

Prezydent USA Joe Biden o tym, czego "najbardziej boi się" Hamas

Autor:
bż//mrz
Źródło:
PAP

15-letni Jakub Seemann, uczeń III LO w Zabrzu, został mistrzem świata w szachach do lat 16. Gdy wrócił do szkoły, nauczyciele i uczniowie wszystkich klas ustawili się wzdłuż korytarzy i klatek schodowych, witając sportowca gromkim aplauzem i wiwatami. - Nigdy wcześniej nie doświadczyłem jeszcze czegoś takiego - mówił szachista w rozmowie z TVN24.

Uczeń z Zabrza został mistrzem świata w szachach. W szkole przywitali go po mistrzowsku

Uczeń z Zabrza został mistrzem świata w szachach. W szkole przywitali go po mistrzowsku

Autor:
bp/PKoz
Źródło:
TVN24, PAP

Papież Franciszek odebrał niektóre watykańskie przywileje konserwatywnemu amerykańskiemu kardynałowi Raymondowi Burke'owi, w tym duże subsydiowane mieszkanie i pensję – poinformowała "Corriere della sera", powołując się na wyższego rangą urzędnika Watykanu. Ma to być odpowiedź na krytykę działań papieża.

Papież Franciszek karze konserwatywnego biskupa z USA. "Pewne jest, że napięcie w Watykanie jest wysokie"

Papież Franciszek karze konserwatywnego biskupa z USA. "Pewne jest, że napięcie w Watykanie jest wysokie"

Autor:
asty//mrz
Źródło:
PAP

Obywatele mają prawo wiedzieć, czy rzeczywiście za rządów PiS odbywał się handel polskimi wizami, a jeśli tak, to kto był w niego zamieszany - mówił w Sejmie Tomasz Szymański (KO) podczas debaty nad powołaniem komisji śledczej dotyczącej afery wizowej. - Afera wizowa to najpoważniejsza afera, do jakiej doszło w Polsce w ciągu ośmiu lat rządów PiS. Najpoważniejsza, bo narażająca bezpieczeństwo obywateli Polski - oceniła posłanka klubu Polska 2050 - Trzecia Droga Aleksandra Leo.

Nitras kontra Jabłoński. "Do zobaczenia przed komisją śledczą"

Nitras kontra Jabłoński. "Do zobaczenia przed komisją śledczą"

Autor:
js/kg
Źródło:
PAP, TVN24

Nadużywanie kontroli operacyjnej to jest jedno z waszych większych łajdactw. Komisja śledcza musi pokazać te wszystkie łajdactwa PiS - mówił we wtorek w Sejmie poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki (KO), zwracając się posłów PiS podczas debaty nad powołaniem sejmowej komisji śledczej w sprawie inwigilacji Pegasusem. - Sięgnęliście do takich metod rodem zza wschodniej granicy. Po co? Żeby swoją władzę utrwalać - ocenił szef klubu PSL-Trzecia Droga Krzysztof Paszyk.

"Kto decydował o podsłuchiwaniu?" Komisja śledcza "musi pokazać wszystkie łajdactwa PiS"

"Kto decydował o podsłuchiwaniu?" Komisja śledcza "musi pokazać wszystkie łajdactwa PiS"

Autor:
js//mrz
Źródło:
PAP, TVN24

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało we wtorek na swojej stronie listę firm, które importowały zboże z Ukrainy. Lista liczy kilkaset podmiotów.

Jest lista firm, które importowały zboże z Ukrainy

Jest lista firm, które importowały zboże z Ukrainy

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Czterech górników zginęło we wtorek w wyniku pęknięcia rurociągu podsadzkowego w kopalni Sobieski w Jaworznie - poinformował Wyższy Urząd Górniczy. Wszystkie ciała wydobyto na powierzchnię.

Tragiczne wieści po wypadku w kopalni

Tragiczne wieści po wypadku w kopalni

Autor:
est,
tas//mrz
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jako 14-latka, w oglądanych z rodzicami "Rozmowach w toku", po raz pierwszy usłyszała o problemie krzywdzenia dzieci przez bliskich. Wtedy postanowiła zająć się ochroną praw najmłodszych. Jako prawniczka robi to już od ponad dekady. Kim jest Monika Horna-Cieślak, powołana przez Sejm na Rzeczniczkę Praw Dziecka?

Monika Horna-Cieślak. Poczuła "nastoletni bunt", gdy usłyszała o krzywdzeniu dzieci, teraz zostanie ich rzeczniczką

Monika Horna-Cieślak. Poczuła "nastoletni bunt", gdy usłyszała o krzywdzeniu dzieci, teraz zostanie ich rzeczniczką

Autor:
kgo//am
Źródło:
PrawieOPrawie.pl, tvn24.pl

W czasie gdy Izrael i Hamas kontynuują wymianę zakładników i więźniów, rzecznik izraelskiego rządu sygnalizuje otwartość na kolejne pięć dni rozejmu. Pojawiły się informacje, że 4-letnia Amerykanka Abigail porwana z kibucu 7 października została wypisana ze szpitala – dwa dni po uwolnieniu jej przez bojowników Hamasu. Na półwyspie Synaj wylądował pierwszy z planowanych amerykańskich samolotów wojskowych z pomocą humanitarną. Na północnym Synaju zacumował z kolei francuski "pływający szpital" dla rannych ze Strefy Gazy.

Media: rząd Izraela jest otwarty na dodatkowe pięć dni rozejmu

Media: rząd Izraela jest otwarty na dodatkowe pięć dni rozejmu

Autor:
asty//mrz
Źródło:
PAP

S&P Global Ratings podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2024 rok do 3,1 procent z 3 procent w związku z umiarkowaną poprawą perspektyw inwestycyjnych - podała firma w opublikowanym we wtorek raporcie.

Amerykańska agencja zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Amerykańska agencja zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Biuro Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców przyznało Lenie i Władysławowi Grochowskim z Siedlec (woj. mazowieckie) Nagrodę Nansena w kategorii "Europa". Para została uhonorowana za udzielanie schronienia i wspieranie uchodźców w Polsce oraz zapewnienie możliwości zatrudnienia i bezpiecznego schronienia ludziom w potrzebie.

Polskie małżeństwo otrzymało prestiżową nagrodę przyznawaną przez ONZ za wspieranie uchodźców

Polskie małżeństwo otrzymało prestiżową nagrodę przyznawaną przez ONZ za wspieranie uchodźców

Autor:
MR
Źródło:
tvn24.pl, unhcr.org

"Nazwa sugeruje, że jest to sprzęt genialny: toster, ekspres, mikser czy prodiż?" Na to pytanie warte 250 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadał Łukasz Meyer z Ostrowa Wielkopolskiego.

Nazwa którego sprzętu sugeruje, że jest genialny? Pytanie w "Milionerach" za 250 tysięcy złotych

Nazwa którego sprzętu sugeruje, że jest genialny? Pytanie w "Milionerach" za 250 tysięcy złotych

Autor:
mkm//mm
Źródło:
Milionerzy TVN