"Festiwal żelaznych elektoratów". O co kto walczy?

Źródło:
tvn24.pl
Kaczyński: te wybory są także o to, byśmy pozostali istniejącym i suwerennym państwem
Kaczyński: te wybory są także o to, byśmy pozostali istniejącym i suwerennym państwemtvn24
wideo 2/4
Kaczyński: te wybory są także o to, byśmy pozostali istniejącym i suwerennym państwemtvn24

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 w Polsce przypadają na gorący polityczny okres - to ostatnia część "wyborczego trójskoku". Jedni walczą o zwycięstwo, inni o przetrwanie, ale każdy ma coś do udowodnienia. O co grają poszczególne partie polityczne?

Z perspektywy polskiej sceny politycznej czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego to część swoistego wyborczego maratonu. W ciągu niespełna dziewięciu miesięcy już po raz trzeci pójdziemy do urn wyborczych. W październiku zeszłego roku wybraliśmy nowy Sejm i Senat - w konsekwencji tamtej decyzji wyborców doszło do powstania nowego rządu, a szerzej, zmiany układu sił w polskiej polityce. W kwietniu wybraliśmy swoich przedstawicieli do samorządów. Na kampanię do europarlamentu zostało kilka tygodni, bo wybory odbędą się już 9 czerwca. Z ust samych polityków często pada określenie, że taka kumulacja to "wyborczy trójskok", po którym przyjdzie co prawda chwila odpoczynku od kampanijnych emocji - bo wybory prezydenckie odbędą się dopiero za rok - ale będzie to też czas refleksji, podsumowań i ewentualnych rozliczeń. Pozostając w metaforyce sportowej, po długich, wyczerpujących zawodach, gdzie głównymi aktorami byli kandydaci, przyjdzie pora na chłodną analizę pod okiem trenerów, czyli partyjnych liderów.

Oczywiście wspólnym celem każdej partii jest osiągnięcie jak najlepszego rezultatu i zdobycie jak najwięcej mandatów europoselskich, ale każde ugrupowanie ma w tych wyborach coś więcej do ugrania.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wszystko o wyborach do Parlamentu Europejskiego

"Wybory najważniejsze dla tych, którzy najmniej mogą"

Profesor Rafał Chwedoruk, politolog z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, wskazuje, że nadchodzące wybory są "najważniejsze dla tych, którzy najmniej mogą", wymieniając tu Konfederację, Lewicę i Trzecią Drogę. - Natomiast tak naprawdę dla PiS-u i Platformy to, co obserwujemy, ma drugorzędne znaczenie. Dla Prawa i Sprawiedliwości istotne jest w szerszym wymiarze tylko jedno, czyli utrzymanie statusu formacji numer jeden bez względu na wyniki wszystkich pozostałych ugrupowań - komentuje. I dodaje, że "Platforma Obywatelska z całą pewnością marzyłaby o zamienieniu się rolami z PiS-em, ale raczej w obecnej sytuacji horyzontem oczekiwań partii Donalda Tuska może być kolejne pokazanie skali swojej przewagi nad pozostałymi podmiotami koalicji rządzącej". - Do tego dochodzą jeszcze drobne wewnętrzne kwestie, to znaczy rekompensowanie niektórym politykom ich starań awansem do Parlamentu Europejskiego, a w niektórych innych przypadkach pozbycie się ich, przynajmniej na jakiś czas - dodaje.

Czy grozi nam swoista gorączka wyborczego złota, czyli po prostu przesyt wyborami? Socjolog polityki, doktor habilitowany Wojciech Rafałowski z Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki "Kampanie parlamentarne w Polsce. Analiza programów i apeli wyborczych w perspektywie paradygmatu ekspozycji treści", zauważa, że na razie kampania nie nabrała jeszcze odpowiedniego tempa. A to może być spowodowane zmęczeniem społeczeństwa całością tego, co dzieje się na scenie politycznej. - Podejrzewam, że politycy postrzegają sytuację w taki sposób, że nie należy przesadzić z ilością kampanii. Wydaje mi się, że z perspektywy wyborców to jest raczej zmęczenie intensywnym życiem politycznym w ogóle, a nie konkretnie kampaniami, bo w gruncie rzeczy trudno wskazać okres, kiedy jest kampania, a kiedy jej nie ma - zwraca uwagę.   

PiS "pogrążone w największym kryzysie w swojej historii"

Prawo i Sprawiedliwość w tych wyborach walczy o to, aby po raz dziesiąty z rzędu osiągnąć najlepszy wynik procentowy i ogłosić się zwycięzcą. O ile przez osiem lat, od 2015 do 2023, za tymi wyborczymi sukcesami szły realne polityczne profity, czyli przede wszystkim utrzymywanie się u władzy, to jesienią zeszłego roku partia musiała odnaleźć się w nowej dla siebie sytuacji. Utraciła władzę, przeszła do opozycji, a to pociągnęło za sobą lawinę komentarzy i domysłów - co dalej z PiS-em i przywództwem Kaczyńskiego? Czy może się rozpocząć, teraz już otwarta, wojna o schedę po nim? Czy dojdzie do rozłamu w obozie Zjednoczonej Prawicy na skutek coraz bardziej kąśliwych komentarzy ze strony przedstawicieli Suwerennej Polski?

Zdaniem profesora Chwedoruka nawet jeśli partia Kaczyńskiego nie zdobędzie procentowo największego poparcia, to temu obozowi politycznemu nie grozi rozpad. - By tak się stało, to sama utrata statusu partii numer jeden przez PiS nie wystarcza, dwucyfrowy wynik musiałaby osiągnąć tutaj Konfederacja. Tylko wówczas mogłyby się pojawić jakieś przesłanki do tego, żeby na przykład część stronników Suwerennej Polski zaczęła odważniej o tym myśleć - wskazuje.

I dodaje, że wybory samorządowe pokazały, iż Prawo i Sprawiedliwość, choć - jak twierdzi - "pogrążone w największym kryzysie w swojej historii" - jest bardzo dalekie od rozpadu i że "wszelkie inne inicjatywy prawicowe, po tylu latach stabilnego i przewidywalnego konfliktu pomiędzy PiS-em a Platformą, trafiają w próżnię". - Więc prawdopodobieństwo tego jest dosyć niewielkie. PiS nie jest w stanie gwarantować tak dużo, jak gwarantował swoim działaczom oraz swoim koalicjantom przez ostatnich osiem lat, ale i tak jest to nieporównywalnie więcej niż bardzo ryzykowna przygoda polityczna w jakiejś nowej formule prawicowej. Zwłaszcza że nie do końca elektoraty PiS-u w swoim trzonie i Konfederacji składają się w spójną całość, którą łatwo można byłoby próbować połączyć - ocenia politolog.

Kaczyński: te wybory są także o to, byśmy pozostali istniejącym i suwerennym państwem
Kaczyński: te wybory są także o to, byśmy pozostali istniejącym i suwerennym państwemtvn24

A w czym ten "największy kryzys PiS w jego historii" się przejawia? Chwedoruk wskazuje przede wszystkim na kwestie związane z demografią i z tym, że wyborczą bazę tej partii stanowią osoby starsze, więc upływ czasu nie będzie grał na jej korzyść. - Drugi wymiar dotyczy tego, że olbrzymia część tego, co głosił i robił PiS, zwłaszcza w drugiej kadencji swoich rządów, było trochę obok sposobu myślenia o świecie ludzi, części Polaków i Polek, w tym szczególnie obywateli i obywatelek młodszych i średnich wiekiem. Tutaj Prawo i Sprawiedliwość nie tylko, że nie zyskało tego, na co liczyło, ale i straciło część zwolenników. Po trzecie wreszcie to jest kwestia przywództwa. W naturalny sposób czołowe role w polityce odgrywają politycy z pokolenia 40-,50-latków, czasami - jak w przypadku Platformy i Lewicy - 60-latków, ale już nie z generacji Jarosława Kaczyńskiego, a zawsze, żeby docierać do szerokiego spektrum, trzeba być jakby w jego środku - zwraca uwagę politolog.

Doktor habilitowany Rafałowski zwraca natomiast uwagę na taktykę, jaką w obecnej kampanii przyjęła partia Kaczyńskiego oraz kształt jej list wyborczych. - Prawo i Sprawiedliwość ma bardzo specyficzne listy, niektórzy politologowie określają je jako toksyczne. Z tego powodu, że na pierwszych miejscach mamy często działaczy, którzy w dużej mierze są w jakiś sposób skompromitowani, na przykład Daniel Obajtek, Mariusz Kamiński czy Maciej Wąsik, a na dalszych miejscach są silne kandydatury obecnych europosłów, często bardzo rozpoznawalnych w swoich okręgach, którzy ubiegają się o reelekcję - zauważa. I dodaje, że w przypadku PiS-u "najciekawsze wcale nie będzie to, jaki finalnie uzyska wynik", bo prawdopodobnie będzie to między 31 a 35 procent, ale to, kto konkretnie dostanie się do europarlamentu. - To znaczy, czy obywatele zagłosują przede wszystkim na te wyborcze jedynki, czyli na faworytów prezesa Kaczyńskiego, czy zagłosują na znanych sobie europosłów, którzy przekonają ich swoim dotychczasowym dorobkiem w Parlamencie Europejskim - dodaje.

CZYTAJ TEŻ: Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Prezentacja liderów list PiS do Parlamentu Europejskiego
Prezentacja liderów list PiS do Parlamentu Europejskiego TVN24

Podtrzymanie mitu i powrót po dekadzie. O co walczy Tusk i Koalicja Obywatelska

Koalicja Obywatelska w tych wyborach walczy przede wszystkim o dwie rzeczy. W wersji optymistycznej - żeby zająć wreszcie pierwsze miejsce i żeby procentowo wygrać z PiS-em. Takie ewentualne zwycięstwo byłoby nie tylko traktowane w kategorii prestiżowej wygranej z partią Kaczyńskiego, ale stanowiłoby także symboliczny powrót, po dekadzie, do pozycji ugrupowania numer jeden na polskiej scenie politycznej. Dla samego premiera Donalda Tuska byłaby to też swojego rodzaju klamra w jego karierze politycznej - to właśnie wiosną 2014 roku, na krótko przed ustąpieniem z fotela przewodniczącego Platformy Obywatelskiej i objęciem szefowania Radzie Europejskiej, jego partia - wprawdzie minimalnie - ale wygrała wybory, właśnie do Parlamentu Europejskiego. Jak się później okazało, było to ostatnie zwycięstwo przed serią wygranych PiS-u.

W wersji nieco bardziej pesymistycznej - Koalicja Obywatelska gra o to, aby jej ewentualna strata do PiS-u była jak najmniejsza, żeby partia Kaczyńskiego "czuła jej oddech na plecach", a żeby z kolei przewaga nad innymi ugrupowaniami, z którymi tworzy koalicję rządową, była jak największa. Na to wskazuje też profesor Chwedoruk. - Jeśli coś byłoby dla tej partii trudnego, to sytuacja, w której Platforma kolejne wybory jest numerem dwa, a mit Donalda Tuska jako tego, który posiada patent na zwycięstwa nad PiS-em, zacząłby być coraz bardziej wątpliwy. To nie podważałoby przywództwa Tuska, bo to jednak on zwyciężył (w związku z wyborami 15 października - red.), ale w kontekście wyborów prezydenckich bardzo wzmacniałoby Rafała Trzaskowskiego. W naturalny sposób on wtedy wkraczałby w polityczne rankingi przed wyborami jako ktoś, kto potrafi łączyć szerzej niż Donald Tusk - ocenia.

- Taka sytuacja byłaby akceptowalna także dla wielu wyborców, na przykład Lewicy, no a to siłą rzeczy nie wzmocni przywództwa Donalda Tuska, zwłaszcza w długoterminowej perspektywie i wobec czynnika pokoleniowego, od którego w polityce, tak jak niestety w innych dziedzinach życia społecznego, nie uciekniemy. W tym sensie, długofalowo, to nieco bardziej uderzałoby w samego Donalda Tuska niż Platformę Obywatelską, ale krótkoterminowo nie sądzę, żeby tak naprawdę cokolwiek się zmieniło, bez względu na to, czy Platforma wyraźnie przekroczy próg 30 procent czy niekoniecznie - prognozuje ekspert.

Doktor habilitowany Rafałowski, analizując tematykę, na której w kampanii skupia się Koalicja Obywatelska, wskazuje, że to ugrupowanie stawia przede wszystkim na tematy związane z bezpieczeństwem, co - jak dodaje - "kieruje w obecnej sytuacji uwagę w stronę głębszej integracji europejskiej". - Wydaje mi się, że to jest próba zdominowania agendy kampanii właśnie tematyką bezpieczeństwa, co jest zresztą wspierane przez bieżące wydarzenia, jak na przykład sprawa Tomasza Szmydta, która jak najbardziej pokazuje znaczenie kwestii bezpieczeństwa - dodaje.

Trzecia Droga, trzeci egzamin

Czerwcowe wybory to trzeci wyborczy egzamin dla Trzeciej Drogi, politycznego projektu ugrupowań Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni, czyli PSL-u i Polski 2050. Po wynikach obu poprzednich wyborów, parlamentarnych i samorządowych, liderzy ugrupowań wskazywali, że to właśnie wynik ich komitetu był swoistym "game changerem", który decydował o przyszłym układzie sił. - To głosy na Trzecią Drogę są kluczowe i decydują, czy PiS wygrywa wybory i rządzi, czy siedzi na ławce rezerwowych - mówił Kosiniak-Kamysz 7 kwietnia, po ogłoszeniu wyników do sejmików. W przypadku tych wyborów takiej sytuacji nie będzie, natomiast ich wynik może ugruntować pozycję ugrupowania numer trzy, które już zadomowiło się na najniższym stopniu wyborczego podium.

Kosiniak-Kamysz: Koalicja 15 października nie istnieje bez Trzeciej Drogi ani na poziomie krajowym, ani na poziomie sejmików
Kosiniak-Kamysz: Koalicja 15 października nie istnieje bez Trzeciej Drogi ani na poziomie krajowym, ani na poziomie sejmikówZDJĘCIA ORGANIZATORA

- Taktycznie ta formacja jest koalicjantem Platformy i Lewicy we wszystkich wyborach, a w ostatnich w sposób bardzo spektakularny korzystała z poparcia takich wyborców, którzy wcześniej często głosowali na Platformę, a może i na Lewicę - ocenia profesor Chwedoruk. - Długofalowo trudno sobie wyobrazić, żeby Trzecia Droga ze swoim eklektyzmem, z jednej strony tradycyjnymi strukturami PSL-u i tradycją ruchu ludowego, z drugiej strony nieokreślonym, choć raczej liberalnym formatem otoczenia Szymona Hołowni, była w stanie odbierać liberalnych wyborców Platformy - dodaje. I stwierdza, że w takiej sytuacji "długofalowo chleb dla tej formacji jest na prawicy".

Doktor habilitowany Rafałowski prognozuje, że Trzecia Droga najprawdopodobniej powtórzy wyniki z wyborów parlamentarnych i wyborów samorządowych na poziomach sejmików. Zwraca też uwagę, że Trzecia Droga ma stosunkowo mało europosłów, którzy obecnie starają się o reelekcję i właśnie kwestia rozpoznawalności kandydatów może stanowić dla tej formacji pewien problem. Jego zdaniem najsilniejszą kandydaturą z europosłów Trzeciej Drogi ubiegających się ponownie o mandat jest Róża Thun, przedstawicielka Polski 2050, i to właśnie wokół niej powinna skupiać się kampania tej formacji.

Lewica "walczy o to, żeby podtrzymać swoje miejsce w polityce"

Wybory do Parlamentu Europejskiego mogą okazać się kluczowe dla Lewicy, bo pod takim szyldem do wyborów idą między innymi partia Nowa Lewica, na czele której stoją Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń, oraz partia Razem. Przedstawiciele tej formacji, komentując rozczarowujące wyniki wyborów samorządowych (tam komitet Lewicy uzyskał niespełna siedem procent głosów), zapowiadali, że na ewentualne rozliczenia przyjdzie czas "po całym cyklu wyborczym".

Czarzasty: wszystkie wnioski personalne będziemy podejmowali po całym cyklu wyborczym
Czarzasty: wszystkie wnioski personalne będziemy podejmowali po całym cyklu wyborczymTVN24

Profesor Chwedoruk wskazuje, że Lewica przede wszystkim "walczy o to, żeby podtrzymać swoje miejsce w polityce". - Po drugie bardzo wyraźnie widać, że tam wewnętrznie pojawiają się dyskusje, jaki jest realny horyzont oczekiwań, czy obecny model dualistycznego przywództwa się sprawdził, co z partią Razem w kontekście jej większego dystansu wobec Platformy Obywatelskiej - zwraca uwagę politolog.

I dodaje, że akurat dla Lewicy procentowy wynik może stanowić odpowiedź na pytanie o przyszłość tego ugrupowania. - Powrót do poziomu ośmiu czy więcej procent bardzo wzmocni Włodzimierza Czarzastego, natomiast spadek poniżej tych ośmiu procent nasili dyskusje wewnętrzne. Myślę, że wynik wyborów w jakimś sensie wskaże Lewicy horyzont możliwości odnośnie do wyborów prezydenckich - to znaczy, czy można próbować wystawiać kandydaturę bardziej ryzykowną, czy też kogoś bardzo rozpoznawalnego, żeby nie ponosić zbytniego ryzyka - ocenia wykładowca Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Doktor habilitowany Wojciech Rafałowski wskazuje, że Lewica walczy między innymi o to, aby utrzymać swój obecny stan posiadania w Parlamencie Europejskim, ponieważ nawet niewielka liczba mandatów może uratować na przykład środowisko skupione wokół europosła Roberta Biedronia i dawać mu szansę na polityczne istnienie, mimo że formalnie jest ono częścią partii Nowa Lewica. Dodaje, że w tym kontekście miejsce w Parlamencie Europejskim byłoby traktowane jako "bezpieczna przystań", a także źródło finansowania dla tego środowiska.

Lewica odsłoniła karty. Zaprezentowała "jedynki" w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Lewica odsłoniła karty. Zaprezentowała "jedynki" w wyborach do Parlamentu EuropejskiegoAdrianna Otręba/Fakty TVN

"Skromny beniaminek" albo "znaczący byt". O to walczy Konfederacja

Swoje cele w tych wyborach ma także Konfederacja.

Według profesora Chwedoruka "dla tej partii to jest jedna z ostatnich szans na to, żeby dokonać skoku" powyżej obecnego poziomu notowań, ale - jak dodaje - "to cały czas jest dystans względem progu wyborczego, który każe patrzeć za siebie". - I kiedy, jeśli nie teraz Konfederacja - w olbrzymim stopniu warunkowana ambiwalentnymi odczuciami istotnej części społeczeństwa wobec ukraińskiej polityki względem Polski - miałaby na tym nie zyskać? - dodaje. I wskazuje, że istotny wpływ na wynik tego ugrupowania może mieć także sytuacja gospodarcza.

- Albo Konfederacja po tych wyborach dalej będzie skromnym beniaminkiem polskiej polityki, który od czasu do czasu będzie odgrywał jakąś rolę, ale przed każdymi wyborami do Sejmu będzie musiał trwożnie liczyć procenty, albo stanie się na tyle znaczącym bytem, że nikt, zwłaszcza na prawicy, żadnych kalkulacji w oderwaniu od Konfederacji na przyszłość nie będzie mógł prowadzić, a ta formacja będzie pewna swojej obecności w polskiej polityce, nawet jeśli w pojedynczych wyborach będzie uzyskiwała niższe rezultaty od oczekiwanych - twierdzi politolog.

Doktor habilitowany Wojciech Rafałowski dodaje, że Konfederacja "to jedyne w Polsce ugrupowanie, które jest otwarcie i wprost eurosceptyczne". - Bo Prawo i Sprawiedliwość jest zdystansowane do Unii Europejskiej, ale generalnie mówi, że członkostwo jest potrzebne, tylko "na naszych warunkach". Natomiast Konfederacja jest właściwie we wszystkim na "nie" i się wyraźnie buntuje - wskazuje i ocenia, że w takich wyborach jak te europejskie, gdzie o wyborczym wyniku decydują przede wszystkim twarde elektoraty, to ugrupowanie może zyskiwać poparcie.

Także profesor Chwedoruk, komentując specyfikę wyborów do Parlamentu Europejskiego, określa to jako "festiwal żelaznych elektoratów i doskonale znanego, osłuchanego repertuaru". - Trochę tak jest, że politycy głównych partii często mieli tendencję traktowania wyborów do Parlamentu Europejskiego jako swoistego sondażu opinii publicznej, przystanku po drodze między tym, co jest esencją polityki, czyli wyborami sejmowymi - dodaje.

Autorka/Autor:Marcin Złotkowski

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol ogłosił we wtorek stan wojenny. W niezapowiedzianym przemówieniu telewizyjnym przekazał, że robi to, "aby wyeliminować nikczemne siły antypaństwowe sprzyjające Korei Północnej". Przeciwko decyzji prezydenta wypowiedziała się nie tylko opozycja, ale także jego własna partia. W efekcie Zgromadzenie Narodowe zagłosowało za zniesieniem stanu wojennego. Jak wyjaśnia agencja Yonhap, zgodnie z tamtejszą konstytucją, stan wojenny musi zostać zniesiony, gdy zażąda tego większość parlamentarna.

Prezydent ogłasza stan wojenny, Zgromadzenie Narodowe za jego zniesieniem. Chaos w Korei Południowej

Prezydent ogłasza stan wojenny, Zgromadzenie Narodowe za jego zniesieniem. Chaos w Korei Południowej

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości, obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości, stawił się z 20-minutowym spóźnieniem na posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych, która zajmuje się wnioskiem o jego zatrzymaniu i doprowadzeniu przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Awantura na komisji. Ziobro grozi palcem, mówi o "rozliczaniu"

Awantura na komisji. Ziobro grozi palcem, mówi o "rozliczaniu"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Ministerstwo obrony Japonii przekazało we wtorek, że rosyjski okręt podwodny po raz pierwszy przepłynął przez wody między wyspami Yonaguni i Iriomote. Dzień wcześniej o rosyjskiej jednostce informowały władze Filipin. Jej obecność oceniły jako "bardzo niepokojącą".

"Bardzo niepokojąca" obecność Rosjan

"Bardzo niepokojąca" obecność Rosjan

Źródło:
PAP

Kopalnię kryptowalut odkryto w piwnicy budynku Uniwersytetu Wrocławskiego. "Po zgłoszeniu zadymienia w przewodach wentylacyjnych znaleziono sprzęt komputerowy wpięty w istniejącą instalację elektryczną budynku" - informuje policja.

Kopalnia kryptowalut ukryta w piwnicy wrocławskiej uczelni

Kopalnia kryptowalut ukryta w piwnicy wrocławskiej uczelni

Źródło:
tvn24.pl

IMGW opublikował nową prognozę zagrożeń meteorologicznych. Kolejne dni mogą przynieść sporo pogodowych niebezpieczeństw. Zgodnie z prognozami w południowej części kraju drogi będą oblodzone, a na północy powieje silny, porywisty wiatr.

Silny wiatr, oblodzenia, śnieżyce. Prognoza zagrożeń IMGW

Silny wiatr, oblodzenia, śnieżyce. Prognoza zagrożeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Żona księcia Williama wzięła udział w oficjalnych uroczystościach powitalnych emira Kataru. Podczas wydarzenia zabrakło tymczasem królowej Kamili.

Księżna Kate powitała wyjątkowego gościa

Księżna Kate powitała wyjątkowego gościa

Źródło:
CNN

W ostatnich miesiącach cena masła wzrosła w skali roku o około 30 procent - wynika z raportu UCE Research. Do tego liczba promocji spada. Według ekspertów średnia cena kostki masła już niedługo może wynosić 10 złotych.

Sieci "uczyniły z tego towaru strategiczny element walki"

Sieci "uczyniły z tego towaru strategiczny element walki"

Źródło:
PAP

"Szkoda Polski", "same fakty" - komentują internauci obszerny post Ewy Zajączkowskiej-Hernik na temat działań rządu. Lecz wśród krytycznych ocen europosłanka Konfederacji przekazuje istotne przekłamania. Niektóre z nich to fałszywe narracje wcześniej rozpowszechniane przez polityków PiS.

"Nie wypłacili", "nie złożyli wniosku", "będzie więcej cenzury". Trzy manipulacje Zajączkowskiej-Hernik

"Nie wypłacili", "nie złożyli wniosku", "będzie więcej cenzury". Trzy manipulacje Zajączkowskiej-Hernik

Źródło:
Konkret24

Asteroida C0WECP5, znajdująca się na kursie kolizyjnym z Ziemią, została odkryta we wtorek, 3 grudnia rano. Co ciekawe, obiekt wszedł w atmosferę Ziemi nad Syberią tego samego dnia po godzinie 17. Ciało niebieskie nie miało szans wyrządzić żadnych szkód, ale fakt, że zostało wykryte przed kolizją, jest bardzo ważny dla badaczy.

Odkryto ją dziś rano. Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią

Odkryto ją dziś rano. Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, "O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz"

Politycy partii rządzącej krytykują Andrzeja Dudę za to, że niedawno ułaskawił osobę skazaną za przestępstwo narkotykowe. To już trzeci taki skazany, który doznał łaski ze strony prezydenta Dudy. Sprawdziliśmy, jak często stosował on to prawo w porównaniu z poprzednimi prezydentami. Oto aktualny ranking ułaskawień.

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

Źródło:
Konkret24

Jaka pogoda będzie w grudniu i w święta Bożego Narodzenia? W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych czeka nas ciekawa pogodowa przeplatanka. O prognozie na ostatni miesiąc tego roku pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na grudzień. Czy święta będą białe? Wstępna prognoza

Pogoda na grudzień. Czy święta będą białe? Wstępna prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jest wyrok w głośnej sprawie śmierci 22-letniej Giulii Cecchettin, która wstrząsnęła włoską opinią publiczną i wywołała debatę na temat przemocy wobec kobiet. Sąd w Wenecji skazał we wtorek jej byłego chłopaka na dożywocie.

Dożywocie za śmierć 22-letniej Giulii. Finał sprawy, która wstrząsnęła Włochami

Dożywocie za śmierć 22-letniej Giulii. Finał sprawy, która wstrząsnęła Włochami

Źródło:
BBC, Corriere della Sera, CNN, tvn24.pl

Policjant, który śmiertelnie postrzelił innego funkcjonariusza na warszawskiej Pradze, wrócił do macierzystej jednostki w Nowym Dworze Mazowieckim. Jest zawieszony w czynnościach służbowych.

Policjant śmiertelnie postrzelił policjanta. Decyzja komendanta

Policjant śmiertelnie postrzelił policjanta. Decyzja komendanta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Państwowa Komisja Wyborcza wysłała we wtorek do Sądu Najwyższego wniosek o wyłączenie sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych tego sądu, wyznaczonych do rozpoznania skargi PiS na decyzję PKW - przekazał rzecznik Krajowego Biura Wyborczego Marcin Chmielnicki. Chodzi o odrzucenie sprawozdania komitetu wyborczego partii za wybory parlamentarne z 2023 roku.

PKW chce wyłączenia neosędziów z orzekania w sprawie skargi PiS

PKW chce wyłączenia neosędziów z orzekania w sprawie skargi PiS

Źródło:
PAP

Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi, odwiedził we wtorek powiat kłodzki. Zapowiedział, że rusza tam odbudowa czterech tymczasowych przepraw mostowych, które mają być gotowe jeszcze przed świętami. Wiosną natomiast ma rozpocząć się modernizacja dróg powiatowych. Kierwiński odniósł się również do niedawnej wizyty byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Zaapelował, by ten nie uprawiał "politykierstwa" na terenach dotkniętych powodzią.

Marcin Kierwiński na ziemi kłodzkiej. Uderzył w byłego premiera

Marcin Kierwiński na ziemi kłodzkiej. Uderzył w byłego premiera

Źródło:
TVN24

Informacje o powiązaniach Karola Nawrockiego, kandydata PiS na prezydenta, z bandytą, kibolem i neonazistą Olgierdem L. są jednym z głównych elementów głośnego "raportu", który w ostatnim czasie obiegł media. O tym, kim jest Olgierd L., oraz o jego związkach między innymi z czołowymi politykami PiS i Nawrockim opowiedzieli już pięć lat temu dziennikarze "Superwizjera" Bertold Kittel i Anna Sobolewska. Przypominamy, co wtedy ustalili.

"Kibol, naziol, bandyta", "posłuszeństwo wymusza maczetą". Kim jest Olgierd L. z "raportu" o Nawrockim

"Kibol, naziol, bandyta", "posłuszeństwo wymusza maczetą". Kim jest Olgierd L. z "raportu" o Nawrockim

Źródło:
TVN24

Prokurator skierował do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów sędziom Łukaszowi P., Arkadiuszowi C., Przemysławowi R. oraz Jakubowi I. Chodzi o śledztwo dotyczące tak zwanej afery hejterskiej.

Afera hejterska. Prokurator skierował do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów czterem sędziom

Afera hejterska. Prokurator skierował do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów czterem sędziom

Źródło:
TVN24

W konserwie mięsnej marki Sokołów wykryto alergen białka soi, a na etykiecie nie było informacji o jego obecności - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny. Konserwy nie powinny spożywać osoby z alergią.

Partia konserwy ma zostać wycofana z obrotu. "Może wywołać reakcję alergiczną"

Partia konserwy ma zostać wycofana z obrotu. "Może wywołać reakcję alergiczną"

Źródło:
PAP

Na rynku pracy jest obecnie duże zapotrzebowanie na fachowców, w tym cieśli, ślusarzy, stolarzy i elektryków - wynika z wtorkowego raportu Personnel Service. Ich pensje stale wzrastają i wahają się od 4,5 do 7,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie. Doświadczeni specjaliści zarobią nawet 19 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Rynek szuka fachowców. Doświadczeni zarobią nawet 19 tysięcy złotych miesięcznie

Rynek szuka fachowców. Doświadczeni zarobią nawet 19 tysięcy złotych miesięcznie

Źródło:
PAP

17-latka poszła na spacer z psem i została zaatakowana przez owczarka, który przeskoczył płot posesji. Dziewczyna odniosła obrażenia, jej pies nie przeżył tego starcia. Okoliczności zdarzenia badają policjanci z Pisza.

Przeskoczył przez płot, pogryzł nastolatkę, a jej psa zagryzł

Przeskoczył przez płot, pogryzł nastolatkę, a jej psa zagryzł

Źródło:
TVN24

Menedżerowie zespołu Bajm i Beaty Kozidrak wydali nowe oświadczenie w sprawie stanu zdrowia wokalistki. W ubiegłym tygodniu gwiazda poinformowała fanów o chorobie, która dopadła ją "z wielką siłą". Artystka odwołała wówczas dwa najbliższe koncerty. Teraz okazuje się, że nie wystąpi na żywo aż do marca.  

Nowe oświadczenie w sprawie Beaty Kozidrak. "Niezależna od kogokolwiek" sytuacja

Nowe oświadczenie w sprawie Beaty Kozidrak. "Niezależna od kogokolwiek" sytuacja

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się proces rajdowca Leszka K., jego pracowników i partnerów biznesowych. Prokuratura zarzuciła im działanie w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej oszustw podatkowych przy obrocie luksusowymi samochodami.

Rajdowiec przed sądem. W tle oszustwa podatkowe

Rajdowiec przed sądem. W tle oszustwa podatkowe

Źródło:
PAP

Wraz z początkiem 2025 roku roku w gabinetach stomatologicznych obowiązywać zacznie zakaz stosowania plomb z dodatkiem rtęci. Mowa o popularnych kiedyś szarych plombach amalgamatowych. To konsekwencja przyjętego w tym roku przez Unię Europejską rozporządzenia. Na jego mocy państwa członkowskie mają też w kolejnych latach zakazać produkcji, importu i eksportu niektórych lamp z rtęcią.  

Bezwzględny zakaz w gabinetach stomatologicznych. Wchodzi od 1 stycznia   

Bezwzględny zakaz w gabinetach stomatologicznych. Wchodzi od 1 stycznia   

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jamie Lee Komoroski, która pod wpływem alkoholu wsiadła za kierownicę i wjechała we wracających z własnego wesela nowożeńców, została skazana na karę 25 lat pozbawienia wolności. W chwili zderzenia 27-latka dwukrotnie przekroczyła dopuszczalną prędkość. W wypadku zginęła panna młoda. Komoroski przyznała się do winy.

Zginęła panna młoda wracająca z wesela. Sprawczyni usłyszała wyrok

Zginęła panna młoda wracająca z wesela. Sprawczyni usłyszała wyrok

Źródło:
The Guardian, tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda w listopadzie ułaskawił osobę skazaną za ciężkie przestępstwo narkotykowe. Jak czytamy w uzasadnieniu, prezydent między innymi "miał na uwadze względy humanitarne - szczególnie trudną sytuację rodzinną osoby skazanej". "Rzeczpospolita" przypomina, że to nie pierwszy raz, gdy Duda zdecydował się wypuścić z więzienia osobę z takim wyrokiem.

Prezydent ułaskawił przestępcę skazanego za handel narkotykami i jazdę pod wpływem

Prezydent ułaskawił przestępcę skazanego za handel narkotykami i jazdę pod wpływem

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Marka Kontigo kończy swoją działalność w Polsce. Sklep internetowy będzie działał do 15 grudnia. Wcześniej sieć drogerii, należąca do holdingu Eurocash, poinformowała o likwidacji wszystkich placówek stacjonarnych nad Wisłą.

To koniec sieci drogerii. "Czas się pożegnać"

To koniec sieci drogerii. "Czas się pożegnać"

Źródło:
tvn24.pl

AccorInvest, właściciel Orbis S.A. ogłosił w poniedziałek sprzedaż hotelu Sofitel Grand Sopot spółce Sinfam Investments - podała przedstawicielka spółki. W komunikacie nie podano wartości transakcji. Według serwisu trojmiasto.pl opiewa ona na 125 milionów złotych. Ekspert do spraw rynku nieruchomości Grupy Morizon-Gratka Marcin Drogomirecki w rozmowie z redakcją biznesową portalu tvn24.pl wyjaśnia, że w przypadku wyceny takich nieruchomości bierze się pod uwagę nie tylko wartość gruntu czy budynku, ale również prognozy dotyczące przewidywanych przychodów z działalności biznesowej.

Jest nowy właściciel legendarnego hotelu

Jest nowy właściciel legendarnego hotelu

Źródło:
PAP

W mojej ocenie sytuacja jest skomplikowana, to budzi moje wątpliwości i bardzo jestem ciekawa, jak do tego podejdzie prezydent - powiedziała w TVN24 konstytucjonalistka dr Monika Haczkowska, odnosząc się do kwestii wyłaniania kandydatów na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wskazała, że we wtorek kończy się kadencja dwóch sędziów, więc podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK, które ma zostać zwołane na piątek, skład będzie niepełny.

"Kłopotliwa, patowa sytuacja" w Trybunale. Co zrobi prezydent?

"Kłopotliwa, patowa sytuacja" w Trybunale. Co zrobi prezydent?

Źródło:
TVN24, PAP

Sąd na Florydzie skazał na karę dożywocia 47-letnią Sarah Boone uznaną winną zabójstwa swojego 42-letniego partnera. Mężczyzna zmarł po tym, jak został zamknięty w walizce, co skazana tłumaczyła "zabawą w chowanego". Władze dotarły do nagrań, na których "rozpaczliwie błagał o uwolnienie".

Tragiczny finał "zabawy w chowanego" z partnerem. Kara dożywocia dla 47-latki  

Tragiczny finał "zabawy w chowanego" z partnerem. Kara dożywocia dla 47-latki  

Źródło:
CNN, NBC News, tvn24.pl

W całym kraju odbywały się we wtorek protesty ostrzegawcze rolników. Oczekują od rządu zablokowania umowy Mercosur, wstrzymania Zielonego Ładu oraz prac nad nową wersją tak zwanej piątki dla zwierząt. Największy protest odbył się w Elblągu.

Ciągniki wyjechały na ulice. "Protesty ostrzegawcze" rolników

Ciągniki wyjechały na ulice. "Protesty ostrzegawcze" rolników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/TVN24

Leśniczy podczas obchodu zauważył w koronie drzewa, na wysokości kilkunastu metrów, ciało. Jak się okazało, był to mężczyzna. Śledczy ustalają teraz jego tożsamość, przeszukując między innymi bazę osób zaginionych. Nie wiadomo też, jak i kiedy zmarł.

Ciało mężczyzny w koronie drzewa na wysokości kilkunastu metrów. Zauważył je leśniczy

Ciało mężczyzny w koronie drzewa na wysokości kilkunastu metrów. Zauważył je leśniczy

Źródło:
TVN24

Największe złoża złota odkryto w prowincji Hunan w środkowych Chinach. Jego wartość szacuje się na ponad 80 miliardów dolarów - przekazał w poniedziałek portal Pengpai. Jak podaje lokalny Instytut Geologiczny, na poziomie do 3 tysięcy metrów pod ziemią znajduje się ponad tysiąc ton kruszcu.

Znaleziono największe złoża złota na świecie

Znaleziono największe złoża złota na świecie

Źródło:
PAP

Rodziny osób z niepełnosprawnościami zorganizowały we wtorek demonstrację przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Domagają się wprowadzenia ustawy o asystencji osobistej.

Demonstracja osób z niepełnosprawnościami przed siedzibą premiera. Domagają się ustawy

Demonstracja osób z niepełnosprawnościami przed siedzibą premiera. Domagają się ustawy

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Nie nominowana do czterech Nagród Gotham "Anora" została wybrana najlepszym filmem lecz "A Different Man" Aarona Schimberga. Dwie nagrody - za reżyserię i przełom aktorski - przypadły filmowi "Nickel Boys" RaMell Rossa, a dwie kolejne za rolę pierwszo i drugoplanową w filmie "Sing Song" - Colmanowi Domingo i Clarence'owi Maclinowi.

Zaskakujący zwycięzca Gotham Awards. Faworyt bez nagród, "Zielona granica" także

Zaskakujący zwycięzca Gotham Awards. Faworyt bez nagród, "Zielona granica" także

Źródło:
"The Hollywood Reporter", "IndieWire", tvn24.pl

Stacja TVN24 w listopadzie była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,45 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym portalem newsowych stacji telewizyjnych.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl