Ranking Politico: 23 "najdziwniejszych" nowych europosłów. Wśród nich dwóch z Polski

Źródło:
Politico, France 24, Balkan Insight, tvn24.pl

Portal Politico sporządził listę 23 "najdziwniejszych" nowo wybranych posłów do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich znaleźli się między innymi cypryjski influencer, który nigdy nawet nie głosował, grecka rzeźniczka, rumuńska prorosyjska skandalistka i co najmniej kilka osób mających problemy z prawem. Na liście jest dwóch europosłów w Polski.

W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wyłonionych zostało 720 nowych europosłów. Po wyborach większość z nich przystępuje do grup politycznych, czyli frakcji. Politico zwraca uwagę, że do sformowania frakcji potrzebnych jest 23 europosłów z siedmiu różnych państw. Dlatego portal przygotował listę właśnie 23 nowych najdziwniejszych europosłów. "Oto najdziksi, najbardziej szaleni, najdziwniejsi posłowie do PE wybrani w ostatni weekend. Gdyby mieli połączyć siły, spełniliby wszystkie kryteria, by utworzyć własną grupę polityczną. Czy tak zrobią? Nie, ale nie o to tutaj chodzi" - stwierdza portal.

ZOBACZ TEŻ: Szanse, interesy polityczne, "walka o przeżycie" i "rozbuchane ego". Kim są i co zmienią niezrzeszeni

"Najdziksi, najbardziej szaleni, najdziwniejsi" posłowie do PE. Ranking Politico

Fidias Panayiotou, Cypr. To 25-letni influencer, który w eurowyborach zajął trzecie miejsce w swoim kraju, zdobywając ok. 19 proc. głosów. Jest autorem popularnych w serwisie YouTube filmów, w tym takiego, w którym pokazuje, jak rzekomo "stoi przez cztery dni z rzędu" oraz takiego, w którym skłonił Elona Muska, by go przytulił. Na platformie YT śledzi go ponad 2,6 miliona ludzi. Nowy europoseł przyznaje, że nie interesuje się polityką, nie ma na ten temat wiedzy i nigdy nie głosował.

Galato Alexandraki, Grecja. To 76-letnia emerytka z miasta Aleksandropolis na północy kraju, która niegdyś zajmowała się hodowlą bydła, a teraz prowadzi sklep mięsny. "Być może zostanie teraz Rzeźnikiem z Brukseli?" - zastanawia się Politico i zwraca uwagę, że kobieta jest tak rozpoznawalna w lokalnej społeczności, że wcale nie prowadziła kampanii wyborczej ani nie udzielała wywiadów, a mimo to zdobyła mandat dla nacjonalistycznej partii Greckie Rozwiązanie.

Ilaria Salis, Włochy. Ma 39 lat i jest nauczycielką. Została wybrana europosłanką, choć od kilku miesięcy przebywa w areszcie w Budapeszcie, gdzie jest sądzona za napaść na dwóch neonazistów. Jej sprawa wywołała oburzenie opinii publicznej, gdy media obiegły sceny z sądu, do którego przyprowadzono ją skutą łańcuchami. Sprawa doprowadziła też do dyplomatycznego zgrzytu na linii Włochy-Węgry. Jej prawnicy argumentują, że zgodnie z unijnymi przepisami, po otrzymaniu mandatu chroni ją teraz immunitet.

Ilaria Salis przebywa w węgierskim areszcieReuters Archive

ZOBACZ TEŻ: "To było szokujące, ciągnięto ją jak psa". Sprawa Włoszki sądzonej na Węgrzech wywołała oburzenie

Petras Gražulis, Litwa. To 65-letni były poseł, którego w zeszłym roku pozbawiono mandatu po tym, jak zagłosował za innego parlamentarzystę, nieobecnego wtedy w litewskim Sejmie. Otrzymał wówczas 10-letni zakaz ubiegania się o urzędy. Politico wskazuje, że Gražulis znany jest z homofobicznych wypowiedzi.

Afroditi Latinopoulou, Grecja. Jak pisze Politico, ta 33-latka nosi imię po greckiej bogini piękna, a w przeszłości została wykluczona z partii Nowa Demokracja za to, że skrytykowała w mediach społecznościowych wygląd jednej z telewizyjnych prezenterek. Opowiada się za zakazaniem osobom LGBT pracy w systemie edukacji, jest też przeciwniczką aborcji i imigracji.

Grzegorz Braun, Polska. Politico wskazuje, że polityk Konfederacji Korony Polskiej "ma skłonność do niszczenia symboli religijnych". Wymienia zgaszenie świec chanukowych w Sejmie oraz dewastację choinki ozdobionej bombkami z flagami UE i Ukrainy.

ZOBACZ TEŻ: To nie pierwszy "szokujący czyn" Grzegorza Brauna. Lista skandalicznych występów posła jest długa

Sarah Knafo, Francja. 31-latka jest partnerką skrajnie prawicowego, 65-letniego Érica Zemmoura, który startował w wyborach prezydenckich we Francji w 2022 roku i był czwarty w pierwszej turze. Zemmour jest liderem partii Rekonkwista, z której to list Knafo uzyskała mandat. Jedną z ważniejszych nowych europosłanek tego ugrupowania, która otwierała jego listę, była zaś siostrzenica Marine Le Pen, Marion Maréchal, którą to Zemmour w środę wykluczył ze swojej partii.

Alvise Pérez, Hiszpania. Ten 34-latek deklaruje, że chce "zniszczyć system i odbudować go od podstaw", określa się mianem prokuratora "skorumpowanych i przestępców" oraz znany jest m.in. z planowania budowy największego więzienia w Europie. W mediach społecznościowych śledzą go setki tysięcy ludzi.

Filip Turek, Czechy. W przeszłości był kierowcą rajdowym i nie ukrywa swojej pasji do motoryzacji, którą określa jako swoje "przeznaczenie". Jednym z jego priorytetów jest wstrzymanie wprowadzenia zakazu używania samochodów z silnikami spalinowymi. Poza tym wobec niego toczy się postępowanie w związku ze zdjęciem, na którym widać, jak jadąc samochodem, wykonuje domniemane pozdrowienie nazistowskie. Kilka dni temu w mediach społecznościowych zamieścił przeróbkę tego zdjęcia.

Sibylle Berg, Niemcy. To 62-letnia pisarka, która zdobyła mandat z ramienia satyrycznej partii Die PARTEI. Politico pisze, że priorytetowo Niemka chce się zajmować takimi problemami, jak inwigilacja, prywatność i walka klas.

Roberto Vannacci, Włochy. W przeszłości służył w wojsku, a sporą popularność zyskał w zeszłym roku, gdy jego książka, w której zawarł kontrowersyjne stwierdzenia dotyczące kobiet, homoseksualizmu i imigracji, stała się bestsellerem. Wielokrotnie gościł w popularnych programach telewizyjnych, gdzie nazywał Benito Mussoliniego "mężem stanu".

Helmut Geuking, Niemcy. Europosłem został wybrany po raz drugi. W trakcie poprzedniej kadencji zrezygnował z mandatu, a na jego miejsce wszedł jego syn Niels. Obaj należą do - nie inaczej - Niemieckiej Partii Rodzin.

Diana Sosoaca, Rumunia. Jest prorosyjską polityczką, znaną z licznych kontrowersji i skandali. W czasie pandemii walczyła z obostrzeniami i szczepionkami, teraz występuje przeciwko pomocy dla Ukrainy, a w swoich publicznych wypowiedziach powtarza kremlowską narrację. Chadza na przyjęcia do rosyjskiego ambasadora, występuje w rosyjskich mediach państwowych, a Wołodymyra Zełenskiego nazywa "nazistą". Wystąpiła w parlamencie z projektem ustawy przewidującej aneksję przez Bukareszt ziem ukraińskich, które przed II wojną światową należały do Rumunii.

ZOBACZ TEŻ: Zełenskiego nazywa "nazistą". Prorosyjska skandalistka wybrana do europarlamentu

Milan Mazurek, Słowacja. Ten 30-latek był niegdyś skazany za rasistowskie uwagi pod adresem społeczności romskiej. Jeden z jego kolegów szkolnych powiedział mediom, że w młodości wdawał się w bójki z Romami, a także że uważa, iż Holokaust był oszustwem, a odwiedzając Auschwitz, "uśmiechał się".

Petr Bystron, Niemcy. Jest jednym z najważniejszych polityków skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec i dotychczas był członkiem Bundestagu. Czeski wywiad oskarżył go o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. "Zasłynął" też licznymi antyukraińskimi i prokremlowskimi wypowiedziami.

ZOBACZ TEŻ: Jeden z najważniejszych polityków AfD miał dostawać pieniądze od rosyjskiego wywiadu

Marco Tarquinio, Włochy. To dziennikarz, były dyrektor katolickiej gazety "Avvenire" ("Przyszłość"). Trafił na pierwsze strony włoskich gazet, gdy powiedział, że chce rozwiązać NATO, a Ukraina powinna była zdecydować się na "obronę bez użycia przemocy".

Anders Vistisen, Dania. Skrajnie prawicowy polityk jest jednym z kandydatów na stanowisko nowego szefa Komisji Europejskiej, popieranym przez frakcję Tożsamość i Demokracja. W kwietniu brał udział w debacie kandydatów i powiedział m.in., że gdyby został szefem KE, to zwolniłby 10 tysięcy unijnych urzędników.

ZOBACZ TEŻ: Kto będzie nowym szefem Komisji Europejskiej? Kandydaci starli się w debacie

Manuela Ripa, Niemcy. 48-latka w zeszłym roku miała być oskarżona przez niektórych swoich współpracowników o nękanie, choć oskarżenia te padały anonimowo. Kobieta przyznała wówczas, że jest "w szoku" z powodu takich anonimowych doniesień. W tym roku niemiecki "Die Welt" napisał, że dostarczyła poufne dokumenty z negocjacji w PE jednej z firm.

Marie-Agnes Strack-Zimmermann, Niemcy. 66-letnia polityczka najbardziej znana jest ze swojego wsparcia dla Ukrainy oraz zamiłowania do jazdy motocyklami. Wzbudziła kontrowersje pod koniec maja, gdy w wywiadzie powiedziała, że kanclerz Olaf Scholz wykazuje się "niemal autystycznymi cechami, zarówno w zakresie swoich kontaktów społecznych w polityce, jak i braku zdolności wyjaśnienia swoich działań obywatelom". Liderzy partii Scholza, SPD, domagali się przeprosin od Strack-Zimmermann, a głos zabrało także Niemieckie Stowarzyszenie Autyzmu, zwracając uwagę, że autyzm często jest wykorzystywany jako obelga w przestrzeni publicznej. Wypowiedź 66-latki została przez wiele osób uznana za dyskryminującą.

Hristo Petrow, Bułgaria. Lub Itzo Hazarta, bo tak brzmi jego pseudonim artystyczny. 45-latek jest popularnym raperem, którego piosenki towarzyszyły protestom przeciwko korupcji w kraju.

Fredi Beleri, Grecja. Swój wybór na europosła 52-latek świętował w więzieniu w Albanii. Trafił tam na dwa lata po tym, jak został skazany za kupowanie głosów w wyborach z 2023 roku, w których został wybrany burmistrzem albańskiego miasteczka Himara (stanowiska nie objął). W wyborach europejskich w Grecji dostał ponad 237 tysięcy głosów. Beleri jest przedstawicielem greckiej mniejszości w Albanii, Himara to jego rodzinne miasteczko.

Daniel Obajtek, Polska. Politico nazywa go "złotym dzieckiem" rządu Prawa i Sprawiedliwości. Portal dodaje, że w europarlamencie Obajtek może natknąć się na również wybranego Michała Szczerbę, który wzywał go na przesłuchania sejmowej komisji śledczej do spraw afery wizowej, jednak bezskutecznie - były szef Orlenu tłumaczył, że wezwanie nie zostało mu skutecznie doręczone, poza tym "ma teraz kampanię".

Ivan David, Czechy. To skrajnie prawicowy polityk, dotychczasowy europoseł, a z zawodu psychiatra. W ostatniej kadencji należał do frakcji Tożsamość i Demokracja, ale jak zauważa Politico, był jednym z największych buntowników w europarlamencie, bo aż ponad 4,4 tysiąca razy zagłosował inaczej niż ona.

ZOBACZ TEŻ: Wybory i co dalej? Tak wyłonione zostaną nowe władze Unii Europejskiej

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: Politico, France 24, Balkan Insight, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ENEX, PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Dr Kevin O'Connor, lekarz Białego Domu, poinformował w czwartek o szczegółach jego stanu zdrowia. Joe Biden zmaga się z infekcją COVID-19. Zgodnie z relacją lekarza parametry życiowe prezydenta są w normie, przyjmuje leki i kontynuuje "zajmowanie się sprawami narodu amerykańskiego". O'Connor zapewnił, że regularnie będzie dostarczać nowych informacji na temat zdrowia polityka.  

Lekarz Białego Domu o stanie zdrowia prezydenta Bidena

Lekarz Białego Domu o stanie zdrowia prezydenta Bidena

Źródło:
NBC News, tvn24.pl

Polityka wypruła z Jarosława Kaczyńskiego wartości, które były najważniejsze dla jego brata. W lawinowym wręcz tempie prezes zaczął otaczać się ludźmi, dla których wartości są tylko śmiesznością - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 Stanisław Kostrzewski, współzałożyciel PiS, były skarbnik tej partii.

Były skarbnik PiS: Władza deprawuje. Nie poznaję Kaczyńskiego 

Były skarbnik PiS: Władza deprawuje. Nie poznaję Kaczyńskiego 

Źródło:
TVN24

Prezydent Joe Biden zaczyna akceptować myśl, że może nie być w stanie wygrać kolejnych wyborów prezydenckich i być może będzie zmuszony wycofać się z wyścigu - pisze "The New York Times", powołując się na kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta. "Rosnąca presja liderów w Kongresie i bliskich przyjaciół przekonają prezydenta Bidena do decyzji o wycofaniu się" - cytuje czołowych demokratów portal Axios.

Amerykańskie media: Biden zaczyna akceptować myśl, że będzie musiał się wycofać

Amerykańskie media: Biden zaczyna akceptować myśl, że będzie musiał się wycofać

Źródło:
PAP, "The New York Times"

Były prezydent USA Donald Trump, akceptując nominację prezydencką Partii Republikańskiej na konwencji wyborczej w Milwaukee, podkreślił, że chce być prezydentem "całej Ameryki, nie tylko połowy". Mówił o "tak zwanych sojusznikach" USA, którzy podobno zabierają Amerykanom miejsca pracy i wychwalał Viktora Orbana.

Trump o "tak zwanych sojusznikach". "Wykorzystują nas od lat"

Trump o "tak zwanych sojusznikach". "Wykorzystują nas od lat"

Źródło:
PAP, Reuters

Zdaniem Richarda Grenella, uznawanego za kandydata na przyszłego sekretarza stanu USA, porozumienia mińskie zawierały dobre rozwiązania, które mogą być podstawą do zakończenia wojny w Ukrainie. Grenell stwierdził też, że NATO nie powinno przyjmować nowych członków, dopóki wszyscy sojusznicy nie będą płacić tyle, ile powinni.

Czołowy doradca Trumpa o pomyśle na zakończenie wojny

Czołowy doradca Trumpa o pomyśle na zakończenie wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump w pierwszym przemówieniu po zamachu na jego życie opowiedział o przebiegu tego ataku. - Drugi raz już nigdy ode mnie tego nie usłyszycie, bo jest to zbyt bolesne - powiedział. Jak dodał, "kule były pół centymetra od odebrania mu życia". Oddał też hołd swojemu sympatykowi, który zginął w czasie wiecu.

Pierwsze przemówienie Trumpa po zamachu. "Po raz drugi ode mnie tego nie usłyszycie"

Pierwsze przemówienie Trumpa po zamachu. "Po raz drugi ode mnie tego nie usłyszycie"

Źródło:
TVN24, PAP

27-latka została raniona w twarz rozbitą butelką, czyli "tulipanem". Niewiele brakowało, a cios pozbawiłby ją oka. Trafiła do szpitala. Kobieta podejrzana o atak została zatrzymana.

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Włoski sąd nakazał dziennikarce zapłacić pięć tysięcy euro odszkodowania wobec premier Giorgii Meloni za kpienie z jej wzrostu w mediach społecznościowych. Nie pierwszy raz premier Włoch podjęła kroki prawne przeciwko dziennikarzowi lub innej osobie, która publicznie ją krytykowała.

Kpiła ze wzrostu Meloni. Włoska dziennikarka ukarana

Kpiła ze wzrostu Meloni. Włoska dziennikarka ukarana

Źródło:
Guardian

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów - poinformowała w czwartek ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że "oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur".

"Wyniki egzaminów budzą duże zaniepokojenie". Będą kontrole w Szkole w Chmurze 

"Wyniki egzaminów budzą duże zaniepokojenie". Będą kontrole w Szkole w Chmurze 

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać mężczyznę wychylającego się przez tylne okno jadącego drogą ekspresową samochodu. Według autora nagrania, pana Kamila, mężczyzna miał zacząć załatwiać swoją potrzebę fizjologiczną. 

Niebezpieczne zachowanie na drodze ekspresowej S5

Niebezpieczne zachowanie na drodze ekspresowej S5

Źródło:
Kontakt 24

Policja poszukuje świadków tragicznego wypadku pod Płockiem. Kierowca bmw potrącił tam trójkę pieszych, jednej osoby nie udało się uratować, dwie trafiły do szpitala.

Szukają świadków tragicznego potrącenia pieszych. Jednym z nich może być rowerzysta

Szukają świadków tragicznego potrącenia pieszych. Jednym z nich może być rowerzysta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z pożarem pobliskiego lasu lotnisko w Izmirze na zachodzie Turcji w czwartek czasowo było zamknięte, a część lotów przekierowano do portów w pobliskich miastach. W piątek rano pasażerowie korzystający z tego lotniska nadal muszą liczyć się z utrudnieniami.

Problemy na tureckim lotnisku. Przez pożar

Problemy na tureckim lotnisku. Przez pożar

Źródło:
PAP, Reuters, duvarenglish.com, tvnmeteo.pl

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Joe Biden musi poważnie rozważyć zasadność swojej kandydatury - powiedział były prezydent USA Barack Obama. Były prezydent uważa, że szansa demokraty na zwycięstwo w listopadowych wyborach znacznie się zmniejszyła. Portal Axios powołał się na wypowiedzi czołowych demokratów, którzy twierdzą, że rosnąca presja na Bidena wkrótce doprowadzi go do wycofania kandydatury, być może nawet w ten weekend.

Barack Obama o szansach Joe Bidena

Barack Obama o szansach Joe Bidena

Źródło:
Reuters, PAP

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku. 51-latek usłyszał zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Będzie zakaz trzymania psów na łańcuchu? Projekt ustawy wpłynął do Sejmu - ma szanse powodzenia, bo dotyczy tylko zwierząt towarzyszących, czyli psów i kotów, a nie zwierząt gospodarskich. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Chcą poprawić los czworonogów. "Naprawdę musi się to skończyć"

Chcą poprawić los czworonogów. "Naprawdę musi się to skończyć"

Źródło:
TVN24

Dziesiątki odwołanych lotów, zamknięte drogi w Seulu i ewakuacja mieszkańców kilku miast - to skutki silnych ulew, jakie nawiedziły w tym tygodniu Koreę Południową. Szczególnie ucierpiała północna część prowincji Gyeonggi, otaczającej Seul. Trudna sytuacja panuje też między innymi w mieście Paju w pobliżu granicy z Koreą Północną. 

Ulewy paraliżują Koreę Południową. Ewakuowano blisko tysiąc osób  

Ulewy paraliżują Koreę Południową. Ewakuowano blisko tysiąc osób  

Źródło:
PAP, koreatimes.co.kr

W czwartek po południu w okolicy miejscowości Świętoszów (Dolny Śląsk) doszło do czołowego zderzenia samochodu osobowego z amerykańskim pojazdem wojskowym - podała straż pożarna w Bolesławcu. Kierowca osobówki został poszkodowany i przetransportowano go do szpitala śmigłowcem LPR.

Auto zderzyło się czołowo z amerykańskim pojazdem wojskowym w okolicy Bolesławca

Auto zderzyło się czołowo z amerykańskim pojazdem wojskowym w okolicy Bolesławca

Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Wrocławska

Biuro szefa brytyjskiego rządu przekazało po spotkaniu premierów Wielkiej Brytanii i Polski, Keira Starmera i Donalda Tuska, że władze obu krajów mają nadzieję na bliską współpracę w takich dziedzinach jak energetyka i obronność.

Premierzy Keir Starmer i Donald Tusk liczą na współpracę energetyczną i obronną

Premierzy Keir Starmer i Donald Tusk liczą na współpracę energetyczną i obronną

Źródło:
PAP

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Z badania ośrodka Odoxa i wydawnictwa Editions JC Lattes wynika, że blisko połowa Francuzów zagłosowałoby na Napoleona Bonaparte w wyborach prezydenckich w 2027 roku, gdyby żył i kandydował. 53 procent Francuzów postrzega Napoleona jako ojca obecnych instytucji francuskich, a 43 procent uznaje, że wyniósł Francję do rangi wielkiego mocarstwa.

Napoleon blisko zwycięstwa w pierwszej turze. Jest jeden problem

Napoleon blisko zwycięstwa w pierwszej turze. Jest jeden problem

Źródło:
PAP

Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej Andrija S. 34-latkowi przedstawiono wcześniej zarzut zabójstwa trzech osób. Chodzi o makabryczne odkrycie czterech ciał w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli. W przedmiotowej sprawie w sumie 12 osób usłyszało zarzuty, a siedem pozostaje w areszcie.

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

29 osób, które kąpały się w jeziorze Zagłębocze (woj. lubelskie), miało objawy zatrucia. Trójka dzieci trafiła do szpitala. Sprawą zajmuje się sanepid. Badana jest woda w jeziorze. Na razie wstępnie wykluczono, aby źródłem zatrucia była woda z wodociągów czy też pożywienie serwowane przy jeziorze.

Prawie 30 osób z objawami zatrucia. Sanepid bada wodę w jeziorze

Prawie 30 osób z objawami zatrucia. Sanepid bada wodę w jeziorze

Źródło:
tvn24.pl

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

Wizz Air poinformował o uruchomieniu nowych połączeń lotniczych z Krakowa do Bolonii, Bukaresztu oraz Walencji. Pierwsze loty zaplanowano na 27 i 28 października 2024 roku. "Obecność tej linii w Krakowie jest dowodem silnego zaangażowania na polskim rynku" - podkreślają przedstawiciele spółki.

Wizz Air ogłasza nowe połączenia z Polski

Wizz Air ogłasza nowe połączenia z Polski

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura otrzymała z sądu decyzję wraz z pisemnym uzasadnieniem w sprawie odmowy aresztowania Marcina Romanowskiego. Jak mówił rzecznik Prokuratury Krajowej, "jest to formalne postanowienie, bez żadnej oceny materiału dowodowego, wskazujące na to, że zachodzi przeszkoda procesowa w postaci immunitetu". Według nieoficjalnych informacji Macieja Dudy, dziennikarza "Superwizjera" i portalu tvn24.pl, prokuratura uważa, że sąd miał oprzeć się tylko na piśmie przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, które dostał od obrońcy Romanowskiego. Prokuratura ma czas do wtorku na podjęcie decyzji o tym, czy zostanie złożone zażalenie na decyzję sądu.

Znamy kluczowe elementy uzasadnienia sądu w sprawie Marcina Romanowskiego

Znamy kluczowe elementy uzasadnienia sądu w sprawie Marcina Romanowskiego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, Wirtualna Polska
Seks "na śpiocha" za pół roku w świetle prawa będzie gwałtem? "Nikt nie robi nam tutaj łaski"

Seks "na śpiocha" za pół roku w świetle prawa będzie gwałtem? "Nikt nie robi nam tutaj łaski"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były premier Mateusz Morawiecki skomentował zapowiedź prokuratury dotyczącą wystosowania wniosku do Parlamentu Europejskiego o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi. Tylko że jego komentarz sprowadza sprawę do absurdu i wprowadza opinię publiczną w błąd.

Morawiecki: oskarżą Dworczyka o to, że "ruscy hakerzy włamali się na skrzynkę". Nie, o coś innego

Morawiecki: oskarżą Dworczyka o to, że "ruscy hakerzy włamali się na skrzynkę". Nie, o coś innego

Źródło:
Konkret24

Wydarzenia wokół Marcina Romanowskiego, posła klubu PiS, polityka Suwerennej Polski i byłego wiceministra sprawiedliwości, nabrały tempa. We wtorek usłyszał prokuratorskie zarzuty, ale nie trafi do aresztu, bo nie zgodził się na to sąd. Przypominamy, o co w tym wszystkim chodzi.

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że nakłaniali oni agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w sprawach wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, byłej posłanki Beaty Sawickiej, Weroniki Marczuk i Bogusława Seredyńskiego. W tym samym postępowaniu prokuratorzy badają wydanie pieniędzy z funduszu operacyjnego CBA na usługi prostytutek w Wiedniu. Śledztwo zostało wszczęte po serii reportaży "Superwizjera".

Wielkie śledztwo w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Podejrzenie nakłaniania do popełnienia przestępstwa

Wielkie śledztwo w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Podejrzenie nakłaniania do popełnienia przestępstwa

Źródło:
TVN24

Dopracowany w najmniejszych szczegółach polski serial kryminalny "Odwilż" zdobył ogromną popularność w całej Europie. Historia o poranionej życiowo policjantce, która nie umie uporządkować swojego życia, a jednocześnie obsesyjnie próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa - hipnotyzuje. Produkcja korzysta z hollywoodzkich schematów, jednak robi to w sposób ciekawy i przemyślany. Pierwszy sezon można obejrzeć na platformie Max. Wkrótce premiera drugiego.

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max 

Źródło:
tvn24.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl