TVN24 | Wrocław

Wyjechał na ulice, gdy rządził Gierek, a dzieci zachwycały się Pszczółką Mają. Tramwaj wystawiony na sprzedaż

TVN24 | Wrocław

Autor:
aa/
tam
Źródło:
TVN24
WOŚP 2022. Wrocławski, kultowy tramwaj od MPK Wrocław
WOŚP 2022. Wrocławski, kultowy tramwaj od MPK WrocławTVN24
wideo 2/7
TVN24WOŚP 2022. Wrocławski, kultowy tramwaj od MPK Wrocław

Przez 43 lata przejechał ponad trzy miliony kilometrów i jest gotowy na kolejne. Tramwaj Konstal 105Na prosto z wrocławskich ulic trafił na charytatywną aukcję na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu po raz kolejny zaangażowało się w finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Rok temu na charytatywną licytację przekazano niskopodłogowy autobus volvo 7000. Tym razem można kupić na własność kultowy, wyremontowany tramwaj Konstal 105Na. Dlaczego wystawiono właśnie ten pojazd?

ZOBACZ NASZ SPECJALNY SERWIS WOŚP 2022 W TVN24

- Zobowiązanie z ubiegłego roku, czyli wystawienie autobusu spowodowało, że musieliśmy pójść za ciosem i zrobić coś równie spektakularnego. Tramwaj wydawał się wyborem oczywistym. Myślę, że to chwyciło i tylko boję się, co wystawimy w przyszłym roku - mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Wrocławski, kultowy tramwaj od MPK WrocławAllegro

Weteran wrocławskich torowisk

Konstal 105NA to prawdziwy weteran wrocławskich torowisk. Długi na 13,5 metra wagon jest w stanie pomieścić łącznie 125 osób, z czego 20 może wygodnie usadowić się na charakterystycznych konstalowych krzesełkach. Tramwaj został wyprodukowany jeszcze za czasów Edwarda Gierka - w 1979 roku. Był najpowszechniejszym typem taboru tramwajowego występującym w kraju.

WYLICYTUJ TRAMWAJ PODCZAS AUKCJI Z OKAZJI 30. FINAŁU WOŚP >>>

Tramwaj przejechał przeszło 3 miliony kilometrów, Allegro

- Tramwaj został wyprodukowany w Chorzowie. To była jedyna fabryka, gdzie produkowano tramwaje dla komunistycznej Polski. Ten tramwaj przejechał po wrocławskich ulicach przeszło trzy miliony kilometrów. To bardzo dużo, ale zapewniam, że jeszcze wiele kilometrów przed nim - opowiada Balawejder.

Tramwaj ma przegląd i jak zapewnia prezes MPK - posiada wszystkie dokumenty, by móc jeździć po ulicach Wrocławia, ale też i innego miasta. Licytacja trwa. Do tej pory za tramwaj zaoferowano ponad 16 tysięcy złotych.

PRZEKAZALI JUŻ NA LICYTACJĘ AUTOBUS >>>

Na aukcję trafił tramwaj typ 105NaAllegro

WOŚP zagra po raz trzydziesty

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

W ciągu 29. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,5 mld PLN i kupiła ponad 67 300 urządzeń.

30. Finał WOŚP, pod hasłem "Przejrzyj na oczy", zagra 30 stycznia 2022 roku. Pieniądze będą zbierane na sprzęt, który ma zapewnić najwyższe standardy diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Podczas 30. Finału WOŚP zagra dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci
Podczas 30. Finału WOŚP zagra dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieciTVN24

Autor:aa/ tam

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Allegro

Pozostałe wiadomości