Wrocław

"Uczelnie powinny przygotowywać do pracy". Minister na rozpoczęciu roku

Wrocław

Kudrycka otworzyła kolejny rok akademicki we Wrocławiu
TVN24 WrocławKudrycka na Politechnice Wrocławskiej

- W Polsce około 9 proc. absolwentów studiów nie może znaleźć pracy. To nie jest ogromna liczba, ale i tak musimy sobie z tym poradzić - mówiła minister nauki i szkolnictwa wyższego, która w poniedziałek przyjechała zainaugurować kolejny rok akademicki na Politechnice Wrocławskiej.

- Wystosowałam list do rektorów, aby biura karier intensywniej współpracowały z pracodawcami i ze studentami, organizując staże, praktyki i przedstawiając ofertę miejsc pracy, na które jest zapotrzebowanie - powiedziała prof. Barbara Kudrycka.

- Najważniejsze, by uczelnie dobrze przygotowywały do pracy. Dotyczy to nie tylko kierunków ścisłych i technicznych, lecz także humanistycznych i społecznych - podkreśliła.

Rośnie popularność kierunków ścisłych

Minister zwróciła także uwagę, że rokrocznie monitorowane są potrzeby rynku prac i tzw. kierunki zamawiane dostosowane są do potrzeb pracodawców.

- Mamy ponad 10 kierunków, które w tej chwili wspieramy, dofinansowując uczelnie, a także studentów wysokimi stypendiami, po to, aby wybierali studia techniczne i ścisłe. Bardzo się cieszę, że dzięki temu mamy dużo razy więcej kandydatów na uczelnie techniczne niż kilka lat temu - powiedziała Kudrycka.

Nauka ramię w ramię z biznesem

Na Politechnice Wrocławskiej minister spotkała się ze studentami, obejrzała skonstruowanego przez nich robota i bolid.

- Tu współpraca z biznesem jest bardzo intensywna - chwaliła. Przypomniała, że ponad tysiąc studentów znalazło zatrudnienie w Nokia Siemens.

Autor: bieru/mz / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości