Wrocław

Więzień skarżył gminę za smog. Jest decyzja sądu

Wrocław

Więźniowie pozywają za smog (wideo archiwalne)TVN24 Wrocław
wideo 2/2

Złej jakości powietrze na spacerniaku miało źle wpływać na jego zdrowie i utrudniać uprawianie sportu. Dlatego osadzony w więzieniu w Strzelcach Opolskich skarżył za ten stan rzeczy władze miasta. Ale tamtejszy sąd właśnie oddalił pozew.

Pozwy przeciwko miastu Strzelce Opolskie złożyli trzej mężczyźni odbywający kary pozbawienia wolności w tamtejszym Zakładzie Karnym nr 1. Osadzeni domagali się odszkodowania i zadośćuczynienia za szkody, jakich mieli doznać z powodu złej jakości powietrza, z którego korzystali m.in. podczas więziennych spacerów.

Osadzony Bartłomiej W. uważa, że z powodu złego stanu powietrza nie mógł uprawiać sportu na spacerniaku, a smog negatywnie wpłynął na stan jego zdrowia, czego dowodem miały być zakola na głowie. Winą za ten stan rzeczy mężczyzną obciążył władze miasta Strzelce Opolskie, które nie dość, że tolerują zanieczyszczenia, to nie dostarczyły skazanemu maseczek antysmogowych.

Pozew oddalony

Sąd w całości oddalił pozew osadzonego, uznając że nie przedstawił żadnych dowodów potwierdzających tezy jego pozwu. Zdaniem sądu, nie ma także podstaw prawnych do twierdzenia, że to gmina powinna dostarczać osadzonym w zakładzie karnym maseczki antysmogowe, a samorządu nie można obciążać winą za stan powietrza, bo nie ma on możliwości narzucenia wszystkim mieszkańcom takiego sposobu ogrzewania, by całkowicie wyeliminować zanieczyszczenia.

Wyrok oddalający pozew Bartłomieja W. jest nieprawomocny. Koszty procesu poniósł Skarb Państwa. Na rozpoznanie czekają pozwy pozostałych osadzonych.

Mapa Targeo

Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: ib/ks / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości