Wrocław

Lekarze czekali na to siedem lat. Teraz do operacji będą mogli używać robota

Wrocław

Lekarze na możliwość operowania pacjentów czekali kilka lat
Lekarze na możliwość operowania pacjentów czekali kilka latK. Połosak | TVN24 Wrocław
wideo 2/2

Zoperuje nowotwór jelita grubego, macicy oraz usunie prostatę. A przy tym oszczędzi bólu pacjentom i skróci im czas rekonwalescencji. Ministerstwo Zdrowia po siedmiu latach dało zielone światło na operowanie najnowocześniejszym i jedynym w Polsce robotem chirurgicznym da Vinci.

Do tej pory lekarze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu mogli z niego korzystać tylko w celach naukowych, i jeśli płacili za to sponsorzy. – Teraz robot będzie mógł być używany także do leczenia. To wielki dzień i spełnienie naszych marzeń - mówi dyrektor placówki prof. Wojciech Witkiewicz.

Był używany tylko raz na trzy tygodnie

W 2010 roku, kiedy dyrektorowi szpitala udało sprowadzić się robota do Polski, nie było odpowiednich procedur medycznych, by państwo mogło refundować wykorzystanie urządzenia. - Maszyna mogła operować w najtrudniejszych zakamarkach ludzkiego ciała i ratować życie, ale kosztowało to 25 tysięcy złotych – tłumaczy dyrektor szpitala.

Do finansowania pracy przy użyciu robota była potrzeba pozytywna opinia ekspertów Ministerstwa Zdrowia. Oni jednak twierdzili, że operowanie bez da Vinciego jest tańsze i przez 7 lat nie można było umieścić operacji robotem w koszyku świadczeń zdrowotnych.

Zrobili analizę i przekonali do refundacji

Szpital się nie poddał i przedstawił ekspertom analizę opartą na publikacjach światowych i własnym doświadczeniu. Dzięki grantom wykonali ponad 300 operacji robotem. Jak podkreśla prof. Witkiewicz, z analizy wynika, że praca da Vincim będzie opłacalna, gdy wykonywanych będzie minimum 500 operacji rocznie.

A w perspektywie czasu koszty użycia uda się obniżyć. Kluczem do tego jest regularne korzystanie z maszyny.

Pacjenci chcą być operowani robotem, ale na refundacje trzeba jeszcze poczekać

- Nasze urządzenie pozwala nam na lepszą precyzję podczas operacji. Dlatego po nich jest mało powikłań albo wcale - zaznacza profesor. W szpitalu m.in. udało się z sukcesem i bez komplikacji, pobrać i przeszczepić po raz pierwszy w Polsce nerkę od żywego dawcy.

- Ludzie pójdą po pomoc zawsze do lekarzy, którzy mają największe doświadczenie, a my już trochę go mamy. Teraz musimy poczekać na ustalenie szczegółów z NFZ o tym, jak będą refundować operacje robotem i zabieramy się do pracy - kwituje Witkiewicz.

Super-robot znajduje się w szpitalu przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu:

Mapa Targeo

Autor: ał/gp / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | K. Połosak

Pozostałe wiadomości