Dwie koncepcje i konsultacje społeczne. Mieszkańcy zdecydują o przyszłości OSiR Żoliborz

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Stadion na Marymoncie
Stadion na Marymoncie
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Stadion na MarymoncieArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy mają do wyboru dwie koncepcje modernizacji OSiR Żoliborz, mogą do nich zgłaszać swoje uwagi. Konsultacje społeczne, choć - zdaniem społeczników i jednego z żoliborskich radnych - powinny być zorganizowane na wcześniejszym etapie, potrwają do końca października.

Wybrana w przetargu spółka Chapman Taylor International Services opracowała propozycje dwóch koncepcji architektoniczno-urbanistycznych modernizacji kompleksu sportowego oraz zabytkowego stadionu RKS, które będą punktem wyjściowym prowadzonych konsultacji społecznych.

Pierwsza koncepcja

Jak czytamy w opisie pierwszej koncepcji - ta zakłada umiejscowienie głównego budynku hali w w centralnej części działki - obok basenu. Budynek hali sportowej i tenisowej przylega do basenu i jest wkomponowany w obecny kort tenisowy. Pasaż wzdłuż budynku prowadzi do zadaszonych trybun stadionu, które będą mogły pomieścić około 700 osób (miejsca siedzące), ale też do istniejącego pawilonu (w tej chwili Żoliborska Szkoła Boksu) oraz do budynku szatniowego i części parkowej rekreacyjnej.

Za budynkami znajduje się boisko treningowe z nową nawierzchnią sztuczną, ogrodzone i oświetlone. Widownia jest przewidziana dla 50 miejsc - od strony pasażu, który schodzi schodami po trybunie w formie zielonych tarasów. Z tej strony można dojść do zadaszonego skateparku oraz do małej ścianki wspinaczkowej - te strefy znajdują się na południowej części działki, w miejscu dawnych trybun ziemnych.

Dalej - jak czytamy według tej koncepcji - do części parkowej prowadzą ścieżki. Tam znajdują się zbiorniki wodne z miejscami do wypoczynku i relaksu. "Ścieżki i inne dojścia piesze są również przeznaczone dla amatorów biegania (pętla ma ok. 800 m długości). Idąc dalej ścieżkami mijamy otwarte trybuny stadionu (trybuny na ok. 300 miejsc siedzących, trybuny częściowo z elementów prefabrykowanych, częściowo jako tarasy zielone)" - zaznaczono.

Pierwsza koncepcja modernizacji OSiR Żoliborz - wizualizacja Wizualizacja firmy architektonicznej Chapman Taylor / OSiR Żoliborz

Strefa rekreacyjna jest oddzielona od obszaru stadionu - terenem treningów łuczniczych. Z drugiej strony znajduje się strefa dla mieszkańców z pawilonami usługowymi i miejscami wypoczynku. Koncepcja zakłada wjazd na teren stadionu drogą dojazdową służącą również jako wjazd do garażu podziemnego pod budynkiem hal.

Koncepcja nr 1 modernizacji OSiR Żoliborz UM Żoliborz

Druga koncepcja

Druga z koncepcji zakłada zaprojektowanie centralnej części działki, jako terenu rekreacyjnego. Od strony ul. Potockiej znajdują się place zabaw dla dzieci. Za łukową pergolą jest strefa rekreacji i wypoczynku. W części obniżonej, zamkniętej widokowo istniejącym budynkiem Żoliborskiej Szkoły Boksu, znajduje się zbiornik wodny z kaskadą, łąki kwietne i tereny zielone. Z kolei od strony wschodniej wbudowane są w skarpę dwa pawilony usługowe z tarasami dostępnymi z pasażu i pergolami. Od wejścia, wzdłuż strefy rekreacyjnej prowadzi pasaż do zadaszonych trybun stadionu (również na ok 700 miejsc siedzących). Budynek pawilonu sportowego ma widownię, która jest wykorzystana jako przestrzeń dla widzów, także może służyć za widownię kina letniego. Przy strefie rekreacji znajduje się siłownia terenowa.

Druga koncepcja modernizacji OSiR Żoliborz - wizualizacja Wizualizacja firmy architektonicznej Chapman Taylor / OSiR Żoliborz

Podobnie jak w pierwszej koncepcji, za budynkami znajduje się boisko treningowe z nowo projektowaną nawierzchnią sztuczną z widownią. Przewidziano również skatepark i małą ściankę wspinaczkową. Te strefy miałyby się znaleźć się w południowej części działki. Dalej, do części parkowej prowadzą ścieżki (w tym te do biegania), a obszar ten funkcjonowałby jako park miejski, ze zbiornikami wodnymi. Przewidziano również teren treningów dla łuczników oraz ścieżkę do hali wielofunkcyjnej i hali tenisowej. Wejście do nich prowadziłoby od strony ulicy Potockiej.

I w tym przypadku wjazd na teren stadionu jest zapewniony drogą dojazdową służąca również jako wjazd do garażu podziemnego pod budynkiem hal. Na działce znajduje się również mała hala sportowa zaprojektowana w zachodniej części działki.

Koncepcja nr 2 modernizacji OSiR Żoliborz UD Żoliborz

Czym się różnią?

Anna Kotowska ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze od kilku lat zabiega o modernizację tego zrujnowanego obiektu. Przyznaje, że program obu koncepcji jest podobny. - Zaproponowana jest tylko inna lokalizacja obiektów, różni się też nieco charakter stref rekreacyjnych. To bardzo dobry pomysł, żeby teren sportu i rekreacji nie był wyłącznie sportowy, tylko otwarty na mieszkańców, którzy chcą spędzać tam swój wolny czas - ocenia.

Jednak pewne różnice są. - W koncepcji pierwszej ten teren rekreacyjny i jego atrakcje są zaplanowane od strony ul. Potockiej, w koncepcji drugiej ta część rekreacyjna zaplanowana jest w miejscu, w którym obecnie znajdują się korty tenisowe. Warto podkreślić, że wszystkie te funkcje, które obecnie działają na OSiR, one dalej będą. Nie ma likwidacji istniejących rzeczy, poza zabytkowymi trybunami, które teraz są u boku całego boiska A czyli tego większego boiska. One będą zmniejszone, co może być nawet zaletą, dlatego że ten obiekt ma charakter taki lokalny i taki właśnie pozostanie. Można się tylko zastanowić, czy konieczne jest tak radykalne pomniejszanie trybuny, bo niewiele z niej zostanie - uważa aktywistka.

Widok na stadion na MarymoncieGoogle Maps, oprac. Miasto Jest Nasze

Kotowska rozmawiała też z osobami, które na co dzień korzystają z obiektu. - Piłkarze obawiają się, że będzie dla nich cenowo niedostępny, kiedy ten remont dojdzie do skutku. Hutnik jest tu dobrym przykładem, bo ceny są konkurencyjne i oni mogą tam rozgrywać swoje mecze, ale lokalna drużyna ma pierwszeństwo. Zawsze jest więcej chętnych na korzystanie z boiska niż dostępnych terminów. Nie było jednak uwag co do trybun, że np. są za małe. Ze strony użytkowników skateparku jest obawa, że zaproponowany nowy obiekt jest za mały - wymienia.

Aktywistka uważa, że mieszkańcy sami muszą ocenić obie koncepcje, jednak ona sama skłaniałaby się ku tej drugiej. - Dlatego, że ta część atrakcyjna, która ma właśnie służyć takiemu odpoczynkowi i rekreacji jest zlokalizowana pomiędzy tymi obiektami zabytkowymi i jest trochę odsunięta od ulicy. To oznacza, że będzie więcej ciszy, mniej smogu, będzie przyjemniej i przytulniej w tym miejscu. W koncepcji pierwszej nowy budynek dużej hali jest zlokalizowany bokiem, a lepiej czujemy miasto, kiedy mamy z każdej strony równą wysokość zabudowy. Wtedy ona jest taka harmonijna - ocenia.

Konsultacje dopiero po krytyce

Wieloletni żoliborski radny Grzegorz Hlebowicz (PiS) zaznacza, że konsultacje zaplanowano dopiero po tym, jak na władze dzielnicy spadła fala krytyki. Jak opisywaliśmy na tvnwarszawa.pl, mieszkańcy obawiali się o przyszłość ośrodka, w planach było wykonanie prac rozbiórkowych trybun bocznych znajdujących się przy stadionie piłkarskim.

- W przeszłości władze dzielnicy i Ośrodek Sporu i Rekreacji zarezerwowały środki budżetowe na wyburzenie starych trybun jeszcze przed konsultacjami. Wtedy krytykowałem władze dzielnicy, że rozstrzygają o pewnych działaniach, zanim jeszcze została opracowana spójna koncepcja wobec ośrodka. To, że teraz w wyniku konsultacji taka koncepcja powstaje, zasługuje na pochwałę i jest efektem wcześniejszej krytyki - przyznał radny. - Natomiast wtedy, gdy takie środki zostały zabezpieczone w miejskim budżecie, podnosiłem, że nie dostrzegłem konsultacji. Ten głos został wysłuchany. Szkoda, że późno, ale lepiej późno niż wcale - ocenił radny Hlebowicz.

Dodał, że liczył na to, że po modernizacji powstanie Arena Żoliborz, która nawiązywałaby do hali sportowej na Ursynowie. - Zapytany o to, jak ocenia koncepcje, które znalazły się w konsultacjach społecznych, odpowiedział: - Są ładne, ale nie będę się do nich odnosił, bo wydaje mi się, że jednak trzeba dać pozwolić wszystkim do wyrobienia sobie własnego zdania. Dostrzegam jednak fakt, że nie będzie tam ani zaplecza hotelowego, ani hali sportowej o wielkości podobnej do Areny Ursynów i ten brak powoduje, że OSiR będzie wyłącznie znany z pływalni.

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Konsultacje społeczne potrwają do 31 października tego roku. Zaplanowano formy zarówno stacjonarne, jak i on-line. Są także spacery konsultacyjne - najbliższy ma odbyć się w sobotę, 16 października od godziny 12 do 14. Kolejny zaplanowano na środę, 20 października od 16 do 18. W ośrodku mają odbyć się także warsztaty konsultacyjne: w środę, 27 października od 16 do 18 i w sobotę, 30 października od 12 do 14. Oprócz tego działa stacjonarny punkt konsultacyjny, który jest otwarty codziennie do 31 października od 8 do 20 - na pierwszym piętrze basenu. Dla osób, które wolą korespondować elektronicznie do 31 października udostępniony został adres: konsultacje@osir-zoliborz.waw.pl

Prezentacja koncepcji, plansze z mapami oraz wizualizacje dostępne są także codziennie do 31 października w punkcie konsultacyjnym na pierwszym piętrze budynku basenu w godz. 8-20.

Na terenie OSiR Żoliborz działał m.in. Robotniczy Klub Sportowy "Marymont", jeden z najstarszych klubów sportowych w Warszawie. W latach 50. zbudowano stadion liczący ok. 10 tys. miejsc z krytą trybuną. Boisko uchodziło za jedno z najlepszych w Warszawie. Funkcjonujący do dziś drenaż murawy jest dziełem greenkeepera sprowadzonego z Wielkiej Brytanii.

Pięć lat temu stadion został wpisany do ewidencji zabytków jako dziedzictwo powojennego modernizmu. Niedługo później okazało się, że ze względów bezpieczeństwa trzeba zamknąć zadaszoną trybunę.

Autorka/Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wizualizacja firmy architektonicznej Chapman Taylor / OSiR Żoliborz

Pozostałe wiadomości

W samochodzie zaparkowanym przy ulicy Mołdawskiej na Ochocie wybuchł pożar. Ogień objął też drugie auto.

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wilanowie doszło do kolizji auta osobowego ze słupem sygnalizacji świetlnej. Kierowca opuścił samochód jeszcze przed przybyciem służb.

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Przez niemal całą niedzielę zawodnicy i zawodniczki rywalizują w ramach mityngu lekkoatletycznego Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. W zmaganiach na dystansie 20 kilometrów zarówno wśród mężczyzn i kobiet górą byli reprezentant i reprezentantka Chin.

Chodziarze opanowali Śródmieście

Chodziarze opanowali Śródmieście

Źródło:
PAP

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl