Wycinka pod budowę Izby Pamięci. Ratusz: pięć drzew zagrażało bezpieczeństwu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wycinka drzew przy Cmentarzu Powstańców Warszawy
Wycinka drzew przy Cmentarzu Powstańców Warszawy
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
Wycinka drzew przy Cmentarzu Powstańców WarszawyTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Miasto tłumaczy, dlaczego konieczna jest wycinka aż 15 drzew pod budowę Izby Pamięci na Woli. Pięć z nich urząd miasta zakwalifikował jako zagrażające bezpieczeństwu, wycinkę pozostałych obiecał zrekompensować nowymi nasadzeniami.

W sobotę na tvnwarszawa.pl pisaliśmy o proteście mieszkańców przeciwko wycince drzew przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, gdzie ma powstać Izba Pamięci.

Zapytaliśmy wolski urząd dzielnicy o tę inwestycję. Jego rzecznik Mariusz Gruza przekazał nam, że Wola za nią nie odpowiada. O to, czy wycinka aż 15 drzew była potrzebna zapytaliśmy więc miejski Zarząd Zieleni. Tam w odpowiedzi usłyszeliśmy z kolei, że wybrany projekt najmniej ingerował w zieleń, a za inwestycję odpowiada Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Pięć drzew w bardzo złym stanie

Pierwszy etap prac to wycinka 15 drzewTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Odpowiedź uzyskaliśmy dopiero bezpośrednio ze stołecznego ratusza. "Na terenie planowanej inwestycji zostało wyciętych 10 drzew. Z 15 planowanych, 5 zakwalifikowano jako będące w bardzo złym stanie zdrowotnym i zagrażające bezpieczeństwu spacerowiczów: śliwa (w złym stanie zdrowotnym), topola mieszańcowa (gatunek nie rodzimy, która może stanowić zagrożenie), klon jesionolistny (z wypróchnieniem o silnie zredukowanej koronie, potencjalnie zagrażający, przeznaczony do usunięcia od około 2019 r.), lipa drobnolistna (zamierająca), wiąz szypułkowy (z suchym przewodnikiem, ze zdeformowaną koroną)" - poinformowała Magdalena Łań z wydziału prasowego urzędu miasta.

Dodała, że nie jest planowane przycinanie, podcinanie ani przerzedzanie koron drzew. Na terenie parku w bliskim sąsiedztwie izby, jak i w oddaleniu zostanie posadzonych 15 nowych drzew. "Cały pawilon będzie otoczony rosnącymi już tam drzewami oraz trawnikiem. Będzie nasadzonych dużo krzewów. Alejki zostaną umiejscowione na nawieszonych konstrukcjach, aby nie uszkodzić korzeni istniejących drzew. Uroczystości co roku odbywają się przy kurhanie przy pomniku, na terenie cmentarza - jest tam specjalnie do tego celu przygotowany teren" - wyjaśniła Łań w odpowiedzi na nasze pytania.

Urząd zapewnił jednocześnie, że istniejący w pobliżu inwestycji plac zabaw i siłownia nie ucierpią w trakcie budowy izby. - "Ani Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ani Zarząd Zieleni nie ma w planach usuwania ani przenosin placu zabaw i siłowni w ramach realizacji inwestycji" - dodała.

Pierwszy etap budowy Izby Pamięci: Wycinka 15 drzew

Protest to efekt zapowiedzi, jaka pojawiła się w ubiegły wtorek na facebookowym profilu Zieleni Warszawskiej.

"W związku z budową Izby Pamięci z Murem Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, który realizuje tę inwestycję, rozpoczyna w środę, 5 lutego pierwszy etap prac, jakim jest wycinka 15 drzew. Prace potrwają do 28 lutego. Decyzja została wydana przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. Na terenie parku zostaną wykonane nasadzenia kompensacyjne o najwyższych standardach. Drzewa o obwodach 35-40 cm zostaną posadzone w trakcie tegorocznych nasadzeń" - czytamy w poście.

Mieszkańcy: "To barbarzyństwo"

Mieszkańcy są oburzeni wycinkąTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy są oburzeni tą decyzją. Nazywają to miejsce przepiękną ostoją zieleni. "Barbarzyństwem jest wycinać drzewa na rzecz kolejnego kawałka betonu tym bardziej, że jest już wielki pomnik i aleja ze słupkami z nazwiskami ofiar" - pisze w komentarzach pod postem jedna z mieszkanek. To zielony teren, w sąsiedztwie Parku Powstańców Warszawy między Redutową, Wolską, Sowińskiego i murem cmentarza Wolskiego. Przy parku funkcjonuje siłownia plenerowa i integracyjny plac zabaw, które mieszkańcy wywalczyli w budżecie obywatelskim. Co roku 1 sierpnia na cmentarzu odbywają się rocznicowe uroczystości związane z wybuchem Powstania Warszawskiego. Są poświęcone pamięci poległych cywilnych mieszkańców stolicy.

"Kilka ton niezidentyfikowanych szczątków"

Jak czytamy na stronie stołecznego urzędu, na wolskim cmentarzu po ekshumacjach z terenu całego miasta pochowano ponad 100 tysięcy osób. W większości to cywilni mieszkańcy Woli zamordowani przez Niemców w pierwszych dniach powstania. Część pochowanych leży w grobach z nazwiskiem, ale większość jest pogrzebana anonimowo pod kurhanem zwieńczonym pomnikiem Polegli Niepokonani. "W tym grobie znajduje się kilka ton szczątków osób, których nie udało się zidentyfikować. Cmentarz na Woli jest największym cmentarzem wojennym w Polsce i jednym z największych w Europie" - czytamy na stronie stołecznego ratusza.

Izba Pamięci powstaje na prośbę Wandy Traczyk-Stawskiej, żołnierza Armii Krajowej, przewodniczącej Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy i honorowej obywatelki Warszawy.

Wcześniej, jeszcze w 2014 roku ówczesna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję o wydzieleniu z istniejącego wokół cmentarza parku terenu, na którym ma powstać pawilon-muzeum dokumentujący rzeź Woli i zagładę ludności cywilnej miasta.

Inwestycja za 800 tysięcy złotych

Teren przeszedł wtedy gruntowny remont. "Cmentarz wojenny jest w gestii wojewody, ale miasto na prace przeznaczyło 800 tys. zł" - informował ratusz jeszcze we wrześniu 2018 roku.

Prace rozpoczęły się 5 lutegoTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Temat budowy Izby Pamięci powrócił podczas obchodów 75. rocznicy powstania warszawskiego. Jeszcze w lipcu ubiegłego roku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał pozwolenie na jej budowę. Takie zobowiązanie prezydent przekazał na ręce Wandy Traczyk-Stawskiej.

Autorka/Autor:katke/pm

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl