Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Wycinają drzewa, zaczynają budowę Izby Pamięci. Mieszkańcy protestują i proszą o konsultacje

Najnowsze

Autor:
kz\kwoj
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak/tvnwarszawa.plProtest przeciwko wycince drzew w Parku Powstańców Warszawy

Mieszkańcy protestują przeciwko wycince drzew i przeniesieniu placu zabaw w Parku Powstańców. W ich miejscu ma stanąć Izba Pamięci. - Nie sprzeciwiamy się upamiętnieniu powstańców. Z drugiej strony jednak sprzeciwiamy się i zawsze będziemy się sprzeciwiać urządzaniu naszej najbliższej okolicy wbrew naszej woli i wiedzy - przekonują.

O tym, że Park Powstańców czekają zmiany, mówiło się od dawna. Mimo wcześniejszych protestów mieszkańców stanie tam Izba Pamięci z Murem Pamięci, co wiąże się z wycinką 15 drzew i przeniesieniem popularnego placu zabaw.

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, który realizuje tę inwestycję, prace rozpoczął 5 lutego, a wraz z nimi mieszkańcy rozpoczęli kolejny protest.

Izba Pamięci w parku

Niewielki, ale malowniczy park u zbiegu ulic Sowińskiego, Wolskiej i Redutowej to dziś miejsce odpoczynku. Plac zabaw, siłownia plenerowa, ławki. Wszystko to zostało zbudowane z pieniędzy budżetu partycypacyjnego. Dlatego z dużym zdziwieniem mieszkańcy okolicznych osiedli przyjęli wiadomość, że wszystkie wymyślone i wybrane przez nich atrakcje mają zniknąć.

Projekt budowy Izby Pamięci powstał z inicjatywy Wandy Traczyk-Stawskiej. Lokalizacja nie jest przypadkowa, znajduje się w sąsiedztwie Cmentarza Powstańców Warszawy przy Wolskiej. To największa pod względem liczby pochowanych wojenna nekropolia w Polsce. Spoczęło tu ponad 100 tysięcy warszawiaków, którzy zginęli w sierpniu i wrześniu 1944 roku. Pomysł przewiduje budowę pawilonu wystawowo-edukacyjnego - Izby Pamięci. Obok zaplanowano Mur Pamięci, z wyrytymi nazwiskami osób pochowanych na cmentarzu, tych z ustaloną tożsamością.

Inwestycja była planowana od lat (projekt wybrano już w 2015 roku), ale do jej rozpoczęcia potrzebna była zmiana planu zagospodarowania. Wcześniejszy bowiem nie pozwalał na stawianie w tym rejonie obiektów kubaturowych. Miejscy planiści przywrócili więc funkcję cmentarza-mauzoleum.

Pozwolenie na budowę zostało wydane z końcem lipca 2019 roku, właśnie ruszyły prace. Pierwszy etap – wycinka drzew, która ma się zakończyć z końcem lutego.

Rozpoczął się też protest mieszkańców. Ci spotkali się w sobotę w miejscu powstania Izby Pamięci. Przyszło kilkadziesiąt osób.

Tak będzie wygladała Izba PamięciTak będzie wygladała Izba PamięciFacebook

Protest

Protestujący domagają się wstrzymania budowy i konsultacji społecznych. "Chcemy z mocą podkreślić, że nie sprzeciwiamy się upamiętnieniu Powstańców Warszawy. Część z nas w walkach na Woli straciła swoich bliskich. Zawsze będziemy za tym, aby oddać należny im hołd i szacunek. Z drugiej strony jednak sprzeciwiamy się i zawsze będziemy się sprzeciwiać urządzaniu naszej najbliższej okolicy wbrew naszej woli i wiedzy" – napisali w petycji, którą przekazali naszej redakcji.

Przypomnieli o projektach obywatelskich, które udało się zrealizować w parku. Uznali też, że przeniesienie placu zabaw w inne miejsce nie jest dobrym pomysłem.

"Uważamy, że aktualna lokalizacja jest najlepszą z możliwych, ponieważ zapewnia doskonały dostęp zarówno mieszkańcom Urlychowa jak Odolan. Warto nadmienić, że oba te rejony wciąż silnie się rozbudowują" – napisali i poprosili o konsultację.

"Obecne władze miasta tak często i chętnie mówią o potrzebie aktywności mieszkańców, budowie przyjaznej przestrzeni oraz ochronie klimatu. Budowa Izby Pamięci w obecnie zaplanowanym kształcie stoi w absolutnej sprzeczności z każdą z tych spraw" – zaznaczyli.

Petycja z podpisami mieszkańców w poniedziałek ma trafić na biuro prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Autor:kz\kwoj

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl