Od czwartku w Muzeum Woli będzie można oglądać wystawę poświęconą Kim Lee, czyli wykreowanej przez Andy’ego Nguyena ikonie polskiej sceny drag queen. Na wystawie prezentowane będą między innymi kostiumy, filmy oraz zdjęcia z występów Kim Lee.
Na warszawskiej scenie drag queen Kim Lee królowała przez bisko dwie dekady. W 2020 roku Andy Nguyen zmarł z powodu powikłań wywołanych COVID-19, pozostawiając po sobie kolekcję ponad tysiąca kostiumów, które zakładał, kiedy wcielał się w wykreowaną przez siebie kobiecą postać. To one stały się punktem wyjścia do stworzonej w Muzeum Woli wystawy.
Wcielenia Kim Lee
Kim Lee była związana z Warszawą. W jej występach na deskach stołecznych teatrów oraz w klubach można było dostrzec symbole oraz wartości związane z miastem. "Wystawa wpisuje się w miejską politykę różnorodności społecznej, która promuje otwartość i działa przeciw wykluczeniu mieszkańców i mieszkanek miasta" - komentuje cytowana w komunikacie prasowym Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.
Przez całą, 18-letnią karierę Kim Lee ponad 1500 razy występowała na scenie, wcielała się w Violettę Villas, Warszawską Syrenkę czy Hankę Ordonównę. Wielokrotnie nawiązywała też do swoich korzeni i kultury wietnamskiej. Na przygotowanej wystawie, oprócz zjawiskowych kostiumów, pojawią się też zdjęcia oraz filmy dokumentujące te wszystkie wcielenia.
Obejrzy także reportaż "Życie w dragu" w TVN24 GO.
"Historia Warszawy była i jest różnorodna"
Drugą część wystawy stanowi projekt dokumentacyjno-artystyczny Agaty Zbylut. Jej inspiracją była garderoba Kim Lee. Ta przestrzeń stała się też tematem pracy dokumentalistki Pat Mic. Wykonane po śmierci Kim Lee fotografie strojów wydobywają ich teatralność i podkreślają nieobecność drag queen. - To ważna wystawa dla miejskiego muzeum. Przypomina o tym, że historia Warszawy była i jest różnorodna. I że bywa bardzo kolorowa - podkreśla Magdalena Staroszczyk, kuratorka wystawy.
Niektóre kostiumy Kim Lee wzbogacą kolekcję Muzeum Warszawy. Ekspozycji w Muzeum Woli będzie towarzyszył program wydarzeń: pokazów filmowych, wykładów, dyskusji oraz warsztatów antydyskryminacyjnych realizowanych przy współpracy ze Stowarzyszeniem Lambda Warszawa.
Wystawę będzie można oglądać do 30 lipca 2023 roku w budynku Muzeum Woli przy ulicy Srebrnej 12.
Czytaj też: Warszawa lat 30. na nieznanych zdjęciach francuskiego fotografa amatora.
Autorka/Autor: dg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Pat Mic, Muzeum Warszawy