Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  "Wyrównanie czwórek i karabinków, zgrane śpiewanie hymnu". Żołnierze ćwiczą przed defiladą

  TVN Warszawa | Wola

  Autor:
  kk/pm
  Źródło:
  PAP
  Próba przed defiladą z okazji Święta NiepodległościTVN24
  wideo 2/2
  Próba przed defiladą

  Ponad 700 żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych weźmie udział w defiladzie z okazji Święta Nieodległości. Od początku tygodnia trwają przygotowania do tego wydarzenia. - Wszystko musimy zgrać i dopracować tak, żeby całość wyglądała znakomicie - mówią żołnierze.

  Defilada odbędzie się 11 listopada na placu Piłsudskiego. Wezmą w niej udział żołnierze reprezentujący formacje wojskowe: Siły Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną, Wojska Obrony Terytorialnej, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Żandarmerię Wojskową.

  Uczestnikami defilady będą również: Straż Graniczna, policja, Służba Więzienna, Państwowa Straż Pożarna, Krajowa Administracja Skarbowa, a także Straż Marszałkowska. Każda z tych formacji wystawi swoje warty do uroczystej odprawy.

  Wszyscy od poniedziałku uczestniczą w zgrupowaniach i ćwiczą wspólną musztrę, która ma ich przygotować do uroczystości. Ostatnim etapem przygotowań będzie próba generalna, która zostanie przeprowadzona 10 listopada, dzień przed właściwymi uroczystościami, przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

  Na środowe ćwiczenia wojskowi zaprosili media. Próba odbyła się na placu przy Mazowieckim Oddziale Żandarmerii Wojskowej przy Ostroroga.

  "Musimy wypaść perfekcyjnie"

  - Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego treningu. Wszystkie czynności, zarówno żołnierzy i funkcjonariuszy oraz dowódców wart, są na takim poziomie, że jesteśmy już gotowi do ostatecznej próby generalnej - powiedział po środowych ćwiczeniach wojska i służb mundurowych kapitan Jacek Goryszewski, rzecznik prasowy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

  Zapewnił też, że taki czas wystarczy żołnierzom i funkcjonariuszom, żeby poprawić ostatnie, drobne błędy, tak by defilada przebiegła wzorowo. W jego ocenie najtrudniejszym elementem przygotowań jest zgranie żołnierzy i funkcjonariuszy podczas śpiewania pieśni, w tym hymnu i pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego. - Każdy żołnierz i funkcjonariusz jest muzyczną indywidualnością, a podczas uroczystości musimy wypaść jako całość perfekcyjnie - tłumaczy.

  W jego ocenie, inne, trudne w realizacji elementy defilady, to "wyrównanie czwórek" oraz "karabinków". Trudne jest też samo długotrwałe stanie w szyku. - Dziś mamy najzimniejszy dzień od początku naszych przygotowań, ale musimy być przygotowani na każdą aurę. Wszystko musimy zgrać i dopracować tak, żeby całość wyglądała znakomicie dla obserwujących i dla prezydenta - powiedział Goryszewski.

  Dodatkowe patrole żandarmerii

  Żandarmeria Wojskowa, której kompania honorowa pójdzie w defiladzie 11 listopada, zostanie tego dnia skierowana również do ochrony uczestników uroczystości i zapewnienia im bezpieczeństwa. - Będziemy zabezpieczać miejsce uroczystości 10 i 11 listopada, dbać o bezpieczeństwo żołnierzy, którzy uczestniczą w uroczystościach oraz osób, które na uroczystości przyjdą - powiedział rzecznik ŻW podpułkownik Artur Karpienko.

  Dlatego żandarmeria będzie w tych dniach, wraz z policją, prowadzić patrole piesze i zmotoryzowane. Do działań ochronnych skierowanych zostanie około 400 żołnierzy. Będą uzbrojeni i wyposażeni w środki obezwładniające. Czynności ochronne będą pełnić też żołnierze z oddziału specjalnego żandarmerii, którzy będą wyposażeni w sprzęt "specjalistyczny". Żandarmeria będzie też wpierać zabezpieczenie medyczne uroczystości.

  Źródło: PAP

  Autor:kk/pm

  Źródło zdjęcia głównego: TVN24