Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Zobacz wszystkie stacje II linii metra

Najnowsze

Urząd MiastaStacje metra

Kończy się budowa centralnego odcinka II linii metra. Można już zobaczyć, jak wyglądają nowe stacje. Siedem przystanków podziemnej kolejki różnią nie tylko kolory.

RONDO DASZYŃSKIEGO

Peron tej wolskiej stacji znajduje się 15 metrów pod ziemią i to właśnie stąd do drążenia tuneli metra startowały dwie tarcze – „Anna” i „Maria”. Wejścia położone są po zachodniej stronie Ronda Daszyńskiego – łącznie zaprojektowano ich siedem. Dostępnych ma być też pięć wind.

W środku stacji pasażerów przywita przede wszystkim krwistoczerwona kolorystyka ścian.

RONDO ONZ

Ta stacja znajduje się bezpośrednio pod rondem. W środku dominują jasne kolory. Dostać można się na nią 8 wejściami z narożników ronda i trzema z wysepek tramwajowych. Będzie również siedem wind.

Peron tego przystanku położonego na granicy Woli i Śródmieścia znajduje się na głębokości 14 metrów.

ŚWIĘTOKRZYSKA

To przede wszystkim stacja przesiadkowa – z niej będzie można przejść bezpośrednio na perony I linii metra. Znajduje się wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej, a sam peron został stworzony 19 metrów pod ziemią. Na ścianach i sufitach przeważa żółta barwa. By pasażerowie mogli się na nią dostać, stworzono 6 nowych wejść i cztery windy.

Przesiadka z pierwszej do drugiej linii metraTomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

NOWY ŚWIAT – UNIWERSYTET

To najgłębsza stacja na całym centralnym odcinku - na głębokości 23 metrów. - Głębokość stacji wynika z jej usytuowania w pobliżu korony skarpy – informują budowniczowie metra. Wybudowano ją wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej pomiędzy Czackiego a Nowym Światem. Prowadzi do niej pięć wejść, dostępne mają być dwie windy.

W środku dominuje kolor fioletowy.

CENTRUM NAUKI KOPERNIK

To stacja, o której mówiło się najwięcej i nadal będzie w kręgu zainteresowań. W nocy z 13 na 14 sierpnia 2012 roku została ona zalana, a woda wymyła mi.in. grunt pod tunelem Wisłostrady, a efekt jest taki, że w środku nadal toczą się prace.

Stacja znajduje się 19 metrów pod ziemią, a jej zagłębienie wynika z tego, że tunele metra trzeba było poprowadzić pod rzeką. Wejścia na peron będą trzy, tyle samo będzie wind. W środku widać przede wszystkim kolor morski.

Stacja Centrum Nauki KopernikTVN24
Stacja Centrum Nauki KopernikArtur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

STADION NARODOWY

Znajduje się w pobliżu stacji kolejowej, niedaleko Stadionu Narodowego. Peron znajduje się 13 metrów pod ziemią. Ten największy przystanek centralnego odcinka ma również tory odstawcze, stąd możliwe będzie przedłużenie linii na Gocław.

Wzdłuż stacji zaprojektowano rząd słupów stożkowych, które będą spełniać rolę świetlików. Dominuje tu kolor zielony. Łącznie do dyspozycji pasażerów będzie siedem wejść i pięć wind.

Zielone daszki na stacji Stadion NarodowyDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

DWORZEC WILEŃSKI

Ta stacja znajduje się pod ulicą Targową – pomiędzy Białostocką a al. Solidarności, peron znajduje się 13 metrów pod ziemią. Łącznie będzie tu 13 wejść i 11 wind. W środku przeważa kolor ciemnoniebieski.

Niebieskie zadaszenie wejść do stacji na pl. WileńskimTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

ZOBACZ PRZEJAZD CENTRALNYM ODCINKIEM II LINII METRA:

Przejazd II linią metraLech Marcinczak /tvnwarszawa.pl

ran/mz

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta