Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

TVN Warszawa | Włochy

Szkoła we Włochach zalana po ulewie. Nie może przejść na zdalną naukę, bo nie ma w niej koronawirusa

TVN Warszawa | Włochy

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plSzkoła Podstawowa nr 88 zalana przez niedzielną nawałnicę

W wyniku niedzielnej nawałnicy zalana została Szkoła Podstawowa nr 88 we Włochach. Dzieci są odsyłane do innych placówek. Nie mogą uczyć się zdalnie, ani w systemie hybrydowym.

Pierwszą informację na ten temat otrzymaliśmy na Kontakt24. "W wyniku niedzielnego ponadnormatywnego opadu oraz wichury, zalana została Szkoła Podstawowa nr 88 przy ul. Radarowej 4B. Obecnie w budynku przeprowadzane są działania naprawcze. Został do tego powołany specjalny zespół, którego celem jest jak najszybsze usunięcie skutków nawałnicy" - podała dyrekcja szkoły w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej placówki.

Jak dodano, wszystkie koszty naprawy pokryje ubezpieczyciel, który przygotowuje wycenę szkód.

Problem mają jednak uczniowie. Mimo że trwa pandemia, a na Mazowszu wciąż przybywa zakażeń, oni będą... przeniesieni do innych szkół. Nauka zdalna nie wchodzi w grę.

Dlaczego? Szkoła poinformowała, że - zgodnie z informacją z kuratorium oświaty - byłoby to możliwe wyłącznie po spełnieniu co najmniej jednej z dwóch przesłanek: potwierdzonego zakażenia koronawirusem wśród uczniów lub włączenia szkoły do tzw. strefy żółtej lub czerwonej. "W związku z zaistniałą sytuacją, do zakończenia naprawy, powstała konieczność rozlokowania uczniów w najbliższych placówkach" – poinformowała w komunikacie dyrekcja.

Kuratoirum chce zmiany... komunikatu dyrekcji

O to, dlaczego uczniowie nie mogli uczestniczyć w zdalnym lub hybrydowym systemie nauczania, zapytaliśmy Kuratorium Oświaty w Warszawie. - Zawieszenie zajęć i wprowadzenie kształcenia na odległość w modelu B (hybrydowy) lub C (zdalny) wynika z uprawnień dyrektora szkoły określonych w §18 ust. 2a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (…) Jest ono ściśle związane z sytuacją epidemiologiczną i może nastąpić "za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii powiatowego inspektora sanitarnego" – przekazał nam Andrzej Kulmatycki, dyrektor Wydziału – Biuro Kuratora Oświaty i rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Wyjaśnił też, że przepisy biorą pod uwagę zawieszenie zajęć w przypadku innym niż zagrożenie epidemiczne. Jak wskazał rzecznik, chodzi "zdarzenia, które może zagrozić zdrowiu uczniów". - W takim jednak przypadku przepisy nie przewidują kształcenia na odległość. Tego typu sytuacje losowe występowały także w latach poprzednich, stąd też stosowane przepisy powinny być znane dyrektorom szkół, zaś organ prowadzący w tego typu okolicznościach powinien uruchamiać odpowiednie procedury kryzysowe – ocenił Kulmatycki.

Rzecznik zaprzeczył też, że Kuratorium nie wydało zgody na nauczanie zdalne bądź hybrydowe. Jak przekonuje, taki komunikat nie został wysłany przez Kuratorium do szkoły i do urzędu dzielnicy Włochy. Według niego o takiej możliwości rozstrzygają przepisy. - Oczekujemy jego zmiany (komunikatu - red.) i podania do wiadomości, przede wszystkim rodziców, podstaw prawnych działania dyrektora szkoły i organu prowadzącego oraz informacji o podjętych działaniach związanych z zapewnieniem nauki uczniom. Sytuacja będzie przez nas monitorowana – podkreślił rzecznik.

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl