Burmistrz Włoch zatrzymany przez CBA "na gorącym uczynku"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Artur W. usłyszał zarzut przyjęcia łapówki
Artur W. usłyszał zarzut przyjęcia łapówkiTVN24
wideo 2/6
Zatrzymanie burmistrza Włoch przez CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało burmistrza Włoch oraz znanego warszawskiego dewelopera. Obaj zostali przyłapani podczas przekazywania łapówki w zamian za korzystne decyzje dotyczące warunków zabudowy.

Informację o zatrzymaniu CBA przekazało we wtorkowym komunikacie. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani podczas akcji warszawskiej delegatury biura.

"Na gorącym uczynku, tuż po przyjęciu 200 tysięcy złotych zatrzymano burmistrza warszawskiej dzielnicy Włochy. Pieniądze wziął od znanego dewelopera i jednocześnie przedsiębiorcy budowlanego. Włodarz dzielnicy próbował ukryć gotówkę w garażu należącym do rodziny" - informuje Temistokles Brodowski, rzecznik CBA.

Jak dowiedziała się reporterka TVN24 Agnieszka Veljković, obaj mężczyźni od dawna byli obserwowani przez CBA. - W momencie kiedy pieniądze zostały przekazane, funkcjonariusze pojechali za burmistrzem do jego domu i właściwie zatrzymali go, gdy przepakowywał pieniądze - mówi reporterka.

Z ustaleń śledczych wynika, że w zamian za łapówki burmistrz Artur W. (Platforma Obywatelska) wydawał korzystne dla dewelopera decyzje dotyczące warunków zabudowy dla nowych inwestycji na terenie Włoch.

"Kolejna transza przyjęta przez urzędnika"

"Podejmował się także załatwiania podobnych decyzji w innych, warszawskich urzędach. Z ustaleń śledztwa wynika, że była to już najprawdopodobniej kolejna transza przyjęta przez urzędnika" - zaznacza Brodowski.

Agenci CBA przeszukali już gabinet burmistrza oraz siedziby firm należących do biznesmena. W trakcie zabezpieczona została dokumentacja, nośniki danych oraz kopie binarne. Wszystkie te materiały mają stanowić dowody w tej sprawie.

Jak nieoficjalnie ustaliliśmy drugim zatrzymanym jest turecki biznesmen Sabri B., właściciel kilku spółek oraz były właściciel Pogoni Szczecin.

O przebiegu zatrzymania opowiadał reporter TVN24. - Z naprzeciwka jadą dwa auta. Kierowcy zatrzymują się, opuszczają szyby, jeden wrzuca do drugiego samochodu 200 tysięcy złotych w gotówce. Potem rozjeżdżają się każdy w swoją stronę. Agenci CBA ruszają za nimi. Najpierw zatrzymano burmistrza - w garażu należącym do swojej rodziny miał przepakowywać pieniądze, które otrzymał od Sabriego B., Turka od wielu lat mieszkającego w Polsce. Biznesmen został zatrzymany chwilę później w jednej ze stołecznych restauracji - relacjonował akcję CBA Piotrowski.

Obaj zatrzymani trafili do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. CBA zapowiada, że wkrótce usłyszą zarzuty. - W tej chwili czekamy na akta sprawy. Zanim rozpoczną się przesłuchania, prokurator musi się z nimi zapoznać - mówi tvnwarszawa.pl Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej.

Reakcja prezydenta Warszawy

We wtorek po południu ratusz wydał oświadczenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego w związku z zatrzymaniem burmistrza Włoch przez CBA.

"Prezydent Rafał Trzaskowski odwołał wszelkie pełnomocnictwa i upoważnienia udzielone burmistrzowi dzielnicy Włochy" - czytamy w komunikacie przesłanym do redakcji. Trzaskowski złożył tez wniosek do przewodniczącej rady dzielnicy Sylwii Ciekańskiej o odwołanie W. ze stanowiska burmistrza.

Wieczorem przekazano, że sesja rady dzielnicy Włochy w tej sprawie, odbędzie się 5 listopada o godz. 16.30.

PiS pyta o "doktrynę Neumanna"

Takiej reakcji domaga się także stołeczny PiS. - Będziemy oczekiwali od ratusza kontroli w urzędzie dzielnicy Włochy, również wcześniej podjętych decyzji przez Artura W. Będziemy oczekiwali zdecydowanej reakcji i miejmy nadzieję, że Artur W. dalej burmistrzem nie będzie - powiedział Michał Szpądrowski, radny Warszawy.

Inny radny z PiS Błażej Poboży podkreślił, że jego partia oczekuje także reakcji politycznej, ponieważ - jak stwierdził - Artur W. jest jednym z najbardziej wpływowych polityków PO w stolicy. Mówił, że oczekuje od polityków PO - Jarosława Szostakowskiego, Marcina Kierwińskiego i Grzegorza Schetyny - wyrzucenia burmistrza z partii.

- Chyba, że - i o to też chcemy się zapytać - w Platformie nadal obowiązuje "doktryna Neumanna" i ta sytuacja nie jest żadnym grzechem, a politycy tej partii będą bronić pana burmistrza jak niepodległości. Pytamy, czy w PO obowiązuje "doktryna Neumanna", czy też zostaną bardzo szybko wyciągnięte konsekwencje polityczne wobec burmistrza dzielnicy Włochy - pytał radny.

Szef warszawskich struktur Platformy Marcin Kierwiński poinformował we wtorek, że Artur W. został zawieszony w prawach członka PO. Dodał, że ewentualne dalsze kroki w tej sprawie partia podejmie po uzyskaniu kolejnych informacji. Zapewnił, że w Platformie Obywatelskiej standardy są jasne. - Jeżeli ktoś dopuszcza się jakichkolwiek czynów niezgodnych z polskim prawem, musi za to ponieść konsekwencje - podkreślił Kierwiński.

Kłopoty Artura W.

Artur W. w poprzedniej kadencji pełnił funkcję wiceburmistrza Bielan. W sierpniu żoliborska prokuratura postawiła mu zarzut w związku ze śmiertelnym wypadkiem 16-letniej rolkarki, do którego doszło na niedokończonej ścieżce rowerowej w parku Stawy Kellera. Zdaniem śledczych, jako wiceburmistrz nadzorujący dzielnicowe inwestycje "nie zapewnił on bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego".

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Autorka/Autor:kk/r

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Włochy

Pozostałe wiadomości

Zakończyły się utrudnienia w związku z pożarem pociągu metra na stacji Księcia Janusza. Linia metra M2 kursuje na całej trasie.

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/Kontakt 24

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Na Białołęce na ulicy Fajnej ruszy budowa kanalizacji, a u zbiegu ulic Czeremchowej i Prząśniczek powstanie rondo. Na Woli wyremontowane zostaną ulice Pereca i Waliców, a na Wawrze ulica Wydawnicza. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 22 kwietnia. Spowodują zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojedzie też komunikacja miejska.

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest w ciąży, pobił ją partner, z którym mieszka. Uciekła przez okno i poprosiła przechodnia o pomoc. Kobieta trafiła do szpitala, a jej partner do aresztu. 

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina działa punkt paszportowy, w którym można wyrobić tymczasowy dokument. Podróżni korzystają z niego w różnych sytuacjach: gdy zapomnieli paszportu z domu, został on ukradziony lub stracił ważność. Powodem bywa też sytuacja rodzinna. Od otwarcia punktu wydano już 15 tysięcy paszportów tymczasowych.

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypalanie traw może zakończyć się pożarem, przenieść na las lub zabudowania oraz zagrozić ludziom i zwierzętom. Policjanci przypominają, że może zostać uznane za wykroczenie, a nawet przestępstwo.

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w niedzielę, 21 kwietnia, ulicami stolicy przeszedł Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Organizatorem była Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę po raz pierwszy od 1973 roku tramwaj skręcił z ulicy Puławskiej w Goworka. To testowy przejazd, w drugiej połowie maja z otwartej po latach drodze z Dolnego na Górny Mokotów będą mogli skorzystać pasażerowie.

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Źródło:
tvn24.pl

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl