Przeciążenie instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym. "Zużyte elementy zostały wymienione, tlenu nie brakuje"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Na miejscu jest policja i straż pożarna, działa mazowiecki sztab kryzysowy
Na miejscu jest policja i straż pożarna, działa mazowiecki sztab kryzysowyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Na miejscu była policja i straż pożarna, działał mazowiecki sztab kryzysowyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

W Szpitalu Południowym na Ursynowie doszło do przeciążenia instalacji tlenowej. Rzecznik mazowieckiej straży pożarnej przekazał, że strażacy dostarczyli prewencyjnie 300 butli z tlenem. - To była rezerwa na czas przepięcia instalacji. Wymieniono już jej zużyte elementy. Tlenu nie brakuje - zapewniła w czwartek po południu rzeczniczka urzędu miasta.

Jak informowała w środę stołeczna straż pożarna, w Szpitalu Południowym doszło do awarii instalacji tlenowej. - Na miejsce jadą butle z tlenem zapasowym - powiedział nam po godzinie 17 Michał Konopka ze straży pożarnej.

- W szpitalu był problem z tlenem i może on postępować - wyjaśniła tuż przed godziną 18 rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.

Ratusz: tlenu nie brakuje

W czwartek po południu rzeczniczka przekazała, że elementy instalacji zapewniającej dostarczanie tlenu pacjentom musiały zostać wymienione, zużycie było ogromne. - Dostarczone butle były jedynie rezerwą na czas technicznych przepięć. Nie oznacza to, że brakuje tlenu, nie ma też potrzeby dostarczania nowych rezerw - zapewniła rzeczniczka. - Sieć usprawniono, żeby była jeszcze bardziej wydajna. Prace jeszcze potrwają. Do tej pory sieć była obciążona ponadnormatywnie. Wymieniono już wszystkie uszkodzone elementy i zabezpieczono pozostałe, by działały z większą wydajnością - dodała.

Rzeczniczka zaznaczyła też, że w czwartek w szpitalu przebywa 153 pacjentów covidowych, z czego 40 jest podłączonych do respiratorów. Wskazała, że tak duże zapotrzebowanie tlenu jest powodem przeciążenia sieci. - Pacjenci podłączeni do respiratorów potrzebują go jeszcze więcej, poza tym większość pacjentów covidowych ma problemy z układem oddechowym. I tak zeszliśmy z liczby 270 pacjentów, którą odnotowaliśmy w ostatni weekend. Nie przyjmujemy też nowych. Wyleczeni są wypisywani do domów - wskazała Beuth-Lutyk. Podkreśliła też, że miasto ciągle współpracuje z wojewodą, by wzmocnić cały system leczenia w Szpitalu Południowym, który pierwotnie miał być wielospecjalistyczny, a teraz są w nim leczeni pacjenci z COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Dostarczyli 300 butli z tlenem

Z kolei z relacji reportera tvnwarszawa.pl Mateusza Szmeltera, który był dzień wcześniej przed Szpitalem Południowym, wynikało, że na miejsce przyjechała policja, dowódcy miejskiej i wojewódzkiej straży pożarnej oraz Mazowieckiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

- Instalacja działa, ale prewencyjnie są dostarczane z czterech tak zwanych "banków tlenu" działających w PSP butle z tlenem medycznym - przekazał później Polskiej Agencji Prasowej rzecznik mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski.

Wskazał, że chodzi o 300 butli 40-litrowych: - W razie braku tlenu wystarczy to na zasilenie instalacji na 24 godziny - doprecyzował. I przypomniał, że butle te stanowią zapas tlenu medycznego na potrzeby szpitali do wykorzystania w walce z wirusem SARS-CoV-2.

Limit pacjentów wyczerpany

- Instalacja tlenowa jest przeciążona ponad dwukrotnie, co powoduje jej dalsze nadmiernie zużywanie się. W związku z tym dzisiaj (w środę - red.) spotkał się podwójny sztab kryzysowy z panem wojewodą i władzami Warszawy, żeby wspólnie zastanowić się, jakie działania są potrzebne. Z jednej strony mamy zabezpieczenie w postaci butli tlenowych, w razie gdyby sytuacja się pogarszała, a z drugiej strony jutro rano rozpocznie się wymiana zużytych elementów instalacji. W tym czasie część pacjentów będzie korzystała z butli tlenowych, to potrwa kilka godzin - powiedziała nam w środę wieczorem Monika Beuth-Lutyk.

Od poniedziałku do Szpitala Południowego nie są przyjmowani nowi pacjenci. Już wtedy stołeczny ratusz wyjaśniał, że duża liczba pacjentów wiąże się z ogromnym jednoczesnym poborem tlenu, co skutkuje przekroczeniem wydajności instalacji tlenowej, która była zaprojektowana na zupełnie inne warunki. - Codziennie trwają wypisy i każdego dnia część pacjentów opuszcza szpital. Obecnie jest ich 154 zwykłych covidowych i ponad 40 na respiratorze - podała rzeczniczka miasta. - Zakładamy, że w razie gdyby sytuacja ulegała pogorszeniu, będziemy relokować część pacjentów do innych szpitali warszawskich. W pierwszej kolejności mowa o Szpitalu Praskim, gdzie utworzymy oddział covidowy. On będzie potrzebny, bo już teraz widać, że kolejna fala pandemii się rozkręca - wyjaśniła.

Możliwa relokacja pacjentów

Zaznaczyła, że pacjenci będą relokowani w ciągu kolejnych dwóch, trzech dni "na spokojnie", nie w trybie ewakuacji. - Chodzi o to, żeby zejść z obciążania instalacji tlenowej do takiego poziomu, na jaki ona była projektowana. Na pewno ta liczba pacjentów musi się zmniejszyć. W ostatni weekend mieliśmy 270 pacjentów i okazało się, że absolutnie ta instalacja tlenowa takiego obciążenia nie wytrzyma i zaczęła się zużywać. Jednocześnie, jako miasto, podejmujemy kroki, żeby zmodernizować, rozbudować tę instalację i móc przyjąć jeszcze więcej osób do szpitala - zapewniła Monika Beuth-Lutyk.

Dodała, że z rozmów z przedstawicielami wojewody wynika, iż to niejedyny taki przypadek na Mazowszu: - Wiele innych szpitali boryka się z tym samym problemem, bo te instalacje tlenowe nie były przystosowane do tak dużego, jednoczesnego poboru tlenu.

Dostarczą trzytonowy zbiornik tlenu

Po godzinie 22 komunikat w sprawie wydał też urząd wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła. "Przedstawiciele Warszawy poinformowali dziś Mazowiecki Urząd Wojewódzki o trudnościach z wydolnością instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym. Wojewoda zadeklarował natychmiastową pomoc - Mazowiecki Urząd Wojewódzki skoordynował dostarczenie do szpitala 285 butli z tlenem (z banku tlenu). Jutro (w czwartek - red.) do szpitala ma być też dostarczony trzytonowy zbiornik tlenu z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz dodatkowo 100 butli" - czytamy w komunikacie.

Wojewoda potwierdził, że miasto planuje przeprowadzić w szpitalu prace modyfikujące instalację tlenową i aby to zrobić, potrzebne jest zmniejszenie jej obciążenia: "W związku z tym postanowiono, że szpital w dalszym ciągu nie będzie przyjmował nowych chorych, w najbliższych dniach szpital planuje też rutynowe wypisy pacjentów, których stan zdrowia na to pozwala. Zredukowanie obciążenia instalacji, przy wsparciu z dodatkowego zbiornika i butli z tlenem pozwoli na jej modyfikację i dostosowanie do większej liczby pacjentów".

Ostatecznie jednak zbiornik ma dotrzeć do szpitala w piątek około godziny 14.

Przypomniał też, że banki tlenu powstały z inicjatywy rządu w połowie listopada 2020 roku w związku ze wzrostem liczby osób potrzebujących tlenoterapii. Na Mazowszu są cztery prowadzone przez wojewodę: w Warszawie, Radomiu, Płocku i Ostrołęce. Do szpitali butle dostarczają strażacy.

PRZECZYTAJ TAKŻE: "To limit, który zapewnia odpowiednią wydajność sieci tlenowej i bezpieczeństwo pacjentów".

Autorka/Autor:mp/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Radny Pragi Południe Robert Migas z klubu Lewicy i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, został odwołany z funkcji przewodniczącego Komisji Komunalnej i Spraw Samorządowych na dzień przed posiedzeniem w sprawie Centrum Lokalnego Kamionek. Centrum to niewygodny temat dla dzielnicy, na jego stworzenie wydano sześć milionów złotych, ale pawilony handlowo-usługowe stoją puste.

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, rozprowadzającą narkotyki w stolicy. Służby znalazły 16 kilogramów marihuany, ponad 300 tabletek ecstasy i inne zabronione substancje. Zatrzymano 15 osób.

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Źródło:
PAP

W Ząbkach policjanci zatrzymali pijanego 19-latka. Mężczyzna na torach kolejowych rozbijał butelki. Okazało się, że jest poszukiwany.

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minęły ponad dwa tygodnie od zmiany przepisów, która nakłada na kierowców przewozu osób obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy. Jak informuje jedna z większych platform skupiających kierowców, od wejścia w życie przepisów liczba kierowców przewozu osób w stolicy zmniejszyła się o 26 procent. Z kolei Komenda Stołeczna Policji wystawiła w tym czasie 31 mandatów i pięć wniosków o ukaranie do sądu.

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl, PAP

Stołeczni radni zagłosowali w czwartek za podniesieniem maksymalnych opłat za przewozy taksówkami w Warszawie. Przyjęta uchwała likwiduje podział na strefy w granicach miasta. Wprowadza też zmiany w oznakowaniu taksówek.

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Źródło:
PAP

Policjanci będą prowadzić w najbliższą sobotę (6 lipca) na drogach Mazowsza akcję "kaskadowy pomiar prędkości". Patrole będą ustawione kolejno po sobie na krótkich odcinkach trasy.

Policja zapowiada kaskadowe kontrole prędkości na Mazowszu

Policja zapowiada kaskadowe kontrole prędkości na Mazowszu

Źródło:
PAP

Rada Warszawy przyjęła w czwartek uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia strategii rozwoju Warszawy 2040 plus i planu ogólnego. To ważne dokumenty dla miasta, wytyczające kierunek jego rozwoju. Podzielą Warszawę na strefy planistyczne.

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Źródło:
PAP

Kierowcy podróżujący trasą S2 w kierunku Poznania musieli liczyć się z utrudnieniami. Przed węzłem Lotnisko zderzyła się ciężarówka z samochodem osobowym.

Zderzenie dwóch samochodów na S2. Kierowcy utknęli w korku

Zderzenie dwóch samochodów na S2. Kierowcy utknęli w korku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Monitoring, oświetlenie, obecność innych osób na ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie. To wszystko nie przeszkodziło mężczyźnie, który wieczorem podbiegł do kobiety i zaczął ją dotykać. Na komendzie poszkodowana miała usłyszeć od policjantki, że to "zwykły wybryk" i że zgłoszenia może dokonać następnego dnia. Molestowanie w miejscach publicznych zgłaszają nieliczne kobiety, które spotykają się z problemem.

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa zatrzymała łącznie siedem osób, które mogą mieć związek z brutalnym pobiciem 15-letniego chłopca. Wśród zatrzymanych są dwie osoby, które ukończyły 17 lat. Będą odpowiadać jak dorośli.

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Płocku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób w sprawie wybuchu na instalacji w zakładzie głównym Orlenu w Płocku. Wówczas zginęło dwóch pracowników. Do tragedii doszło we wrześniu 2022 roku.

Siedem osób oskarżonych po wybuchu w głównym zakładzie produkcyjnym Orlenu

Siedem osób oskarżonych po wybuchu w głównym zakładzie produkcyjnym Orlenu

Źródło:
PAP

Prokuratura odmówiła wszczęcie postępowania w sprawie zburzenia ponad stuletniej willi Ronikierów w podwarszawskich Ząbkach. Burmistrz miasta nie składa jednak broni, złożył odwołanie.

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

35-latek był poszukiwany dwoma listami gończymi. Przed wymiarem sprawiedliwości schronił się pod prysznicem.

Spod prysznica prosto do aresztu

Spod prysznica prosto do aresztu

Źródło:
PAP

W warszawskim ogrodzie zoologicznym urodziła się antylopka bongo. Jej podgatunek jest zagrożony wyginięciem. Zoo podkreśliło, że narodziny samiczki to duży sukces hodowlany w skali całego kraju.

W warszawskim zoo urodziła się antylopa bongo. "Sukces hodowlany w skali całego kraju"

W warszawskim zoo urodziła się antylopa bongo. "Sukces hodowlany w skali całego kraju"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sportowe auto, pod maską ponad 460 koni mechanicznych i jazda z prędkością prawie 195 kilometrów na godzinę. Policjanci z Ostrowi Mazowieckiej zatrzymali kierowcę chevroleta corvetty, który złamał przepisy na trasie S8.

460 "kuców" pod maską, na liczniku prawie 200 kilometrów na godzinę

460 "kuców" pod maską, na liczniku prawie 200 kilometrów na godzinę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który zapakował cudze auto stojące na parkingu, wywiózł, rozebrał, a części sprzedał na złomie. Jak przyznał policjantom, uznał, że starą hondą nikt się nie interesuje. Teraz odpowie za kradzież.

Uznał, że starym autem nikt się nie interesuje. Zapakował na lawetę i wywiózł na złom

Uznał, że starym autem nikt się nie interesuje. Zapakował na lawetę i wywiózł na złom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

18 czerwca br. na Nowym Mieście pojawił się nowy, wybitny mural, który koniecznie musicie zobaczyć. Dlaczego? Bo zmienia się wraz z porą dnia! Niesie ważne przesłanie: motywuje do docenienia siebie, a przede wszystkim do pochwalenia się tym, co nas wyróżnia. Powstał z inicjatywy marki Oranżada Hellena, która w swojej komunikacji podkreśla, że warto spojrzeć na siebie życzliwym okiem. A z badań wynika, że Polacy czasem mają z tym problem.

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Ostatnie Pokolenie blokowało Dolinę Służewiecką. To kolejny z zapowiadanych przez aktywistów protestów w porannym szczycie. Niektórzy uczestnicy - tradycyjnie już - przyklejali się do asfaltu. Zniecierpliwionym kierowcom puszczały nerwy.

Aktywiści blokowali ważną arterię. Kierowcom puszczały nerwy

Aktywiści blokowali ważną arterię. Kierowcom puszczały nerwy

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W środę wieczorem na skrzyżowaniu Czerniakowskiej z Nowosielecką zderzyły się dwa auta. Jeden z samochodów uderzył w słup. Policja przekazała, że nie było osób poszkodowanych.

Po zderzeniu auto wpadło na słup

Po zderzeniu auto wpadło na słup

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Na co dzień zajmują się zagubionymi i potrzebującymi pomocy zwierzętami, tym razem strażnicy miejscy z Ekopatrolu ujęli wandala - chwali się swoimi funkcjonariuszami straż miejska. 30-letni mężczyzna zniszczył trzy przypadkowe pojazdy zaparkowane przy ulicy Doryckiej na Wrzecionie.

Przechodnie zatrzymali ekopatrol. Powód nie był oczywisty

Przechodnie zatrzymali ekopatrol. Powód nie był oczywisty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Joan, Joanna, Giovanna. Trzy kobiety żyjące w różnych czasach i różnych krajach to bohaterki opery "D'ARC", która zostanie wystawiona z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. "Łączy je cel większy niż życie oraz odwaga, by poświęcić się za innych" - zapowiadają twórcy.

Opera w przestrzeni Warszawy. Wyjątkowy spektakl o sile kobiet

Opera w przestrzeni Warszawy. Wyjątkowy spektakl o sile kobiet

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Nie żyje wieloletni pracownik domu kultury w warszawskim Rembertowie. Został brutalnie pobity przed centrum handlowym w centrum stolicy. Mężczyzna był reanimowany i trafił do szpitala, gdzie zmarł. Podejrzany został aresztowany.

Pracownik domu kultury i muzyk zmarł po brutalnym pobiciu w centrum Warszawy

Pracownik domu kultury i muzyk zmarł po brutalnym pobiciu w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest śledztwo prokuratury w sprawie zderzenia ciężarówki z pociągiem w Ołtarzewie. Śledczy ustalili, że urządzenia przejazdu działały właściwie, a dyżurna ruchu zareagowała szybko. W wypadku zginął maszynista Kolei Mazowieckich.

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W miejscowości Głuszyna koło Nowego Miasta nad Pilicą zderzyły się toyota i skoda. Jak podała policja, dwie osoby podróżujące drugim z pojazdów oddaliły się z miejsca zdarzenia. W trakcie ucieczki mężczyźni ukradli dwa rowery. Kierująca toyotą trafiła do szpitala.

Mieli wypadek. Z miejsca zdarzenia uciekli na kradzionych rowerach

Mieli wypadek. Z miejsca zdarzenia uciekli na kradzionych rowerach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Józefowie pod Warszawą policja zatrzymała kobietę podejrzaną o znęcanie się nad psem. Śledczy ustalili, że 43-latka przywiązała zwierzę do drzewa, założyła dwa kagańce i pozostawiła bez jedzenia i wody w odludnym miejscu. Grozi jej do pięciu lat więzienia.

Przez cztery dni był przywiązany do drzewa, bez dostępu do wody i jedzenia

Przez cztery dni był przywiązany do drzewa, bez dostępu do wody i jedzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Guru nowojorskiej sceny jazzowej, twórca nowej tradycji żydowskiej John Zorn będzie największą gwiazdą rozpoczynającego się w czwartek festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. W Stodole zagrają także współpracownik Milesa Davisa, jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych basistów Marcus Miller oraz ekscytujący saksofonista Isaiah Collier. A to tylko część z długiej listy wykonawców.

Odnowiciel muzyki żydowskiej i nadworny basista Milesa gwiazdami festiwalu

Odnowiciel muzyki żydowskiej i nadworny basista Milesa gwiazdami festiwalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl