Ratusz zapowiada, że jesienią zakończą się pracę przy budowie Szpitala Południowego. - Pierwsi pacjenci z kolei pojawią się tam w 2021 roku - powiedział zastępca rzecznik prasowej urzędu miasta Tomasz Kunert.
Jak zaznaczył, obecnie wewnątrz obiektu trwają prace wykończeniowe budowlano-instalacyjne. Trwa kładzenie tapet, malowanie ścian oraz montaż sufitów podwieszanych. Zainstalowano wszystkie windy osobowo-towarowe.
Na etapie końcowym prowadzone są prace związane z zagospodarowaniem terenu obiektu szpitala. Lądowisko, które znajdzie się na dachu budynku zostało zgłoszone do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. - Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta jest w trakcie odbiorów technicznych między innymi maszynowni oraz instalacji wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznych oraz teletechnicznych. Po zakończeniu prac, rozpoczną się odbiory przeprowadzane przez zewnętrzne służby, w tym m.in. sanepid, straż pożarną, nadzór budowlany - wyjaśnił.
Przetargi na wyposażenie
Rozpoczęły się także pierwsze procedury przetargowe na wyposażenie medyczne. Ogłoszono postępowania na dostawę i montaż lamp operacyjnych, kolumn anestezjologicznych i chirurgicznych. Podpisano umowy na dostawy aparatury medycznej, w tym tomografów komputerowych i aparatu RTG typu telekomando. - Trwa weryfikacja ofert, a po jej zakończeniu zostaną podpisane umowy na dostawę angiografu, rezonansu magnetycznego i aparatów RTG kostno-płucnych" - powiedział Kunert.
Szpital Południowy zostanie oddany do użytku w 2021 roku, znajduje się w dzielnicy Ursynów w sąsiedztwie Centrum Onkologii oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii u zbiegu ulic Pileckiego i Indiry Gandhi. Będzie pełnił zadanie szpitala miejskiego dla Ursynowa, Wilanowa oraz powiatu piaseczyńskiego. Budynek obejmie powierzchnię użytkową liczącą ponad 40 tys. m kw.
SOR, laboratoria
Na jego parterze znajdzie się Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), izba przyjęć, pomieszczenia dla nocnej i świątecznej opieki oraz centralna sterylizacja. Ulokowane będą także poradnie: proktologiczna, chirurgii urazowo-ortopedycznej, ginekologiczno-położnicza, urologiczna, poradnie z endokrynologiem, diabetologiem i anestezjologiem. Na parterze znajdą się także laboratoria analityczne z bankiem krwi, sale szkolno-konferencyjne oraz apteka.
Na pierwszym piętrze będzie się mieścił oddział neurologiczny i okulistyczny, a także poradnie: otolaryngologiczna, alergologiczna, okulistyczna. Będzie tam również duża część pomieszczeń dla rehabilitacji leczniczej oraz dział badań czynnościowych.
Na drugim piętrze budynku znajdą się trzy oddziały: położnictwa i neonatologii, oddział wewnętrzny, laryngologii, ginekologii oraz dwa bloki: operacyjny i porodowy.
Trzecie piętro pomieści: oddział ortopedii wraz z pokojami pooperacyjnymi, oddział chirurgii i anestezjologii a także kolejny blok operacyjny.
Na dachu ulokowane jest lądowisko dla śmigłowców, natomiast w podziemiach budynku zaplecze techniczne oraz archiwum. Łącznie miejsc parkingowych naziemnych i podziemnych będzie ok 400.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl