Kończą budowę Szpitala Południowego. Pierwszy pacjent jeszcze nie w tym roku

Autor:
kz/ran
Źródło:
PAP
Budowa Szpitala Południowego
Budowa Szpitala Południowego
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plBudowa Szpitala Południowego

Ratusz zapowiada, że jesienią zakończą się pracę przy budowie Szpitala Południowego. - Pierwsi pacjenci z kolei pojawią się tam w 2021 roku - powiedział zastępca rzecznik prasowej urzędu miasta Tomasz Kunert.

Jak zaznaczył, obecnie wewnątrz obiektu trwają prace wykończeniowe budowlano-instalacyjne. Trwa kładzenie tapet, malowanie ścian oraz montaż sufitów podwieszanych. Zainstalowano wszystkie windy osobowo-towarowe.

Na etapie końcowym prowadzone są prace związane z zagospodarowaniem terenu obiektu szpitala. Lądowisko, które znajdzie się na dachu budynku zostało zgłoszone do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. - Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta jest w trakcie odbiorów technicznych między innymi maszynowni oraz instalacji wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznych oraz teletechnicznych. Po zakończeniu prac, rozpoczną się odbiory przeprowadzane przez zewnętrzne służby, w tym m.in. sanepid, straż pożarną, nadzór budowlany - wyjaśnił.

Przetargi na wyposażenie

Rozpoczęły się także pierwsze procedury przetargowe na wyposażenie medyczne. Ogłoszono postępowania na dostawę i montaż lamp operacyjnych, kolumn anestezjologicznych i chirurgicznych. Podpisano umowy na dostawy aparatury medycznej, w tym tomografów komputerowych i aparatu RTG typu telekomando. - Trwa weryfikacja ofert, a po jej zakończeniu zostaną podpisane umowy na dostawę angiografu, rezonansu magnetycznego i aparatów RTG kostno-płucnych" - powiedział Kunert.

Szpital Południowy zostanie oddany do użytku w 2021 roku, znajduje się w dzielnicy Ursynów w sąsiedztwie Centrum Onkologii oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii u zbiegu ulic Pileckiego i Indiry Gandhi. Będzie pełnił zadanie szpitala miejskiego dla Ursynowa, Wilanowa oraz powiatu piaseczyńskiego. Budynek obejmie powierzchnię użytkową liczącą ponad 40 tys. m kw.

SOR, laboratoria

Na jego parterze znajdzie się Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), izba przyjęć, pomieszczenia dla nocnej i świątecznej opieki oraz centralna sterylizacja. Ulokowane będą także poradnie: proktologiczna, chirurgii urazowo-ortopedycznej, ginekologiczno-położnicza, urologiczna, poradnie z endokrynologiem, diabetologiem i anestezjologiem. Na parterze znajdą się także laboratoria analityczne z bankiem krwi, sale szkolno-konferencyjne oraz apteka.

Na pierwszym piętrze będzie się mieścił oddział neurologiczny i okulistyczny, a także poradnie: otolaryngologiczna, alergologiczna, okulistyczna. Będzie tam również duża część pomieszczeń dla rehabilitacji leczniczej oraz dział badań czynnościowych.

Na drugim piętrze budynku znajdą się trzy oddziały: położnictwa i neonatologii, oddział wewnętrzny, laryngologii, ginekologii oraz dwa bloki: operacyjny i porodowy.

Trzecie piętro pomieści: oddział ortopedii wraz z pokojami pooperacyjnymi, oddział chirurgii i anestezjologii a także kolejny blok operacyjny.

Na dachu ulokowane jest lądowisko dla śmigłowców, natomiast w podziemiach budynku zaplecze techniczne oraz archiwum. Łącznie miejsc parkingowych naziemnych i podziemnych będzie ok 400. 

Autor:kz/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości