W sobotę o poranku stołeczne ulice zrobiły się białe. Do akcji odśnieżania ruszyło 170 posypywarek. Stołeczny ratusz przestrzegał przed intensywnymi opadami śniegu, prognozowanymi na weekend. Urzędnicy apelowali o ostrożność, ale zapewniali, że służby są w gotowości.
W sobotę od rana intensywnie pada śnieg. "Warszawianki i warszawiacy, opady śniegu mogą potrwać kilkanaście godzin, zachowajcie ostrożność. 170 pługoposypywarek od nocy pracuje na 1600 kilometrach miejskich dróg. Monitorujemy sytuację. Apelujemy do wszystkich zarządców i spółdzielni o zadbanie o podlegające im tereny" - przekazał o poranku prezydent Rafał Trzaskowski na Facebooku.
Posypywarki Zarządu Oczyszczania Miasta już w środku nocy wyjechały na ulice. Pierwszy komunikat o akcji odśnieżania został przekazany przez urzędników około godziny 2. Kolejny pojawił się około godziny 8. Miejskie służby przez całą dobę sprawdzają stan nawierzchni ulic, a także monitorują aktualne dane meteorologiczne i prognozy pogody.
Trudne warunki na drogach, było kilka kolizji
Jak przekazał nam Bartłomiej Śniadała z Komendy Stołecznej Policji, w sobotę o poranku policjanci drogówki odnotowali kilka niegroźnych kolizji. Dodał, że choć panują trudne warunki, funkcjonariusze mają nadzieję, że zarówno kierowcy, jak i piesi będą mieli na uwadze obecną sytuację i wykażą się ostrożnością.
Podobnie jest na drogach w pozostałych częściach Mazowsza. - Policja nie odnotowała w ciągu minionej nocy poważniejszych zdarzeń na drogach, ale zdarzają się stłuczki - powiedziała Malwina Wlazło z zespołu prasowego komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Policja apeluje o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze.
Na chodnikach gorzej niż na ulicach
- Sytuacja na chodnikach jest gorsza niż na ulicach. W wielu miejscach są zasypane, choć widać już przy niektórych posesjach, że ich zarządcy zajęli się odśnieżaniem. Kierowcy muszą uważać szczególnie na mniejszych ulicach. Tworzy się tam błoto pośniegowe, jest bardzo ślisko. Pługoposypywarki już pracują, ale zapewne jeszcze poczekamy, zanim w pełni będzie widać efekty - relacjonuje Tomasz Zieliński z tvnwarszawa.pl.
ZOM ostrzega, że przy intensywnych opadach nie powinniśmy oczekiwać, że z jezdni błyskawicznie znikną pozostałości śniegu. "Pamiętajcie - w trakcie wielogodzinnych opadów nie możemy wymagać ostatecznych efektów odśnieżania. To fizycznie niemożliwe. Z prognoz wynika, że padać będzie przez cały dzień, a do śniegu dojdzie deszcz" - podkreślono w sobotnim komunikacie.
W związku z zimową aurą kilkukrotnie interweniowali także stołeczni strażacy. - Mieliśmy około 10 interwencji w związku z gałęziami połamanymi pod naporem śniegu - przekazał nam przed południem Wojciech Kapczyński z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
Wielogodzinne opady i niskie temperatury
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w sobotę na przeważającym obszarze województwa mazowieckiego można spodziewać się intensywnych opadów śniegu. W niektórych rejonach Mazowsza, między innymi w Warszawie, Płocku, w powiecie grójeckim i piaseczyńskim opady śniegu będą stopniowo przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz. Możliwe są przejściowo słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.
- Służby oczyszczania są przygotowane do podjęcia działań i likwidacji niebezpiecznej śliskości. Pługoposypywarki wyjadą na te drogi, którymi kursują autobusy miejskie. Prace będą także prowadzone na terenach dla pieszych. Apelujemy do zarządców pozostałych terenów w Warszawie, aby zachowali czujność i w odpowiednim czasie podjęli działania, które zminimalizują uciążliwości dla mieszkańców wynikające z warunków pogodowych - zapowiedział w piątek dyrektor stołecznego Zarządu Oczyszczania Miasta Tadeusz Jaszczołt.
Pługi i posypywarki gotowe do wyjazdu
Miasto deklaruje, że w całodobowej gotowości do wyjazdu jest ponad 300 pługów i posypywarek. Zarząd Oczyszczania Miasta zabezpiecza przed śliskością 1600 km jezdni, po których kursują autobusy komunikacji miejskiej. ZOM zleca również oczyszczanie 3,5 miliona metrów kwadratowych terenów dla pieszych - 4400 przystanków autobusowych i tramwajowych, dojścia do stacji metra, schody i kładki.
"W Centrum Dowodzenia ZOM trwa całodobowy monitoring danych, które spływają z ośrodków meteorologicznych oraz stacji pogodowych rozlokowanych na terenie miasta. Równocześnie kontrolerzy w terenie sprawdzają, jaki jest rzeczywisty stan nawierzchni. Na podstawie tych informacji podejmowane są decyzje o rozpoczęciu działań i ich zakresie" - przekazała rzeczniczka.
Oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta za oczyszczanie terenów odpowiadają w Warszawie: urzędy 18 dzielnic - za 2100 kilometrów ulic, którymi nie kursują autobusy i 2 miliony metrów kwadratowych chodników, wzdłuż tych dróg; Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - za drogi ekspresowe na terenie stolicy, część chodników, schodów oraz most Południowy im. Anny Jagiellonki i most gen. Stefana Grota-Roweckiego; Zarząd Terenów Publicznych na wybranych terenach dzielnicy Śródmieście; Zarząd Praskich Terenów Publicznych na wybranych terenach Pragi-Północ; Zarząd Zieleni w zakresie alejek i chodników w parkach i wokół nich.
Źródło: PAP / tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl