11 listopada w Warszawie: marsz narodowców "przebiegł w bezpieczny sposób"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
Race, petardy i biało-czerwone flagi na Marszu Niepodległości
Race, petardy i biało-czerwone flagi na Marszu NiepodległościTVN
wideo 2/20
Święto Niepodległości 2019

Uroczystości państwowe na placu Piłsudskiego, marsze, imprezy oraz Bieg Niepodległości - tak przebiegał 11 listopada w stolicy.

Przez stolicę w poniedziałek po południu przeszedł marsz narodowców, ale również mniejszy - antyfaszystowski. Od rana mieszkańcy musieli liczyć się z utrudnieniami na głównych ulicach centrum miasta. Tak na tvnwarszawa.pl relacjonowaliśmy sytuację na drogach i przebieg obchodów Święta Niepodległości: 20.53 Odblokowane zostały Aleje Jerozolimskie, Wybrzeże Szczecińskie i Wał Miedzeszyński.

20.12 - Nasza operacja wciąż trwa, choć po zakończeniu zgromadzenia skupiamy się na kwestiach ruchu drogowego w związku z rozchodzeniem się uczestników - powiedział w rozmowie z tvnwarszawa.pl Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

Marczak poinformował też, że jeszcze przed rozpoczęciem marszu narodowców, policja zatrzymała kilkanaście osób, które jechały w stronę Warszawy i miały przy sobie niebezpieczne narzędzia, m.in. broń gazową, toporki i pałki teleskopowe. - Między innymi dzięki takim, wyprzedzeniowym działaniom, zgromadzenie przebiegło w bezpieczny sposób - podsumował rzecznik policji.

19.48 Zgromadzenie narodowców zostało zakończone. Uczestnicy rozchodzą się. Wciąż niedostępne dla samochodów są niektóre ulice: część Alej Jerozolimskich i część Wału Miedzeszyńskiego oraz Wybrzeża Szczecińskiego.

19.15 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że służby zabezpieczały największe zgromadzenia, w tym marsz, który przeszedł przez Warszawę. - Do chwili obecnej nie odnotowano poważniejszych zakłóceń porządku publicznego. Według informacji przekazanych przez służby marsz przebiegał spokojnie – powiedział cytowany w komunikacie minister Mariusz Kamiński. Jak podaje resort, policja zabezpieczyła również filmy między innymi z wizerunkami osób, które odpalały race i petardy. Ministerstwo przypomniało również o rozwiązaniu spontanicznego zgromadzenia na rondzie de Gaulle'a. 19.05 Przed Stadionem Narodowym trwa zorganizowana przez środowisko narodowców część artystyczna, jednak wielu z uczestników marszu jedzie już do domu. Zgromadzenie powoli dobiega końca.

19.02 Chwilę po godzinie 19.00 Tomasz Oleszczuk z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji poinformował nas, że Wisłostrada jest już przejezdna.

18.09 Wciąż zamknięte są Aleje Jerozolimskie od ronda Dmowskiego do Wisły, most Poniatowskiego i aleja Poniatowskiego. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami także na Wybrzeżu Szczecińskim i Wale Miedzeszyńskim w okolicach przeprawy. Do tego utrudnienia są na Wisłostradzie pomiędzy mostem Łazienkowskim a Cytadelą, a także na Marszałkowskiej na wysokości domów centrum. 17.56 Na błoniach przy Stadionie Narodowym do godziny 19 mają trwać występy artystyczne po marszu narodowców. 17.46 - Zgromadzenie zakończyło się - powiedział o marszu Antify Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji. 17.07 Pojawiają się informacje o frekwencji podczas poniedziałkowego marszu narodowców. Według rzecznika ratusza Kamila Dąbrowy w kulminacyjnym momencie było to około 47 tysięcy osób. Z kolei rzecznik organizatora marszu Damian Kita szacuje, że było ich około 150 tysięcy.

Organizatorzy o marszuTwitter

16.56 Marsz narodowców dotarł na błonia Stadionu Narodowego, gdzie do godziny 19 po zakończeniu przemarszu mają trwać występy artystyczne. 

16.34 Marsz Antyfaszystowski, który po godz. 14 wyruszył z placu Unii Lubelskiej zmierza z placu Konstytucji w kierunku placu Trzech Krzyży, gdzie ma się zakończyć. W tym roku antyfaszyści idą pod hasłem "Za wolność Waszą i naszą!".  Mają też transparenty z hasłami takimi jak: "Precz z homofobią", "Precz z faszyzmem", "Nigdy więcej faszyzmu, "11 Listopada "NIE" rasistom i faszystom", "Wolna Polska", "Różnorodność wzmacnia naród", "Antyfaszyzm to nasz obowiązek". W środku pochodu uczestnicy niosą dużą tęczową flagę. Wśród manifestujących są m.in. poseł-elekt Krzysztof Śmiszek z Wiosny i posłanka-elekt Magdalena Biejat z Lewicy-Razem. Obecni są również: Barbara Nowacka i Klaudia Jachira.

Marsz antyfaszystowski na ulicach
Marsz antyfaszystowski na ulicachTVN24

16.17 - Czoło marszu narodowców zbliża się do Stadionu Narodowego - relacjonował Paweł Łukasik, reporter TVN24. 15.58 Jak podaje Zarząd Transportu Miejskiego, zamknięte zostały ulice Kruczkowskiego, Solec i Wisłostrada w okolicy mostu Poniatowskiego. Autobusy linii 118 i 185 jeżdżą trasami objazdowymi.  15.40 Po godzinie 15 z ronda Dmowskiego ruszył marsz narodowców. Rozpoczęcie poprzedziła wspólna modlitwa różańcowa i odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, a także występy artystyczne. 15.34 - Protestujący przy palmie zostali wezwani do zaprzestania blokowania legalnego zgromadzenia. Ponieważ się nie dostosowali, to ich zgromadzenie zostało rozwiązane. Policja usunęła ich spod palmy - relacjonuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl. Zdjęty został też baner z napisem "Konstytucja". - W trakcie zabezpieczenia realizowanego przez policjantów najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zgromadzenie spontaniczne na trasie Marszu Niepodległości zostało rozwiązane z uwagi na fakt, że jego przebieg powodował poważne zagrożenie bezpieczeństwa. Mówimy m.in. o zagrożeniu życia i zdrowia osób – powiedział Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji. I dodał, że "wielokrotnie policjanci zwracali się do organizatora zgromadzenia spontanicznego o opuszczenie ronda". - Na miejscu działał m.in. zespół antykonfliktowy. Z naszej strony kierowane były liczne komunikaty. Zgromadzenie zostało przez nas rozwiązane – zaznaczył Marczak.

Interwencja policji przy palmie
Interwencja policji przy palmie Interwencja policji przy palmie TVN24

15.08 Po zakończonym Biegu Niepodległości, który przebiegał między innymi aleją Jana Pawła II, autobusy i tramwaje wracają na swoje trasy 14.47 "Tzw. happening KOD-u przed Grobem Nieznanego Żołnierza to absolutny skandal. Nie ma akceptacji dla takich zachowań. MON złoży zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znieważenia żołnierzy Wojska Polskiego" - zapowiedział szef resortu obrony Mariusz Błaszczak.

Happening w niedzielę zorganizowała "Lotna Brygada Opozycji" i performer Leszek Piątkowski. Na zdjęciach publikowanych na Twitterze widać, jak Piątkowski w niewielkim, tekturowym czołgu porusza się w pobliżu żołnierzy podczas zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. 14.33 Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, zamknięty jest przejazd Wybrzeżem Szczecińskim przy moście Poniatowskiego. Autobusy linii 146, 147 w kierunku Falenica, Stara Miłosna (Ułańska) jadą: - od skrzyżowania Zamoyskiego / al. Zieleniecka: zawrotka na skrzyżowaniu w kierunku al. Zielenieckiej – al. Zieleniecka – rondo Waszyngtona i dalej swoimi trasami - w kierunku Dw. Wschodni (Lubelska): od ronda Waszyngtona: al. Zieleniecka – Zamoyskiego (w prawo) – Lubelska i dalej swoimi trasami. 14.22 Na placu Zbawiciela zebrali się uczestnicy zgromadzenia "Za wolność Waszą i Naszą". Organizatorzy zapewniają, że ma to być "wesoły i taneczny pochód", podczas którego świętowane mają być wolność, równość i solidarność. Spodziewają kilku, kilkunastu tysięcy osób. Jak przekonują, ma to być alternatywa wobec marszu narodowców.

Zgromadzenie na placu Zbawiciela
Zgromadzenie na placu ZbawicielaTVN24

14.05 Na rondzie Dmowskiego zgromadzili się uczestnicy marszu narodowców. Mają wyruszyć po godzinie 15. Przejdą Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, następnie ulicą Wybrzeże Szczecińskie między Wisłą a Stadionem Narodowym aż na błonia przy Stadionie Narodowym. 13.37 Na rondzie de Gaulle’a zebrała się grupa kilkudziesięciu osób, które przyniosły ze sobą wielki baner z napisem "Konstytucja". Wokół uczestników zgromadzenia ustawili się policjanci.

- To spontaniczne zgromadzenie - mówi Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Zaznacza też, że "na razie może się ono tam odbywać".

Po godzinie 14 przez rondo ma przejść marsz narodowców, który Alejami Jerozolimskimi będzie przemieszczać się na błonia Stadionu Narodowego.

Spontaniczne zgromadzenie na rondzie de Gaulle'a
Spontaniczne zgromadzenie na rondzie de Gaulle'aTVN24
"Konstytucja" na rondzie de Gaulle'aTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

13.35 Zakończyła się uroczystość na placu Piłsudskiego. Żołnierze przejdą teraz Traktem Królewskim przed Muzeum Wojska Polskiego.

13.05 Trwa składanie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Wiązanki składają przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych, reprezentanci kombatantów, a także korpusu dyplomatycznego.

12.47 Po uroczystej zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęło się przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy.

- Kiedy stoimy tutaj 11 listopada na placu imienia marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, placu świadków tylu niezwykłych historycznych wydarzeń, czasem trudnej, ale i niesamowitej, radosnej historii naszego kraju, kiedy patrzymy na stojących tutaj pięknych polskich żołnierzy, kiedy patrzymy na to, jak lśni polska broń, jak złotych kłosów łan w listopadowym słońcu, kiedy nad nimi łopoczą biało-czerwone sztandary przyniesione tutaj przez szczęśliwych i uśmiechniętych rodaków (...) to chce się powiedzieć - bo na usta cisną się słowa piosenki - "ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą, ja to mam szczęście" - mówił prezydent.

12.29 Na uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza obecni są, obok prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, między innymi premier Mateusz Morawiecki, a także marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, a także przedstawiciele władz wojskowych, kościelnych oraz partii politycznych.

Jednym z punktów uroczystości było odczytanie Apelu Pamięci na cześć rodaków, którzy oddali życie w walce o niepodległość. Później pluton salutowy oddał serię 21 wystrzałów armatnich, czyli tak zwany salut narodowy, a harcerze złożyli na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza znicz z Ogniem Niepodległości.

12.21 Po rozpoczęciu uroczystości na placu Piłsudskiego odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. W ramach akcji "Niepodległa do hymnu" wybrzmiał on też w wielu miejscach w Polsce i na świecie - zarówno podczas oficjalnych uroczystości państwowych, jak i podczas niewielkich uroczystości lokalnych.

Mazurka Dąbrowskiego słychać było także w wielu innych miejscach Warszawy. Z wieży Zamku Królewskiego popłynęły dźwięki hymnu, a warszawiacy i turyści zgromadzeni pod Kolumną Zygmunta na placu Zamkowym zaśpiewali razem z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze.

Zaśpiewać hymn można było także w Łazienkach Królewskich oraz przed Pałacem Mostowskich, gdzie śpiewał Chór Komendy Stołecznej Policji, stołeczni policjanci i pracownicy cywilni KSP.

Mazurek Dąbrowskiego na placu Piłsudskiego
Mazurek Dąbrowskiego na placu PiłsudskiegoTVN24

12.00 Na placu Piłsudskiego rozpoczęła się uroczysta zmiana wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W uroczystości bierze udział ponad 700 żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych. Reprezentują oni Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną, Wojska Obrony Terytorialnej, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, Żandarmerię Wojskową, Straż Graniczną, Polską Policję, Służbę Więzienną, Państwową Straż Pożarną, Krajową Administrację Skarbową, a także Straż Marszałkowską.

11.25 Uczestnicy 31. Biegu Niepodległości są już na trasie. Najpierw pobiegną wschodnimi jezdniami (czyli prowadzącymi w kierunku ronda Radosława) ciągu: aleja Jana Pawła II - ul. Chałubińskiego - aleja Niepodległości. Zawrócą na skrzyżowaniu z Rakowiecką i pobiegną zachodnimi jezdniami (czyli prowadzącymi w kierunku Mokotowa) ciągu ulic: aleja Niepodległości - Chałubińskiego - aleja Jana Pawła II. Na skrzyżowaniu z Alejami Jerozolimskimi zawodnicy będą biegli wiaduktami.

11.03 Na starcie 31. Biegu Niepodległości w rejonie ulicy Stawki gromadzą się uczestnicy. Do sportowej rywalizacji stanie również drużyna TVN24. W sumie na trasie pojawi się około 22 tysięcy biegaczy.

Przygotowania do Biegu Niepodległości
Przygotowania do Biegu NiepodległościTVN24

10.55 Przed pomnikami Ojców Niepodległości kwiaty złożyła delegacja Prawa i Sprawiedliwości wraz z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. 

10.36 W homilii wygłoszonej podczas mszy świętej w intencji Ojczyzny biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek podkreślił, że obchodząc 101. rocznicę odzyskania niepodległości, powracamy myślą do wydarzeń, które sprawiły, że jesienią 1918 roku nasz kraj powrócił na mapy świata. Polacy po 123 latach niewoli odzyskali swój ojczysty dom.

- Zapewne było wiele przyczyn tego wielkiego sukcesu. Warto jednak zauważyć, że jedną z najważniejszych było wzajemne zaufanie. Polacy z trzech zaborów, o różnych przekonaniach politycznych, wierzący i niewierzący, katolicy, prawosławni i ewangelicy oraz wyznawcy innych religii, wznieśli się ponad wszelkie podziały. Stanęli w jednym szeregu. Odzyskanie niepodległości oraz służbę odradzającej się Rzeczypospolitej uznali za cel, który wszystkich zjednoczył - mówił w homilii biskup polowy.

Jego zdaniem dziś, w Narodowe Święto Niepodległości, "trzeba z całą mocą powiedzieć, że również w życiu naszego narodu bardzo potrzeba zgody i wzajemnego zaufania". - Od zaufania zbudowanego na prawdzie zależy przyszłość ojczyzny - podsumował.

10.25 Zarząd Transportu Miejskiego ostrzega: ruch tramwajowy w alei Solidarności został wstrzymany. Tramwaje nie jeżdżą na odcinku od Dworca Wileńskiego do Kercelaka.

10.22 Chwilę po godzinie 10 przed Bramą Straceń Cytadeli Warszawskiej kwiaty złożyli przedstawiciele Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy.

10.09 - Na wysokości ulicy Emilii Plater ustawione są betonowe bariery. Wygradzają one obie jezdnie Alej Jerozolimskich i torowisko. Jest też patrol policji, który kieruje ruchem na wypadek, gdyby pojawili się tu kierowcy nieświadomi planowanych na dziś zmian w ruchu - relacjonuje Mateusz Szmelter z tvnwarszawa.pl.

Ratusz zapowiadał, że przed marszem narodowców policja ustawi betonowe bariery w trzynastu miejscach. Mają one zabezpieczać trasę przemarszu.

Jak zaznacza nasz reporter, mimo ograniczeń w centrum, nie tworzą się jak na razie korki. - Ruch w tej części miasta jest bardzo mały - dodaje.

Kierowcy muszą liczyć się również z zamknięciem alei Jana Pawła II. O godzinie 11.11 wystartuje Bieg Niepodległości.

Zamknięte ulice w ŚródmieściuGoogle Maps

9.18 O godzinie 9 rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny w Świątyni Opatrzności Bożej. Przewodniczy jej metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Homilię wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. W nabożeństwie uczestniczą prezydent Andrzej Duda z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski, marszałek senior Sejmu Antoni Macierewicz i członkowie rządu.

Zostanie też odmówiony "Akt dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej". Zapłonie również po raz trzeci Świeca Niepodległości ofiarowana Warszawie przez Piusa IX w 1867 roku z życzeniem, aby zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna.

9.10 W drodze na nabożeństwo w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie prezydent Andrzej Duda złożył kolejne wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości. Po odjeździe sprzed pomnika Wincentego Witosa, prezydencka kolumna zatrzymywała się jeszcze przed pomnikami Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego oraz Józefa Piłsudskiego.

8.45 "Zamknięte są Aleje Jerozolimskie od Emilii Plater do ronda Waszyngtona oraz wloty ulic poprzecznych. Autobusy i tramwaje przejeżdżające przez centrum skierowane na objazdy" - ostrzega na Twitterze Zarząd Transportu Miejskiego. I dodaje, że służby zamknęły też dla ruchu Aleje Ujazdowskie na odcinku od placu Trzech Krzyży do Spacerowej.

Ruch tramwajowy został już wyłączony na Marszałkowskiej i Andersa (na odcinku do Andersa do placu Zbawiciela). Składy nie kursują też w alei Jana Pawła II (od alei Solidarności do ronda Czterdziestolatka) i w Alejach Jerozolimskich (od ronda Waszyngtona do placu Starynkiewicza).

Informacje o aktualnych zmianach w komunikacji miejskiej są zamieszczane na bieżąco na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

8.00 Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa na placu Trzech Krzyży. Chwilę później zjawił się tam prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz wraz z delegacją.

Oficjalne uroczystości

Oficjalne uroczystości związane z obchodami 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się od mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej. Wezmą w niej udział przedstawiciele władz państwowych. W drodze na nabożeństwo prezydent Andrzej Duda złoży wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości - Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

W samo południe na placu Piłsudskiego rozpocznie się uroczysta zmiana wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po zakończeniu uroczystości żołnierze przemaszerują przez Muzeum Wojska Polskiego w Alejach Jerozolimskich.

Marsz, bieg, zgromadzenia

Świętować będą też dziś uczestnicy kilkunastu zgromadzeń. Jak zapowiadał ratusz, część z nich ma charakter stacjonarny. Największe utrudnienia spowoduje marsz narodowców, który około godziny 14 ruszy z ronda Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego. Od rana w centrum rozstawiane są betonowe przegrody, które mają zabezpieczyć trasę marszu.

Tradycyjnie odbędzie się też Bieg Niepodległości. Impreza sportowa planowana jest w godzinach 11-13. Uczestnicy pobiegną ciągiem ulic: aleja Jana Pawła II - Chałubińskiego - aleja Niepodległości.

Inne zaplanowane na poniedziałek zgromadzenia to między innymi przejazd 650 motocyklistów z Wesołej na Mokotów (w godzinach 14-20). Z kolei Antifa organizuje marsz w Śródmieściu. Około pięciu tysięcy uczestników przejdzie z placu Unii Lubelskiej, na plac Trzech Krzyży.

11 LISTOPADA. ZAKAZY PARKOWANIA >>>

11 LISTOPADA. ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ >>>

Wydarzenia kulturalne

Na Krakowskim Przedmieściu o godzinie 13 zaplanowano rozpoczęcie "Festiwalu Niepodległa". W ramach wydarzenia będzie można nauczyć się polskich tańców i wspólnie zatańczyć poloneza. Będzie też szansa, aby obejrzeć zabytkowe automobile, sikawki konne i powozy. Porządku strzec będą policjanci w historycznych mundurach. W Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury oglądać będzie można ekspozycję "Czapki z głów".

W ramach festiwalu przed Pałacem Prezydenckim o godz. 17 odbędzie się koncert "Gramy dla Niepodległej". Wystąpi tam Golec uOrkiestra w programie Symphoethnic. Na jednej scenie wspólnie zagra 60 muzyków. Koncert zakończy wspólne odśpiewanie polskiego hymnu po góralsku i rozwinięcie 100-metrowej flagi Polski. W koncercie ma wziąć udział prezydent Andrzej Duda. Zakończenie festiwalu z paradą finałową zaplanowane jest na godz. 20.30.

Wydarzenia 11 listopada 2019 rokuurząd miasta

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Autorka/Autor:kk/ran/r/pm

Pozostałe wiadomości

Prokuratura stawia zarzuty prawnikowi, który brał udział w wypadku na Mokotowie. Jak ustalili śledczy, adwokat prowadził pod wpływem kokainy. Zawiadomiono Okręgową Radę Adwokacką.

Po zderzeniu z innym autem wjechał w pieszych. Adwokat prowadził po kokainie, usłyszał zarzuty

Po zderzeniu z innym autem wjechał w pieszych. Adwokat prowadził po kokainie, usłyszał zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca, który na czerwonym świetle wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z innym autem, nie został ukarany mandatem. Otrzymał jedynie pouczenie. Jak udało nam się dowiedzieć, sprawcą kolizji był policjant. Przełożeni interweniujących na miejscu funkcjonariuszy wyjaśniają, dlaczego zdecydowali się na zastosowanie najłagodniejszego środka z Kodeksu wykroczeń. 

Policjant przejechał na czerwonym i doprowadził do kolizji. Nie dostał mandatu, jedynie pouczenie

Policjant przejechał na czerwonym i doprowadził do kolizji. Nie dostał mandatu, jedynie pouczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie zapadł prawomocny wyrok w sprawie śmierci trzymiesięcznego Filipa. Za zabójstwo chłopca został skazany partner matki chłopca. Śledczy znaleźli dowody, że w dniu śmierci dziecka mężczyzna "uderzył jego głową o ścianę". Z akt sprawy wyłania się wstrząsający obraz przemocy wobec niemowlaka.

Partner matki zabił małego Filipa. "Uderzył jego głową o ścianę". Jest ostateczny wyrok

Partner matki zabił małego Filipa. "Uderzył jego głową o ścianę". Jest ostateczny wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Grodziskiem Mazowieckim zderzyły się dwa samochody osobowe. Jedno z aut wpadło do rowu. Dwie osoby zostały poszkodowane. Lądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Są utrudnienia.

Wypadek pod Grodziskiem Mazowieckim, dwie osoby ranne

Wypadek pod Grodziskiem Mazowieckim, dwie osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę rano przy rondzie Tybetu na Woli doszło do potrącenia pieszego. 47-letni mężczyzna, z poważnymi obrażeniami został zabrany do szpitala. Sprawca wypadku uciekł. Po południu 31-latek podejrzewany o potrącenie został zatrzymany przez policję.

"Potrącił mężczyznę z ogromną siłą". Pieszy w stanie krytycznym. Policja zatrzymała 31-latka

"Potrącił mężczyznę z ogromną siłą". Pieszy w stanie krytycznym. Policja zatrzymała 31-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę punktualnie o godzinie 11 w Warszawie zawyły syreny. Był to element ćwiczeń systemu alarmowego, realizowanego w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa. Ponownie wycie było słychać o godzinie 12.

Syreny zawyły w Warszawie, ale nie wszędzie było je słychać

Syreny zawyły w Warszawie, ale nie wszędzie było je słychać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynął wniosek o wykreśleniu z ewidencji mostu kolejowego w Górze Kalwarii. Kolejarze poinformowali w nim o złym stanie technicznym starej konstrukcji.

Kolejarze chcą rozebrać zabytkowy most. Złożyli wniosek

Kolejarze chcą rozebrać zabytkowy most. Złożyli wniosek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ulicy Marszałkowskiej potrwa przez ponad dwa tygodnie. Poznaliśmy szczegółowy program wydarzeń.

Parada, wystawy, koncerty, maraton filmowy. Program otwarcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Parada, wystawy, koncerty, maraton filmowy. Program otwarcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Źródło:
PAP

Nieletni mieszkaniec Piaseczna wsiadł za kierownicę mercedesa kolegi i woził znajomych ulicami miasta. Podróż przerwali im policjanci. Teraz 16-latek odpowie przed sądem. Ukarany zostanie także właściciel auta.

16-latek woził znajomych. Właściciel auta poniesie konsekwencje

16-latek woził znajomych. Właściciel auta poniesie konsekwencje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śródmiejscy policjanci wyjaśniają okoliczności zuchwałej kradzieży w centrum Warszawy. Złodzieje mieli wybić szybę w aucie i zabrać torbę z dużą kwotą pieniędzy. Poszkodowany nie zdążył zareagować.

Wybili szybę w aucie, ukradli torbę. Mężczyzna miał stracić ćwierć miliona euro

Wybili szybę w aucie, ukradli torbę. Mężczyzna miał stracić ćwierć miliona euro

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przedstawiła aktywistkom z Ostatniego Pokolenia zarzuty dewastacji pomnika Syrenki na bulwarach wiślanych. Według śledczych Julia P. i Marianna J. 8 marca oblały monument pomarańczową farbą. Kobiety nie przyznają się do winy.

Aktywistki z zarzutami dewastacji pomnika Syrenki

Aktywistki z zarzutami dewastacji pomnika Syrenki

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Kim Gordon, ikona amerykańskiej sceny alternatywnej, współzałożycielka zespołu postpunkowego Sonic Youth, będzie muzyczną gwiazdą weekendu otwarcia nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 25 października.

Ikona amerykańskiej sceny alternatywnej zagra na otwarciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Ikona amerykańskiej sceny alternatywnej zagra na otwarciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawie cztery promile alkoholu w organizmie miał 37-latek, który rowerem poruszał się drogą ekspresową S7. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów w okolicach Zygmuntowa (Mazowieckie).

Kompletnie pijany rowerzysta jechał drogą ekspresową

Kompletnie pijany rowerzysta jechał drogą ekspresową

Źródło:
PAP

Ze sklepu w Nowym Dworze Mazowieckim znikał luksusowy alkohol. Policjanci ustalili, że 25-letni pracownik przez kilka miesięcy wynosił łupy z magazynu. W ten sposób miał zniknąć towar wart łącznie 30 tysięcy złotych.

Ze sklepu zniknął alkohol wart 30 tysięcy złotych. Policja: wynosił go pracownik

Ze sklepu zniknął alkohol wart 30 tysięcy złotych. Policja: wynosił go pracownik

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o kolejnych efektach prac przy rewitalizacji budynku dawnej Cepelii u zbiegu Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich. Do odnowionego zabytku wkrótce wprowadzi się księgarnia sieci Empik.

"Wprawne oko dojrzy patynę i ciekawostki". Ceramika z dawnego budynku Cepelii coraz bliżej oryginału

"Wprawne oko dojrzy patynę i ciekawostki". Ceramika z dawnego budynku Cepelii coraz bliżej oryginału

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz ogłosił konkurs na operatora przestrzeni przy wejściu do stacji metra Centrum. Zwycięzca konkursu będzie odpowiedzialny za umieszczanie murali na ścianach "patelni" przez 16 miesięcy.

Kto zamaluje ściany warszawskiej "patelni"?

Kto zamaluje ściany warszawskiej "patelni"?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie przeprowadziły kolejne nocne testy torowiska do Wilanowa. Po raz pierwszy fragmentem nowej trasy przejechał tramwaj Hyundai.

Nocne testy nowego torowiska

Nocne testy nowego torowiska

Źródło:
PAP

W Płocku na przejściu dla pieszych została potrącona kobieta. Kierowca uciekł z miejsca. Policjanci na jednym z parkingów znaleźli uszkodzonego forda, który mógł brać udział w wypadku. Pojawili się w mieszkaniu właściciela auta.

Potrącił kobietę na przejściu i uciekł. W jego zatrzymaniu pomógł monitoring

Potrącił kobietę na przejściu i uciekł. W jego zatrzymaniu pomógł monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Próba ucieczki, kolizja i zatrzymania. W dużej ubiegłotygodniowej akcji policji w Alejach Jerozolimskich zatrzymano trzy osoby. Początkowo komenda stołeczna nie zdradzała, o co chodziło - teraz poinformowała o szczegółach. Policjanci pokazali też, jak z ich perspektywy wyglądała akcja zatrzymania podejrzanych o kradzieże samochodów.

"Dawaj na bombach! Wyciągamy ich". Policyjne nagranie z zatrzymania w Alejach Jerozolimskich

"Dawaj na bombach! Wyciągamy ich". Policyjne nagranie z zatrzymania w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy w nocy z poniedziałku na wtorek gasili pożar hali wypełnionej śmieciami w Dębem pod Legionowem. Akcję gaśniczą utrudniała wysoka temperatura wewnątrz budynku oraz gęsty trujący dym.

Pożar hali z odpadami, długa akcja strażaków

Pożar hali z odpadami, długa akcja strażaków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez kilka dni podjeżdżał przed sklep autem, pakował europalety i odjeżdżał. Sprawcę kradzieży nagrała kamera monitoringu, a nagranie trafiło do policji. Piaseczyńscy kryminalni ustalili, kim jest mężczyzna.

Przez trzy dni okradał sklep. Później przyszedł tam na zakupy. Wpadł, dzięki nagraniu

Przez trzy dni okradał sklep. Później przyszedł tam na zakupy. Wpadł, dzięki nagraniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śmiertelny wypadek na Ursynowie. Kierujący busem 86-latek prawdopodobnie podczas manewru parkowania nie zauważył pieszego i go potrącił. Poszkodowany 75-latek nie przeżył.

Pieszy przygnieciony przez samochód nie przeżył. Policja zatrzymała 86-latka

Pieszy przygnieciony przez samochód nie przeżył. Policja zatrzymała 86-latka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Konie niedaleko Grójca (Mazowieckie). Kierujący autem ciężarowym uderzył w ogrodzenie, a następnie w budynek. Mężczyzna zginął na miejscu.

Ciężarówką wjechał w ogrodzenie i budynek

Ciężarówką wjechał w ogrodzenie i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl