Ścieżka na Marszałkowskiej. Drogowcy stawiają zapory, rowerzyści je usuwają

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Przejeżdżają przez jeszcze nieotwartą drogę dla rowerów na Marszałkowskiej
Przejeżdżają przez jeszcze nieotwartą drogę dla rowerów na Marszałkowskiej
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Przejeżdżają przez jeszcze nieotwartą drogę dla rowerów na Marszałkowskiej Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Od kilku tygodni droga rowerowa na Marszałkowskiej wygląda na gotową, ale wciąż pozostaje zamknięta. Drogowcy stawiają coraz to nowe zapory, które rowerzyści starają się usuwać lub omijać. Mimo kolejnych "obywatelskich otwarć" Zarząd Dróg Miejskich przekonuje, że prace jeszcze się nie skończyły.

Chodzi o odcinek Marszałkowskiej od Świętokrzyskiej do Alej Jerozolimskich. Asfalt jest położony, oznaczenia wymalowane, ścieżka wygląda na gotową. I tak reagują rowerzyści, którzy chcą z niej korzystać. Ale budowa jeszcze się nie skończyła, dlatego ustawiono bariery, najpierw w skrajnych punktach. Podróżujący jednośladami zaczęli je usuwać, w reakcji drogowcy stawiali kolejne, coraz solidniejsze. Teraz trudno je sforsować, a tam, gdzie ich nie ma, są naturalne przeszkody w postaci dołów między ścieżką a chodnikiem albo leżących tam materiałów budowlanych.

Najgorzej jest na wysokości budowanego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Przejść i przejechać można tylko wąskim chodnikiem pod drewnianym daszkiem. Niektórzy piesi uciekają na ścieżkę rowerową, złorzecząc rowerzystom czy hulajnogistom, którzy jadą chodnikiem. Ci z kolei jadą wąskim i nierównym chodnikiem. Albo legalnie jezdnią, co z kolei irytuje niektórych kierowców, widzących drogę dla rowerów. Tyle że znaki są jeszcze zasłonięte, a oznaczenia na asfalcie przekreślone żółtą taśmą.

ZDM: to plac budowy

Rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski przekonuje, że prace jeszcze się nie skończyły, co gorsze, nie ma konkretnej daty otwarcia drogi dla rowerów. - Wszystko zależy od tego, czy przy sprawdzaniu nie wyjdą jakieś niedoróbki wykonawcy, które trzeba będzie poprawić. To jest właśnie po to, żeby "produkt końcowy" był zgodny z zamówieniem. Teraz zresztą nie ma to znaczenia, bo firma Palmett sadzi tam drzewa i ten teren jest zapleczem prac. Do tego na południowym końcu toczą się prace i są zgromadzone materiały budowlane Balzoli, pracującej na rondzie Dmowskiego - wyjaśnia.

- Cała ta okolica to w tym momencie solidny plac budowy. Staramy się, żeby to wszystko jak najmniej przeszkadzało warszawiakom, ale… to jest plac budowy. Na pewno jak tylko droga rowerowa będzie gotowa i można ją będzie udostępnić, to to zrobimy - zapewnia.

Droga rowerowa wzdłuż Marszałkowskiej powstaje na fragmencie między Świętokrzyską a Alejami Jerozolimskimi, po stronie placu Defilad. Docelowo ma spiąć trasy rowerowe z północy na południe Warszawy. Jak zapowiadali wcześniej drogowcy, od północy zostanie włączona do istniejącej infrastruktury rowerowej. Od południa połączy się z planowanym na ten rok układem dróg i przejazdów rowerowych wokół ronda Dmowskiego. Inwestycja zakłada też remont chodnika i wytyczenie miejsc postojowych na szerokiej jezdni. Pojawi się nowa zieleń.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wieczorem grzmi na południowym wschodzie kraju. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W Serbii dostali się do naczepy ciężarówki i tak dotarli do Polski. Stąd próbowali się dostać do Niemiec. Samochód, którym podróżowało pięciu obywatele Indii zatrzymali strażnicy graniczni i policjanci. Wszyscy pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka. Kłopoty ma też kierowca, którym był Polak. Odpowie nie tylko za pomoc w przekraczaniu granic, ale i prowadzenia auta mimo zakazu, za to pod wpływem środków odurzających.

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

54-latek został zatrzymany, gdy pijany prowadził auto. Policjanci odebrali mu prawo jazdy, ale się tym nie przejął. Po kilku dniach został zatrzymany ponownie i znowu był pijany. Stanie przed sądem grozi mu do trzech lat więzienia.

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 17. przyznano Nagrody Literackie m.st. Warszawy. Jury wyróżniło autorki i autorów w pięciu kategoriach. Specjalny tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej.

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP