Premier chce "kierowców z rodzinami" na buspasach. Warszawa ma obawy, inne miasta to przerabiały

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Premier Mateusz Morawiecki o buspasach
Premier Mateusz Morawiecki o buspasachKPRM / YouTube
wideo 2/3
Będą zmiany na buspasach?

Mateusz Morawiecki zapowiedział wpuszczenie samochodów z czterema osobami w środku na buspasy. Warszawski Zarząd Dróg Miejskich ostrzega, że skończy się to masowym nadużywaniem przepisu. Doświadczenia innych polskich miast pokazują, że nie są to obawy bezpodstawne.

- Ułatwimy poruszanie się kierowców z rodziną po miastach. Wprowadzimy możliwość korzystania z buspasa, gdy w samochodzie znajdują się minimum cztery osoby. Buspas spełnia swoją funkcję, gdy rozładowuje ruch drogowy, a nie kiedy pozostaje pusty - oświadczył podczas swojego expose premier Mateusz Morawiecki.

Prawdopodobnie pierwszy raz w historii III RP temat buspasów trafił do expose wygłaszanego w Sejmie. Ale pomysł nie jest nowy. W ostatniej kampanii Jakub Stefaniak, kandydat PSL na prezydenta Warszawy, proponował, by umożliwić rodzinom "3 plus" korzystanie z pasów dla autobusów. Stefaniak prezydentem nie został, propozycja wróciła za sprawą Morawieckiego, który znów zasiadł w fotelu premiera.

"Rozwadnianie idei buspasów"

O ocenę tych zapowiedzi pytamy Łukasz Puchalskiego, dyrektora Zarządu Dróg Miejskich. - Bardzo cenne, że w expose znalazły się kwestie bezpieczeństwa ruchu drogowego, pomijane przez kilkanaście lat - podkreśla na wstępie Puchalski (premier określił to jako "jeden z priorytetów" swojego rządu, zapowiedział wprowadzenie "pierwszeństwa pieszych jeszcze przed wejściem na przejście"). - Ale najgorszym elementem całego tego przekazu była próba rozwadniania idei buspasów. To jest kolejny typ pojazdu, który chce się z poziomu ustawy wrzucić na buspasy - zauważa.

Przypomnijmy: dziś w Warszawie buspasami mogą jeździć taksówki, służby i miejski transport osób niepełnosprawnych. Buspasy na Radzymińskiej i Trasie Łazienkowskiej otworzono testowo dla motocyklistów, a na podstawie zeszłorocznej ustawy o elektromobilności wjechały na nie także auta elektryczne (to prawo obowiązuje do 2025 roku).

- Wprowadzanie takich zasad na sztywno jest niezrozumiałe. W przepisach ten "lokalny folklor" jest bardzo istotny. Trzeba zostawić większe pole manewru zarządcom dróg - przekonuje Puchalski.

Ale wątpliwości wobec aut z czterema lub więcej osobami na pokładzie jadącymi wśród autobusów jest więcej. - To jest nieegzekwowalne. Trudno uwierzyć, że policjanci będą zatrzymywać pojazdy i liczyć osoby, które są w środku. To jest w polskich warunkach nierealne. W stołecznej policji są wakaty, mówiąc szczerze, ona ma istotniejsze zdania z punktu bezpieczeństwa ruchu drogowego: wyłapywanie kierowców przekraczających prędkość czy tych jeżdżących na czerwonym - argumentuje dyrektor ZDM. I dodaje, że już teraz wielu nieuprawnionych kierowców korzysta z buspasów bezkarnie. - Wśród kierowców funkcjonuje zasada domina, za jednym legalnym pojedzie pięciu nielegalnych - obawia się Puchalski.

Ta opinia jest zbieżna z obserwacjami Artura Węgrzynowicza, który codziennie relacjonuje sytuację na drogach. - Nie dość, że buspasami jeżdżą kierowcy aut do tego nieuprawnionych, to często znacznie przekraczają tam prędkość. Wielokrotnie widziałem też kierowców taksówek, którzy zjeżdżają na ten pas, gdy jest im wygodnie, przecinając w dowolnym miejscu linię ciągłą – opisuje reporter tvnwarszawa.pl.

Poznań testował, ale zrezygnował

Rozwiązanie podobne do zaproponowanego przez premiera (minimum trzy osoby w aucie) sprawdzał Poznań.

- Testowo wprowadziliśmy takie rozwiązanie w dwóch miejscach: na Drodze Dębińskiej i Mostowej. Obowiązywało niespełna dwa lata, a wynikało z chęci promocji jazdy grupowej. Bo z punktu widzenia miasta nie jest pożądana sytuacja, w której samochodem porusza się tylko jedna osoba - mówi nam Łukasz Dondajewski, miejski inżynier ruchu w Poznaniu. Wnioski nie były jednak zadowalające, dlatego miasto zamknęło tę furtkę.

- Niestety problemem było egzekwowanie przestrzegania tego przepisu. Stanowisko policji było jednoznacznie negatywne, zażądała zmiany. W wakacje ujednoliciliśmy reguły poruszania się na wszystkich buspasach w Poznaniu. Poza autobusami mogą się nimi poruszać taksówki, autobusy, służby miejskie, pojazdy elektryczne oraz motocykle i motorowery, a na wybranych również rowery - informuje Dondajewski.

Podobnie jak Łukasz Puchalski za problematyczne uznaje odgórne narzucanie takich przepisów samorządom i wyraża nadzieję, że ustawodawca dopuści pewien zakres swobody w ich stosowaniu.

W Krakowie też się wycofali

Nie najlepsze doświadczenia zebrał także Kraków. Prywatne auta już nie mogą jeździć buspasami.

- Był testowo taki pas autobusowy na Kamieńskiego, wprowadzony na czas remontu, ale już nie funkcjonuje (był dla minimum trzech osób). Sprawiał problemy z egzekucją, gdyż ciężko było ustalić, ile osób podróżuje - tłumaczy Łukasz Gryga, dyrektor Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu.

- Generalnie w wielu miejscach w Krakowie jest problem z przeciążeniem pasów autobusowych, dlatego dalece ostrożny byłbym z wpuszczeniem kolejnych pojazdów, gdyż pasy autobusowe tracą swój sens. Nie wykluczam, że w mniejszych miejscowościach, gdzie problemy komunikacyjne są mniejsze i częstotliwość kursowania komunikacji zbiorowej nie uzasadnia wprowadzania pasów autobusowych, mogłoby być to rozwiązane zasadne. W Krakowie raczej nie byłoby to rozwiązanie pożądane - podsumowuje.

Rzeszów stosuje, ale "nie jest idealnie"

Dalej niż Poznań i Kraków poszedł Rzeszów, gdzie na wszystkich buspasach obowiązuje zasada, że mogą po nich jeździć samochody osobowe, w których są co najmniej trzy osoby. Ale trzeba pamiętać o skali: w stolicy Podkarpacia pasów dla autobusów jest łącznie pięć kilometrów, w Krakowie prawie 20, a w Warszawie - 66. Rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa przyznaje, że reguła jest nadużywana.

- Nie jest idealnie, ponieważ część kierowców łamie zasady, szczególnie w godzinach szczytu i co ciekawsze, są to w większości samochody z rejestracjami spoza Rzeszowa - twierdzi. - Prezydent spotyka się z policją i prosi, aby częściej przyglądali się temu zjawisku i wyciągali konsekwencje – dodaje Chłodnicki.

O szczegóły zasygnalizowanych zmian, termin wprowadzania przepisu i możliwość jego egzekwowania portal tvnwarszawa.pl pyta Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Biuro prasowe premiera zapewniło, że zmiany "zostaną wprowadzone", ale "na szczegóły trzeba jeszcze poczekać".

Za nielegalną jazdę pasem dla autobusów grozi 100 złotych i jeden punkt karny.

Buspas na Trasie ŁazienkowskiejMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Były ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP