TVN Warszawa | Ulice

Dobudują pochylnię i trasę rowerową do wiaduktu nad aleją Stanów Zjednoczonych

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
mp/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wiadukt na Przyczółku Grochowskim już otwarty
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.plWiadukt na Przyczółku Grochowskim już otwarty

Zarząd Dróg Miejskich podpisał umowę na projekt dokumentacji, która pozwoli na budowę pochylni przy wiadukcie nad aleją Stanów Zjednoczonych, likwidację schodów pod jedną z łącznic, remont chodników i rozbudowę infrastruktury rowerowej. Wykonawca ma na to osiem miesięcy.

Wiadukt wzdłuż Ostrobramskiej nad aleją Stanów Zjednoczonych został przebudowany w ubiegłym roku. Stan konstrukcji był bardzo zły, więc najpierw została ona zburzona, a w ciągu następnych paru miesięcy wybudowana praktycznie od nowa. Teraz Zarząd Dróg Miejskich przystępuje do kolejnego etapu. "W ramach zeszłorocznych prac zostawiliśmy rezerwę terenu na pochylnię po północno-wschodniej stronie wiaduktu, czyli przy przystanku autobusowym 'Przyczółek Grochowski 02'. Znajdujące się w tamtym miejscu schody zostały rozebrane i wybudowane od podstaw w zupełnie nowym przebiegu. Stare stopnie z lat 70. zrobione z płyt chodnikowych z biegiem czasu stały się już na tyle nierówne, że po prostu przestały nadawać się do użytku" - wyjaśnili drogowcy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Radni przyznali ponad milion złotych

Zwrócili też uwagę, że już teraz do każdego miejsca w rejonie Przyczółka jest zapewniony dostęp bez barier: "Na przestrzeni lat rozbudowywany i ulepszany był układ chodników i pochylni, a modernizację przeszły windy na kładce przy Motorowej. Część uciążliwości, np. schody w rejonie przystanków autobusowych, udało nam się zniwelować w zeszłym roku przy okazji odbudowy wiaduktu".

Droga dla osób o ograniczonej mobilności nie jest jednak jeszcze wystarczająco komfortowa co widać na przykład na dojściu do Kinowej, które w pewnych relacjach wymaga nakładania drogi tak, aby ominąć schody. Aby je ułatwić, ZDM wybuduje pochylnię. "Na budowę pochylni w marcu podczas sesji Rada Warszawy przyznała nam 1,2 mln zł. Rozstrzygnęliśmy już przetarg na projekt i podpisaliśmy umowę z jego wykonawcami. Za 215 tys. złotych dokumentację wykona firma PONDUS z Wołomina. Na wywiązanie się z powierzonego zadania projektanci mają dokładnie 240 dni, czyli około ośmiu miesięcy" - poinformowali drogowcy.

Pochylnia powstanie w śladzie dawnych schodów i zostanie włączona do wiaduktu w miejscu, które wcześniej przygotował ZDM w trakcie remontu obiektu. Drogowcy zapewnili, że obejdzie się to bez ingerencji w przeprawę, czyli bez większych utrudnień w ruchu – mają zdjąć tylko fragment barierek i odpowiednio wyprofilować część nasypu pod przyłączenie nowego elementu.

Na przeszkodzie stoją również schody pod łącznicą stanowiącą wjazd na wiadukt z alei Stanów Zjednoczonych, więc ZDM poszerzy przejście i wykona je od nowa, ale już bez schodów. Wyremontuje też chodniki dochodzące z obu stron do wiaduktu.

W planach również trasa rowerowa

"Zakres projektu obejmuje również wytyczenie trasy rowerowej. Zacznie się przy skrzyżowaniu ulic Kinowej i Rozłuckiej, następnie przebiegnie po północno-wschodniej stronie wiaduktu, potem dołem pod łącznicą i dalej aż do skrzyżowania z ulicą Międzyborską. To kolejny etap rozbudowy infrastruktury rowerowej w tym rejonie. Wcześniej powstały drogi dla rowerów w alei Stanów Zjednoczonych i na ulicy Ostrobramskiej, a obecnie trwa budowa kolejnej — wzdłuż ulicy Grenadierów" - przypomnieli drogowcy.

Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości