Przygotuj się na:

ZAMKNIĘCIE WIADUKTU TRASY ŁAZIENKOWSKIEJ

- Z uwagi na warunki atmosferyczne zamknięcie północnego wiaduktu Trasy Łazienkowskiej nastąpi w sobotę przed południem - przekazała nam Małgorzata Gajewska, rzeczniczka prasowa Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta. Już w piątek uruchomiona zostanie część buspasów wytyczonych na czas remontu.

TVN Warszawa | Ulice

Orszak Trzech Króli przeszedł Traktem Królewskim

TVN Warszawa | Ulice

Aktualizacja:
Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP
Orszak Trzech Króli w stolicy
Orszak Trzech Króli w stolicy Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/7
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl Orszak Trzech Króli w stolicy

Orszak Trzech Króli w czwartek w południe przeszedł z placu Zamkowego na plac Piłsudskiego. W tym roku pod hasłem "Dziś dzień wesoły".

Od 2009 roku Orszaki Trzech Króli stanowią w Polsce tradycyjny element obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego, zwanego Epifanią, a w naszym kraju świętem Trzech Króli. Motywem przewodnim tegorocznego orszaku jest podkreślenie wartości, jakim jest dar przyjścia Boga w ludzkim ciele.

- Pragniemy pokazać, jak ważne dla każdego człowieka jest głębokie przeżywanie świąt oraz wspólnota rodzinna, w której można przeżywać autentyczną radość – powiedział prezes fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych.

W samo południe metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz poprowadził modlitwę Anioł Pański, po której orszak wyruszył w drogę. Pochód przeszedł Traktem Królewskim na pl. Piłsudskiego, gdzie nastąpił uroczysty pokłon trzech królów Jezusowi w stajence. W tym roku w postacie Świętej Rodziny wcieliło się małżeństwo z trzyletnim stażem Aleksandra i Jakub Siekierzyńscy oraz ich synek Stefan, który urodził się we wrześniu 2020 roku. Następnie wszyscy zgromadzeni odśpiewali kolędę "Bóg się rodzi".

Na czele orszaku szła gwiazda, a za nią grupa pastuszków. Trzem królom – Kacprowi, Melchiorowi i Baltazarowi, symbolizującym trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę i trzy pokolenia mężczyzn – młodzieńca, mężczyznę w sile wieku i starca – towarzyszyli rycerze i dwórki. W tym roku na trasie przemarszu nie było tradycyjnych mansjonów, lecz jedynie informacyjne plansze przypominające orszakowe sceny jasełkowe.

Zbiórka na wsparcie szkoły w Nairobi

Wydarzeniu towarzyszy zbiórka pieniędzy. Dochód z niej zostanie przekazany na wsparcie szkoły zawodowej Eastlands w Nairobi, stolicy Kenii. Placówka jest w jednej z biedniejszych dzielnic Nairobi – Donholm i jest otoczona slumsami. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup wyposażenia 10 stanowisk szkoleniowych (do nauki diagnostyki silników samochodowych i sprzętu do nauki wyszukiwania usterek w silnikach samochodowych).

- Całkowity koszt potrzebnego sprzętu wynosi 29 234,34 euro, co jest równe około 135 tys. zł – poinformowali organizatorzy orszaku.

Organizatorem orszaku jest Fundacja Orszak Trzech Króli. Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w 2008 r. w szkole "Żagle" prowadzonej przez Stowarzyszenie "Sternik".

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Święto Trzech Króli w Polsce

Święto Objawienia Pańskiego, nazywane także Epifanią lub świętem Trzech Króli, jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim).

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać trzema królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii (Niemcy).

W naszym kraju 6 stycznia to także Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Taca zbierana tego dnia w świątyniach przekazywana jest na Krajowy Fundusz Misyjny, z którego utrzymywane jest Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz wspierani są misjonarze z Polski.

Orszaki odbywają się 6 stycznia zarówno w mniejszych parafiach, jak i w dużych miastach: w Łodzi, gdzie do kolędowania dołączył zespół Zakopower, w Białymstoku, gdzie przybrał formę spaceru z grą miejską dla uczestników, w Opolu - połączony z obchodami 50-lecia powołania diecezji opolskiej, a także w: Radomiu, Szczecinie czy Lublinie.

Od 2011 r. w naszym kraju 6 stycznia to dzień ustawowo wolny od pracy, podobnie jak w innych państwach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy w Szwajcarii. 

Autor:katke/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości