Światowida łączy się z Modlińską. Nowa organizacja ruchu

Drogowcy wykonali warstwy asfaltu na Modlińskiej (zdj. ilustracyjne)
Ulica Światowida zostanie rozbudowana i połączy się z Modlińską
Źródło: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Zachodnia jezdnia ulicy Modlińskiej jest już gotowa. Od piątku, 19 maja, to właśnie nią będą jeździły samochody i autobusy, a wykonawca skrzyżowania rozpocznie prace na wschodniej jezdni - zapowiedzieli drogowcy.

Prace przy budowie przedłużenia ulicy Światowida do Modlińskiej i skrzyżowania tych ulic zaczęły się we wrześniu ubiegłego roku. Gotowy jest już fragment ulicy Światowida, łączący ją z planowanym skrzyżowaniem i odcinek zachodniej jezdni Modlińskiej (prowadzącej w stronę centrum Warszawy). Drogowcy wykonali warstwy asfaltu tak, aby można było teraz przełożyć ruch w obu kierunkach - na zachodnią stronę ulicy Modlińskiej i zająć się przebudową jej wschodniej jezdni.

Gotowe odcinki dróg rowerowych i chodniki

To tylko część robót wykonanych na Białołęce w ciągu ostatnich miesięcy. Drogowcy zapewniają, że wykonawca inwestycji zbudował również infrastrukturę towarzyszącą, która powstaje równolegle ze skrzyżowaniem. Po zachodniej stronie są już gotowe odcinki dróg rowerowych, które połączą się z tymi biegnącymi wzdłuż ulicy Modlińskiej.

Powstały chodniki i wykonane zostało oświetlenie oraz odwodnienie. Przepustem pod ulicą Światowida popłynie woda z Kanału Henrykowskiego. Został stworzony z metalowych elementów, a brzegi kanału z gabionów (drucianych klatek) wypełnionych kamieniami.

Teraz wykonawca rozpocznie przebudowę odcinka wschodniej jezdni ulicy Modlińskiej i przyszłego skrzyżowania z nową Światowida. Prowadzone będą także prace wykończeniowe przy dotychczas zbudowanych odcinkach ulic, chodnikach i drogach rowerowych oraz zieleni.

Budowa skrzyżowania Światowida-Modlińska (październik 2022)
Budowa skrzyżowania Światowida-Modlińska (październik 2022)
Źródło: Urząd miasta

Zamkną jezdnię w kierunku Legionowa

Od zeszłego roku drogowcy pracowali na jezdni zachodniej (w stronę centrum), a kierowcy jeździli wschodnią w obu kierunkach. W piątek, 19 maja, o godz. 21 sytuacja się odwróci. Zamknięta zostanie jezdnia prowadząca w kierunku Legionowa, a ruch będzie odbywał się drugą nitką. W każdym kierunku dostępne będą dwa pasy ruchu.

Buspas w kierunku Żerania – od Aluzyjnej do Sprawnej – zostanie utrzymany. Na całym odcinku prowadzonych prac obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się. Taka organizacja ruchu ma obowiązywać do końca września.

Modlińska i Światowida - organizacja ruchu
Modlińska i Światowida - organizacja ruchu
Źródło: UM Warszawa

Nowa jezdnia Światowida

Nowa jezdnia Światowida będzie miała dwa pasy ruchu – z poszerzeniem do trzech (przed nowym skrzyżowaniem). U zbiegu z Modlińską dwa z nich będą przeznaczone do skrętu w prawo (w kierunku ulicy Jagiellońskiej), a jeden do skrętu w lewo (w kierunku granicy miasta). Na jezdnię w przeciwnym kierunku złożą się dwa pasy ruchu. Z Modlińskiej, jadąc od strony Jagiellońskiej, będzie można skręcić w Światowida dwoma pasami; od północy natomiast jednym pasem. Wyznaczone zostaną nowe przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe – przez ulicę Światowida i przez Modlińską, po północnej stronie skrzyżowania; na skrzyżowaniu zaplanowano sygnalizację świetlną.

W ramach inwestycji zostaną wybudowane chodniki i nowe przystanki autobusowe. Będzie także droga rowerowa, która połączy się z infrastrukturą rowerową na ulicy Modlińskiej.

Kiedy koniec prac?

Wzdłuż nowego fragmentu ulicy Światowida nie zabraknie zieleni – drzew i krzewów, które będą odporne na miejskie warunki i jednocześnie nie będą wymagały skomplikowanej pielęgnacji. Wzdłuż ulicy pojawią się m.in. klony i śnieguliczka, a w sąsiedztwie chodników i drogi rowerowej – pięciornik i tawuła japońska.

Kontrakt na budowę, zawarty z wybraną w przetargu firmą PORR S.A, opiewa na ponad 23 miliony złotych. Prace zakończą się w pod koniec tego roku.

Nowy odcinek ulicy Światowida powstaje w sąsiedztwie pętli linii tramwajowej, która łączy Tarchomin i Winnicę z pierwszą linią metra. Mieszkańcy Białołęki mają do dyspozycji 8-kilometrową trasę z 10 przystankami, kursują tu tramwaje linii i 17. Przy końcowych przystankach tramwajowych wybudowano także pętlę autobusową, dojeżdżają do niej autobusy linii 509 i N03. Połączenie ulicy Światowida z Modlińską daje nowe możliwości rozwoju układu komunikacyjnego w północnej części Warszawy i aglomeracji.

Równa nawierzchnia na Animuszu i Przylesie

W weekend nową nawierzchnię zyska jezdnia na sąsiednich ulicach Animuszu i Przylesie. Początek prac w sobotę, 20 maja, ok. godz. 5:00, zakończenie w niedzielę ok. 22.00.

Ulica Przylesie - objazd zamkniętego odcinka
Ulica Przylesie - objazd zamkniętego odcinka
Źródło: UM Warszawa

Droga zostanie zamknięta już na skrzyżowaniu z Modlińską. Całkowicie wyłączony z ruchu będzie odcinek od Prząśniczek do Czeremchowej, wraz ze skrzyżowaniami z tymi ulicami.

Objazd będzie prowadził ulicami Mehoffera, Parcelacyjną, Deseniową, Czystej Wody, Czajki do drogi technicznej i ulicy Modlińskiej. Trasę zmienią autobusy linii 900.

Czytaj także: