Blokowanie, chaos i nerwy. Niebezpieczny lewoskręt w alei "Solidarności"  

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Lewoskręty na skrzyżowaniu alei "Solidarności" i Żelaznej
Lewoskręty na skrzyżowaniu alei "Solidarności" i Żelaznej Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Niebezpieczne lewoskręty w alei "Solidarności"

Skręt w lewo z alei "Solidarności" w Żelazną jest problematycznym manewrem. Duże natężenie ruchu sprawia, że kierowcy blokują się wzajemnie na środku skrzyżowania. Drogowcy zamierzają to zmienić. Chcą wprowadzić odrębną fazę sygnalizacji do lewoskrętu.

Na skrzyżowaniu alei "Solidarności" z Żelazną w ciągu niespełna czterech lat (dane za okres: styczeń 2016 - sierpień 2019) doszło aż do 121 zderzeń. 11 z nich zostało zakwalifikowanych jako wypadki, w których poszkodowanych zostało 15 osób.

Zanim poznamy dane za cały rok 2019 miną jeszcze trzy miesiące. Szanse na zatrzymanie licznika niebezpiecznych zdarzeń są nikłe. Tylko we wrześniu trzykrotnie informowaliśmy o wypadkach w tym miejscu. Dwa z nich wydarzyły się tego samego dnia. Najpierw motocyklista zderzył się tam z samochodem osobowym. Trafił do szpitala. Kilka godzin później, doszło do zderzenia opla z peugeotem. Jak podała policja, ranne zostały trzy osoby, w tym przechodzący przez przejście 11-latek, którego uderzył słupek podbity przez jedno z aut. Niespełna dwa tygodnie później w starciu z autem ranny został kolejny motocyklista.

Od ubiegłego roku to miejsce pojawia się na czele listy najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Warszawie. Ich zestawienie prowadzi Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

Nerwy i chaos

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Jednym z palących problemów są lewoskręty, zwłaszcza te z alei "Solidarności" w Żelazną. Aleja jest w tym miejscu szeroka. Ma po trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Przepływ pojazdów reguluje sygnalizacja świetlna, jednak kierowcy jadący lewym pasem nie mają wydzielonej fazy do skrętu.

I choć mogłoby się wydawać, że to rozwiązanie zwiększa przepustowość - bo z lewego pasa można też jechać prosto - obecnie daje to efekt odwrotny. Próba lewoskrętu kosztuje kierowców sporo nerwów i kończy się tym, że zamiast płynnego ruchu mamy chaos.

- Kierowcy próbujący wykonać skręt w lewo, muszą przejechać przez torowisko i ustąpić pierwszeństwa tramwajom. W dodatku dochodzi do sytuacji, że wzajemnie się blokują, a kolejka do skrętu jest tak długa, że sami zasłaniają sobie widoczność - relacjonuje Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl. Oprócz tego, zawracający kierowcy zaczynają omijać z lewej strony tych, którzy próbują skręcić z przeciwnego pasa. W efekcie na środku skrzyżowania ustawiają się nie dwa, a trzy lub cztery "ogonki".

- Są też momenty, gdy natężenie ruchu jest tak duże, że kierowcy nie są w stanie przeciąć trzech pasów i zjechać ze skrzyżowania - zauważa nasz reporter. To powoduje, że znajdują się w "pułapce". - Stoją na torowisku, gdy w ich kierunku nadjeżdża tramwaj. W takich sytuacjach nietrudno o wypadek, bo kierowcy gwałtownie ruszają, żeby uciec ze skrzyżowania - opisuje.

Skręcający w lewo kierowcy zapominają też, że przy każdym z wlotów skrzyżowania są przejścia dla pieszych. Skupieni na wypatrzeniu momentu, gdy na jezdni nie będzie nadjeżdżających aut, dopiero w ostatniej chwili zauważają, że trzeba jeszcze przepuścić przechodniów. Wtedy zatrzymują się na skraju skrzyżowania i utrudniają przejazd pozostałym, którzy mają zielone światło.

Projektują zmiany

Stołeczni drogowcy zdają sobie sprawę z tego, że na skrzyżowaniu konieczne są pilne zmiany. - Prowadzimy rozmowy z Biurem Polityki Mobilności i Transportu, w celu możliwości wdrożenia nowego projektu organizacji ruchu, który uwzględniałby lewoskręt z alei "Solidarności" w ulicę Żelazną - informuje Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Do ratusza trafił już projekt zmian w działaniu sygnalizacji świetlnej. - Do projektu zostały zgłoszone uwagi i jest on obecnie poprawiany. Jednocześnie wdrożenie zmian w sygnalizacji wymaga opracowania projektu stałej organizacji ruchu - zastrzega Tomasz Demiańczuk z wydziału prasowego ratusza. Wdrożenie fazy do lewoskrętu wiąże się między innymi z koniecznością zmiany oznakowania poziomego i pionowego na skrzyżowaniu.

Przygotowaniem tej części zmian ma zająć się BPMiT. Demiańczuk zapewnia, że prace już trwają. Nie wiadomo jednak, jak długo poczekamy na ich efekty. - Ze względu na liczbę zdarzeń, do których dochodzi na skrzyżowaniu, projekt ten ma wysoki priorytet. Niestety w tej chwili nie możemy wskazać dokładnego terminu jego realizacji. Brak deklaracji w tym zakresie wynika z konieczności uzyskania wymaganych prawem opinii między innymi od policji, Zarządu Transportu Miejskiego czy Tramwajów Warszawskich. Instytucje i podmioty te mogą zgłosić dodatkowe uwagi wymagające uwzględnienia w projektach - tłumaczy.

Drogowcy zapewniają, że gdy oba projekty zostaną zaakceptowane, nie będą zwlekali z wdrożeniem zmian. - Chcielibyśmy jednak, aby było to rozwiązanie doraźne. Uważamy, że skrzyżowanie wymaga całkowitej przebudowy, ze względu na duże natężenie ruchu i maksymalne obciążenie - wyjaśnia Gałecka. Zdradza też, co mogłoby się zmienić. - Ewentualna przebudowa w przyszłości mogłaby uwzględniać przesunięcie przystanków na wyloty skrzyżowań i wydzielenie lewoskrętu dla jadących od strony Kercelaka - dodaje.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kk/b

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych jest pięć stacji pierwszej linii metra. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzuty usiłowania kradzieży oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości usłyszał 33-latek, który w trakcie zakrapianej imprezy wtargnął na teren znajdującego się w pobliżu gospodarstwa i uruchomił ciągnik. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w inną maszynę rolniczą, a następnie w budynek.

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP