Blokowanie, chaos i nerwy. Niebezpieczny lewoskręt w alei "Solidarności"  

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Lewoskręty na skrzyżowaniu alei "Solidarności" i Żelaznej
Lewoskręty na skrzyżowaniu alei "Solidarności" i Żelaznej Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Niebezpieczne lewoskręty w alei "Solidarności"

Skręt w lewo z alei "Solidarności" w Żelazną jest problematycznym manewrem. Duże natężenie ruchu sprawia, że kierowcy blokują się wzajemnie na środku skrzyżowania. Drogowcy zamierzają to zmienić. Chcą wprowadzić odrębną fazę sygnalizacji do lewoskrętu.

Na skrzyżowaniu alei "Solidarności" z Żelazną w ciągu niespełna czterech lat (dane za okres: styczeń 2016 - sierpień 2019) doszło aż do 121 zderzeń. 11 z nich zostało zakwalifikowanych jako wypadki, w których poszkodowanych zostało 15 osób.

Zanim poznamy dane za cały rok 2019 miną jeszcze trzy miesiące. Szanse na zatrzymanie licznika niebezpiecznych zdarzeń są nikłe. Tylko we wrześniu trzykrotnie informowaliśmy o wypadkach w tym miejscu. Dwa z nich wydarzyły się tego samego dnia. Najpierw motocyklista zderzył się tam z samochodem osobowym. Trafił do szpitala. Kilka godzin później, doszło do zderzenia opla z peugeotem. Jak podała policja, ranne zostały trzy osoby, w tym przechodzący przez przejście 11-latek, którego uderzył słupek podbity przez jedno z aut. Niespełna dwa tygodnie później w starciu z autem ranny został kolejny motocyklista.

Od ubiegłego roku to miejsce pojawia się na czele listy najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Warszawie. Ich zestawienie prowadzi Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

Nerwy i chaos

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Jednym z palących problemów są lewoskręty, zwłaszcza te z alei "Solidarności" w Żelazną. Aleja jest w tym miejscu szeroka. Ma po trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Przepływ pojazdów reguluje sygnalizacja świetlna, jednak kierowcy jadący lewym pasem nie mają wydzielonej fazy do skrętu.

I choć mogłoby się wydawać, że to rozwiązanie zwiększa przepustowość - bo z lewego pasa można też jechać prosto - obecnie daje to efekt odwrotny. Próba lewoskrętu kosztuje kierowców sporo nerwów i kończy się tym, że zamiast płynnego ruchu mamy chaos.

- Kierowcy próbujący wykonać skręt w lewo, muszą przejechać przez torowisko i ustąpić pierwszeństwa tramwajom. W dodatku dochodzi do sytuacji, że wzajemnie się blokują, a kolejka do skrętu jest tak długa, że sami zasłaniają sobie widoczność - relacjonuje Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl. Oprócz tego, zawracający kierowcy zaczynają omijać z lewej strony tych, którzy próbują skręcić z przeciwnego pasa. W efekcie na środku skrzyżowania ustawiają się nie dwa, a trzy lub cztery "ogonki".

- Są też momenty, gdy natężenie ruchu jest tak duże, że kierowcy nie są w stanie przeciąć trzech pasów i zjechać ze skrzyżowania - zauważa nasz reporter. To powoduje, że znajdują się w "pułapce". - Stoją na torowisku, gdy w ich kierunku nadjeżdża tramwaj. W takich sytuacjach nietrudno o wypadek, bo kierowcy gwałtownie ruszają, żeby uciec ze skrzyżowania - opisuje.

Skręcający w lewo kierowcy zapominają też, że przy każdym z wlotów skrzyżowania są przejścia dla pieszych. Skupieni na wypatrzeniu momentu, gdy na jezdni nie będzie nadjeżdżających aut, dopiero w ostatniej chwili zauważają, że trzeba jeszcze przepuścić przechodniów. Wtedy zatrzymują się na skraju skrzyżowania i utrudniają przejazd pozostałym, którzy mają zielone światło.

Projektują zmiany

Stołeczni drogowcy zdają sobie sprawę z tego, że na skrzyżowaniu konieczne są pilne zmiany. - Prowadzimy rozmowy z Biurem Polityki Mobilności i Transportu, w celu możliwości wdrożenia nowego projektu organizacji ruchu, który uwzględniałby lewoskręt z alei "Solidarności" w ulicę Żelazną - informuje Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Do ratusza trafił już projekt zmian w działaniu sygnalizacji świetlnej. - Do projektu zostały zgłoszone uwagi i jest on obecnie poprawiany. Jednocześnie wdrożenie zmian w sygnalizacji wymaga opracowania projektu stałej organizacji ruchu - zastrzega Tomasz Demiańczuk z wydziału prasowego ratusza. Wdrożenie fazy do lewoskrętu wiąże się między innymi z koniecznością zmiany oznakowania poziomego i pionowego na skrzyżowaniu.

Przygotowaniem tej części zmian ma zająć się BPMiT. Demiańczuk zapewnia, że prace już trwają. Nie wiadomo jednak, jak długo poczekamy na ich efekty. - Ze względu na liczbę zdarzeń, do których dochodzi na skrzyżowaniu, projekt ten ma wysoki priorytet. Niestety w tej chwili nie możemy wskazać dokładnego terminu jego realizacji. Brak deklaracji w tym zakresie wynika z konieczności uzyskania wymaganych prawem opinii między innymi od policji, Zarządu Transportu Miejskiego czy Tramwajów Warszawskich. Instytucje i podmioty te mogą zgłosić dodatkowe uwagi wymagające uwzględnienia w projektach - tłumaczy.

Drogowcy zapewniają, że gdy oba projekty zostaną zaakceptowane, nie będą zwlekali z wdrożeniem zmian. - Chcielibyśmy jednak, aby było to rozwiązanie doraźne. Uważamy, że skrzyżowanie wymaga całkowitej przebudowy, ze względu na duże natężenie ruchu i maksymalne obciążenie - wyjaśnia Gałecka. Zdradza też, co mogłoby się zmienić. - Ewentualna przebudowa w przyszłości mogłaby uwzględniać przesunięcie przystanków na wyloty skrzyżowań i wydzielenie lewoskrętu dla jadących od strony Kercelaka - dodaje.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kk/b

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracują służby. Są utrudnienia.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Na szczęście maszynista wyhamował, a z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek na ulice Śródmieścia wyjdą ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

Na Kamionku strażnicy miejscy zauważyli bmw, jadące pod prąd ulicą jednokierunkową. Gdy zatrzymali kierowcę, wyszło na jaw, że ten nie ma uprawnień.

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną z mieszkanek zaniepokoił stan wody w Kanale Bródnowskim. Pływała w niej żółto-brunatna piana. Z kolei na pobliskim moście były widoczne tłuste plamy. Powiadomiła straż miejską.

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 15. odbędzie się w Warszawie Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Podczas tegorocznej edycji muzykę patrona interpretować będą saksofonista Wojciech Staroniewicz i pianista Maciej Tubis. Organizatorzy zaprosili także włoskich artystów Lukę Aquino i Giovanniego Guidiego.

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 35-latka podejrzanego o nękanie byłej partnerki. Jak ustalili, mężczyzna przesyłał kobiecie wulgarne wiadomości z pogróżkami i wielokrotnie groził jej pozbawieniem życia. Miał też ją śledzić, w samochodzie kobiety zamontował lokalizator.

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Kamerunu, Luther King Martin jest poszukiwany do odbycia kary trzech miesięcy więzienia zasądzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ. Policjanci apelują o zgłaszanie się osób, które znają miejsce pobytu ściganego listem gończym mężczyzny.

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na budowie mostu pieszo-rowerowego w Porcie Czerniakowskim robotnicy natrafili na betonowe fundamenty i drogę. Znalezisku przyjrzą się archeologowie. Jak słyszymy od pełnomocnika ratusza ds. Wisły, nie zaburza to harmonogramu prac.

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wracają na Ursynów, by dokończyć remont jezdni alei Komisji Edukacji Narodowej. Nową nawierzchnię zyska też ulica Antoniego Malczewskiego na Mokotowie. Remont pierwszej z nich będzie prowadzony w weekend, drugiej - od poniedziałku. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z utrudnieniami, wyznaczone zostały objazdy.

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z pytaniem o to, jak przeciwdziała hałasowi ulicznemu. Nawiązał do programów, które miały złagodzić problem i chce wiedzieć, jaka jest ich realizacja.

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

Źródło:
PAP

Spółka PKP PLK poinformowała, że ruszyły prace przy budowie drugiego przejścia podziemnego na stacji Warszawa Gdańska. Tunel ułatwi przesiadki między koleją a komunikacją miejską. Peron numer 2 został tymczasowo wyłączony z użytku.

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomoc rzeczowa z Warszawy wciąż trafia do osób poszkodowanych powodzią. Artykuły, których potrzebują powodzianie, to osuszacze, łopaty, środki czystości, grube worki, rękawice czy gumowe buty. Miejska zbiórka niebawem się kończy, dary można przynosić do piątku, 27 września.

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl