Funkcjonariusze z grupy SPEED od początku swojej działalności zatrzymali prawie cztery tysiące praw jazdy w Warszawie i okolicach - podsumował rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Wzmożone kontrole będą prowadzone także w czasie świąt.
Jak przekazał Sylwester Marczak, każdego roku w okresie okołoświątecznym stołeczni policjanci notują wzmożony ruch na drogach. - Niestety w tym czasie dochodzi do wielu zdarzeń drogowych, szczególnie, kiedy kierowcy nie stosują się do ograniczeń prędkości. Dlatego policjanci stołecznej grupy SPEED w najbliższych dniach będą prowadzili działania, mające na celu eliminowanie z ruchu kierowców drastycznie przekraczających prędkość - podkreślił rzecznik Komendy Stołecznej Policji.
I dodał, że policjanci z grupy SPEED od momentu jej powstania zatrzymali już prawie cztery tysiące praw jazdy.
Marczak poinformował również, że tylko w tym roku funkcjonariusze nałożyli na przekraczających prędkość kierowców prawie 16 tysięcy mandatów karnych. - Zatrzymano też 600 dowodów rejestracyjnych - dodał.
Grupa policjantów z drogówki
Grupa SPEED została powołana na przełomie października i listopada 2018 roku. - Była naturalna potrzeba wdrożenia kolejnego narzędzia do walki z piractwem drogowym, nie tylko związanym z nielegalnymi wyścigami, ale również takim codziennym - wyjaśnił radca Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji młodszy inspektor Piotr Jakubczak.
Poinformował, że "w skład tej grupy weszli najlepsi policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, wspierani przez policjantów służb kryminalnych, cyberprzestępczości oraz przewodnicy z psami wyszkolonymi pod kątem wyszukiwania narkotyków i funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej".
"Potrafią szybko się poruszać"
Godziny służby w grupie są dostosowane do zidentyfikowanych przez policję zagrożeń na podstawie statystyk, analiz stanu bezpieczeństwa, krajowej mapy zagrożeń. - Policjanci z tej grupy nie są nigdy kierowani do żadnych innych zadań, tylko do tych związanych z piractwem drogowym - wyjaśnił.
- Siłą grupy SPEED jest też to, że są to policjanci z pasją. Są to z jednej strony funkcjonariusze, którzy potrafią szybko się poruszać, ale z drugiej strony - wiedzą, jakie zagrożenia niesie ze sobą prędkość. Są też ciągle szkoleni z techniki jazdy - powiedział Jakubczak.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Komenda Stołeczna Policji