Zbudują wyczekiwane rondo. Umowę podpisali cztery lata temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Przetarg na budowę ronda na BiałołęceZMID

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych ogłosił przetarg na przebudowę skrzyżowania Zdziarskiej i Ostródzkiej na Białołęce. Choć drogowcy podpisali umowę na dokumentację projektową już cztery lata temu, musieli wstrzymać się z pracami ze względu na planowaną w tym samym miejscu inwestycję wodociągowców.

Drogowcy czekają na oferty firm zainteresowanych wykonaniem robót budowlanych związanych z przebudową skrzyżowania ulic Zdziarskiej i Ostródzkiej do 7 lipca. "Celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na skrzyżowaniu ma powstać rondo, a na wszystkich jego wlotach wytyczone będą przejścia dla pieszych. Poza jezdniami wybudowane zostaną między innymi: odwodnienie drogi, nowe oświetlenie uliczne oraz chodniki" - wylicza ZMID w komunikacie. Ma się tam również pojawić nowa zieleń. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Przebudowa drogi połączona została z budową kanalizacji ściekowej, której inwestorem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Jak zapowiadają drogowcy, całość ma być gotowa w ciągu 14 miesięcy od podpisania umowy z wybranym w przetargu wykonawcą.

Umowa podpisana w 2017 roku

Lokalny portal tustolica.pl zwrócił uwagę, że rondo na skrzyżowaniu Ostródzkiej ze Zdziarską to inwestycja od lat wyczekiwana przez mieszkańców Białołęki. Rzeczniczka ZMID Małgorzata Gajewska potwierdziła nam, że umowa na dokumentację projektową tej inwestycji została podpisana już we wrześniu 2017 roku. - W czasie prac projektowych zgłosiło się do nas Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, informując o potrzebie budowy kanalizacji sanitarnej pod tym rondem. Dlatego musieliśmy poczekać i wstrzymać się ze swoimi pracami, aż MPWiK dostarczy dokumenty. Musieliśmy też uzyskać odstępstwo od przepisów, bo tylko w wyjątkowych przypadkach można budować kanalizację sanitarną pod jezdniami. Jeśli jest taka możliwość, robi się to poza jezdnią - wyjaśniła Gajewska.

Zaznaczyła, że następnie drogowcy musieli czekać na zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a to uzyskali dopiero w maju tego roku: - Dopiero ZRID dał nam możliwość przystąpienia do budowy. A że w międzyczasie zmieniły się przepisy o zamówieniach publicznych, to trzeba było jeszcze raz przygotować materiały do postępowania przetargowego.

Zapytaliśmy MPWiK, dlaczego załatwianie formalności związanych z tą inwestycją trwało tyle czasu. - Z przykrością stwierdzamy, że opóźnienia, jakie powstały w realizacji tej inwestycji na przestrzeni ostatnich lat, wynikały z faktu, że niektórzy z mieszkańców nie dali zgody na korzystanie z ich działek na cele budowlane - wyjaśniła zastępczyni rzecznika prasowego MPWiK Marta Pytkowska. - Misją MPWiK jest służba mieszkankom i mieszkańcom Warszawy oraz okolic. Stąd też w przypadku problemów z pozyskaniem prawa do dysponowania terenem na cele budowlane, jak to miało miejsce w przypadku ulic Zdziarskiej i Ostródzkiej, działania te są realizowane wraz z innymi podmiotami, m.in. ze ZMID. ZMID, które - jako jednostki miejskie - mogą przeprowadzać swoje przedsięwzięcia w ramach specustawy przyznającej dodatkowe prerogatywy - doprecyzowała Pytkowska.

Dodała, że z takich ułatwień nie mogą korzystać przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne i wyraziła nadzieję, że wkrótce ta sytuacja się zmieni.

Uporządkować okolicę komunikacyjnie

Dwa lata temu obok skrzyżowania, na które ogłoszono właśnie postępowanie, zostały otwarte most i rondo, które łączy Zdziarską i Kąty Grodziskie.

- Okolica zostanie kompleksowo uporządkowana komunikacyjnie, jak wreszcie powstanie rondo na skrzyżowaniu Zdziarskiej i Ostródzkiej. Nasze prace sprzed dwóch lat rozwiązały problem mostu na rzece Długiej, który był w złym stanie, i niewygodnego skrzyżowania Zdziarskiej z Kątów Grodziskich. Ze skręceniem miały tam problem autobusy. Inwestycja ZMID-u rozwiąże z kolei problem niebezpiecznego skrzyżowania - bardzo trudno włączyć się w tym miejscu do ruchu, dochodzi do wypadków. Dlatego ten punkt jest tak bardzo ważny - opisuje rzeczniczka białołęckiego urzędu Marzena Gawkowska.

Nowy most na rzece Długiej
Nowy most na rzece DługiejMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:mp/b/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZMID

Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl