Półmaraton Pokoju z rekordami. Pierwsi na mecie zawodnik z Tanzanii i biegaczka z Etiopii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
Uczestnicy na trasie 16. Półmaratonu Warszawskiego ( materiał archiwalny)
Uczestnicy na trasie 16. Półmaratonu Warszawskiego ( materiał archiwalny)Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Uczestnicy na trasie 16. Półmaratonu WarszawskiegoMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

16. Półmaraton Warszawski, na znak solidarności z Ukrainą odbył się jako Warszawski Półmaraton Pokoju. Biegacze wystartowali w niedzielę rano. Rywalizacja kobiet i mężczyzn zakończyła się rekordami. Powoli kończą się utrudnienia na ulicach.

W niedzielny poranek rozpoczął się 16. Półmaraton Warszawski. To pierwszy masowy bieg w stolicy od początku pandemii. Organizatorzy zapowiadali, że impreza będzie odbywała się bez ograniczeń związanych z limitami startujących jednocześnie zawodników. Biegacze wyruszyli o godzinie 9 z ulicy Konwiktorskiej, skąd pobiegli przez Żoliborz oraz Pragę, by następnie dotrzeć do Agrykoli. Bieg kończy się na Wisłostradzie na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

Około godziny 10 pierwsi zawodnicy zaczęli pojawiać się na mecie. Zwycięzcą półmaratonu został Emanuel Giniki Gisamoda z Tanzani. Organizatorzy podali, że pobił on rekord imprezy, pokonując trasę w 01:00:29. Jego wynik okazał się lepszy o 19 sekund od rekordzisty sprzed ośmiu lat.

Emanuel Giniki Gisamoda z Tanzani pokonał trasę półmaratonu w rekordowym czasieMaraton Warszawski / Facebook

"Na drugiej pozycji wśród mężczyzn z dziesięciosekundową stratą do Tanzańczyka na mecie zameldował się Abel Chebet z Ugandy, a trzeci na metę wbiegł Kenijczyk Josphat Kipchirchir Too z czasem 01:01:46" - poinformowała fundacja Maraton Warszawski. Najlepszy z Polaków to Mariusz Giżyński, który zajął 10. miejsce.

Rekordem zakończyła się również rywalizacja kobiet. Najszybciej dystans półmaratonu pokonała  Etiopka Tiruye Mesfin Aman z czasem 01:08:55. "Podium biegu pań uzupełniły Likina Amebaw z Etiopii (01:09:01) oraz Kenijka Veronicah Njeri Maina (01:09:49). Najlepsza z Polek to Aleksandra Brzezińska (01:12:11), która zajęła 5. miejsce.

Symboliczna nazwa

Tegoroczna edycja półmaratonu odbywa się pod zmienioną, symboliczną nazwą - Warszawski Półmaraton Pokoju. Dyrektor biegu Marek Tronina wyjaśniał podczas wtorkowej konferencji prasowej, że jest to gest solidarności z Ukrainą i znak sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji na niepodległe państwo.

Nawiązanie przez organizatorów do sytuacji w Ukrainie ma być nie tylko symbolem, mają za tym iść konkretne działania. - Chcemy pomóc ludziom, którzy znaleźli się w sytuacji dramatycznej i nieoczekiwanej. Zorganizowaliśmy wirtualny Charytatywny Bieg Jedności z Ukrainą w ramach którego zebrano już 45 tysięcy złotych dla Polskiej Akcji Humanitarnej, która prowadzi zbiórkę na rzecz osieroconych dzieci przybyłych z Ukrainy. Podczas trwania samego wydarzenia również przeprowadzimy zbiórki charytatywne dla trzech ukraińskich szpitali oraz dla sierot z Ukrainy - zapowiedział Tronina, cytowany w komunikacie fundacji "Maraton Warszawski". Dodał też, że wszyscy zawodnicy z Ukrainy pobiegną w niedzielę bezpłatnie.

Symboliczną zmianę nazwy wydarzenia mają również podkreślać medale, które otrzymają uczestnicy półmaratonu. Dotychczas przedstawiały one symbole stolicy, tym razem znajdują się na nich dwie dłonie splecione w geście pomocy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Medal 16. edycji Półmaratonu WarszawskiegoFundacja "Maraton Warszawski"

16. Półmaraton Warszawski - gdzie start i meta?

Początek półmaratonu planowany był na godzinę 9, do mety ostatni zawodnicy powinni dobiec do godziny 12.30. Start zlokalizowany był na Nowym Mieście przy ulicy Konwiktorskiej. Uczestnicy ruszyli w kierunku placu Wilsona, a następnie mostem Gdańskim udali się na prawą stronę Wisły. Z powrotem do Śródmieścia powrócili mostem Świętokrzyskim. Z Powiśla udali się ulicą Rozbrat w kierunku Parku Agrykola. Ostatnie kilometry wiodły na południe - Wybrzeżem Kościuszkowskim i Wybrzeżem Gdańskim w kierunku mety zlokalizowanej przy Multimedialnym Parku Fontann.

Ponadto w godzinach 13-14.30 odbyła się 9. edycja Biegu na Piątkę. Uczestnicy wystartowali z ulicy Konwiktorskiej, następnie pobiegli ulicą Mickiewicza do placu Wilsona i ulicą Krasińskiego do Wybrzeża Gdyńskiego i Gdańskiego. Meta zlokalizowana była na wysokości Parku Fontann na Podzamczu. Około 14.40 Zarząd Transportu Miejskiego podał, że biegacze zakończyli już rywalizację. Na ulicach będących na trasie biegu trwa przywracanie ruchu.

Zamknięcie ulic w trakcie Półmaratonu Warszawskiego

Trasa półmaratonu przebiegała ulicami: Konwiktorską (start), Muranowską, Andersa, Mickiewicza, Krasińskiego, Wybrzeże Gdyńskie, Krajewskiego, Zakroczymską, Szymanowską, Słomińskiego, mostem Gdańskim, Starzyńskiego, Namysłowską, Ratuszową, Wybrzeżem Helskim, Wybrzeżem Szczecińskim, Okrzei, Jagiellońską, Zamoyskiego, Sokolą, Wybrzeżem Szczecińskim, mostem Świętokrzyskim, Tamką, Kruczkowskiego, Rozbratem, Górnośląską, Hoene-Wrońskiego, Myśliwiecką, Szwoleżerów, Czerniakowską, Solcem, Wioślarską, Wybrzeżem Kościuszkowskim, Wybrzeżem Gdańskim do mety na wysokości Parku Fontann.

Trasa Półmaratonu WarszawskiegoUrząd m.st. Warszawy

Wszystkie te ulice były zamykane w niedzielę 27 marca od godziny 8.30. Ratusz zapowiadał, że zmiany w organizacji ruchu będą wprowadzane sukcesywnie wraz z przemieszczaniem się biegaczy.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Utrudnienia czekały na pasażerów komunikacji miejskiej. Autobusy linii 102, 106, 107, 108, 109, 114, 116, 118, 125, 127, 135, 141, 146, 147, 157, 159, 162, 166, 169, 170, 171, 178, 185, 187, 202, 212, 409, 500, 503, 509 i 518 jeździły zmienionymi trasami. Stopniowo otwierane były kolejne ulice i odwieszane przystanki.

Zmiany czekały też w pasażerów podróżujących tramwajami. W niedzielę od godziny 8.45 tramwaje linii 6, 15, 18, 20 i 28 kursowały na skróconych trasach. Jak poinformował ZTM, na trasach objazdowych dla wszystkich linii obowiązywały przystanki: jako stałe - pierwsze napotkane po zjeździe ze stałej trasy oraz przystanek Pl. Na Rozdrożu (jako krańcowy dla linii 171 oraz warunkowy dla wszystkich linii skierowanych na trasy objazdowe) oraz jako warunkowe - pozostałe na trasach objazdowych.

10 tysięcy osób

Organizatorem imprezy biegowej była fundacja "Maraton Warszawski", która została założona w 2002 roku. Jej szacunki wskazywały, że w Półmaratonie Warszawskim oraz w Biegu na Piątkę wzięło udział około 10 tysięcy osób.

Jak podaje, jej główną misją jest popularyzacja biegania w Polsce, wsparcie zarówno profesjonalnych zawodników jak i amatorów, a także poprawa standardów organizacyjnych imprez biegowych. Fundacja organizuje między innymi: Maraton Warszawski, Półmaraton Warszawski, Ekiden oraz cykl imprez biegowych "Puchar Maratonu Warszawskiego".

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Maraton Warszawski / Facebook

Pozostałe wiadomości

238 nałożonych mandatów, 46 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 13 odebranych praw jazdy. To efekt kontroli, które w ostatnich dniach prowadzili stołeczni policjanci, głównie w centrum Warszawy. Akcja była wymierzona w kierowców, którzy uprzykrzają życie mieszkańcom rykiem silników swoich aut i motocykli.

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zbudowane tuż obok spalonej hali tymczasowe targowisko przy Marywilskiej zostało otwarte. Oferuje 400 sklepów i punktów usługowych. Kupić można odzież, dodatki, ale także artykuły hobbystyczne czy drobne AGD.

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W pobliżu lotniska Warszawa-Babice samochód osobowy zderzył się z tramwajem. Poszkodowana została kobieta kierująca toyotą.

Zderzenie auta z tramwajem. Pogotowie: nie upewniła się, że może bezpiecznie skręcić

Zderzenie auta z tramwajem. Pogotowie: nie upewniła się, że może bezpiecznie skręcić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę utrudnienia w ruchu wystąpią na kilku ulicach. Po południu rozpoczną się w centrum w związku ze zgromadzeniem publicznym. W godzinach wieczornych utrudniony będzie wjazd na Saską Kępę w związku z widowiskiem na Stadionie Narodowym. Potem na ulice wyjadą motocykliści.

Przemarsz, freak fight, przejazd motocyklistów. Utrudnienia na stołecznych ulicach

Przemarsz, freak fight, przejazd motocyklistów. Utrudnienia na stołecznych ulicach

Źródło:
PAP

Sześcioletnia dziewczynka w oknie życia. Zadbana, w dobrym stanie, ale w wieku, który dawał do myślenia. Siostry, które prowadzą okno życia przy Hożej w Warszawie, zawiadomiły policję i wtedy okazało się, że ojciec dziewczynki był wcześniej poszukiwany. Relacja Michała Gołębiowskiego w programie "Polska i Świat". Wszystkie materiały można zobaczyć w TVN24 GO.

Rodzice zostawili sześciolatkę w oknie życia. Zapewniali, że wrócą

Rodzice zostawili sześciolatkę w oknie życia. Zapewniali, że wrócą

Źródło:
TVN24

W piątek wieczorem pokaz dronów upamiętnił 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Niebo nad stolicą rozświetliło aż 615 bezzałogowych statków powietrznych, które w synchronicznym roju uformowało 12 symbolicznych figur.

Rój dronów rozświetlił niebo nad Warszawą. W hołdzie powstańcom

Rój dronów rozświetlił niebo nad Warszawą. W hołdzie powstańcom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek na drodze krajowej numer 62. Na wysokości węzła Skuszew doszło do zderzenia dwóch aut: busa i samochodu osobowego. Policja podała, że do szpitala trafiły dwie osoby. Dwaj mężczyźni podróżujący busem byli nietrzeźwi, jeden po wypadku uciekł.

Uderzyli busem w bok jej auta, obaj byli pijani. Nie wiadomo, który z nich kierował

Uderzyli busem w bok jej auta, obaj byli pijani. Nie wiadomo, który z nich kierował

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Charakterystyczna zabytkowa budowla przy Puławskiej 59 przechodzi kompleksowy remont. "Gołębnik", zwany też domem gotyckim, powstał w XVIII wieku. Prace są prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

"Gołębnik" przechodzi remont, od fundamentów po iglicę

"Gołębnik" przechodzi remont, od fundamentów po iglicę

Źródło:
PAP

Zarzuty pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy usłyszał obywatel Indii. Mężczyzna miał pomagać nieustalonym osobom przedostać się do Hiszpanii. Sprawa wyszła na jaw podczas zatrzymania cudzoziemców na Lotnisku Chopina w czerwcu tego roku.

Wskazali go cudzoziemcy zatrzymani na lotnisku, to nazwisko pojawiało się też w innych sprawach

Wskazali go cudzoziemcy zatrzymani na lotnisku, to nazwisko pojawiało się też w innych sprawach

Źródło:
PAP

20-letnia rowerzystka z poważnymi obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala. Potrącił ją kierujący ciągnikiem rolniczym, który po zdarzeniu odjechał. Gdy policjanci go odnaleźli, twierdził, że "nie poczuł potrącenia".

Uderzył ciągnikiem w rowerzystkę i odjechał. Twierdził, że "nie poczuł potrącenia"

Uderzył ciągnikiem w rowerzystkę i odjechał. Twierdził, że "nie poczuł potrącenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymaniem prawa jazdy zakończyła się kontrola dostawczego forda, w którym mieszkanka Warki przewoziła nadmierną liczbę pasażerów. Za fotele samochodowe posłużyła jej wersalka.

Trzy osoby i pies na wersalce w busie

Trzy osoby i pies na wersalce w busie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Historyczna chwila na Dolnym Mokotowie. Tramwaj po raz pierwszy w historii skręcił w ulicę Belwederską. Na razie był to tylko skład pomiarowy i dotarł tylko do najbliższego przystanku. Według Tramwajów Warszawskich wykonawca linii do Miasteczka Wilanów podtrzymuje, że pierwsze składy z pasażerami dojadą tam na przełomie października i listopada.

Po raz pierwszy w historii tramwaj skręcił w Belwederską

Po raz pierwszy w historii tramwaj skręcił w Belwederską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mały chłopczyk bez opieki jeździł rowerkiem biegowym obok autobusów. Malucha zauważyli strażnicy miejscy i pomogli mu odnaleźć mamę, która nieświadoma zagrożenia robiła zakupy.

Mały chłopiec na rowerku biegowym jeździł obok autobusów. "Ciarki mi przeszły po plecach"

Mały chłopiec na rowerku biegowym jeździł obok autobusów. "Ciarki mi przeszły po plecach"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na wysokości Kępy Tarchomińskiej znalazł fragment czaszki i kości. Trafiły do zakładu medycyny sądowej. - Wierzymy, że czyjaś historia zostanie rozwiązana i rodzina zazna spokoju - powiedział Daniel Dymiński, który od ponad roku szuka swojego zaginionego syna Krzysztofa.

Daniel Dymiński podczas poszukiwań syna znalazł ludzkie szczątki. "Może jakaś rodzina zazna spokoju"

Daniel Dymiński podczas poszukiwań syna znalazł ludzkie szczątki. "Może jakaś rodzina zazna spokoju"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Archiwum Akt Nowych wzbogaciło swoje zbiory o archiwalia Szefa Sztabu Zgrupowania AK "Radosław" ppłk. Wacława Janaszka. - Chcemy, żeby te dokumenty żyły, aby na ich podstawie powstawały publikacje naukowe. Badania nad AK na pewno nie są jeszcze zakończone - powiedział w piątek dyrektor AAN Mariusz Olczak.

"Chcemy, żeby te dokumenty żyły, aby na ich podstawie powstawały publikacje naukowe"

"Chcemy, żeby te dokumenty żyły, aby na ich podstawie powstawały publikacje naukowe"

Źródło:
PAP

19-latek z Warszawy ukradł rodzicom samochód i pojechał do znajomego na Pomorze. Został zatrzymany po trzeciej kradzieży ze stacji paliw. Grozi mu 10 lat pozbawienia wolności, nawet 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna.

Autem rodziców pojechał z Warszawy nad morze. Grozi mu 10 lat więzienia

Autem rodziców pojechał z Warszawy nad morze. Grozi mu 10 lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 80 procent uczestników ankiety przeprowadzonej przez urząd miasta poparło wprowadzenie zakazu nocnej sprzedaży alkoholu w mieście. Ograniczenie ma dotyczyć sklepów i stacji benzynowych i obowiązywać w godzinach 23-6. Ratusz zapowiada, że przygotuje projekt uchwały dla Rady Warszawy, bo ostateczna decyzja leży w jej rękach.

Mieszkańcy przekonali prezydenta Warszawy w sprawie nocnego zakazu handlu alkoholem

Mieszkańcy przekonali prezydenta Warszawy w sprawie nocnego zakazu handlu alkoholem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka Ursynowa przywiozła z wakacji nad Bałtykiem niespodziewaną pamiątkę. W jej bagażu ukrył się mały krab. Mieszkanka Ursynowa zaalarmowała straż miejską.

Po urlopie znalazła w bagażu pasażera na gapę

Po urlopie znalazła w bagażu pasażera na gapę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonanie projektu przebudowy ulicy Puławskiej na odcinku od Dolnej do Rakowieckiej. Jezdnia ma być węższa, by wygodniej było zmarginalizowanym dziś w tym miejscu pieszym i rowerzystom. Pojawi się nowa zieleń.

Puławska się zmieni, ale nieprędko. Na projekt poczekamy minimum dwa lata

Puławska się zmieni, ale nieprędko. Na projekt poczekamy minimum dwa lata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Żelechowie koło Garwolina kierowca SUV-a potrącił nastoletnią dziewczynkę. W wyniku poniesionych obrażeń 13-latka zmarła. Prokuratura przekazała, że kierujący został już przesłuchany, na razie w charakterze świadka.

Kierowca SUV-a potrącił 13-latkę. Dziewczynka nie żyje

Kierowca SUV-a potrącił 13-latkę. Dziewczynka nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali mężczyznę, który postrzelił kota swojej sąsiadki. 69-latek tłumaczył, że sprawdzał celność wiatrówki. Kot nie żyje, sprawcy grozi więzienie.

Postrzelił kota sąsiadki. Tak sprawdzał celność wiatrówki

Postrzelił kota sąsiadki. Tak sprawdzał celność wiatrówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątkowy poranek na rondzie Wiatraczna kierowca porsche wypadł z jezdni i zatrzymał się na torowisku tramwajowym. Okazało się, że był pod wpływem alkoholu.

Porsche na torowisku, kierowca pijany

Porsche na torowisku, kierowca pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

37-letni obywatel Tadżykistanu od połowy 2023 roku był poszukiwany listem gończym za przestępstwo na tle seksualnym oraz groźby. Ukrywał się w różnych dzielnicach Warszawy.

Był ścigany za przestępstwo na tle seksualnym, ukrywał się

Był ścigany za przestępstwo na tle seksualnym, ukrywał się

Źródło:
tvnwarszawa.pl