Półmaraton Pokoju z rekordami. Pierwsi na mecie zawodnik z Tanzanii i biegaczka z Etiopii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
Uczestnicy na trasie 16. Półmaratonu Warszawskiego ( materiał archiwalny)
Uczestnicy na trasie 16. Półmaratonu Warszawskiego ( materiał archiwalny)Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Uczestnicy na trasie 16. Półmaratonu WarszawskiegoMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

16. Półmaraton Warszawski, na znak solidarności z Ukrainą odbył się jako Warszawski Półmaraton Pokoju. Biegacze wystartowali w niedzielę rano. Rywalizacja kobiet i mężczyzn zakończyła się rekordami. Powoli kończą się utrudnienia na ulicach.

W niedzielny poranek rozpoczął się 16. Półmaraton Warszawski. To pierwszy masowy bieg w stolicy od początku pandemii. Organizatorzy zapowiadali, że impreza będzie odbywała się bez ograniczeń związanych z limitami startujących jednocześnie zawodników. Biegacze wyruszyli o godzinie 9 z ulicy Konwiktorskiej, skąd pobiegli przez Żoliborz oraz Pragę, by następnie dotrzeć do Agrykoli. Bieg kończy się na Wisłostradzie na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

Około godziny 10 pierwsi zawodnicy zaczęli pojawiać się na mecie. Zwycięzcą półmaratonu został Emanuel Giniki Gisamoda z Tanzani. Organizatorzy podali, że pobił on rekord imprezy, pokonując trasę w 01:00:29. Jego wynik okazał się lepszy o 19 sekund od rekordzisty sprzed ośmiu lat.

Emanuel Giniki Gisamoda z Tanzani pokonał trasę półmaratonu w rekordowym czasieMaraton Warszawski / Facebook

"Na drugiej pozycji wśród mężczyzn z dziesięciosekundową stratą do Tanzańczyka na mecie zameldował się Abel Chebet z Ugandy, a trzeci na metę wbiegł Kenijczyk Josphat Kipchirchir Too z czasem 01:01:46" - poinformowała fundacja Maraton Warszawski. Najlepszy z Polaków to Mariusz Giżyński, który zajął 10. miejsce.

Rekordem zakończyła się również rywalizacja kobiet. Najszybciej dystans półmaratonu pokonała  Etiopka Tiruye Mesfin Aman z czasem 01:08:55. "Podium biegu pań uzupełniły Likina Amebaw z Etiopii (01:09:01) oraz Kenijka Veronicah Njeri Maina (01:09:49). Najlepsza z Polek to Aleksandra Brzezińska (01:12:11), która zajęła 5. miejsce.

Symboliczna nazwa

Tegoroczna edycja półmaratonu odbywa się pod zmienioną, symboliczną nazwą - Warszawski Półmaraton Pokoju. Dyrektor biegu Marek Tronina wyjaśniał podczas wtorkowej konferencji prasowej, że jest to gest solidarności z Ukrainą i znak sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji na niepodległe państwo.

Nawiązanie przez organizatorów do sytuacji w Ukrainie ma być nie tylko symbolem, mają za tym iść konkretne działania. - Chcemy pomóc ludziom, którzy znaleźli się w sytuacji dramatycznej i nieoczekiwanej. Zorganizowaliśmy wirtualny Charytatywny Bieg Jedności z Ukrainą w ramach którego zebrano już 45 tysięcy złotych dla Polskiej Akcji Humanitarnej, która prowadzi zbiórkę na rzecz osieroconych dzieci przybyłych z Ukrainy. Podczas trwania samego wydarzenia również przeprowadzimy zbiórki charytatywne dla trzech ukraińskich szpitali oraz dla sierot z Ukrainy - zapowiedział Tronina, cytowany w komunikacie fundacji "Maraton Warszawski". Dodał też, że wszyscy zawodnicy z Ukrainy pobiegną w niedzielę bezpłatnie.

Symboliczną zmianę nazwy wydarzenia mają również podkreślać medale, które otrzymają uczestnicy półmaratonu. Dotychczas przedstawiały one symbole stolicy, tym razem znajdują się na nich dwie dłonie splecione w geście pomocy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Medal 16. edycji Półmaratonu WarszawskiegoFundacja "Maraton Warszawski"

16. Półmaraton Warszawski - gdzie start i meta?

Początek półmaratonu planowany był na godzinę 9, do mety ostatni zawodnicy powinni dobiec do godziny 12.30. Start zlokalizowany był na Nowym Mieście przy ulicy Konwiktorskiej. Uczestnicy ruszyli w kierunku placu Wilsona, a następnie mostem Gdańskim udali się na prawą stronę Wisły. Z powrotem do Śródmieścia powrócili mostem Świętokrzyskim. Z Powiśla udali się ulicą Rozbrat w kierunku Parku Agrykola. Ostatnie kilometry wiodły na południe - Wybrzeżem Kościuszkowskim i Wybrzeżem Gdańskim w kierunku mety zlokalizowanej przy Multimedialnym Parku Fontann.

Ponadto w godzinach 13-14.30 odbyła się 9. edycja Biegu na Piątkę. Uczestnicy wystartowali z ulicy Konwiktorskiej, następnie pobiegli ulicą Mickiewicza do placu Wilsona i ulicą Krasińskiego do Wybrzeża Gdyńskiego i Gdańskiego. Meta zlokalizowana była na wysokości Parku Fontann na Podzamczu. Około 14.40 Zarząd Transportu Miejskiego podał, że biegacze zakończyli już rywalizację. Na ulicach będących na trasie biegu trwa przywracanie ruchu.

Zamknięcie ulic w trakcie Półmaratonu Warszawskiego

Trasa półmaratonu przebiegała ulicami: Konwiktorską (start), Muranowską, Andersa, Mickiewicza, Krasińskiego, Wybrzeże Gdyńskie, Krajewskiego, Zakroczymską, Szymanowską, Słomińskiego, mostem Gdańskim, Starzyńskiego, Namysłowską, Ratuszową, Wybrzeżem Helskim, Wybrzeżem Szczecińskim, Okrzei, Jagiellońską, Zamoyskiego, Sokolą, Wybrzeżem Szczecińskim, mostem Świętokrzyskim, Tamką, Kruczkowskiego, Rozbratem, Górnośląską, Hoene-Wrońskiego, Myśliwiecką, Szwoleżerów, Czerniakowską, Solcem, Wioślarską, Wybrzeżem Kościuszkowskim, Wybrzeżem Gdańskim do mety na wysokości Parku Fontann.

Trasa Półmaratonu WarszawskiegoUrząd m.st. Warszawy

Wszystkie te ulice były zamykane w niedzielę 27 marca od godziny 8.30. Ratusz zapowiadał, że zmiany w organizacji ruchu będą wprowadzane sukcesywnie wraz z przemieszczaniem się biegaczy.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Utrudnienia czekały na pasażerów komunikacji miejskiej. Autobusy linii 102, 106, 107, 108, 109, 114, 116, 118, 125, 127, 135, 141, 146, 147, 157, 159, 162, 166, 169, 170, 171, 178, 185, 187, 202, 212, 409, 500, 503, 509 i 518 jeździły zmienionymi trasami. Stopniowo otwierane były kolejne ulice i odwieszane przystanki.

Zmiany czekały też w pasażerów podróżujących tramwajami. W niedzielę od godziny 8.45 tramwaje linii 6, 15, 18, 20 i 28 kursowały na skróconych trasach. Jak poinformował ZTM, na trasach objazdowych dla wszystkich linii obowiązywały przystanki: jako stałe - pierwsze napotkane po zjeździe ze stałej trasy oraz przystanek Pl. Na Rozdrożu (jako krańcowy dla linii 171 oraz warunkowy dla wszystkich linii skierowanych na trasy objazdowe) oraz jako warunkowe - pozostałe na trasach objazdowych.

10 tysięcy osób

Organizatorem imprezy biegowej była fundacja "Maraton Warszawski", która została założona w 2002 roku. Jej szacunki wskazywały, że w Półmaratonie Warszawskim oraz w Biegu na Piątkę wzięło udział około 10 tysięcy osób.

Jak podaje, jej główną misją jest popularyzacja biegania w Polsce, wsparcie zarówno profesjonalnych zawodników jak i amatorów, a także poprawa standardów organizacyjnych imprez biegowych. Fundacja organizuje między innymi: Maraton Warszawski, Półmaraton Warszawski, Ekiden oraz cykl imprez biegowych "Puchar Maratonu Warszawskiego".

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Maraton Warszawski / Facebook

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl