- Bez dużych, kosztownych inwestycji poprawiamy jakość lokalnych ulic tam, gdzie mamy jeszcze drogi gruntowe - mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydent Warszawy. - Ulice zgłaszają dzielnice, bo to lokalne samorządy najlepiej wiedzą, które z nich trzeba poprawić w pierwszej kolejności. Drogi muszą posiadać kategorię drogi publicznej gminnej, a utwardzenie ich polega na pokryciu pasa drogi gruntowej utwardzoną nawierzchnią betonową lub asfaltową, bez budowania oświetlenia, odwodnienia, kanalizacji, chodników - wylicza.
Za sześć milionów
19 ulic o łącznej długości około siedmiu kilometrów wyznaczono w tym roku do utwardzenia. Cała operacja będzie kosztowała ponad 6 milionów złotych.
Jak zapewniają drogowcy, prace prowadzone są już na Makowskiej. To samo czeka jeszcze Ciekawą, Lubuską, Radoszycką, Rejowiecką w Wawrze, Dudziarską na Pradze Południe, Foliałową, Struga we Włochach, Fortel, Inowłodzką, Jarzębinową, Raciborską, Szamotulską na Białołęce, Henryka Brodatego w Ursusie, Paderewskiego, Pastuszków, Szeroką w Rembertowie, Rembertowską w Wesołej, Ruczaj w Wilanowie.
Prace wykonuje Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. Jak tłumaczą urzędnicy, część dróg jest utwardzana asfaltem na podbudowie z kruszywa a część technologią betonu wałowanego RCC (ang. RCC, roller-compacted concrete).
"Jest to specjalna odmiana betonu cementowego o odpowiednim składzie i proporcjach dobranych w taki sposób, by uzyskać optymalne zagęszczenie betonu i szybki wzrost jego wytrzymałości. Do układania tego rodzaju betonu używa się rozściełaczy podobnych do tych, które układają nawierzchnie asfaltowe" - podaje ratusz.
Wykonanie trzystumetrowego odcinka drogi może zająć około dziesięciu dni.
W zeszłorocznej edycji programu utwardzone zostały 24 ulice za około sześć milionów złotych.
TAK WYGLĄDA REMONT DROGI NA JANA KAZIMIERZA:
ran/mś
Remont drogi na Jana Kazimierza
Remont drogi na Jana Kazimierza