Remont Mińskiej najwcześniej w 2025 roku. "Mamy nadzieję na pieniądze od rządu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Remont ulicy Mińskiej najwcześniej w 2025 roku
Remont ulicy Mińskiej najwcześniej w 2025 roku
tvnwarszawa.pl/Olek Klekocki
Remont ulicy Mińskiej najwcześniej w 2025 rokutvnwarszawa.pl/Olek Klekocki

Prace remontowe na ulicy Mińskiej rozpoczną się najwcześniej w 2025 roku, jeśli będą na to środki - przekazał portalowi tvnwarszawa.pl rzecznik dzielnicy Praga Południe. Obecnie przygotowywany jest nowy projekt. Miejscy aktywiści zarzucają urzędnikom opieszałość i "niedasizm", bo o rewitalizacji głównej ulicy Kamionka mówi się już od 2015 roku.

Mińska to ulica kontrastów. W bliskim sąsiedztwie stoi tu nowy apartamentowiec i komunalna kamienica, na której wisi transparent mieszkańców domagających się od miasta instalacji centralnego ogrzewania. Według rzecznika Pragi Południe Andrzeja Opali Kamionek i jego główna ulica padły ofiarą własnego sukcesu - Mińską rozjeżdża ciężki sprzęt wykorzystywany do budowy powstających w okolicy mieszkań. Pogarsza to i tak już fatalny stan nawierzchni, która nie zaznała remontu od lat. Asfalt w wielu miejscach się kruszy, w drodze pełno jest dziur prowizorycznie łatanych kostką brukową.

Nie jest też bezpiecznie.  – Obecny układ Mińskiej - prostej drogi bez żadnych azyli dla pieszych, ze słabo oznakowanymi przejściami - sprawia, że kierowcy mogą się rozpędzać. Nie mówię nawet, że celowo, ale mimowolnie. Po prostu sprzyja temu geometria drogi. Potrzeba tutaj pilnych zmian – mówi Robert Migas, radny dzielnicy Praga Południe, reprezentujący Miasto jest Nasze. 

Na remont Mińskiej nie ma w tym roku pieniędzy

Uspokojenie ruchu było jednym z głównych postulatów mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych w 2018 roku w ramach projektu Na_prawa Ulic. Planowano wówczas wyremontować Konopacką, Nieporęcką, Tarchomińską, Ząbkowską, Łochowską i właśnie Mińską. Ta ostatnia miała stać się zieloną ulicą, z ograniczeniem prędkości do 30 km/h, bez ciężarówek, z szerokimi chodnikami, obniżonym krawężnikiem i wyesowanym torem jazdy, zmuszającym kierowców do zmniejszenia prędkości. Mieszkańcy domagali się również naprawy zepsutych latarni.

Wymienione postulaty nie zostały uwzględnione w planie przebudowy drogi, który w 2023 roku na zlecenie dzielnicy przygotowała prywatna firma projektowa. – Po konsultacjach społecznych została tylko tablica informacyjna na lokalnym bazarku. Stała się symbolem niedasizmu. Władze Pragi Południe nie do końca wiedzą, jak zmienić tę ulicę, stąd odkładanie tematu na później i zasłanianie się brakiem pieniędzy – uważa Krzysztof Michalski ze stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi. – A mieszkańcy się frustrują, bo włożyli w to pewien wysiłek i jedyne, co po tym zostało, to wyblakła tablica – dodaje Michalski. 

Projekt ostatecznie przepadł. Nie zaakceptowało go stołeczne Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym, które nakazało wprowadzenie poprawek, wskazując w uwagach, że na Mińskiej, od Gocławskiej do Kamionkowskiej, powinien powstać woonerf, czyli strefa przypominająca deptak z zielenią, ławkami i zwężoną drogą, na której pierwszeństwo mają piesi. Innymi słowy, BZRD oczekuje od dzielnicy wprowadzenia zmian zgodnych z oczekiwaniami mieszkańców, które ci wyrazili w konsultacjach społecznych.

Rzecznik dzielnicy Praga Południe Andrzej Opala przekazał nam, że prace projektowe "zakończą się jeszcze w tym roku". – Temat jest podejmowany na każdym spotkaniu zarządu dzielnicy i wciąż poznajemy nowe szczegóły – zapewnia rzecznik. Opala przyznaje, że dzielnica nie ma pieniędzy w tegorocznym budżecie na sam remont. Prace budowlane ruszą najwcześniej w 2025 roku. I to pod warunkiem, że znajdą się na ten cel środki. – Mamy też nadzieję na zastrzyk finansowy z rządu, bo były takie zapowiedzi – dodaje Opala. 

Strefa Płatnego Parkowania na Kamionku od listopada

Choć na remont będzie trzeba poczekać, sytuacja na Mińskiej ma się poprawić jeszcze w tym roku. 4 listopada na Kamionku uruchomiona zostanie strefa płatnego parkowania. Mieszkańcy liczą, że to ukróci zastawianie chodnika samochodami. – Zmieni się organizacja ruchu, ale nie będzie to obejmowało żadnych robót budowlanych. Chodzi wyłącznie o malowanie linii czy ustawianie znaków – tłumaczy Mikołaj Pieńkos z biura prasowego Zarządu Dróg Miejskich. W ramach strefy miejsca parkingowe zostaną wyznaczone na ulicy, samochody mają więc zniknąć z chodników. 

"Mińska ma gigantyczny potencjał, dawno powinna zostać wyremontowana"
"Mińska ma gigantyczny potencjał, dawno powinna zostać wyremontowana"tvnwarszawa.pl/Olek Klekocki

Aktywiści miejscy są zgodni, że to zmiana idąca w dobrą stronę. – Wyznaczone będą azyle dla pieszych, parkowanie zostanie zdjęte z chodników, dzięki temu zawężona zostanie geometria jezdni. Zachęci to kierowców do spokojniejszej jazdy – przewiduje radny MJN Robert Migas. – Natomiast nie zwalnia to urzędu dzielnicy z wysiłków na rzecz remontu całej nawierzchni, chodników, posadzenia drzew, bo teraz na Mińskiej mamy betonozę – podsumowuje. 

Autorka/Autor:ok/tok

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl/Olek Klekocki

Pozostałe wiadomości

Na brzegu Wisły na wysokości Kępy Tarchomińskiej znaleziono fragment czaszki i kości. Trafiły do zakładu medycyny sądowej.

Na brzegu wyspy na Wiśle znaleziono fragment czaszki i kości

Na brzegu wyspy na Wiśle znaleziono fragment czaszki i kości

Źródło:
PAP

Po południu aktywiści z Ostatniego Pokolenia oblali na pomarańczowo szklaną fasadę galerii handlowej Złote Tarasy. Akcja jest związana z nadchodzącym rokiem szkolnym. Interweniowała policja, która wylegitymowała dwie osoby. Trwa czyszczenie elewacji.

Złote Tarasy oblane farbą. Kolejna akcja Ostatniego Pokolenia

Złote Tarasy oblane farbą. Kolejna akcja Ostatniego Pokolenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko trzem osobom - dwóm opiekunkom i mężowi jednej z nich - w sprawie nagrania, na którym uwieczniono kąpiel podopiecznej Domu Pomocy Społecznej w Pułtusku. Wideo z nagą starszą kobietą trafiło do sieci.

Nagrały podopieczną podczas mycia. Jest akt oskarżenia

Nagrały podopieczną podczas mycia. Jest akt oskarżenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest zgoda miasta na SBM FFestival 2024 na terenie Akademii Wychowania Fizycznego. Organizator hip-hopowej imprezy uzyskał pozytywną opinię służb, a co za tym idzie - miasta. Wcześniej ratusz wydał negatywną decyzję o lokalizacji koncertów.

Najpierw nie było pozwolenia, teraz jest. Festiwal hip-hopowy się odbędzie

Najpierw nie było pozwolenia, teraz jest. Festiwal hip-hopowy się odbędzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanki i mieszkańcy Warszawy mogą wskazać swoje ulubione drzewo. Właśnie rusza plebiscyt na Warszawskie Drzewo Roku 2024. O tytuł zabiega 13 roślin, po jednym z każdej dzielnicy. Każde jest wyjątkowe, ale wygrać może tylko jedno.

Historia, wiek, a może okazałość? Rusza konkurs na Warszawskie Drzewo Roku

Historia, wiek, a może okazałość? Rusza konkurs na Warszawskie Drzewo Roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie kończą się kłopoty popularnego placu zabaw w Ogrodzie Saskim. Wykonawca miał wymienić drewniane palisady, ale nie wywiązał się z umowy. Zarząd Zieleni wybrał więc nową firmę, która się tym zajmie. Prace potrwają jednak przez kolejny miesiąc, co oznacza przesunięcie terminu otwarcia.

Problemy z remontem popularnego placu zabaw. Termin otwarcia znów przesunięty

Problemy z remontem popularnego placu zabaw. Termin otwarcia znów przesunięty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Mławy zatrzymali dwie osoby podejrzane o przywłaszczenie 1600 złotych, które zostały wypłacone wcześniej z bankomatu przez 61-letnią kobietę. W ich ujęciu pomogli internauci.

Zabrali pieniądze pozostawione w bankomacie. Internauci postanowili działać

Zabrali pieniądze pozostawione w bankomacie. Internauci postanowili działać

Źródło:
PAP

Zatrzymani w Nigerii studenci Uniwersytetu Warszawskiego "zostali uwolnieni i przebywają w Kano" - przekazało w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Studenci i ich wykładowczyni zostali zatrzymani przez władze Nigerii w trakcie antyrządowych demonstracji, które odbywały się na początku sierpnia.

MSZ: polscy studenci zatrzymani w Nigerii zostali uwolnieni

MSZ: polscy studenci zatrzymani w Nigerii zostali uwolnieni

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z funkcjonariuszami CBŚP zlikwidowali laboratorium syntetycznych narkotyków pod Garwolinem. Zabezpieczono ponad 420 litrów cieczy zawierającej 4-CMC oraz trzy kilogramy gotowych już substancji psychotropowych w postaci klefedronu. W tej sprawie zarzuty usłyszało trzech mężczyzn.

W stodole zbudowali narkotykowe laboratorium. Zarzuty dla trzech mężczyzn

W stodole zbudowali narkotykowe laboratorium. Zarzuty dla trzech mężczyzn

Źródło:
PAP

Joanna Nawrocka, która kieruje Teatrem Ochoty od 2010 roku, nie będzie ubiegać się o kolejną kadencję - poinformowało Biuro Kultury stołecznego ratusza. Konkurs na nową dyrektorkę lub dyrektora odbędzie się jesienią.

Kieruje teatrem od 14 lat, kolejnej kadencji już nie chce

Kieruje teatrem od 14 lat, kolejnej kadencji już nie chce

Źródło:
PAP

W czwartek stołeczni radni zagłosują nad projektem uchwały rozszerzającej strefę płatnego parkowania o kolejną część Mokotowa. Zdaniem jej autorów zachęciłoby to mieszkańców do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej. Zmiany miałyby wejść w życie w lutym przyszłego roku.

Radni zagłosują nad rozszerzeniem strefy płatnego parkowania na Mokotowie

Radni zagłosują nad rozszerzeniem strefy płatnego parkowania na Mokotowie

Źródło:
PAP

W przesyłce kurierskiej zamiast gumowych uszczelek do okien był tytoń bez polskich znaków akcyzy. Nielegalny towar przechwycili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej po tym, jak wywąchała ją wyszkolona do tego czworonożna Negrita. Szacunkowa wartość rynkowa przemytu to prawie 900 tysięcy złotych.

Przesyłka miała zawierać uszczelki, Negrita wywąchała nielegalny tytoń

Przesyłka miała zawierać uszczelki, Negrita wywąchała nielegalny tytoń

Źródło:
PAP

W miejscowości Jastrząb (Mazowieckie) doszło do wypadku z udziałem śmigłowca. Pilot doznał lekkich obrażeń. Policja podała, że stracił on panowanie nad śmigłowcem.

Wypadek śmigłowca podczas startu

Wypadek śmigłowca podczas startu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozpoczęli przebudowę skrzyżowania ulic Ostrobramskiej i Poligonowej. Powstanie tam wyczekiwane przez mieszkańców przejście naziemne. Nowa zebra będzie gotowa jeszcze w tym roku.

Powstaje wyczekiwane przez mieszkańców przejście naziemne

Powstaje wyczekiwane przez mieszkańców przejście naziemne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

53-letni obywatel Litwy został zatrzymany podczas kontroli granicznej na Lotnisku Chopina. Strażnicy graniczni przewieźli go do prokuratury, a stamtąd trafił do aresztu.

Z lotniska zawieźli go do prokuratury

Z lotniska zawieźli go do prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Małżeństwo zauważyło kierowcę, który jechał wężykiem, zjeżdżał na przeciwległy pas i na chodniki. Na najbliższym skrzyżowaniu udaremnili pijanemu mężczyźnie dalszą jazdę i wezwali policję. - Obywatelska postawa zasługuje na uznanie - komentują policjanci.

Jechał wężykiem, zjeżdżał na chodnik. Kierowcę zatrzymało małżeństwo

Jechał wężykiem, zjeżdżał na chodnik. Kierowcę zatrzymało małżeństwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Radomiu zatrzymali urzędnika podejrzanego o przyjmowanie łapówek od animatorów zajęć sportowych. 58-latek został przyłapany na gorącym uczynku, gdy przyjmował tysiąc złotych.

"Urzędnika zatrzymano podczas przyjęcia łapówki"

"Urzędnika zatrzymano podczas przyjęcia łapówki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o odzyskaniu "Portretu Marszałka Józefa Piłsudskiego" i książki "Kultura i sztuka ludu żydowskiego na ziemiach polskich". Obraz trafi do Muzeum Historii Polski, a książka zostanie włączona do ocalałej części przedwojennego historycznego zbioru bibliotecznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w Bibliotece Narodowej.

Zaginiony podczas wojny cenny obraz leżał na strychu, prawdopodobnie 85 lat

Zaginiony podczas wojny cenny obraz leżał na strychu, prawdopodobnie 85 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek po południu na trasie S8 za ulicą Lazurową zderzyło się kilka samochodów. Poszkodowana została jedna osoba. Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz informował o dużych utrudnieniach w kierunku Białegostoku.

Zderzenie kilku aut na S8. Korek miał pięć kilometrów

Zderzenie kilku aut na S8. Korek miał pięć kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Płocku wszczęła śledztwo w sprawie tragicznego wypadku, do którego doszło w niedzielę w miejscowości Brody Duże. Zderzyły się tam dwa samochody osobowe. Zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne. Śledczy weryfikują, czy do wypadku mogło przyczynić się zachowanie kierującego innym pojazdem.

Zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne. Prokuratura bada wątek trzeciego auta

Zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne. Prokuratura bada wątek trzeciego auta

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl