Przeszli z relikwiami do Świątyni Opatrzności

Procesja do Wilanowa
Źródło: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Procesja z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego dotarła do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie odbyła się msza św., której przewodniczy prymas Grecji i arcybiskup Aten Sevastianos Rossolatos. Obecna była m.in. premier Beata Szydło.

Niedziela to trzeci dzień obchodów Święta Dziękczynienia. W tym roku przebiega ono pod hasłem "Chrzest Darem Miłosierdzia".

Procesję z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego prowadził biskup Michał Janocha. - Wyruszmy z procesją ulicami Warszawy, ku Bożej opatrzności - powiedział bp Janocha, który przywitał uczestników procesji. - Będziemy przemierzać drogi, którymi chodzimy do domu, do pracy, do szkoły, a te wszystkie drogi prowadzą do Bożej opatrzności - dodał.

- Niech nasza procesja do Bożej opatrzności będzie dziękczynieniem za całe nasze życie, za wolność naszej ojczyzny, za wszystko, co chcemy wypowiedzieć i czego nie możemy wypowiedzieć - tłumaczył biskup.

Święto Dziękczynienia w Warszawie

Dwie orkiestry

W procesji szły dwie orkiestry strażacka i góralska, a także m.in. poczty sztandarowe, wojsko, harcerze, górnicy, duchowni, przedstawiciele organizacji katolickich i parafii warszawskich, pracownicy i podopieczni różnych dzieł miłosierdzia: ośrodków, domów opieki, centrów pomocy i zespołów Caritas. Przy kościele św. Antoniego Mari Zaccarii, nastąpiło uroczyste przekazanie relikwii św. Maksymiliana Kolbego.

O godz. 12.00 na terenie Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęła się msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie prymas Grecji i arcybiskup Aten Sevastianos Rossolatos; on także wygłosłi homilię.

Prymas Grecji abp Sevastianos Rossolatos, który przewodniczył uroczystej mszy św., w wygłoszonej homilii podkreślił, że "sekularyzacja to duch świata, który oddala od przesłania Ewangelii, od prawdy, że Bóg dotrzymał swoich obietnic i że posłał nam Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, który umarł z powodu naszych grzechów i zmartwychwstał dla naszego usprawiedliwienia".

Przeciwko sekularyzacji

- Sekularyzacja to duch współczesnego społeczeństwa, które nie stosuje się już do Prawdy Ewangelii, nie uznaje już Królestwa Bożego jako skarbu, który warto nabyć za cenę wszelkich wyrzeczeń. Sekularyzacja to mentalność, według której wystarczą nam wykształcenie, nasz zawód, pieniądze, przyjemności, nauka, technologia. To sposób myślenia, który podpowiada ci, że jesteś w porządku, że nie masz grzechów, że jesteś doskonały, kochasz wszystkich i nie potrzebujesz żadnego Zbawiciela, zatem nie potrzebujesz też Kościoła, który głosi ci Słowo wiernego Boga i udziela ci sakramentów zbawienia! - mówił abp Rossolatos.

Zdaniem prymasa Grecji wrogiem współczesnych chrześcijan jest "sekularyzacja, życie bez Kościoła i Słowa Bożego". Dodał, że jest to "życie bez prawdy, która ogłasza nam wierność Boga i naszą wierność".

Abp Rossolatos przypomniał też słowa św. Hieronima, który mówi, że "nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Jezusa Chrystusa".

- Ta Świątynia, którą wznieśliście wspólnie jako Kościół żywy w Polsce, aby dziękować Bożej Opatrzności, ma przypominać wam i wszystkim, że Bóg jest zawsze wierny i że zawsze jest gotów przywracać nam życie, jeśli tylko wracamy do Niego całym sercem! - powiedział abp Rossolatos o Świątyni Opatrzności Bożej.

Święto Dziękczynienia w Warszawie

Marszałkowie, premier, prezes

Po homilii został odczytany przez kard. Kazimierza Nycza akt zawierzenia Opatrzności Bożej polskiej młodzieży, która przygotowuje się do ŚDM zaplanowanych w lipcu w Krakowie, a także polskich rodzin i zakonu franciszkanów.

Kard. Nycz dziękując uczestnikom za udział w uroczystości powiedział: "dzisiejsze Święto Dziękczynienia traktujemy też jako przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie".

W mszy uczestniczyli w niej m.in. premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu - Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, szef PiS Jarosław Kaczyński.

Po mszy relikwie św. Maksymiliana Kolbego zostały przeniesione do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. Odbył się też koncert pt. "Moc dobra".

Według organizatorów w uroczystości Święta Dziękczynienia uczestniczyło ok. 8 tys. wiernych.

W Święto Dziękczynienia w parafiach na terenie całej Polski jest prowadzona zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

Utrudnienia

Trasa przemarszu prowadziła ulicami: Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Rondo gen. Ch. de Gaulle’a, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie, Belwederska, Jana III Sobieskiego, al. Wilanowska, al. Rzeczypospolitej, Prymasa A. Hlonda. Ulice były czasowo wyłączane z ruchu.

W niedzielę od godz. 6.00 do 22.00 zamknięte są: wschodnia jezdnia (w kierunku centrum) al. Rzeczypospolitej od ul. Sejmu Czteroletniego do ul. F. Klimczaka oraz ul. Prymasa A. Hlonda od al. Rzeczypospolitej do ul. św. U. Ledóchowskiej. Wyznaczone zostaną miejsca postojowe na ulicach: wschodnia jezdnia al. Rzeczypospolitej od ul. F. Klimczaka do al. Wilanowskiej (w godz. 6.00 – 22.00), zachodnia jezdnia al. Rzeczypospolitej od al. Wilanowskiej do ul. Prymasa A. Hlonda (w godz. 11.45 – 22.00), ul. Przyczółkowa od ul. F. Klimczaka do ul. A. Branickiego (w godz. 6.00 do 16.00).

Autobusy 217 i 522 dojeżdżają jedynie do pętli Oś Królewska 02.

Zmiany w organizacji ruchu

Zdjęcie na stronie głównej: PAP/Rafał Guz

ran/b/PAP

Czytaj także: