Prezydent się rozmyśliła, urzędnicy poddali. Tempo-30 trafiło do szuflady

Tempo-30 miał objąć m.in. Muranówtvnwarszawa.pl

Strefy Tempo-30 na Muranowie i Nowym Mieście miały wskazać kierunek zmian na stołecznych ulicach. O ich wprowadzeniu zaczęły myśleć inne dzielnice. Ale początkowy zapał zgasł - zbuntowali się mieszkańcy Śródmieścia, "rozmyśliła się" też prezydent stolicy.

Tempo-30 to rozwiązanie sprawdzone w centrach wielu europejskich i niektórych polskich miast. Polega na ograniczeniu prędkości, ale nie chodzi w nim tylko o nowe znaki.

Podniesione skrzyżowania, wyspy dla pieszych i progi spowalniające, a przede wszystkim ograniczenie prędkości do 30 km/h -taki pomysł na organizację ruchu na ulicach Muranowa i Nowego Miasta dotarł do opinii publicznej ponad dwa lata temu.

Oba osiedla miały być papierkiem lakmusowym, który wskaże, czy na takie rozwiązanie warto stawiać na stołecznych ulicach.

Bez rewolucji

Na projekcie się jednak skończyło. Mieszkańcy, głównie Muranowa, zaprotestowali - uważali, że proponowane ograniczenie prędkości jest zbyt rygorystyczne. W czasie konsultacjiczęść progów zwalniających, a także część skrzyżowań z wprowadzoną zasadą prawej ręki, zostało wyeliminowanych bądź zastąpionych innymi rozwiązaniami.

- Po konsultacjach i protestach projekt został tak okrojony, że na tym etapie nie jesteśmy zainteresowani jego wdrożeniem. Po tych zmianach nie jest na tyle atrakcyjny, żeby patrzeć na niego pod kątem rowerowym - nie kryje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Łukasz Puchalski, pełnomocnik prezydent ds. komunikacji rowerowej.

To on osobiście zaangażował się w promowanie i namawianie do Tempo-30, głównie ze względu na ułatwienie życie rowerzystom. A teraz przekonuje: - Wdrożenie zmienionych propozycji niosłoby za sobą koszty, a poprawa sytuacji na drogach byłaby niewielka.

Ograniczenia na ulicach

O wprowadzeniu strefy Tempo-30 myślały też władze innych dzielnic. Już w 2013 roku pojawił się pomysł, by objąć nią ulice Starej Pragi. Jednak po ubiegłorocznych wyborach samorządowych zmieniły się władze. Czy nowy zarząd nadal jest zainteresowany projektem?

- Przyjrzymy się tym pomysłom, ale na razie nie myślimy o wprowadzeniu strefy Tempo-30. Uspakajamy i ograniczamy prędkość na ulicach, które modernizujemy. Stanie się to m.in. na Siedleckiej - mówi Paweł Lisiecki, burmistrz Pragi Północ.

Tempo-40?

O projekcie Tempo-30 na Mokotowie myśli z kolei burmistrz Bogdan Olesiński. - Na Sadybie są różne ograniczenia prędkości, a my chcielibyśmy wprowadzić jednolitą strefę, w której piesi mieliby też pierwszeństwo przy przekraczaniu lokalnych jezdni w dowolnym miejscu – mówił w styczniu na łamach "Gazety Stołecznej" burmistrz.

Na jakim etapie jest ten projekt teraz? - pytamy. Burmistrz przyznaje, że władze dzielnicy planowały jeszcze przed wakacjami rozpocząć konsultacje z mieszkańcami na temat wprowadzenia strefy. - Nasz wydział promocji, który zajmuje się konsultacjami, ma sporo pracy w związku z bardzo dużą liczbą projektów zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego. Dlatego myślę, że konsultacje dotyczące strefy przeprowadzimy tuż po wakacjach - tłumaczy Bogdan Olesiński.

I zaznacza, że urzędnicy zadadzą mieszkańcom dwa pytania: jedno będzie dotyczyło solenia ulic podczas odśnieżania. A drugie ograniczenia prędkości. - Spytamy mieszkańców, czy chcą strefy Tempo-30 czy Tempo-40 - wyjaśnia Olesiński.

Jak wyjaśnia, konsultacje będą dotyczyć północnej części Sadyby przy Jeziorku Czerniakowskim. - A także Służewca z niską zabudową, mniej więcej pomiędzy ul. Puławską, Wałbrzyską i al. Wilanowską - wyjaśnia burmistrz Mokotowa.

Prezydent się rozmyśliła

Zapał do wprowadzenia Tempo-30 ugasiła też pod koniec ubiegłego roku prezydent stolicy. W jednej z ankiet wyborczych Hanna Gronkiewicz-Waltz opowiedziała się za wprowadzeniem strefy.

Ale kilka dni po ubiegłorocznych wyborach samorządowych w wywiadzie dla radia RMF FM oznajmiła, że Tempo-30 w centrum nie będzie. W rozmowie z dziennikarzem odpowiedziała krótko "rozmyśliłam się".

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT

WYPOWIEDŹ EKSPERTA Z HOLANDII O TEMPO-30:

Tom Godefrooij, ekspert Dutch Cycling Embassy
Tom Godefrooij, ekspert Dutch Cycling EmbassyTomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

ran/r

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Straż pożarna: wszyscy zostali ewakuowani

Pożar w centrum handlowym. Straż pożarna: wszyscy zostali ewakuowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Sprawcy może grozić nawet 10 lat więzienia.

Zatrzymany po próbie podpalenia synagogi. "Nie chciał wyjaśnić, co nim kierowało"

Zatrzymany po próbie podpalenia synagogi. "Nie chciał wyjaśnić, co nim kierowało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca bmw zakończył jazdę w przydrożnym rowie. Policjanci ustalili, że był kompletnie pijany, a dodatkowo w ogóle nie powinien być na wolności.

Pijany wjechał do rowu. "Podczas wyciągania pojazdu, próbował nim odjechać"

Pijany wjechał do rowu. "Podczas wyciągania pojazdu, próbował nim odjechać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl