Poprawiają tunel w Falenicy. Mniejsze ronda, obcięte wąsy

[object Object]
W tym miejscu na powstać tunelArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Dowiedzieliśmy się, jak ma wyglądać tunel w Falenicy i jego okolica. Miasto wskazało wariant najmniej ingerujący w przestrzeń i chciałoby go jeszcze odchudzić. Wykreśliło drogi dojazdowe po jednej stronie torów i proponuje zmniejszenie rond.

Budowa ma związek z modernizacją linii kolejowej do Otwocka i dalej do Lublina. Kolejarze zamierzają zbudować trzeci, "szybki" tor, dlatego zabierają się za budowę bezkolizyjnych przejazdów: górą lub dołem.

Dla Falenicy PKP PLK zaproponowało trzy warianty tunelu. O tym, że ratusz przychyla się ku wersji najskromniejszej (numer trzy w galerii) pisaliśmy pod koniec sierpnia. Teraz jest to już oficjalne stanowisko, które Biuro Polityki Mobilności i Transportu przesłało do PKP PLK. Nie oznacza to jeszcze ostatecznej decyzji, bo ta należeć będzie do kolejowej spółki. Można się jednak spodziewać, że kolejarze nie będę robić problemu, bo – po pierwsze – wskazany wariant wydaje się najtańszy i najprostszy w realizacji; po drugie – na spotkaniu w urzędzie dzielnicy deklarowali: wybudujemy to, co zdecydujecie.

A miejscy urzędnicy, zgodnie z sugestią większości dzielnicowy radnych, zdecydowali, że potrzebny jest tunel o charakterze lokalnym. Mniejszy niż ten w sąsiednim Międzylesiu, po jednej jezdni w każdym kierunku.

Takie zmiany proponuje miastoPKP PLK / grafika tvnwarszawa.pl

Wschodnie wąsy zbędne

- Szukaliśmy rozwiązania, które będzie jak najmniej ingerowało w układ komunikacyjny. Dlatego tunel ma być ograniczony w przekroju do jednego pasa w każdym kierunku. Powodem, dla którego ograniczamy przepustowość jest to, że w pobliżu powstaną inne przeprawy o wiele bardziej przepustowe: tunel w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy oraz wiadukt na Brucknera na granicy Józefowa i Wawra - powiedział nam Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. I dodał, że przejazd w Falenicy nie pełni dziś funkcji tranzytowej, w przeciwieństwie do tego w Międzylesiu, dlatego nie ma powodu, żeby był szerszy.

Skutkiem tego jest też wykreślenie z projektu dróg, które miały bezpośrednio połączyć tunel ze wschodnią nitką ulicy Patriotów. Jeden z takich wąsów zaczynałby się na wysokości domu handlowego Fala, drugi byłby nieco dalej – na przedłużeniu ulicy Podjazd. Oba wypadają. - Powiązania z ulicą główną zachęcałyby do przeprawy ruchu tranzytowego, czego chcieliśmy uniknąć - wyjaśnił Olszewski.

Aby skutecznie rozprowadzać ruch po tej stronie torów, miasto rekomenduje remont ulic Frenkla, Bartoszyckiej i Podkowy. Mają być takie, aby swobodnie poruszały się po nich miejskie autobusy.

"Niewolnicy" 521

W projekcie ostały się natomiast dwa inne dojazdy po drugiej stronie torów, choć - jak się dowiadujemy - w zarządzie miasta nie było w tej kwestii jednomyślności. Dwie dodatkowe drogi mogą zaburzyć dość kameralny charakter tej części dzielnicy i - wnioskując z map - wymuszają wycinkę drzew. Istotnym argumentem okazała się linia autobusowa, do której mieszkańcy Falenicy są niezwykle przywiązani (choć dubluje trasę SKM). - Tamtędy jeździ ważny dla Wawra autobus 521, który musi jakoś skręcić w prawo z Patriotów, aby dotrzeć do pętli. Stąd te wąsy – tłumaczył burmistrz dzielnicy Łukasz Jeziorski. - Inżynierowie z miasta zastanawiają się jeszcze nad zawężeniem wielkości rond, które były nieco przeszacowane przez projektantów PKP, ale to tylko kosmetyka - dodał.

Ronda mają powstać u wylotów tunelu: po stronie zachodniej - na przecięciu Derkaczy i Bysławskiej, na wschodzie - na skrzyżowaniu Walcowniczej i Bystrzyckiej. Miejskie Biuro Polityki Mobilności i Transportu wnioskuje też o trzecie - w miejscu, gdzie Bysławska łączy się z Patriotów.

Ratuszowi zależy także na dodatkowym tunelu pieszo-rowerowym na wysokości przyszłej kulturoteki. Uzyskanie tego może nie być łatwe, bo chodnik i ścieżka rowerowa przewidziane są w głównym tunelu. Przejście piesze na północnym krańcu peronów również ma zostać utrzymane.

Kolejarze zaproponowali trzy warianty inwestycji:

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Do obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy doszło w Nieporęcie. Jak ustaliła policja, nietrzeźwy mężczyzna wjechał na jeden z parkingów, gdzie spowodował kolizję. Wydmuchał ponad 1,6 promila.

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca osobowego audi uderzył w barierki przed mostem Siekierkowskim. Autem podróżowały dwie osoby. Na miejscu pracowały służby.

Auto na barierkach przed mostem Siekierkowskim

Auto na barierkach przed mostem Siekierkowskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W alei Krakowskiej zderzyły się dwa pojazdy: samochód osobowy i motocykl. Kierujący motocyklem trafił do szpitala. Na miejscu pracuje policja.

Zderzenie z samochodem osobowym. Motocyklista trafił do szpitala

Zderzenie z samochodem osobowym. Motocyklista trafił do szpitala

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Garwolina zatrzymali 17-latka. Jak ustalili, najpierw ukradł farbę w sprayu, a potem pomalował nią samochody, witryny lokali, czy elewację budynku. Szkody oszacowano łącznie na 16 tysięcy złotych.

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Grodziscy policjanci znaleźli w ich domu prawie 60 gramów mefedronu, amfetaminy i marihuany. Zatrzymana 56-latka i jej 27-letni syn odpowiedzą nie tylko za posiadanie, ale również za handel narkotykami. Grozi im do 10 lat więzienia.

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Został złapany na gorącym uczynku, gdy kradł elektryczną szczoteczkę do zębów w drogerii w centrum stolicy. Okazało się, że to kolejna taka kradzież dokonana przez 35-latka w ciągu ostatnich kilku dni. Mężczyzna upodobał sobie ten sam model szczoteczki i zabierał go, nie płacąc.

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dobra informacja dla zwiedzających. W najbliższą sobotę, 20 lipca, częściowo otwarty zostanie ogród Łazienek Królewskich. Teren był zamknięty po tym, jak nawałnica uszkodziła parkowe drzewa. Wrócą Festiwal Strefa Ciszy i Koncerty Chopinowskie.

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Źródło:
PAP

Widok małego chłopca siedzącego o godzinie 1 w nocy samotnie na ławce na Bielanach zaskoczył strażników miejskich. W pobliżu nie było widać nikogo dorosłego. Rodzice 11-latka byli przekonani, że ich syn śpi w domu.

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z gospodarstw rolnych na terenie gminy Drobin pod Płockiem podczas obsługi kombajnu 17-latek został najprawdopodobniej porażony prądem. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci szukają podejrzanego o spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i uderzenie kobiety To około 50-letni mężczyzna. Tego dnia poruszał się rowerem.

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Nowym Dworem Mazowieckim na wale przeciwpowodziowym spłonął samochód. Podróżowało nim dwóch sąsiadów, żaden nie chciał się przyznać do prowadzenia pojazdu. Policjanci ustalili, że 29-latek miał dwa promile alkoholu, a 38-latek ponad cztery. Dodatkowo młodszy z mężczyzn nie posiada prawa jazdy.

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Pracownice ZUS" odwiedziły starsze małżeństwo. Przekonywały, że ich emerytury może wzrosnąć. Wypytywały o oszczędności. Kiedy wyszły okazało się, że zniknęło 50 tysięcy złotych. Policjanci przestrzegają przed wpuszczaniem do mieszkań nieznanych osób.

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latka została raniona w twarz rozbitą butelką, czyli "tulipanem". Niewiele brakowało, a cios pozbawiłby ją oka. Trafiła do szpitala. Kobieta podejrzana o atak została zatrzymana.

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz czwarty w stolicy odbędzie się Urban Art Area – największy w Polsce przegląd sztuki miejskiej. Impreza potrwa od 20 lipca do 25 sierpnia. Wydarzeniu patronuje prezydent Warszawy.

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

Źródło:
PAP

Obraz autorstwa Kajetana Stefanowicza "Śmierć ułana" był na liście polskich strat wojennych. Został odnaleziony. Wróci na Wawel, drogą przez Gniezno i Płock.

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej Andrija S. 34-latkowi przedstawiono wcześniej zarzut zabójstwa trzech osób. Chodzi o makabryczne odkrycie czterech ciał w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli. W przedmiotowej sprawie w sumie 12 osób usłyszało zarzuty, a siedem pozostaje w areszcie.

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Starówka w najbliższych dniach zamieni się w kulturalne centrum stolicy. W 71. rocznicę odbudowy Rynku Starego Miasta 40 instytucji przygotowało blisko 100 kulturalnych atrakcji. Wśród najciekawszych są zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. Wydarzenia zaplanowano od 19 do 21 lipca.

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl