Hałas z obwodnicy. Wawer i Wilanów walczą o zmianę nawierzchni. Rada Warszawy zapowiada wsparcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mieszkańcy Wawra narzekają na hałas z POW
Mieszkańcy Wawra narzekają na hałas z POWMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Mieszkańcy Wawra domagają się ograniczenia hałasu z POW

Rada Warszawy ma w czwartek przyjąć stanowisko w sprawie hałasu z Południowej Obwodnicy Warszawy. - Będziemy apelować do GDDKiA o podjęcie niezbędnych działań, a do pana prezydenta o przygotowanie i zrealizowanie pomiarów hałasu – zapowiedział Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący rady.

Konferencję prasową zorganizowano w poniedziałek, na skrzyżowaniu ulic Żwanowieckiej i Drozdowej w Wawrze. Pojawili się nie tylko radni z tej dzielnicy, ale też z dotkniętego tym samym problemem Wilanowa, oraz mieszkańcy. - Mamy mnóstwo zgłoszeń od naszych mieszkańców – mówił Wojciech Godlewski, radny dzielnicy Wawer. - Skarżą się na hałas i brak odpowiednich zabezpieczeń. Dlatego apelujemy do GDDKiA o pilne zmiany – dodał.

Według Godlewskiego przyczyny hałasu są dwie: niewłaściwa nawierzchnia oraz zbyt niskie ekrany. - W opracowaniu Arcadis, z marca 2010 roku, będącym podstawą Decyzji o Uwarunkowaniach Środowiskowych, w założeniach do obliczeń akustycznych napisano "na materiał nawierzchni wybrano gładki asfalt", natomiast w Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach Zgodny na Realizację Przedsięwzięcia z 29 listopada 2011 roku napisano w punkcie 1.3.9: "Nawierzchnię projektowanej drogi należy wykonać z materiału gwarantującego niski poziom emisji hałasu podczas eksploatacji drogi". Powyższe ustalenia nie zostały zmienione jak wiele innych decyzją z 18 sierpnia 2017 roku, a więc utrzymują moc. Wykonana nawierzchnia nie jest najlepszą możliwą pod względem generowanego hałas – ocenił radny.

Wawerski odcinek POW

Węzeł Patriotów
Węzeł PatriotówArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Podobne uwagi ma na temat ekranów: - W Wawrze według decyzji środowiskowej z 2011 roku powinno być zrealizowanych około 63 tysięcy metrów kwadratowych ekranów. Następnie w 2012 roku zmieniły się przepisy i zgodnie z koncepcją programową w 2014 roku było to już tylko 58 tysięcy metrów kwadratowych, a po optymalizacjach wykonawcy w 2017 niecałe 23 tysiące metrów kwadratowych. Do tego zastosowano ekrany, które odbijają, a nie pochłaniają hałas.

Uwagi od 800 mieszkańców

Podobnie oceniła wawerska radna Barbara Wielowieyska. - W sumie zwróciło się do mnie ponad 800 mieszkańców. Zgłoszono ponad 30 ulic z kilkunastu osiedli mieszkaniowych Wawra, ze Zbójnej Góry, Aleksandrowa, Falenicy, Radości, Miedzeszyna, osiedla Tawułkowa, Celulozy, Polany Wawer, Zakątka Wawer, Nadwiśla, Zakątka Sosnowego, Traktu Lubelskiego. Mieszkańcy są oburzeni, rozżaleni, załamani tym, co się stało. W wielu miejscach wskazują na całkowity brak ekranów akustycznych, w innych ekrany są poprzerywane lub za niskie, w innych dźwięk odbija się od ekranów lub estakad i atakuje zabudowę mieszkaniową po drugiej stronie trasy – wymieniała.

Z kolei według Dariusza Godlewskiego, wykładowcy z Politechniki Warszawskiej przede wszystkim należy dbać o to, aby zmniejszyć natężenie powstającej fali dźwiękowej, czyli źródła hałasu. - Rodzaj nawierzchni wpływa na poziom powstającego hałasu. Każdy adept drogownictwie wie, że nawierzchnie betonowe należą do nawierzchni głośnych o średnim poziomie hałasu 10 dB większym niż ciche nawierzchnie bitumiczne – to znaczy hałasem zwiększonym dziesięciokrotnie. Skandalem jest, że GDDKiA zastosowała w obszarach aglomeracji i gęstej zabudowy nawierzchnię betonową. Jest to sprzeczne z logiką a także z wydaną dla tego obiektu decyzją środowiskową – ocenił.

"Czekaliśmy na inwestycję, teraz rozczarowanie"

Bożena Łukasiewicz, mieszkanka Zbójnej Góry zwróciła uwagę, że uciążliwości spowodowane hałasem mają realny wpływ na zdrowie i życie mieszkańców. Z kolei Julia Jarząbek, mieszkająca w pobliżu POW, podnosiła, że w przypadku otwarcia odcinka ursynowskiego, ruch istotnie się zwiększy, także o samochody ciężarowe. - To z pewnością wpłynie dodatkowo na zwiększenie hałasu i dalsze uciążliwości. Wiele lat czekaliśmy na tę inwestycję, stąd teraz tak duże nasze rozczarowanie – mówiła.

Uczestniczący w konferencji radny dzielnicy Wilanów Paweł Czarnecki podkreślił, że mieszkańcy tej dzielnicy również skarżą się już od pierwszego dnia i nocy na ogromny szum i hałas. Według Czarneckiego, w ramach prowadzonych oszczędności na tej inwestycji GDDKiA zrezygnowała z ekranów na znaczącym przebiegu trasy. - Tylko na odcinku B przebiegającym przez dzielnicę Wilanów zmniejszono ilość ekranów o trzy czwarte z 20 kilometrów do niespełna sześciu kilometrów – mówił.

Jak wskazał, pierwotne założenia zakładały ekranowanie praktycznie na całym przebiegu trasy S2 przez dzielnicę Wilanów. - Wydane decyzje środowiskowe to potwierdzały. W wielu miejscach "dziur" istniała zabudowa lub mogła powstać zgodnie z obowiązującymi planami zagospodarowania. Inwestorzy mieli wydane pozwolenia na budowę. Przykładem jest osiedle Kapriola, oddalone o 300 metrów od POW. W tym miejscu całkowicie zlikwidowano ekranowanie z niezrozumiałych przyczyn, gdy było już zamieszkałe – powiedział radny.

Będzie stanowisko Rady Warszawy

- Rada Warszawy podejmie w tej sprawie stanowisko – podkreślił z kolei Sławomir Potapowicz, jej wiceprzewodniczący. - Klub Koalicji Obywatelskiej zapoznał się z głosami mieszkańców Wawra i Wilanowa, bo przecież problem realnie wpływa na komfort życia mieszkańców obu tych dzielnic. Na najbliższej sesji Rady Warszawy, 18 lutego będziemy apelować do GDDKiA o podjęcie niezbędnych działań, a do pana prezydenta o przygotowanie i zrealizowanie pomiarów hałasu, które przyspieszą proces zmian umożliwiających posadowienie więcej ekranów i wyższych. Liczymy w tej sprawie na poparcie marszałka Adama Struzika, który może wydać decyzję, na podstawie której GDDKiA będzie zmuszona do zmian idących w kierunku poprawy życia okolicznych mieszkańców – mówił Potapowicz.

- Nie chcemy czekać wiele lat na naprawę sytuacji przez GDDKiA, tak jak to miało miejsce w Markach czy DW92. Problem jest tu i teraz. – podkreślał Wojciech Godlewski. - Chcemy, żeby wymianę nawierzchni trasy S2 wykonać jeszcze przed otwarciem odcinka A, a zaraz po jego otwarciu wykonać pomiary akustyczne za pomocą firmy niezależnej od drogowej dyrekcji i w ich rezultacie ustawić dodatkowe ekrany tam, gdzie przekroczone będą normy hałasu – zapowiedział.

Autorka/Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24