Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

Ulice

Pasy przy Centralnym i Rotundzie? Radni apelują do prezydent

Ulice

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plRondo Czterdziestolatka dla pieszych?

Kolejny głos w dyskusji o ułatwieniach dla pieszych w centrum stolicy. Radni Śródmieścia zaapelowali właśnie do władz Warszawy o jak najszybsze wytyczenie pasów przy rondach Czterdziestolatka i Dmowskiego.

Samorządowcy zajęli się sprawą na wspólnym posiedzeniu komisji ładu przestrzennego i zdrowia.

- Stanowisko dotyczące wybudowania przejść naziemnych przy obu rondach przyjęliśmy jednogłośnie. Zaapelowaliśmy, by powstały jak najszybciej - informuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Daniel Łaga, radny PO.

Apel skierowany został do Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy i Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, przewodniczącej Rady Warszawy.

Radni przekonują, że istniejące podziemne przejścia dla pieszych pod rondem Czterdziestolatka i Dmowskiego, z uwagi na schody, jak również awaryjność podnośników oraz wind, są dla niektórych barierą nie do pokonania.

"Szczególny problem mają osoby na wózkach inwalidzkich i rodzice z dziećmi w wózkach" – podkreślają w stanowisku.

Apelują również o zamianę podnośników na windy.

CZYTAJ TEŻ: ROZWINĘLI PRZEJŚCIE PRZY CENTRALNYM.

Radni zwracają uwagę, że najbliższe pasy są w dużej odległości od rond. "Istniejące rozwiązania w zakresie możliwości poruszania się pieszych przez Al. Jerozolimskie na wysokości Dworca Centralnego i w rejonie ul. Marszałkowskiej nie spełnią obecnych oczekiwań mieszkańców i nie są zgodne ze "Strategią zrównoważonego rozwoju systemu transportowego Warszawy" – argumentują.

"To nie takie łatwe"

Jak pisaliśmy już kilkukrotnie, przejścia podziemne przy Centralnym mają przejść modernizację, ale ratusz nie planuje wytyczenia przejść na powierzchni. Zarząd Dróg Miejskich przekonuje, że zmiany przy rondzie Czterdziestolatka byłyby trudne do wprowadzenia.

- Proszę pamiętać, że w tym miejscu jest priorytet dla tramwajów, a przejście dla pieszych to nie tylko namalowanie pasów, ale zmiany w programach sygnalizacji świetlnej, co może spowodować duże zatory w ruchu nie tylko w Al. Jerozolimskich, ale i na sąsiednich arteriach – mówiła we wtorek Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM.

Za wprowadzeniem przejść dla pieszych w tym miejscu jest z kolej pełnomocnik prezydent ds. rowerowych. CZYTAJ WIĘCEJ.

W tej sprawie głos zabrały również organizacje pozarządowe, które chcą wytyczenia przejść naziemnych. Zaproponowali oni miejsca, gdzie powinny zostać wytyczone. CZYTAJ O TYCH POSTULATACH.

Rondo CzterdziestolatkaKDS

W sprawie przejść na rondzie Dmowskiego trwają analizy. CZYTAJ WIĘCEJ O PLANACH MIASTA.

O WYTYCZENIE PASÓW PRZY RONDZIE CZTERDZIESTOLATKA WALCZĄ SPOŁECZNICY:

Happening przy Dworcu Centralnym
Happening przy Dworcu Centralnym Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

ran/lulu

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości