W środę strajk generalny rolników. Mapa planowanych blokad w Warszawie i na Mazowszu

Ogólnopolski Strajk Generalny Rolników w Warszawie i na Mazowszu
20 marca protesty rolników w całej Polsce
Źródło: TVN24

Blokady autostrad, dróg dojazdowych do miast i przejść granicznych. W środę, 20 marca, rolnicy zaplanowali strajk generalny. Rolnicze protesty mają się odbyć w całym kraju. Na zamieszczonej w sieci mapie blokad zaznaczono już blisko 600 punktów, z czego kilkanaście z nich na drogach dojazdowych do Warszawy.

W stolicy blokadę zapowiedziano na trasie S2 na wysokości Wału Miedzeszyńskiego. Kolejne zaplanowano w podwarszawskich Stanisławowie Pierwszym oraz w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego.

Protesty w powiatach legionowskim, mińskim i otwockim

Protestujący rolnicy pojawią się w powiecie legionowskim. Będą tam od 7.00 w środę do 10.00 w czwartek. Protestujący zablokują rondo w Nieporęcie, czyli skrzyżowanie DW 631 z DW 633, rondo w Rembelszczyźnie, czyli skrzyżowanie DW 632 z DW 633, oraz rondo w Jabłonnie (na granicy z Warszawą), czyli DK 61. Jak zapewniła policja, protestujący zachowają "korytarz życia" oraz deklarują nie utrudniać przejazdu środkom transportu publicznego. W związku z planowanymi utrudnieniami legionowscy policjanci proponują skorzystać z objazdów:

- objazd dla zablokowanego ronda w Rembelszczyźnie - zjazd z ronda w Józefowie w ulicę Szkolną, następnie ulicami Kwiatową i Przyrodniczą i wjazd na DW 633 ul. Płochocińska Warszawa; - objazd dla zablokowanego ronda w Nieporęcie i Rembelszczyźnie - Stanisławów Pierwszy skręt w ulicę Izabelińską, a nastepnie ulicami Przyszłość, Słoneczną, Kobiałka i wjazd na DW 633 ul. Płochocińska Warszawa; - objazd dla zablokowanego ronda w Jabłonnie - zjazd z DK 61 w Jabłonnie w ul. Akademijną, następnie ulicami Politechniczną, Przylesie, Marmurową, Dębową i wyjazd na ul. Modlińską w Warszawie.

Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami także w powiecie mińskim. Rolnicy planują rozpoczęcie protestu o godzinie 7.00 w miejscowości Trzebucza (powiat węgrowski). Następnie ciągniki przejadą DK2 i DK92 przez Kałuszyn, Mińsk Mazowiecki do Zakrętu. Uczestnicy protestu będą blokować rondo w miejscowości Zakręt. Zakończenie protestu przewidziane jest na godz. 19.00.

Policjanci dla drogi DK92 jadąc od strony Mińska Mazowieckiego zalecają objazd w miejscowości Zakręt ulicą Asfaltową i drogą 638. Jadąc od strony Warszawy, należy jechać analogicznie - drogą 638 i ulicą Asfaltową. Tą trasą mogą jechać tylko samochody osobowe. "Pojazdy ciężarowe jadące od strony Mińska Mazowieckiego pojadą autostradą A2. Od strony Warszawy dla ciężarówek zalecamy objazd drogą 638 przez Sulejówek, a następnie 637 do Stanisławowa, dalej DK 50 do autostrady A2 i DK92" - poformowali w komunikacie policjanci z Mińska Mazowieckiego.

Blokady mają się odbyć również na autostradzie A2, jedna z nich na wysokości Góraszki, druga przed miejscowością Stary Konik.

Blokady na węźle Wiskitki, w Ciechanowie i okolicach Płońska

Protestujący rolnicy wrócą do powiatu żyrardowskiego. Protest odbędzie się w godzinach 8.00-20.00 na węźle Wiskitki. Zablokowany będzie zjazd i wjazd na autostradę A2.

Spowolniony ruch będzie z kolei na DK50, na odcinku Mszczonów - Sochaczew. W ramach protestu na tej trasie możliwy jest przejazd oraz postój ciągników. - Apelujemy o zachowanie ostrożności na drodze i stosowanie się do poleceń policjantów, którzy na bieżąco będą kierować ruchem oraz wskazywać możliwe objazdy. Zachowuj bezpieczny odstęp od pojazdów rolniczych. Apelujemy do kierowców o wyrozumiałość i cierpliwość - poinformowała sierżant Julia Szczygielska z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie.

Na Mazowszu utrudnienia spodziewane są również w Ciechanowie. Tam protesty spodziewane są na trzech rondach: Solidarności, Żołnierzy Wyklętych i Kaprala Józefa Grzesia oraz na drogach między nimi - podał w poniedziałek urząd miasta.

Powołując się na organizatorów protestu, Mazowiecką Radę Wojewódzką NSZZ RI "Solidarność", ciechanowski samorząd wyjaśnił, iż protest planowany jest od godz. 6.00 do godz. 18.00 na rondzie Kaprala Józefa Grzesia - skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 615 z pętlą miejską, na rondzie Solidarności - skrzyżowanie drogi krajowej nr 50 i ul. Sońskiej oraz na rondzie Żołnierzy Wyklętych - skrzyżowanie drogi krajowej nr 60 i dróg gminnych: ul. Armii Krajowej i ul. Senator J. Fetlińskiej. "W wydarzeniu może uczestniczyć kilkaset osób" - przekazał Urząd.

Na terenie powiatu płońskiego rolniczy protest planowany jest w godzinach od 7.00 do 19.00. Według tamtejszej policji, w tym czasie utrudnień można spodziewać się na drodze krajowej numer 7 w miejscowości Przyborowice, na rondzie z drogą krajową nr 50 w miejscowości Sochocin, a także na drodze krajowej nr 62 na odcinku od miejscowości Wola do Goławina i na drodze wojewódzkiej numer 570 w miejscowości Nowe Radzikowo oraz na skrzyżowaniu dróg powiatowych 3055W i 3069 w miejscowości Januszewo.

W Radomiu zablokują cztery główne ronda

W związku z protestem w powiecie ostrołęckim od godz. 6 do późnych godzin wieczornych przewidywane są utrudnienia na drodze krajowej nr 53 (odcinek Łodziska-Myszyniec) oraz na krajowej "sześćdziesiątce" (czasowe blokowanie ronda w m. Ponikiew Duża).

W Radomiu o godz. 10 rolnicy zablokują cztery główne ronda: Jana Łaskiego, Narodowych Sił Zbrojnych, ks. Jerzego Popiełuszki i Matki Bożej Fatimskiej. O godz.11 uczestnicy zgromadzenia przemieszczą się do punktu kontrolnego ITD przy ul. NSZZ Solidarność. Stamtąd o godz. 13 ciągniki przejadą ulicami: NSZZ Solidarność – Maratońska – 1905 Roku – Grzecznarowskiego – Al. Wojska Polskiego – Żółkiewskiego - Czarnieckiego - Kielecka – NSZZ Solidarność. Zakończenie zgromadzenia zaplanowano na godzinę 18.

W Zwoleniu protestujący rolnicy w godz. 10-16 planują całkowitą blokadę drogi krajowej nr 12 od strony Radomia i od Puław oraz całkowitą blokadę drogi krajowej nr 79 od Lipska oraz jeden pas ruchu w kierunku Kozienic. Protest rolników w Garwolinie odbędzie się w godz. 10-17. Utrudnień należy spodziewać się na trasie S17 - węzeł Garwolin-Zachód.

W powiecie sochaczewskim w środę w godz. 8-20 odbędzie się protest na rondzie w Kuznocinie. Zablokowane zostanie skrzyżowanie drogi krajowej nr 50 z drogą krajową nr 92.

Powiaty: wyszkowski, grójecki, ostrowski, płocki

W powiecie wyszkowskim utrudnień należy spodziewać się w środę od godz. 7 do 19. Rolnicy zgromadzą się w miejscowości Skuszew, a następnie ciągniki przejadą na trasę S8 na wysokości węzła z drogą nr 62, gdzie nastąpi blokada ruchu w kierunku Białegostoku i Warszawy.

W środę i czwartek protest będzie odbywał się także w Grójcu w rejonie rond przy ul. Piotra Skargi i Armii Krajowej. W ramach protestu możliwy jest przejazd ulicami Armii Krajowej i Niepodległości oraz postój ciągników rolniczych na drodze S7 na wysokości węzła Worów oraz drogi krajowej nr 50 (zjazd w kierunku S7). Blokada przewidywana jest na drodze w kierunku Warszawy.

Od środy od godz. 9.45 do czwartku do godz. 10 utrudnienia występować będą na terenie powiatu ostrowskiego, na drodze S8 i S61 na rondzie, węzłach ze zjazdami i wyjazdami w obu kierunkach w Podborzu. Od środy do czwartku rano wystąpią także utrudnienia na drodze krajowej nr 61, na rondzie w Pułtusku.

W powiecie płockim od środy do piątku utrudnień należy spodziewać się na rondzie w Drobinie – od środy do piątku rano (skrzyżowanie dróg krajowych nr 10 i 60); w środę w Wyszogrodzie (skrzyżowanie dróg krajowych nr 50 i 62) i w środę oraz piątek w Górze (skrzyżowanie drogi krajowej nr 10 z drogą wojewódzką nr 567).

Powiaty: łosicki, mławski, sierpecki, węgrowski

W powiecie łosickim protesty odbędą się w dwóch miejscach. Pierwszy z nich zaplanowany jest od środy do wtorku w Łosicach na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 19 i drogi wojewódzkiej nr 698. Druga blokada ma odbywać się do środy do niedzieli w Kózkach na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 19 z drogami powiatowymi.

Od środy przez tydzień zaplanowany jest protest rolników na terenie gmin Mława i Szydłowo. Rolnicy zbierają się w okolicy stacji stacja paliw przy ul. Polnej 39 w Mławie. Następnie ulicą Warszawską dojadą do węzła drogowego Mława Południe na trasie 544, gdzie nastąpi całkowita blokada węzła.

Na terenie powiatu sierpeckiego protest planowany jest od środy rano do piątku rano. Utrudnienia przewidziane są w Sierpcu na drodze krajowej nr 10. Ze wstępnych ustaleń z organizatorami protestu wynika, że ruch kołowy na krajowej "dziesiątce" będzie puszczany wahadłowo przez kilka minut w odstępie godzinnym.

Na terenie powiatu węgrowskiego w środę możliwe są utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 697. W pow. przasnyskim protest planowany jest w godzinach 6-18. Utrudnienia przewidziane są w trzech rondach w Przasnyszu, a także w Krzynowłodze Małej na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 616 (Grudusk-Chorzele) z drogą Przasnysz-Janowo i na rondzie w Chorzelach.

Protesty w całym kraju przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi

Utrudnień można spodziewać się także na ulicach Krakowa, w Katowicach, w okolicach Częstochowy, w Gdańsku, w województwie zachodniopomorskim, w okolicach Kielc i Łodzi. Grupa rolników prowadzi pikietę na przejściu granicznym ze Słowacją w Chyżnem. Rolnicy protestują na drogach do przejść granicznych z Ukrainą w Dorohusku, Zosinie, Dołhobyczowie i Hrebennem, czasowo blokując ruch samochodów ciężarowych.

Od kilku tygodni w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej trwają protesty rolników, domagających się m.in. odstąpienia od przepisów Europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE.

Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych m.in. dla rolnictwa. Mają one umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. Chodzi m.in. o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji oraz redukcję zużycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę.

Czytaj także: