Ministerstwo Obrony Narodowej opublikował wideo na którym minister opowiada o inicjatywach związanych z obchodami stulecia Bitwy Warszawskiej. Wśród nich pojawiła się ta drogowo-nazewnicza. - Trasa S8 przebiegająca od Warszawy w kierunku Białegostoku otrzyma nazwę aleja Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920" - zapowiedział Błaszczak.
Minister nie wskazał jednak, czy chodzi cały odcinek Warszawa-Białystok czy tylko jego fragment. Zapytaliśmy o to biuro prasowe MON-u. Czekamy na odpowiedź.
Warszawski odcinek S8 po prawej stronie Wisły jest ulicą Toruńską, po lewej - aleją Armii Krajowej. To nie powinno się zmienić.
Propozycja samorządowców
Ministerialna inicjatywa ma źródło w samorządzie. W maju burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu wołomińskiego zaproponowali, aby nadać taką nazwę trasie ekspresowej S8 przebiegającej przez ten rejon.
"Rok 2020 miał być dla społeczności powiatu wołomińskiego rokiem szczególnym, rokiem wyjątkowego jubileuszu. Dokładnie sto lat temu na naszych ziemiach rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej określana mianem 'cudu nad Wisłą' i uznawana za jedną z 18. przełomowych bitew w historii świata, która zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem" - napisali samorządowcy we wniosku skierowanym do MON, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz do radnych.
"Jako wójtowie i burmistrzowie gmin, przez które przebiega droga ekspresowa S8, zwracamy się do rad gmin ze wspólnym apelem o ustanowienie na terenie powiatu wołomińskiego 'Alei Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920' w ramach obchodów stulecia tej wielkiej wiktorii polskiego żołnierza. Oddanie do użytku trasy S8 uważane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich lat dla mieszkańców powiatu wołomińskiego" - podkreślili.
Murale na ścianach wiaduktów
Inicjatywa samorządowców nie ograniczała się jedynie do nadania nazwy drodze ekspresowej. "Ściany jej wiaduktów przecinających drogi lokalne wydają się idealną przestrzenią dla coraz popularniejszej w Polsce sztuki ulicznej. To doskonałe miejsca dla stworzenia murali, które upamiętnią poszczególnych Bohaterów Bitwy Warszawskiej przybliżając ich sylwetki lokalnej społeczności" - zaproponowali i zwrócili uwagę, że trasą S8 przejeżdża przez ich gminy średnio ponad 50 tysięcy samochodów dziennie.
Pismo podpisali burmistrzowie Marek, Zielonki, Kobyłki, Radzymina i Wołomina, a także wójtowie gmin Klembów i Dąbrówka.
Wyniki konkursu na projekt pomniku Bitwy Warszawskiej 1920 r.
Autorka/Autor: mp
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA