Marsz, defilada, parada, krucjata i bieg. Narodowcy ominą rondo Waszyngtona

Manifestacje i bieg w stolicy
Manifestacje i bieg w stolicy
Źródło: targeo.pl

W dniu Święta Niepodległości kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami w ruchu. Ulicami centrum Warszawy przejdzie marsz narodowców, defilada historyczna i Krucjata Różańcowa. - W czasie przejścia manifestacji ruch będzie wstrzymywany, w tym także komunikacji miejskiej - informuje policja. Jak informuje stołeczny ratusz, narodowcy w ostatniej chwili zdecydowali się na korektę trasy swojego marszu.

O godz. 14 w środę na rondzie Dmowskiego rozpocznie się największa manifestacja z okazji Święta Niepodległości. Narodowcy przejdą podobną trasą co w 2014 roku: Al. Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego i al. Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim, Ryszarda Siwca na błonia Stadionu Narodowego, w pobliże stacji kolejowej.

Wcześniej miasto informowało, że marsz przejdzie al. Zieleniecką, jednak na kilkanaście godzin przed startem wydarzenia, trasę zmieniono.

- Sugerowaliśmy organizatorom by wcześniej skręcili z al. Poniatowskiego i nie wchodzili na al. Zieleniecką. Przechylono się do naszej sugestii. Dzięki temu ruch w alei zostanie utrzymany - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Tym samym marsz ominie też rondo Waszyngtona. Choć ratusz nie mówi tego wprost, to być może o zmianie trasy zaważył fakt, że w zeszłym roku właśnie tam dochodziło do regularnych starć chuliganów z policją. Część z "zadymiarzy" starała się uciekać do pobliskiego Parku Skaryszewskiego.

Zarówno na początku marszu, jak i na jego zakończenie zaplanowano przemówienia działaczy Ruchu Narodowego oraz zaproszonych gości.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Dogrywają szczegóły

- Jesteśmy w stałym kontakcie z organizatorami. Zarówno nam, jak i im zależy na tym, by ta demonstracja miała pokojowy charakter i aby to święto, które powinno być świętem narodowej dumy, nie kojarzyło się z zamieszkami wywoływanymi przez chuliganów – powiedział PAP rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek.Jak dodał, policja spotka się z organizatorami manifestacji jeszcze przed 11 listopada, tak by "dograć szczegóły". - Chcemy uzgodnić płaszczyznę współpracy, by organizator wiedział, jak prowadzone są działania policji, że zawsze jesteśmy w stanie pomóc jego służbom porządkowym oraz by zdawał sobie sprawę z odpowiedzialności, która spoczywa na jego barkach – dodał Mrozek.

- Będziemy dbać o bezpieczeństwo zarówno tych, którzy wezmą udział w manifestacji, jak i mieszkańców Warszawy. Pomożemy w zapewnieniu bezpiecznego dojazdu autokarów z uczestnikami marszu. Będziemy dbać o to, żeby sama manifestacja przebiegła w sposób bezpieczny, bez zakłóceń – zaznaczył rzecznik.

Będzie infolinia

Według niego z dużymi utrudnieniami powinni się liczyć kierowcy. - Będzie to dotyczyło przede wszystkim ścisłego centrum miasta. Uczestnicy zgromadzenie będą się gromadzić na Placu Defilad, stamtąd przejdą Al. Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego – zaznaczył Mrozek.

W czasie przejścia manifestacji, na poszczególnych odcinkach ulic będzie wstrzymywany ruch – w tym także komunikacji miejskiej.

Więcej o zmianach w kursowaniu autobusów i tramwajów

- Apelujemy, by to uwzględnić. Warto zapoznać się z informacjami, które na swoich stronach zamieszczą zarówno Zarząd Dróg Miejskich, jak i Zarząd Transportu Miejskiego. Także my (KSP), w środę o godz. 10 uruchomimy specjalną infolinię, pod którą będzie można uzyskać informacje dotyczące utrudnień – zaznaczył Mrozek.

Bieg Niepodległości

To jednak nie jedyne wydarzenie zaplanowane na ten dzień, które wiąże się z utrudnieniami w ruchu.

O godz. 11.11 w wystartuje XXVII Bieg Niepodległości. Trasa prowadzi al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości. Jak poinformował urząd miasta, biegacze wystartują na skrzyżowaniu z ul. Stawki i pobiegną najpierw w kierunku Dworca Centralnego jezdnią wschodnią (czyli pod prąd), zawrócą przy ul. Rakowieckiej i pobiegną z powrotem jezdnią zachodnią (także pod prąd).

Miasteczko startowe będzie zlokalizowane na wysokości ul. Stawki. Od godz. 5.00 do 15.00 zostanie wyłączona z ruchu al. Jana Pawła II w obu kierunkach na odcinku od Ronda Zgrupowania AK „Radosław” do ul. M. Anielewicza oraz ul. Stawki od ul. Smoczej do ul. Dzikiej.

O godz. 10.00 zamknięte zostaną obydwie jezdnie al. Jana Pawła II na odcinku od ul. M. Anielewicza do al. "Solidarności". Pozostała część trasy zostanie zamknięta w godz. 10.30 – 13.00.

Ruch ulicami poprzecznymi: al. "Solidarności", Grzybowską, Świętokrzyską i Prostą, Al. Jerozolimskimi, Koszykową i Stefana Batorego zostanie wstrzymany na czas biegu i zostanie przywrócony po przebiegnięciu ostatniego zawodnika. W rejonie mety po dekoracjach i demontażu barierek.

Trasa biegu
Trasa biegu
Źródło: materiały organizatora

Defilada historyczna

Po południowych uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza, z pl. Piłsudskiego wyruszy defilada historyczna, w której przemaszeruje ponad 400 rekonstruktorów w mundurach dawnych formacji wojskowych i będzie jechało 13 pojazdów wojskowych."Około godz. 13.00 rekonstruktorzy ruszą z pl. Piłsudskiego, dalej przejdą ul. Królewską, ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Nowym Światem i Al. Jerozolimskimi do Muzeum Wojska Polskiego" - podaje urząd miasta.

Modlitwa i parada

Zaplanowano również dwa inne przemarsze.

Jeden o charakterze religijnym organizuje Krucjata Różańcowa za Ojczyznę. Najpierw o godz. 10 odbędzie się msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Następnie przejdą Al. Ujazdowskimi, ul. Matejki, Wiejską, Górnośląską i Maszyńskiego. Organizatorzy spodziewają się 550 osób. Zgromadzenie potrwa do godz. 13.45.

Z kolei w godz. 15-17.30 odbędzie się Wawerska Parada Niepodległości, którą poprzedzi msza św. w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po niej uczestnicy marszu przejdą ulicami: Bartoszycką, Narcyzową i Walcowniczą na parking, gdzie będzie wystawa, koncert pieśni patriotycznych czy widowisko muzyczno-laserowe.

Zadymy na marszu

W ostatnich latach podczas marszu narodowców regularnie dochodziło do burd. W 2014 r. policja zatrzymała 199 osób, głównie chuliganów, którzy brali udział w walkach z policją w okolicach Stadionu Narodowego.

Rok wcześniej zaatakowano dwa skłoty oraz spalono "Tęczę" na pl. Zbawiciela i budkę strażniczą przy ambasadzie rosyjskiej.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN O MARSZU:

Plany Andrzeja Dudy na Święto Niepodległości

PAP/ran/b

Czytaj także: