Dobre wiadomości dla mieszkańców Wilanowa i Ursynowa. Doczekają się wreszcie wygodnego połączenia drogowego między swoimi dzielnicami. W 2017 roku pojadą ulicą Nowokabacką.
- Umowa na budowę Nowokabackiej podpisana - ogłosił właśnie burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski. Odcinek Nowokabackiej od ul. Drewny do granicy z Ursynowem zbuduje firma PORR Polska Infrastructure SA. - W 2017 r. powstanie połączenie drogowe Wilanowa z Ursynowem z komunikacją publiczną - zapowiedział burmistrz w jednym z portali społecznościowych.
Również w 2017 roku ma być gotowy ursynowski odcinek drogi.
Dwie jezdnie po dwa pasy
Nowokabacka połączy ul. Drewny z ul. Rosnowskiego. Ponad kilometr ulicy znajdzie się na terenie Wilanowa. A 200 metrów na Ursynowie.
Jak pisaliśmy, na razie istnieje jedynie odcinek po stronie Wilanowa. Ulica ma jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu, jednak wybudowany fragment prowadzi donikąd. To się zmieni.
- Przetarg dotyczy budowy 500-metrowej nowej arterii na terenie Wilanowa, czyli od ul. 3KUL (nazwa robocza - red.) do skarpy ursynowskiej. Nad ul. Gąsek ulica Nowokabacka przejdzie niewielkim wiaduktem - tłumaczył we wrześniu Rakowski.
Ponadto, w ramach inwestycji, wyłoniony wykonawca dobuduje drugą jezdnię do istniejącego 600 metrowego fragmentu ulicy, zrealizowanego przez dewelopera. W ten sposób na całej długości Nowokabacka będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu.
Potrzebne połączenie
Choć obie dzielnice to administracyjne sąsiadki, komunikacja między nimi woła o pomstę do nieba. Główne połączenie to wiecznie zakorkowana Dolina Służewiecka. Mieszkańcy Imielina czy Kabat mogą jeszcze kombinować i próbować korzystać ze skrótu Rosoła, Nowoursynowska, Rzekotki, Podgrzybków, Gąsek którym da się dojechać aż do Przyczółkowej.
Jednak ta alternatywa nie urządza kierowców z Ursynowa Północnego czy Stokłos, bo musieliby tym samym nadkładać nawet kilkanaście kilometrów – dla porównania droga z al. KEN w okolicach metra Ursynów do Świątyni Opatrzności Bożej przez Dolinę to niespełna 6 km drogi. Trasa przez ul. Podgrzybków to prawie 15 km, paradoksalnie jednak czas podróży bywa krótszy.
kś/r