Inwestycja za miliard nie radzi sobie z wodą

[object Object]
Zalany węzeł MarynarskaLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
wideo 2/6

Ma zaledwie cztery lata, a jego budowa pochłonęła miliony. W ciągu ostatnich 10 miesięcy trzykrotnie był zalewany przez wodę. Ale węzeł Marynarska nie jest jedynym problemem na trasie S79 łączącej Mokotów z Południową Obwodnicą Warszawy. Dwa pozostałe węzły też nie radzą sobie z wodą.

Węzeł Marynarska. Te dwa słowa były w poniedziałek na ustach całej Warszawy, a nawet wyszły poza jej granice, bo informacja o zatopionym obiekcie przebiła się do ogólnopolskich mediów. Węzeł doczekał się nawet memów na swój temat: "Marynarska dla marynarzy", "Mordor żąda dostępu do morza", "Nowa trasa Runmageddonu" - głoszą napisy na zdjęciach zalanej trasy.

Ale sprawa jest poważna. Inwestycja została oddana w połowie 2013 roku. Całość (cztery węzły i ponad siedem kilometrów trasy ekspresowej, bo S79 budowano łącznie z odcinkiem S2 do Puławskiej) pochłonęła ponad miliard złotych.

Należało oczekiwać, że to wystarczy na lata. Wygląda jednak na to, że konieczne będą poważne poprawki.

[object Object]
Relacja reportera z S79Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

"Konstrukcja pracuje", tunel przecieka

Pierwsze problemy z trasą S79 zaczęły się kilka miesięcy po ukończeniu prac - na węźle Okęcie. "Tunel przecieka, na jezdni lodowisko"- alarmowaliśmy w styczniu 2014 roku. - Faktycznie wygląda to źle. Na ścianach widać zacieki, są oblodzone, lód znajduje się także na jezdni. Pracownicy odkręcają płyty od ściany tunelu - relacjonował wówczas reporter tvnwarszawa.pl.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad tłumaczyła, że tunel przecieka, bo "konstrukcja pracuje". Wykonawca (firma PORR) naprawiał go w ramach pięcioletniej gwarancji. W miejscu styku ścian szczelinowych wstrzykiwana była żywica, która miała poprawić szczelność tunelu. Prace zaplanowano na weekend, ostatecznie trwały znacznie dłużej, bo sprawa okazała się poważniejsza. Na tyle, że trzy lata później… walka z wodami gruntowymi wciąż trwała, a zarządca nie potrafił wskazać, gdzie popełniono błąd.

Problem ujawnił się także kawałek dalej - na węźle Lotnisko, czyli w miejscu, gdzie łączą się drogi S79 i S2. O potokach, których nie są w stanie przyjąć studzienki, pisaliśmy na tvnwarsza.pl raptem półtora miesiąca temu. W wielką kałużę co rusz wpadały kolejne auta. - W końcu policja zdecydowała się zablokować S79 w taki sposób, że nie można przejechać nad trasą S2 - podawał nasz reporter. Nie można było skręcić w stronę Ursynowa.

W wypompowywaniu wody drogowcom musieli pomagać strażacy. Skutkiem podtopień były oczywiście ciągnące się kilometrami korki, których rozładowanie trwało długie godziny.

"Sytuacja może się powtarzać"

Wreszcie (nie)sławny węzeł Marynarska, z nim problemów jest najwięcej. W grudniu 2016 roku, po intensywnych opadach deszczu, droga zamieniła się w pokaźne jezioro. - Nie da się określić, ile czasu zajmie jeszcze odpompowywanie wody. Ciągle działamy na miejscu. W miarę możliwości będziemy starali się odblokowywać zamknięte odcinki - tłumaczyła wówczas rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA. - Najwidoczniej jest gdzieś jakiś defekt. Będziemy szukać przyczyn, kiedy wszystko zostanie odpompowane - zapewniała.

Odpompowywanie trwało dobę. Później drogowcy poinformowali o przyczynach podtopienia. Jako winne wskazano osoby, które zaśmiecają pas drogi, bo to śmieci blokują odpływy. "W związku z zaistniałą sytuacją podjęto decyzję o wykonaniu dodatkowych studzienek rewizyjnych w celu uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości" - deklarowała GDDKiA.

Jak się dowiadujemy, studzienki powstały (dokładnie sześć, siódma w trakcie realizacji), ale na niewiele się zdały. Miesiąc temu doszło do kolejnego poważnego podtopienia, po którym trzeba było wyłączyć ruch. Szczególnie bolesne okazało się to dla jednej rodziny, która właśnie zaczęła wakacje. Jak podawał reporter tvnwarszawa.pl, wjechali w wielką kałużę, zanim przejazd został zamknięty. I już nie dali rady z niej wyjechać.

Zapytaliśmy wówczas zarządcę trasy o powód zalania węzła. - Analizujemy przyczyny powstania rozlewiska na drodze. Oczekujemy, że system odwodnienia będzie sprawniejszy, wtedy gdy miasto zakończy prace związane z przebudową ulicy Marynarskiej. Dodatkowo po wybudowaniu S7 Warszawa-Grójec, odwodnienie będzie usprawnione - odpowiedziała przedstawicielka GDDKiA. Tyle, że przebudowa Marynarskiej, zgodnie z harmonogramem, zakończy się dopiero w przyszłym roku, a oddanie S7 to pieśń dalekiej przyszłości. Mowa o 2021 roku! - Niewykluczone jest, że w przypadku bardzo dużych opadów sytuacja może się powtarzać – przyznała z rozbrajającą szczerością Małgorzata Tarnowska.

S79 nie radzi sobie z wodątvnwarszawa.pl

Urzędniczy ping pong na wodzie

Jak powiedziała, tak się stało. Nie minął nawet miesiąc. W nocy z niedzieli na poniedziałek węzeł Marynarska znów utonął. Zamknięto także dalszą część trasy S79 aż do węzła Lotnisko. GDDKiA zapewnia, że nie ma sobie nic do zarzucenia, bo jej system wodny działa sprawnie, ale niewydolna jest infrastruktura miejskiego MPWiK.

Wodociągowcy odpierają zarzuty i sugerują, że zbiornik retencyjny (woda spływa do niego w przypadku bardzo dużych, których nie przyjęłaby jednorazowo kanalizacja) jest zbyt mały. Zarządca drogi odbija piłeczkę stwierdzeniem, że zbiornik jest taki, jaki powinien być.

- W naszej ocenie jest to błąd projektowy, który powstał po stronie GDDKiA i będziemy to wyjaśniali w tej instytucji rządowej - powiedział dziennikarzom wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, cytowany przez portal rynek infrastruktury.pl. Termin spotkania pozostaje jednak nieznany.

Na razie jednak, poza wspomnianymi studzienkami, jedyną realną odpowiedzią na zalewanie trasy był... zakup dodatkowych pomp spalinowych, z którymi służby drogowe ustawiają się, gdy mocniej popada.

[object Object]
Hanna Gronkiewicz-Waltz o zalanej Marynarskiej TVN24
wideo 2/4

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd przedłużył areszt kierowcy, który w sierpniu na Mokotowie potrącił pieszą i wjechał w ludzi stojących na przystanku. W wypadku zginęły dwie kobiety, kilka kolejnych osób odniosło obrażenia. Śledztwo – jak przekazuje prokuratura – znajduje się w fazie końcowej.

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili we wtorek wieczorem auto osobowe, które zapaliło się na Trasie S8 w kierunku Gdańska. Pierwszą informację o pożarze otrzymaliśmy na Kontakt24.

Auto w ogniu na trasie S8

Auto w ogniu na trasie S8

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Nową nawierzchnię zyska ulica Myśliwiecka. Remont będzie się wiązał jednak z utrudnieniami. Zamknięta zostanie pętla Torwar. Autobusy zmienią trasy. Nieczynny będzie też parking hali COS Torwar. Dla kierowców wyznaczono objazd.

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Źródło:
PAP

Autobus zaparkowany w niedzielę na terenie Uniwersytetu Warszawskiego stoczył się z górki i uderzył w taksówkę oraz budynek. Przy okazji obchodów Święta Niepodległości przechodziło tędy sporo ludzi, nikomu nic się nie stało.

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednej z kamienic na warszawskiej Pradze odkryto ślady po dawnym areszcie komunistycznym. Inskrypcje więźniów mają zostać wpisane do rejestru zabytków.

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 300 milionów złotych ma kosztować renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman w Warszawie. Będzie to nowa przestrzeń Muzeum Getta Warszawskiego ze stałą wystawą.

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Źródło:
PAP

We wtorek, 12 listopada, w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta, który wraz z drugim funkcjonariuszem wiózł radiowozem nastolatki w Dawidach Bankowych. Doszło do wypadku, obie dziewczyny zostały ranne. Sprawa wróciła na wokandę po pięciu miesiącach. Prokurator i oskarżyciel posiłkowy wnioskowali o wyłączenie jawności procesu karnego. Obrona oskarżonego złożyła wniosek o przeprowadzenie mediacji.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

23-letni kierujący przejechał swoim bmw przez skrzyżowanie ulic Serockiej z Komisji Edukacji Narodowej w Wyszkowie. Uszkodził znak drogowy i swoje auto. Policja pokazała nagranie ze zdarzenia, ostrzegając kierowców, którzy nie zdejmują nogi z gazu.

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu 11 listopada, zostali nagrodzeni przez szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka. Funkcjonariusze otrzymali nagrody finansowe.

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Źródło:
PAP

W czwartek około południa Łukasz Ż. zostanie przekazany na granicy stronie polskiej – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Łukasz Ż. jest podejrzany o spowodowanie we wrześniu śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina w ręce straży granicznej wpadły dwie osoby. Konflikt z prawem miał mężczyzna, który przyleciał ze Stambułu. Ścigany był Europejskim Nakazem Aresztowania. Z kolei kobieta, poszukiwana czerwoną notą Interpolu za przestępstwa narkotykowe, chciała lecieć do Londynu. Oboje podróż zakończyli w areszcie.

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło w niedzielę w Skaryszewie. Jak wynika z ustaleń policji, 17-latek wjechał autem w ogrodzenie. Nie miał prawa jazdy. Samochodem podróżowało czterech nastoletnich Bułgarów, trafili do szpitala. Jeden z nich nie przeżył. Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura.

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

Źródło:
tvnwarszawa.pl,, PAP

31-latek w plecaku miał grzybnię halucynogennej łysiczki kubańskiej, a w mieszkaniu gotowe, już ususzone grzyby tego gatunku. Mężczyzna usłyszał zarzuty. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Poważny zarzut z powodu grzybków

Poważny zarzut z powodu grzybków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna z powiatu ciechanowskiego po raz drugi padł ofiarą internetowych oszustów. Kilka miesięcy temu stracił tysiąc złotych. Teraz dostał ofertę odzyskania pieniędzy i wpadł w kolejną pułapkę. Tym razem stracił 50 tysięcy złotych.

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie tylko zabezpieczali marsz. Stołeczna komenda informuje, że policjanci pomogli w poniedziałek sześciolatkowi, który zgubił się na stacji metra. Reanimowali też rocznego chłopca.

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z poszkodowanych potknął się, idąc Krakowskim Przedmieściem. Drugi leżał na chodniku w alei "Solidarności". Obaj doznali urazów głowy i trafili do szpitali. Policjanci pomogli też kobiecie, która na Chmielnej straciła przytomność i upadła. Wystosowali także apel.

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Marsz, organizowany przez narodowców, przeszedł przez stolicę pod hasłem "Wielkiej Polski moc to my". Wzięli w nim udział między innymi politycy PiS oraz Konfederacji. Według policji przemarsz był spokojny, choć zabezpieczono wiele, zakazanych w tym roku, materiałów pirotechnicznych. Były też kontrmanifestacje, między innymi "Za wolność Naszą i Waszą!" oraz "Antyfaszyzm bez granic!", zorganizowane przez Koalicję Antyfaszystowską.

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w tegorocznym Marszu Niepodległości organizowanym przez narodowców wzięło udział około 90 tysięcy osób - przekazała po godzinie 17 zastępca rzecznika stołecznego ratusza Marzena Gawkowska. Według organizatorów, uczestników było "co najmniej 250 tysięcy". Policja nie komentuje danych o frekwencji.

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP