Przygotuj się na:

MIESIĄC BEZ TRAMWAJÓW NA OCHOCIE i OKĘCIU

Ruszają wakacyjne prace torowe. Od poniedziałku 29 czerwca do 24 lipca tramwaje nie będą kursowały ulicą Grójecką i aleją Krakowską.

  Burza w Warszawie i okolicach: zalane ulice, powalone drzewa, kilkaset interwencji strażaków

  TVN Warszawa | Ulice

  Aktualizacja:
  Autor:
  katke, dg/ran
  Źródło:
  tvnmeteo.pl, tvnwarszawa.pl, PAP
  Zalana ulica Radarowa we WłochachArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
  wideo 2/7
  Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.plZalana ulica Radarowa we Włochach

  Nad Mazowszem przeszła w poniedziałek burza. Reporter tvnwarszawa.pl informował o zalanych ulicach i powalonych drzewach w stolicy, a strażacy o interwencjach w Ząbkach i Markach.

  Nad Polską pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przed burzami, deszczem i gradem.

  Jak poinformował wieczorem młodszy brygadier Karol Kierzkowski, w samej stolicy strażacy "obsługiwali 250 zgłoszeń". Dodał, że mają również po 50-60 zgłoszeń w każdym z powiatów okołowarszawskich.

  Burza przeszła głównie przez zachodnią część stolicy i objęła Włochy, Ochotę i Bielany. Starszy kapitan Michał Konopka z komendy miejskiej PSP w Warszawie podał, że najczęściej zgłoszenia dotyczyły zalanych posesji, piwnic, garaży podziemnych, a także drzew powalonych na drogi i chodniki.

  Utrudnienia na S8

  Nasz reporter informował z kolei, jak wyglądała sytuacja na ulicach. - Utrudnienia są na Broniewskiego przy S8, woda wybija ze studzienek również na tej trasie na wysokości Powązkowskiej. Tradycyjnie kałuże potworzyły się na Wisłostradzie przy Krasińskiego - relacjonował Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

  I jak dodał, korek był też na bocznej trasie S8 - rozlewał się na aleję Prymasa Tysiąclecia od Dworca Zachodniego, samochody stały też w Alejach Jerozolimskich przy Popularnej. Podaje także, że nie działała sygnalizacja świetlna u zbiegu Ludnej i Wioślarskiej.

  Jak przekazała GDDKiA, zalany został pas jezdni S8 na odcinku od Węzła Powązkowska po Marymoncką. Ruch na drodze odbywał się jedynie lewym pasem. Z kolei Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów. "Z powodu dużych opadów atmosferycznych występują poważne utrudnienia w kursowaniu autobusów trasą Armii Krajowej w obu kierunkach" - podał ZTM.

  "Apelujemy o ostrożną jazdę"

  Z kolei Węgrzynowicz relacjonował około 18, że złamane drzewo zablokowało aleję Stanów Zjednoczonych przy Grenadierów w kierunku ronda Wiatraczna. Na miejsce przyjechali strażacy.

  - Kierowcy w całym mieście musza przygotować się na korki - dodał reporter tvnwarszawa.pl.

  I zaznaczył, że zalana jest całkowicie ulica Radarowa przy Hynka. - Koła samochodów są całkowicie schowane pod wodą - relacjonował Węgrzynowicz.

  Jak przekazał Jarosław Florczak z Komendy Stołecznej Policji, główne arterie w mieście są przejezdne. Jednak padający nieustannie deszcz negatywnie wpływa na płynność jazdy. - Podtopienia występują lokalnie, między innymi przy dojazdach do S8. Apelujemy o ostrożną jazdę i niewjeżdżanie z dużą prędkością w tworzące się kałuże, bo to może prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji – powiedział Florczak.

  ZDM wysyła beczkowozy do odpompowania wody

  Mikołaj Pieńkos z Zarządu Dróg Miejskich mówił po południu, że na drogach będących w zarządzie ZDM nie odnotowano poważniejszych utrudnień. Później poinformował, że są problemy na ulicach, a największe dotyczą skrzyżowań: Doliny Służewieckiej z Aleją Wilanowską, Świętokrzyskiej z Marszałkowską, Broniewskiego z Reymonta, alei Niepodległości z Woronicza oraz ronda ONZ. - W tych miejscach sygnalizacja świetlna została uszkodzona. Na miejsce wyruszyły ekipy naprawcze, nie jest to skomplikowane, ale osuszenie kabli trochę zajmuje - wyjaśnił.

  Dodał, że w przypadku zgłoszeń o zalanych drogach ZDM wysyła na miejsce beczkowozy do odpompowywania wody. Jak zaznaczył, takie pojazdy pracowały również w poniedziałek.

  Zalane piwnice

  Efekty burzy odczuli też mieszkańcy okolicznych miejscowości.

  - Mamy bardzo dużo zgłoszeń w Ząbkach i w Markach. Na tę chwilę jest ich ponad 20. W Markach przy ulicy Kopernika doszło do zerwania kawałka blachy w budynku wielorodzinnym. Jeszcze weryfikujemy wszystkie zgłoszenia - mówi Daniel Kwiatkowski z wołomińskiej straży pożarnej. Jak podaje dalej strażak, chodzi głównie o zalane piwnice czy połamane konary drzew. - Strażacy są w trakcie prowadzonych działań - mówił Kwiatkowski.

  Informacje o utrudnieniach w Brwinowie otrzymaliśmy z kolei na Kontakt 24. Na zdjęciach widać podtopione ulice.

  Skutki ulewy w Markach pod WarszawąMagdag1394/Kontakt24

  Ostrzeżenie drugiego stopnia

  IMGW wydał w poniedziałek po południu ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami z gradem dla kilku powiatów woj. mazowieckiego: lipskiego, kozienickiego, zwoleńskiego, mińskiego, otwockiego, piaseczyńskiego oraz dla Warszawy. Wcześniej obowiązywał tam alert drugiego stopnia.

  Jak wyjaśnia IMGW, na wskazanym obszarze prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 50 mm do 70 mm, a lokalnie nawet do 80 mm oraz porywami wiatru do 65 km/h. Miejscami może padać grad. Alert obowiązuje do godz. 3 w nocy we wtorek.

  Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

  Autor:katke, dg/ran

  Źródło: tvnmeteo.pl, tvnwarszawa.pl, PAP

  Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl